— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kosiniak-Kamysz: Kto będzie dzisiaj rozważał, jakie stanowisko będzie zajmował, ugrzęźnie w opozycji, a mnie to nie interesuje. Żadnego dzielenia skóry na niedźwiedziu
Kosiniak-Kamysz: Nie popieramy inicjatywy Nowackiej dot. rozdziału państwa i Kościoła
Kosiniak-Kamysz: Jest potrzebny odstrzał dzików prowadzony racjonalnie, w porozumieniu z rolnikami i myśliwymi. Dzisiaj widać, że tego porozumienia nie ma
Miller: Glapiński jest nie do ruszenia
Miller o Glapińskim: Czasami jest tak, że im mniej ludzie myślą, tym więcej mówią
Kowalczyk: Żeby nie było wątpliwości, zamierzam wydać zalecenie aby myśliwi nie strzelali do loch ciężarnychZalewska z propozycjami dla nauczycieli: Dodatki dla stażystów, rozwiązanie tzw. godzin pokarcianych, dodatek dla nauczycieli wyróżniających się, powrót do negocjacji z samorządem
Broniarz po rozmowach z Zalewską: Nie było żadnych propozycji
Waszczykowski o spotkaniu Kaczyński-Salvini: Nie ma żadnych ustaleń dot. porozumienia, tworzenia z góry sojuszy, wspólnych klubów w PE
Mazurek o projekcie dot. jawności zarobków w NBP: Chcemy do sprawy podejść kompleksowo. Nie tylko ujawnienie zarobków, ale również ustalenie ich górnych granic
Jackowski o swoich pytaniach do NBP: Realizuję założenia programowe, które PiS głosi od lat: jawność, transparentność w życiu publicznym, skromne państwo
Gawłowski: Rydzyk nie jest zainteresowany budową własnej partii politycznej. Chodzi o kolejne wyłudzanie pieniędzy z instytucji publicznej
http://300polityka.pl/live/2019/01/10

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PO ROZMOWACH SZEF ZNP ZAPOWIEDZIAŁ STRAJK.

— NIKT JUŻ NAWET NIE UKRYWA, ŻE NARASTAJĄCA LICZBA ZWOLNIEŃ MIAŁA WYWRZEĆ PRESJĘ NA MINISTER EDUKACJI – Agnieszka Milczarz.

— WEDŁUG ZWIĄZKOWCÓW, ROZMOWY RZECZYWIŚCIE ZAKOŃCZYŁY SIĘ NICZYM – Milczarz dalej.

— MINISTERSTWO ZAPROPONOWAŁO JEDNORAZOWY DODATEK DLA NAJMŁODSZYCH STAŻEM NAUCZYCIELI, DODATEK DLA TYCH WYRÓŻNIAJĄCYCH SIĘ I ZMIANĘ SPOSOBU ROZLICZANIA GODZIN NADLICZBOWYCH – Milczarz.

— TERAZ ANALIZUJĄ TE PROPOZYCJE ZWIĄZKOWCY – Milczarz dalej.

— NOWA INICJATYWA PIS WS. ZAROBKÓW W NBP.

— WCZORAJSZA KONFERENCJA W NBP, A PÓŹNIEJ KONFERENCJA Z UDZIAŁEM PREZESA GLAPIŃSKIEGO NIE DAŁY ODPOWIEDZI NA KONKRETNE PYTANIA O ZAROBKI W BANKU – Dariusz Ociepa: Zaskoczył za to styl, w jakim prezes odpowiadał na pytania, a momentami także treść.

— KRÓTKO PO KONFERENCJI ADAMA GLAPIŃSKIEGO, WICEPREMIER GOWIN ZAMIEŚCIŁ KRÓTKI, CHOĆ WYMOWNY WPIS – Ociepa dalej.

— RYSZARD TERLECKI WZIĄŁ DZIŚ W OBRONĘ ADAMA GLAPIŃSKIEGO I SKRYTYKOWAŁ WICEPREMIERA GOWINA – Ociepa.

— TO KOLEJNY DOWÓD NA TO, ŻE SPRAWA ZAROBKÓW W NBP SZKODZI RZĄDZĄCYM – Ociepa dalej: Wczoraj Beata Mazurek nie wykluczyła, że PiS poprze projekt Platformy o ujawnieniu zarobków w banku. Dziś okazało się, że PiS przygotuje własną ustawę.

— WŁADZE POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO PROTESTUJĄ PRZECIWKO STRZELANIU DO PROŚNYCH LOCH I TYCH, KTÓRE MAJĄ MŁODE.

*****

FAKTY TVN

— GLAPIŃSKI ROBI SIĘ DLA PIS TRUDNYM PRZECIWNIKIEM – JUSTYNA POCHANKE: Najpilniej strzeżona tajemnica i najgorętszy polityczny problem: pensje w Narodowym Banku Polskim. Proste pytanie o zarobki w publicznej instytucji pozostaje bez odpowiedzi, a prezes Glapiński staje się dla PiS-u trudnym przeciwnikiem. Czy PiS ustawą zmusi NBP do jawności?

