— PREMIER W DŁUGIEJ ROZMOWIE Z CNBC – WIELU URZĘDNIKÓW W BRUKSELI CHCIAŁOBY Z POLSKI ZROBIĆ KOZŁA OFIARNEGO: http://300polityka.pl/live/2019/01/09/

— NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ DALSZYCH OBNIŻEK CEN PALIW – DANIEL OBAJTEK: “Ceny paliw na stacjach benzynowych należących do PKN Orlen spadają od listopada i w najbliższych dniach należy spodziewać się ich dalszych obniżek – poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, przy sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej ta tendencja utrzyma się też w przyszłości”.

— CENA DIESLA WYNIKA Z POPYTU I ROZWOJU GOSPODARKI – DALEJ OBAJTEK: „Ceny paliw na naszych stacjach systematycznie spadają od listopada. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych obniżek. I jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie sprzyjająca (chodzi zarówno o cenę surowca, jak i kurs dolara do złotego) to ta tendencja utrzyma się” – powiedział PAP Biznes prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że w Polsce średnie ceny paliw nadal należą do najniższych w Europie. Prezes Orlenu wskazuje, że popyt na diesla w Polsce jest wysoki, co wynika z dynamicznego wzrostu gospodarki. „Na cenę diesla ma wpływ jego zwiększony import, gdyż nasze rafinerie już pracują na maksimum swoich mocy. Dlatego dywersyfikujemy dostawy ropy i optymalizujemy koszty jej przerobu. Ważne są więc inwestycje, które umożliwią wzrost mocy przerobowych, bo paliwa produkowane we własnych rafineriach są tańsze” – powiedział Obajtek”.
http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2662521,ceny-paliw-na-stacjach-pkn-orlen-beda-nadal-spadac—prezes

— ANDRZEJ SZCZĘŚNIAK O TYM, ŻE PALIWA W POLSCE SĄ ZNACZNIE TAŃSZE NIŻ W NIEMCZECH: “Po pierwsze – olej napędowy, czyli paliwo mniejszości samochodów osobowych w Polsce. Jeśli porównać średnie ceny benzyny w Polsce 4,83 zł/litr i Niemiec – 6,11 (słownie sześć!) – widać, ile realnie kosztują paliwa w Polsce i Niemczech. Po drugie: średnie ceny oleju napędowego wg Eurostatu wynoszą 5,10 zł w PL i 5,57 zł w DE. Widać, gdzie tańszy? W Niemczech o 47 groszy droższy”.
http://szczesniak.pl/fakt-maniuluje-cenami-paliw

— OSTATECZNA REHABILITACJA ROMANA G. – PISZE NA FB ADAM LESZCZYŃSKI: “Ostateczna rehabilitacja Romana G. Wrzucę to zaproszenie bez dalszego komentarza. *Szanowni Państwo, zapraszamy na debatę organizowaną przez Muzeum Narodowe i „Gazetę Wyborczą”. Debata odbedzie się w holu głównym Muzem Narodowego, w niedzielę 20 stycznia 2019 | godz. 18.30. Tytuł: Pamięć zbiorowa: 1905, Wielka Wojna, zabójstwo Narutowicza. Paneliści: Adam Michnik | Maciej Górny | Roman Giertych, moderatorka: Dorota Wysocka-Schnepf”.
https://www.facebook.com/adamles75/posts/2069942353072506

— KOMENTARZ CEZAREGO ŁAZAREWICZA DO UDZIAŁU GIERTYCHA: “Jak Andruszkiewicz zmieni front też będzie zapraszany”.

— MICHAŁ KARNOWSKI O TYM, ZA KOGO TERAZ PRZEBIERZE SIĘ OPOZYCJA I CO BĘDZIE UDAWAĆ: “Kolejny dzień i kolejny odcinek debaty o najlepszym kształcie tzw. „antypisu” za nami. Liderzy partyjek i frakcji uwijają się jak w ulu, konferencja zjednoczeniowa za konferencją, komentatorzy suflują optymalne ich zdaniem rozwiązania, analitycy rozszyfrowują znaczenie sondaży. Z pozoru normalna polityczna kuchnia. Uderza jednak niespotykany gdzie indziej cynizm, skrajna obłuda tej debaty. Bo nie jest to rozmowa o tym jakie narzędzia personalne wybrać do realizacji programu, ale za kogo tym razem się przebrać. Kogo poudawać, by najskuteczniej nabrać Polaków”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/428744-dylemat-opozycji-za-kogo-sie-przebrac-kogo-poudawac

