— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Szefernaker: PO-KO to jest koalicja przebierańców. Są w stanie pójść dzisiaj razem, by po wyborach rozejść się do swoich klubów parlamentarnych
Terlecki: Opozycja nie ma programu ani liderów. Zajmuje się powielaniem sensacji z tabloidów
Ponad miliard złotych rekompensaty dla mediów publicznych. PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy
Rosati: Kaczyński powinien publicznie wezwać Glapińskiego do dymisji
Rosati o zarobkach w NBP: Ekstrawagancja, która wskazuje, że Glapiński traktuje pieniądze publiczne z wielką nonszalancją
http://300polityka.pl/live/2019/01/11/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— POLAK I CHIŃCZYK ZATRZYMANI PRZEZ ABW I ARESZTOWANI. MIELI SZPIEGOWAĆ NA RZECZ CHIN – zapowiedź.

— WIELKA, MIĘDZYNARODOWA POLITYKA W WARSZAWIE. MIKE POMPEO OGŁOSIŁ, ŻE USA ZORGANIZUJĄ W POLSCE SZCZYT POŚWIĘCONY SYTUACJI NA BLISKIM WSCHODZIE. W spotkaniu ma uczestniczyć kilkadziesiąt krajów. Szczyt 13 i 14 lutego – bez materiału.

— MINISTERIALNA ŁASKA DLA LOCH – zapowiedź: Do ciężarnych albo tych, które prowadzą młode, nie strzelać – radzi myśliwym minister Kowalczyk.

— DECYZJA MINISTRA KOWALCZYKA TO EFEKT SPOTKANIA Z PREZYDENTEM – Grzegorz Kępka.

— WG KE WALKA Z ASF TO PRIORYTET – Kępka.

— PROTESTY ROLNIKÓW W KILKUDZIESIĘCIU MIASTACH W POLSCE – bez materiału.

*****

FAKTY TVN

— OD LAT SŁYSZĄ, ŻE TO ICH MISJA – Justyna Pochanke: Nauczyciele mają dość i zapowiadają strajk. Pracują na kilku etatach, biorą nadgodziny i od lat słyszą, że dzieci to jest ich misja. „Rzeczpospolita” przeanalizowała ich zarobki i opisała krótko: polska szkoła biedy.

— TO JEST REALNA GROŹBA, ŻE NAUCZYCIELE, KTÓRYCH RZĄD NIE WYSŁUCHAŁ UDERZĄ BRONIĄ ATOMOWĄ A TO W ICH ZAWODZIE JEST STRAJK W KWIETNIU I MAJU – NAJGORĘTSZYM OKRESIE –

— W 1993 W WIĘKSZOŚCI SZKÓŁ NIE ODBYŁ SIĘ EGZAMIN MATURALNY – Katarzyna Hall.

— NAUCZYCIELE WYCIĄGNĘLI WNIOSKI Z PROTESTU POLICJANTÓW, WYPOWIEDZI MINISTER EDUKACJI TYLKO PODNIOSŁY POZIOM NAPIĘCIA – Skórzyński.

— MAM WRAŻENIE, ŻE NAUCZYCIELE I PANI MINISTER ŻYJEMY W ODMIENNYCH ŚWIATACH – przedstawiciel Solidarności nauczycieli.

— DZIKI: Po setkach gorących listów, protestów i komentarzy minister rekomenduje, by nie strzelać do ciężarnych loch. Ale odstrzał dzików nie zostanie wstrzymany. Pytanie jak strzelać, by nie zabić matki z dziećmi – w czasie gdy większość loch ma albo oczekuje potomstwa.

— SZPIEDZY W WARSZAWIE – Pochanke: Polak i Chińczyk zatrzymani przez ABW. Są podejrzani o szpiegostwo. Jeden z nich to były funkcjonariusz polskich służb, a drugi to dyrektor w wielkim koncernie telekomunikacyjnym. Jest oficjalna reakcja Chin – Pekin jest bardzo zaniepokojony.

— MOŻE SIĘ OKAZAĆ ŻE W DYREKTORSKIEJ PENSJI NBP MIEŚCI SIĘ CAŁE GRONO PEDAGOGICZNE – Pochanke: Po co ujawniać zarobki w NBP skoro – jak mówi szef gabinetu politycznego premiera – nauczyciel też nie ujawnia. Marek Suski używa ryzykownego przykładu. Może się okazać, że w jednej dyrektorskiej pensji w NBP mieści się całe grono pedagogiczne. Kiedy PiS przygotuje ustawę o jawności płac w Narodowym Banku Polskim?

— TO DOWÓD JAK SIĘ ZMIENIA A NAWET ZNIKA CHĘĆ PIS-U DO PRZEŚWIETLANIA ZAROBKÓW W NBP – Jakub Sobieniowski.