— WCZORAJ STRATEGIA PIS BYŁA INNA, PO ROZMOWACH NA NOWOGRODZKIEJ, PIS NIE KRYTYKUJE GLAPIŃSKIEGO A PRZYGOTUJE WŁASNĄ USTAWĘ – Sobieniowski.

— ZBYT DUŻO WIE O KACZYŃSKIM – Rafał Grupiński.

— ON SIĘ ŚMIEJE POLAKOM W TWARZ – Katarzyna Lubnauer.

— CZY TAKIM FACHOWCEM JEST PANI WOJCIECHOWSKA? Pytanie o 65 tysięcy miesięcznie – to nie jest pytanie o płeć, kolor włosów, ani sympatie polityczne. To pytanie o kompetencje, kwalifikacje i zakres obowiązków pani dyrektor w NBP. Najlepsi fachowcy są dla tak ważnej instytucji bezcenni – czy takim fachowcem jest pani dyrektor Wojciechowska?

— AWANSOWAŁA ZA BELKI – SKÓRZYŃSKI: Po zmianie władzy w NBP została i awansowała w trzech kolejnych departamentach – już za Marka Belki. Awans skokowy nastąpił wraz z nastaniem rządów Adama Glapińskiego.

— OD NAUCZYCIELI SŁYCHAĆ, ŻE JEST PUSTOSŁOWIE: Po spotkaniu z minister Zalewską od nauczycieli słychać, że nie ma żadnej oferty, jest pustosłowie. Kolejni nauczyciele idą na zwolnienia lekarskie, a swoje pensje nazywają chorobą zawodową. Na horyzoncie – strajk.

— CORAZ BARDZIEJ DONOŚNE GŁOSY W OBRONIE DZIKÓW: Pilne spotkanie u prezydenta. Tematem są dziki, a dziki nie mają czasu, bo rusza masowy odstrzał. Nawet Naczelna Rada Łowiecka i Polski Związek Łowiecki zdecydowanie sprzeciwiają się strzelaniu do ciężarnych loch, do samic wędrujących z potomstwem. Dziki głosu nie mają, ale głosy w ich obronie są coraz bardziej donośne.

— WNIOSEK O ODEBRANIE IMMUNITETU SCHEURING: Komendant Główny Policji składa wniosek do marszałka Sejmu o odebranie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. Posłanka ma zostać ukarana za protest w obronie ofiar księży pedofilów. Nie broni się. Mówi – jestem dumna, że za to mam stanąć przed sądem. – Wywiesiłam dwa buciki takiej wielkości różowy i niebieski, i taką małą kartkę „stop pedofilii. Baby shoes remember”. To wszystko co zrobiłam – mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka „Teraz!”.

— INSPEKTOR CIARKA Z KGP: To nie jest jakieś widzimisię. Każdy jest wobec prawa równy.

— Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, który do marszałka Sejmu wysłał Komendant Główny Policji na wieszanie przedmiotów zgody nie wyraził toruński kościół i dlatego policja „wykonała oględziny bramy bazyliki, podczas których zabezpieczono ślady w postaci dziecięcego obuwia. Przesłuchano świadków i uznano, że pani poseł złamała prawo”. – Nie są dla nas ważne barwy klubowe, czy partyjne. My zawsze występujemy z takim wnioskiem, jeżeli jest podejrzenie popełnienia wykroczenia – mówi insp. Mariusz Ciarka z KGP.

— O OŚWIADCZENIU KURII: W przesłanym nam przez rzecznika kurii toruńskiej oświadczeniu czytamy, że to nie księża zawiadomili policję. Rzecznik podkreślił, że w diecezji nie ma tolerancji dla osób duchownych dokonujących przestępstwa pedofilii. Wnioskiem o uchylenie immunitetu ma w przyszłym tygodniu zająć się sejmowa komisja.

— KLIMATOLODZY ODPOWIADAJĄ PAD: Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych – mówi publicznie prezydent Andrzej Duda. Klimatolodzy odpowiadają panu prezydentowi: w bardzo intensywny sposób.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NAJBARDZIEJ NIEKORZYSTNE DLA POLSKICH TRANSPORTOWCÓW PROPOZYCJE UNIJNYCH PRZEPISÓW ZABLOKOWANE – zapowiedź: Odrzuciła je komisja PE. To jednak nie koniec batalii toczonej przez polskich przewoźników, którzy dziś protestowali w Brukseli.

— MINISTERSTWO ŚRODOWISKA PRZEDSTAWIA SZCZEGÓŁOWY PLAN DEPOPULACJI DZIKÓW. To ma być sposób na zatrzymanie groźnego ASF. Praktyka jest znana i stosowana w Europie od wielu lat, ale opozycja protestuje i domaga się unijnych sankcji przeciwko Polsce.