— NEWSWEEK O KATASTROFALNYM POCZĄTKU ROKU DLA PIS – MARTA SZYMCZYK: “Pod koniec ubiegłego roku PiS próbowało odzyskać inicjatywę po trudnych tygodniach zmagań z aferą KNF. Premier Morawiecki wystąpił o wotum zaufania, by przykryć wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności i chwalił się dokonaniami z pierwszych 12 miesięcy rządów. W ekspresowym tempie uchwalono ustawę, która miała zablokować podwyżkę cen prądu. Ale pierwszy tydzień stycznia to już polityczna katastrofa”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/fatalny-poczatek-roku-dla-pis-pierwszy-tydzien-to-kryzys-za-kryzysem/ke3j0q5

— PRZYBYWA SPRYCIARZ SALVINI – TOMASZ BIELECKI W GW:“Kim jest Matteo Salvini, najradykalniejszy polityk u władzy w zachodniej Europie? Atakować Brukselę, straszyć imigrantami, pójść w media społecznościowe – taką receptę miał przedstawić współpracownikom, gdy przejmował stery w Lidze Północnej. Ale teraz nieco łagodzi swój eurosceptycyzm, bo chce zostać premierem Włoch. I zmienić Unię.

— BIELECKI O CELACH SALVINIEGO: “Wejście w premierowskie buty po Berlusconim (po ewentualnych przyspieszonych wyborach) wymaga od Salviniego nieco łagodniejszej linii wobec Brukseli, bo radykalizm odstraszyłby centroprawicowych wyborców. Ale bez przesady – Berlusconiemu w ostatnich latach też zdarzało się napomykać o wyjściu ze strefy euro i domagać się znacznego osłabienia roli wspólnotowych instytucji Unii. Tyle że Berlusconi swoich retorycznych wizji porzucenia wspólnej waluty bodaj nigdy nie traktował serio”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24343361,przybywa-spryciarz-salvini-w-srode-spotkanie-z-kaczynskim.html

— MIĘDZYNARODÓWKA POPULISTÓW KUSI PIS – BARTOSZ T. WIELIŃSKI W GW: “Ogłoszany niedawno przez premiera Morawieckiego proeuropejski zwrot był jedynie piarowską sztuczką. Nie można bowiem bronić Europy, jednocześnie bratając się z jej wrogami”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24343584,matteo-salvini-na-nowogrodzkiej-miedzynarodowka-populistow.html

— MIĘDZY RZYMEM A WARSZAWĄ JEST MOSKWA – Michał Potocki na jedynce DGP: “Nie prorosyjskość, a wspólne poglądy na UE mają być podstawą aliansu. PiS podchodzi do oferty ostrożnie ze względu na bliskie relacje włoskiego polityka z Kremlem.

— POTOCKI O UDZIALE ZIOBRY, BRUDZIŃSKIEGO, BIELANA I ANDERS W KONTAKTACH Z SALVINIM: “Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” napisał wczoraj, że przygotowania do wizyty w Warszawie trwały wiele miesięcy. Zdaniem włoskich dziennikarzy pierwsze uzgodnienia w tej sprawie zapadły podczas spotkań wiceministra spraw zagranicznych Guglielma Picchiego z nienależącym do PiS ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Pewną rolę w rozmowach mieli odegrać też Adam Bielan i Anna Maria Anders, a szef MSW Joachim Brudziński pisał na Twitterze, że to on w październiku 2018 r. zaprosił Salviniego do naszego kraju (Włoch kieruje analogicznym resortem)”.

— POTOCKI W DGP O RACHUBACH PIS: “To stworzenie silnej, umiarkowanie eurosceptycznej frakcji w PE mogłoby przysporzyć ugrupowaniu Kaczyńskiego większej liczby sojuszników w konflikcie z Brukselą o przestrzeganie zasad praworządności”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/588773,matteo-salvini-wlochy-europarlament-pis-sojusz.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA O PLANACH ODEBRANIA PIS SENATU – PISZE W RZ – NA RAZIE CISZA: “To może być najważniejszy test na zdolność opozycji do konsolidacji sił. Wystawienie po jednym kandydacie w każdym okręgu w jesiennych wyborach do Senatu dałoby jej szansę nie tylko na zbudowanie wspólnego frontu i pozyskanie większości, ale przede wszystkim na skuteczne utrudnianie życia nowemu rządowi, gdyby PiS po raz kolejny udało się wygrać wybory do Sejmu. Wspólny kandydat PO, Nowoczesnej, PSL i SLD w wielu okręgach gwarantuje wygraną opozycji z konkurentem z PiS – to wynika z prostej arytmetyki i z analiz przeprowadzonych w głównych partiach. Wiedzą o tym politycy zarówno PiS, jak i opozycji. Partia Jarosława Kaczyńskiego podobno przygotowuje już awaryjne scenariusze. A opozycja? Na razie cisza”.
https://www.rp.pl/Komentarze/301089907-Dabrowska-Senat-poligonem-dla-opozycji.html