— Jeszcze trzy dni temu politycy PiS z oburzeniem pytali, czy wysokie miesięczne dochody są uzasadnione. Zwłaszcza, że dyrektor komunikacji w NBP była raczej znana z towarzyszenia prezesowi w wizytach w PiS-ie, w prokuraturze, na uroczystościach, a nie z rozwiązywania kryzysów komunikacyjnych – Sobieniowski.

— BOLESNE ODWOŁANIE DO ZAROBKÓW NAUCZYCIELI – SOBIENIOWSKI O SŁOWACH SUSKIEGO: Takim kryzysem była jedna z konferencji, na której Martyna Wojciechowska, dyrektor od komunikacji, a wcześniej także radna PiS-u, nie wystąpiła, a prezes NBP oznajmił, że nie ujawni jej zarobków, chyba że zmusi go do tego specjalna ustawa. – W szkole nauczyciela też nie można się zapytać ile zarabia – tłumaczył Marek Suski. W tym wypadku odwołania ministra z PiS-u do nauczycieli może być dla nich bolesne, bo większość z nich nie zarabia rocznie tyle, ile Martyna Wojciechowska miesięcznie.

— Marek Suski najdobitniej pokazuje, jak się zmieniło podejście PiS-u i w jakiej atmosferze PiS przygotowuje swój projekt „dotyczący ujawnienia wysokości zarobków zarządu NBP”. Jeśli PiS chce ujawniać i ograniczać zarobki zarządu, to zarobki Wojciechowskiej pozostaną oficjalnie nieujawnione. Chociaż mogą być miesięcznie nawet większe niż 65 tysięcy – Sobieniowski.

— AMERYKANIE ORGANIZUJĄ SZCZYT W WARSZAWIE: Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, że w Polsce odbędzie się międzynarodowa konferencja o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wybór Warszawy jako miejsca to też wybór Polski jako partnera. Głównym tematem będzie Iran.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ABW ZATRZYMAŁA DWIE OSOBY PODEJRZANE O WSPÓŁPRACĘ Z CHIŃSKIMI SŁUŻBAMI SPECJALNYMI. Grozi im do 10 lat więzienia – zapowiedź.

— WSPÓŁPRACA MIĘDZY INSTYTUCJAMI, KTÓRE SĄ ODPOWIEDZIALNE ZA BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE PAŃSTWA, KULAŁA – STWIERDZIŁ PODCZAS PRZESŁUCHANIA PRZED KOMISJĄ DS. VAT BYŁY KOMENDANT CBŚP – zapowiedź.

— W LATACH RZĄDÓW PO-PSL WALKA Z MAFIAMI PODATKOWYMI BYŁA W PRAKTYCE NIEMOŻLIWA – WYNIKA Z ZEZNAŃ – Jakub Krzyżak.

— KARY ZA PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE BYŁY RAŻĄCO NISKIE – Krzyżak.

— SĄD OKRĘGOWY W WARSZAWIE ODDALIŁ POWÓDZTWO 38 KRAKOWSKICH SĘDZIÓW PRZECIWKO TOMASZOWI SAKIEWICZOWI – bez materiału.

— KE POPIERA POLSKI RZĄD WS. ODSTRZAŁU DZIKÓW – zapowiedź: Zdaniem Brukseli to konieczność i obowiązek, bo tylko tak można ograniczyć rozprzestrzenianie ASF.

— OPOZYCJA PROTESTUJE, NIE ZWAŻAJĄC CZĘSTO NA INTERESY POLSKICH ROLNIKÓW – Holecka dalej.

— W CZASIE RZĄDÓW PO, KTÓRA DZIŚ PROTESTUJE WS. DZIKÓW, RZĄD NIE WIDZIAŁ NIC ZŁEGO W STRZELANIU DO GÓRNIKÓW – Maciej Sawicki.

— KOSINIAK-KAMYSZ TWIERDZI, ŻE WAŻNIEJSZA OD ODSTRZAŁU DZIKÓW POWINNA BYĆ ROZMOWA – Sawicki.

— ZDANIEM ROLNIKÓW PREZES PSL-U POWIELA BŁĘDY Z PRZESZŁOŚCI – Sawicki.

— POLSKA NIE MUSI NOTYFIKOWAĆ W KE USTAWY O CENACH ENERGII ELEKTRYCZNEJ – bez materiału.

— MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA DOT. IRANU I BLISKIEGO WSCHODU ODBĘDZIE SIĘ W POLSCE – ZAPOWIEDZIAŁ MIKE POMPEO. Do spotkania dojdzie 13 i 14 lutego – bez materiału.

— POLSKA PRZYGOTUJE KOMPLEKSOWY DOKUMENT, KTÓRY ROZWIEWA WĄTPLIWOŚCI KE DOT. PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ – zapowiedź.