— PARTIE WYSTAWIAJĄ SUTRYKOWI RACHUNEK ZA POPARCIE – JACEK HARŁUKOWICZ W LOKALNEJ GW: “Dariusz Kowalczyk (PO) został z nowym rokiem prezesem miejskiej spółki Wrocławskie Mieszkania. – To cena, jaką prezydent Sutryk musi zapłacić za poparcie tej partii w wyborach. W magistracie jest cała lista osób, których zatrudnienia domaga się nie tylko Platforma, ale i Nowoczesna – słyszymy w urzędzie. (…) Chętnych do „brania współodpowiedzialności za współrządzenie miastem” jest więcej. Jak słyszymy nieoficjalnie, Platforma oczekuje, że zatrudnienie w magistracie znajdą m.in. szefowa jej klubu w radzie miejskiej Ewa Wolak (chciałaby kierować Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli) i przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku Marek Łapiński. Z jej nadania kierownictwo w należącym do miasta Śląsku objął w grudniu Piotr Waśniewski (dotychczasowy prezes klubu Marcin Przychodny został prezesem Stadionu Wrocław)”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24333486,partie-wystawiaja-rachunek-za-poparcie-sutryka.html

— WYBORCY PIS SĄ INNI NIŻ JEGO REPREZENTANCI – PIOTR ZAREMBA W RZ CYTUJE WEWNĘTRZNE BADANIA – WZROST TROSKI ELEKTORATU PIS O PRAWORZĄDNOŚĆ: “Sami politycy PiS wciąż jednak komentują między sobą badania robione na ich zlecenia – takie, które nie są podawane do publicznej wiadomości. A jest co komentować. Okazuje się, że wyborcy PiS są trochę inni niż ich reprezentanci. W listopadzie 2018 roku aż 54 proc. wskazywało jako podstawową zaletę idealnych przywódców: „troszczą się o praworządność”. Była to najpopularniejsza wśród nich cecha świata polityki. Zdecydowanie dystansująca np. „skuteczność w rozwiązywaniu problemów społecznych” (ledwie 34 proc.) czy „stwarzanie równych szans dla wszystkich” (28 proc.)”.

— WAGA PRAWORZĄDNOŚCI SKOKOWO WZROSŁA – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Tymczasem to między lipcem a listopadem waga problemu praworządności gwałtownie wzrosła wśród pisowskiego elektoratu (z 38 do 54 proc.). W roku 2015 wskazywało go zaledwie 22 proc. wyborców prawicy. Tak jakby także do zwolenników PiS zaczęły trafiać – do pewnego przynajmniej stopnia – przestrogi wciąż skądinąd bardzo u nich popularnej Unii Europejskiej. W każdym razie takiej interpretacji nie można wykluczyć”.

— ZAREMBA O KOSZTOWNYCH AWANTURACH: “Rewolucja jako narzędzie utrwalania wpływów instytucjonalnych zderzyła się ze skutecznym oporem instytucji europejskich. Trudno się z nim zmagać bez coraz kosztowniejszych awantur – szczególnie zdradliwych, gdy i na prawicy większość jest „za Europą”. Koniunkturalny elektorat PiS, ten, który poparł prawicę nie z powodu szukania historycznych i ideologicznych satysfakcji, nie oczekuje już kolejnych prezentów socjalnych, a w każdym razie coraz mniej w nie wierzy. Oczekuje za to spokojnego konsumowania stabilizacji”.

— ELEKTORAT PIS JEST DUŻO BARDZIEJ LIBERALNY JEŚLI CHODZI O WIARĘ – ZAREMBA CYTUJE BADANIA PARUCHA: “Na rozmaitych spotkaniach wewnętrznych pisowscy analitycy na czele z prof. Waldemarem Paruchem ujawnili, że elektorat prawicy jest dużo bardziej liberalny w poglądach na wiarę i obyczaje niż jego polityczna reprezentacja. Z tego wynikło gwałtowne cofnięcie się w sprawie aborcji (większość tych wyborców jest za aborcyjnym kompromisem). Co jednak począć z informacją, że nawet w sprawie związków partnerskich ten elektorat coraz bardziej się waha? A popiera obóz Kaczyńskiego zapewne z innych powodów”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301039962-Prawica-pod-sciana-O-co-Polacy-zapytaja-PiS.html&template=restricted