— SONDAŻ RZ NA TEMAT OBAW O POLITYKĘ SPOŁECZNĄ OPOZYCJI: “Według nowego sondażu kampania informacyjna prowadzona przez PiS spełnia swój cel: wyborcy boją się pogorszenia poziomu życia po zwycięstwie opozycji”.
https://www.rp.pl/Polityka/190109401-Sondaz-Kto-sie-najbardziej-boi-opozycji.html&template=restricted

— WIKTOR FERFECKI PISZE W RZ, ŻE KACZYŃSKI MOŻE W OSTATNIEJ CHWILI PRZEWAŻYĆ SZALĘ WS ZABIJANIA ZWIERZĄT NA FUTRA: “Jak zareaguje, gdy dojdzie do głosowania nad projektem PO albo poprawką zakazującą hodowli norek? – Może zdarzyć się wszystko – mówi jeden z posłów. – W pierwszym rzędzie siądzie pewnie Czabański i będzie pokazywał klubowi, jak głosować. Wystarczy, że w odpowiednim momencie prezes skinie, Czabański podniesie rękę i branża pójdzie do piachu. I zdają sobie chyba z tego sprawę norkarze. Znany hodowca Szczepan Wójcik po pojawieniu się autopoprawki powiedział: „Wojna nadal trwa”. Jakby rozumiał, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem było pozostawanie projektów w zamrażarce”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/190109403-Co-dalej-z-fermami-futrzarskimi-Wszystko-w-rekach-Kaczynskiego.html&template=restricted

— LUDWIK DORN O TYM, ŻE TUSK MOŻE NIE ZDECYDOWAĆ SIĘ NA START W WYPADKU ZWYCIĘSTWA PIS – pisze w RZ: “Gdyby to PiS utworzył rząd, to szanse na wybór kandydata Tuska na prezydenta byłyby mniejsze, a ponadto, nawet gdyby do wyboru doszło, to prezydent Tusk mógłby wprawdzie rząd przy pomocy weta blokować, ale skazany byłby na ciągłą szarpaninę i znoszenie niezliczonych upokorzeń. Sam tak upokarzał prezydenta Lecha Kaczyńskiego i może się spodziewać tego samego, tylko o wiele bardziej. Dla dwukrotnego premiera rządu RP i przewodniczącego Rady Europejskiej jest to mało pociągający koniec kariery politycznej”.

— JEŚLI WYGRA ANTY-PIS TUSK ZOSTAŁBY QUASI DYKTATOREM – DALEJ DORN: “Załóżmy jednak, że to anty-PiS tworzy rząd, a Donald Tusk zostaje prezydentem RP. Znajdzie się wtedy w sytuacji demokratycznego quasi-dyktatora. Z jednej bowiem strony PiS zostanie wydany na łaskę dyszącej żądzą odwetu większości anty-PiS i nie będzie dla prezydenta problemem. Z drugiej, rząd anty-PiS będzie wobec prezydenta Tuska bezradny, bo nie będzie miał w Sejmie większości kwalifikowanej 3/5 potrzebnych do oddalenia prezydenckiego weta, a zatem będzie mógł rządzić tylko za przyzwoleniem Tuska. Donald Tusk nie będzie musiał „kraść” przewodniczącemu Schetynie PO, bo i tak cała partia ze Schetyną na czele będzie musiała dostosować się politycznie do niego; w sytuacji śmiertelnego konfliktu z PiS nie będzie miała innego wyboru”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/190109413-Dorn-Czy-czeka-nas-nowy-lad-polityczny.html&cid=44&template=restricted

— DWÓRKI, SIO – JEDYNKA GW – Agata Kondzińska, Rafał Wójcik: “Z Nowogrodzkiej wyszedł sygnał, że najbliższe współpracownice prezesa NBP Adama Glapińskiego mają zniknąć z banku – mówi nasz informator z kręgu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Glapiński się tym nie przejmuje.