— WALKA Z ASF TRWA OD LAT, RZĄD ZJEDNOCZONEJ PRAWICY CHCE JĄ TERAZ ZAKOŃCZYĆ – Maciej Sawicki: Dziś rozmowy nt. choroby toczyły się w Pałacu Prezydenckim.

— DARIUSZ ROSATI DOMAGA SIĘ NAŁOŻENIA UNIJNYCH SANKCJI NA POLSKĘ – Sawicki.

— DZIAŁANIA PO MOGĄ DOPROWADZIĆ DO BANKRUCTWA WIELU GOSPODARSTW ROLNYCH – Sawicki: Przyznaje to nawet PSL.

— POSŁOWIE PO JUŻ NIE PO RAZ PIERWSZY POLSKIE INTERESY ODKŁADAJĄ NA DALSZY PLAN – Sawicki: Podobnie było z budową CPK. PO za swoich rządów spisała także LOT.

— W CZASIE RZĄDÓW PLATFORMY, KTÓRA DZISIAJ KRYTYKUJE STRZELANIE DO DZIKÓW, RZĄD NIE WIDZIAŁ NIC ZŁEGO W STRZELANIU DO GÓRNIKÓW – Sawicki.

— PLATFORMA STOSUJE SPRAWDZONĄ STRATEGIĘ ZABIEGANIA O INTERWENCJĘ BRUKSELI – Sawicki.

— PO KIEDY RZĄDZIŁA Z PSL SAMA DOKONAŁA MASOWEGO ODSTRZAŁU DZIKÓW NA PODLASIU – Sawicki.

— SKALĘ HIPOKRYZJI POKAZUJE TO, ŻE ODSTRZAŁ DZIKÓW KRYTYKUJE TEŻ WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ, KTÓRY NA ZDJĘCIACH Z UŚMIECHEM NA TWARZY SAM UCZESTNICZYŁ W POLOWANIACH – Sawicki.

— KUKIZ W SKANDALICZNYCH SŁOWACH PORÓWNUJE ODSTRZAŁ DZIKÓW DO RZEZI WOŁYŃSKIEJ – Sawicki.

— PRZECIWKO DEPOPULACJI DZIKÓW GŁOŚNO PROTESTUJĄ ZNANI ARTYŚCI, MIĘDZY INNYMI MAJA OSTASZEWSKA, CI SAMI, KTÓRZY WSPIERAJĄ POSTULAT LIBERALIZACJI PRZEPISÓW ANTYABORCYJNYCH – Sawicki.

— NADAL BEZ POROZUMIENIA – MIMO KOLEJNYCH RZĄDOWYCH PROPOZYCJI, NAUCZYCIELSKIE ZWIĄZKI ZAWODOWE DOMAGAJĄ SIĘ PODWYŻEK – zapowiedź.

— PROJEKT USTAWY O JAWNOŚCI ZAROBKÓW W NBP MA BYĆ PRZYGOTOWANY SZYBKO, ALE PIS PODKREŚLA, ŻE NAJWAŻNIEJSZA JEST JEGO MERYTORYCZNA JAKOŚĆ – Konrad Wąż.

— ASTRONOMICZNE KWOTY ZARABIAJĄ EUROPEJSCY POLITYCY, Z TĄ RÓŻNICĄ, ŻE NA ICH WYNAGRODZENIE SKŁADAJĄ SIĘ PODATNICY – Wąż: Miesięczne utrzymanie Angeli Merkel kosztuje Niemców 20 tysięcy miesięcznie. Nieco mniej zarabia prezydent Francji.

— JESZCZE WIĘCEJ ZARABIA SIĘ W STRUKTURACH UE. TUSK I JUNCKER PO OSTATNIEJ PODWYŻCE ZARABIAJĄ PO PRZELICZENIU PO 140 TYS. ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE – Wąż.

— DLA TUSKA TAKIE KWOTY TO NIE JEST NOWOŚĆ. W czasach, kiedy był premierem w Polsce, około 100 tysięcy miesięcznie ze środków publicznych zarabiał jego bliski współpracownik, Aleksander Grad.

— SCHETYNA SZUKA INNEGO KANDYDATA SWOJEJ PARTII NA PREZYDENTA NIŻ DONALD TUSK – DONOSI ONET – zapowiedź: Spór Schetyny z Tuskiem może pogłębić chaos w opozycji.

— SYTUACJĘ SCHETYNY SKOMPLIKOWAŁO ROZBICIE NOWOCZESNEJ – Maksymilian Maszenda.

— BĘDĄ DALSZE ROZMOWY NT. WSPÓŁPRACY – PO SPOTKANIU KACZYŃSKI-SALVINI KOMENTUJĄ PRZEDSTAWICIELE POLSKIEGO RZĄDU – zapowiedź.