— KOALICJĘ TRZEBA BUDOWAĆ OD NOWA BO PLATFORMIE ZABRAKŁO WYOBRAŹNI – KATARZYNA LUBNAUER W ROZMOWIE Z PIOTREM PACEWICZEM W OKU: “Mogę odpowiedzieć – sądzę, że także w imieniu SLD i PSL, z którymi prowadzimy rozmowy – że zależy nam na jak najszerszej koalicji. Budujemy ją od podstaw. Bo Koalicja Obywatelska stworzona przeze mnie i Schetynę na wybory samorządowe spełniła swoją rolę. Pokazaliśmy, że dzięki współpracy można wygrywać. Daliśmy nadzieję Polakom. PiS okazał się śmiertelny. Ale grudniowe wydarzenia oznaczają, że PO nie zamierzało jej kontynuować. Mam wrażenie, że zabrakło im wyobraźni. Dlatego Koalicję Europejską trzeba budować od nowa, na pełnym zaufaniu”.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY O TYM, ŻE BIEDRONIOWI NIE DA SIĘ NIC WYTŁUMACZYĆ – w rozmowie z Pacewiczem: “Do końca stycznia jest czas na decyzję. Jeżeli Biedroń idzie osobno – a jemu nie da się już niczego wytłumaczyć, zresztą on już chyba sam nie wie, czy jeszcze jest lewicowy – to grozi nam masakra między koalicją liberalną a PiS, nie chciałbym zostać razem z Biedroniem starty na miazgę przez dwa duże bloki. Na pewno nikt nikogo na lewicy nie oszuka. Decyzja należy także do Partii Razem – czy zgodziłaby się iść w koalicji z PO. Tak czy inaczej eurowybory to plac manewrowy przed parlamentarnymi, można sprawdzić warianty. W styczniu trzeba podejmować decyzje, w lutym układać listy”.
https://oko.press/skazani-na-schetyne-kosiniak-kamysz-za-kopacz-za-czarzasty-za-lubnauer-za-nowacka-za/

— MARCIN FIJOŁEK O TEZIE PARUCHA O 10% NIEZDECYDOWANYCH WYBORCÓW: “Przyznaję, że ponura to teza, zakładająca, że układ sił na polskiej scenie politycznej jest w zasadzie zabetonowany, a ewentualne korekty (choć i czasem głębokie resety, jak w roku 2015) dokonywane są wyłącznie na poziomie emocji. Myślę, że to zresztą słowo-klucz nadchodzącego roku, także, a może zwłaszcza czasu tuż przed ciszą wyborczą, kiedy wielu wyborców podejmuje decyzję, na kogo odda swój głos. I to dlatego Prawo i Sprawiedliwość obiera nieco bardziej złagodzony kurs na rok wyborczy (i to podwójnie). Z badań wynika bowiem, że to właśnie jest najbardziej oczekiwane zarówno przez wyborców traktowanych jako całość, jak i samych zwolenników PiS”.

— FIJOŁEK O TYM JAK PIS WYCIĄGA WNIOSKI Z TEZY PARUCHA ORAZ O DZIWNYCH NOMINACJACH PERSONALNYCH: “Nie przesądzam, czy teza postawiona przez prof. Parucha jest w stu procentach prawdziwa i dokładna (zwłaszcza jeśli chodzi o odsetek, nazwijmy to, labilnych wyborców) w szczegółach, ale nie można jej lekceważyć. A przede wszystkim – wyciągnąć wnioski. Unikanie niepotrzebnych negatywnych emocji, irytacji wyborców i zakodowania się w sercach i umysłach części z nich jako partia od dziwnych nominacji personalnych wydaje się bardzo prostym, logicznym wnioskiem po przyjęciu tej strategii. A tymczasem wciąż jawi się to jako zadanie trudne do realizacji, wręcz mission impossible”.
https://wpolityce.pl/polityka/428173-zakladnicy-10-procent-kaprysnych-i-labilnych-wyborcow

— GPC NA JEDYNCE ENTUZJASTYCZNIE O SALVINIM: Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI.