— GLAPIŃSKI MA SOBIE ZA NIC SYGNAŁY Z NOWOGRODZKIEJ – DALEJ GW: “Według naszych informacji Glapiński, bliski współpracownik Kaczyńskiego od 30 lat, nie przejmuje się sygnałami z centrali PiS. – Nie da się go zwolnić, a to nie jest typ Mariusza Błaszczaka czy Marka Suskiego, którzy są wiernymi żołnierzami. On ma kadencję do 2022 r. i nawet jeśli PiS przegra wybory, to PO też go nie wyrzuci, bo nie ma takiej możliwości ustawowej – tłumaczy nasz informator”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24343639,dworki-glapinskiego-uwieraja-pis-straca-prace-w-nbp.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.2-L.2.maly

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O KRYTERIACH DOBORU KADR W NBP – pisze w RZ: “Prezes NBP powinien zarabiać bardzo dużo, ponieważ strzeże stabilności polskiej waluty i naszego systemu finansowego. Również podlegli mu dyrektorzy powinni mieć wysokie pensje, bo od ich decyzji naprawdę dużo zależy. Problemem nie jest to, że kadra kierownicza banku centralnego dużo zarabia. Jest nim to, że nie są jasne kryteria, według których dostaje się tak lukratywne stanowiska. I z tym – nie tylko w NBP – dobra zmiana ma coraz większy kłopot”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190109433-Szuldrzynski-Coraz-wiekszy-klopot-dobrej-zmiany.html

— ALEKSANDER HALL O TYM, ŻE NOWACKA JEST IDOWA ALE JEJ PROPOZYCJA SŁUŻY UWIARYGODNIENIU SIĘ PO ZMIANIE BARW – pisze w RZ: “Barbara Nowacka, która jest twarzą walki o radykalny rozdział państwa i Kościoła, jest bez wątpienia osobą ideową, ale nie mam wątpliwości, że realizacja jej pomysłów bardzo zaszkodzi opozycji, gdyby uznała je za element wspólnego programu. Sądzę, że na jej postawę ma wpływ chęć potwierdzenia autentyczności i konsekwencji poglądów w opinii wyborców antyklerykalnych, gdyż Robert Biedroń, szykujący się do roli lidera nowej formacji i politycy Razem niezbyt elegancko sugerują, że jej akces do Koalicji Obywatelskiej był wyborem koniunkturalnym i ideową kapitulacją”.

— DROGA ZAPROPONOWANA PRZEZ NOWACKĄ SKOŃCZY SIĘ PORAŻKĄ – NIE DA SIĘ PŁYNĄĆ NA FALI WALKI Z RELIGIĄ – KONKLUZJA HALLA: “Narzucenie całej opozycji takiego programu skończy się podwójną porażką: oddaniem PiS drugiej kadencji, w której – co oczywiste – żadne ustawowe zmiany postulowane przez liberalno-lewicowe środowiska nie nastąpią”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/190109411-Hall-Nie-da-sie-plynac-na-fali-wojny-z-religia.html&cid=44

— ROBERT BIEDROŃ W RZ O POLSCE BEZ KACZYŃSKIEGO: “W 2018 r. podjąłem ważną dla mnie decyzję – buduję ogólnopolski ruch społeczno- -polityczny. Zrozumiałem, że nie ma dobrej przyszłości dla Słupska ani dla żadnego innego mniejszego czy większego miasta w Polsce bez dobrej przyszłości całego kraju. Zrobiłem to, bo Polska polityka zamknęła się w skorupie przeszłości. Potrzebujemy tchnąć w nasze państwo i politykę nowego ducha. Ożywić je naszą własną energią. Znaleźć wśród nas takich, którzy chcą działać jako obywatele dla obywateli, na rzecz wspólnego dobra. Zmiana może być naszą wielką wspólną przygodą. Nadchodzi rok zmiany, wykorzystajmy go dobrze. Jesteśmy w stanie!”
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/190109409-Biedron-Wyobrazmy-sobie-Polske-bez-Kaczynskiego.html&template=restricted

— FAKT O INTERWENCJI MOSBACHER WS UBERA: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ujawniamy-list-georgette-mosbacher-do-ministra-andrzeja-adamczyka-ws-ubera/3velfzg

— URODZINY: Mieczysław Gil, Marek Belka, Konstanty Radziwiłł, Krzysztof Leski, Michał Szułdrzyński, Jan Tomaszewski, Mirosław Piotrowski.