— PAWEŁ WROŃSKI O FLIRCIE PIS Z EUROPEJSKIMI RADYKAŁAMI NA KANWIE DONIESIEŃ O PRZYJEŹDZIE SALVINIEGO: “Obóz Kaczyńskiego wyraźnie gra na nowe rozdanie w europarlamencie i w Komisji Europejskiej po majowych wyborach. Dlatego w kraju są mu potrzebni narodowcy i rozczarowani członkowie klubu Kukiz’15. Dlatego za granicą potrzebny jest mu Salvini wspierający ruch The Movement Steve’a Bannona. Były strateg polityczny Donalda Trumpa wyznaczył sobie za cel rozbicie Unii. Włoch to zręczny polityk, który chce stworzyć sojusz wszelkiej maści populistów i „trumpistów”. I ma na to duże szanse z racji słabości tradycyjnych europejskich partii i dzięki wsparciu trolli Władimira Putina, którego od lat podziwia. Teraz może uzyskać wsparcie Kaczyńskiego, który czuje się odrzucony i wzgardzony przez Europę”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24333484,bratanki-prezesa-kaczynskiego.html

— SYLWIA CZUBKOWSKA W TEKŚCIE GW O ANDRUSZKIEWICZU CYTUJE POLITYKA PIS: “- Ale nie będę zaskoczony, jeżeli okaże się, że nic nie dostanie. Może przypiszą mu jakiś jeden czy dwa najmniej znaczące departamenty na odczepnego. Albo zostawią coś nieszkodliwego i nieważnego, jak zarządzanie gabinetem politycznym i kontakty z parlamentem – rozważa jeden z polityków PiS”.
http://wyborcza.pl/7,156282,24333100,co-moze-zrobic-nam-minister-andruszkiewicz-nie-za-duzo.html

— RAFAŁ WOŚ W TYGODNIKU POWSZECHNYM O STREFIE EURO BEZ ZŁUDZEŃ: “Cóż więc zrobić z tą nieszczęsną eurojajecznicą? Czy da się ją jakoś odjajeczniczyć? Oczywiście. Po pierwsze, należy zacząć o wspólnej walucie rozmawiać zupełnie inaczej niż dotychczas. W sposób mniej histeryczny i zideologizowany. Bez histerii, że każda zmiana w logice działania euro to niechybny koniec Europy i jakieś nowe mroki średniowiecza. Warto zrozumieć, że jest dokładnie odwrotnie. To kurczowe trzymanie się euro w obecnej formie musi prowadzić do dalszej erozji projektu opartego na pięknych ideach solidarności międzynarodowej Schumana i Moneta”.

— WOŚ O TYM, ŻE PRZYZWYCZAILIŚMY SIĘ TRAKTOWAĆ UE JAK UTOPIĘ: “Wiem, że dla wielu czytelników wszystkie te argumenty mogą być z początku zbyt wielkim obrazoburstwem. Nie ma się czego wstydzić. Jesteśmy w Unii od niedawna, a nasze do niej wchodzenie przypadało na okres, gdy na europejskim niebie świeciło słońce. Nic dziwnego, że przyzwyczailiśmy się traktować Europę jako współczesną spełnioną utopię. Projekt polityczny, który zawsze sunie we właściwym kierunku. Tylko że życie to nie jest bajka. Nie jest nią również 20 lat historii euro”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/przypalona-eurojajecznica-157094

— KIEDYŚ CHOCIAŻ PRYWATNIE ROZMAWIALIŚMY – KRZYSZTOF LISEK w rozmowie z Elizą Olczyk w RZ: “W latach 2005–2007 PiS rządziło twardą ręką w Sejmie i przekraczało granice, ale przynajmniej prywatnie normalnie ze sobą czasem rozmawialiśmy. Dzisiaj ludzie, którzy znają się od lat z czasów Solidarności, przestali sobie mówić dzień dobry. W wielu krajach, gdy zmienia się rząd, to następcy mówią do poprzedników: możecie nominować kilka osób z byłego rządu na ambasadorów. Czy może pani sobie wyobrazić taką sytuację dzisiaj w Polsce?”
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301039958-Krzysztof-Lisek-Slawomir-Nowak-nie-powinien-tak-mowic-o-Lechu-Kaczynskim.html

— TEGO DNIA W 2005 – Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz został marszałkiem Sejmu, zastępując Józefa Oleksego, który podał się do dymisji po uznaniu go przez sąd za kłamcę lustracyjnego. Nowym ministrem spraw zagranicznych został Adam Daniel Rotfeld
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/komorowscy-wija-sobie-nowe-gniazdko/ngmgrjx

— URODZINY W WEEKEND: SOBOTA: Michał Lorenc Jr, Maria Bnińska, Marcin Dobski, Krzysztof Luft, Przemysław Gdański, NIEDZIELA: Elżbieta Radziszewska, Jan Widacki, Grzegorz Szymański, Maciek Żakowski.