— PREMIER ZATRZYMUJE PROJEKT ORDO IURIS, SASIN WYKLUCZA WCZEŚNIEJSZE WYBORY300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/01/02

— MOCNE 5 CYTATÓW MACIEREWICZA: Macierewicz: Sojusz z Niemcami nie da antyrosyjskiego efektu. Musi doprowadzić do wepchnięcia Polski do rosyjskiej strefy wpływów, a w najlepszym razie – do uczynienia z Polski swoistego kondominium rosyjsko-niemieckiego [5 CYTATÓW]
http://300polityka.pl/news/2019/01/01/macierewicz-sojusz-z-niemcami-nie-da-antyrosyjskiego-efektu-musi-doprowadzic-do-wepchniecia-polski-do-rosyjskiej-strefy-wplywow-a-w-najlepszym-razie-do-uczynienia-z-polski-swoistego-kondominium-r/

— 6 POLITYCZNYCH PROJEKTÓW, KTÓRE UTKNĘŁY W SEJMIE: http://300polityka.pl/news/2019/01/01/6-politycznych-projektow-ktore-utknely-w-sejmie/

— GARNĄ SIĘ DO PIS, UCIEKAJĄ Z PSL– JEDYNKA DZIENNIKA WSCHODNIEGO.

— NIE BĘDZIE JEDNEJ LISTY ANTY-PISU W WYBORACH EUROPEJSKICH – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “W wyborach do Parlamentu Europejskiego nie będzie jednej listy opozycji antypisowskiej — wynika z ustaleń Onetu. Taka lista może jednak powstać na wybory parlamentarne jesienią. Wszystko zależy od wyniku wyborów europejskich. Jeśli opozycja startując w kilku blokach dostanie słaby wynik, to będzie bardziej skłonna do zjednoczenia przed wyborami do Sejmu”.

— STANKIEWICZ OPISUJE ROZMOWĘ SCHETYNY Z LUBNAUER:“Nachyla się do Lubnauer. — Kasiu, albo się do nas przyłączasz, albo od jesieni znów będziesz uczyć studentów — mówi, nawiązując do akademickiej profesji liderki Nowoczesnej.

– Nie mam z tym problemu. Lubię uczyć studentów – odpowiada Lubnauer.

– To oswajaj się z myślą, że do nich wrócisz — Schetyna poklepuje ją protekcjonalnie po

ramieniu, patrząc chłodno w oczy”.

— KONIEC KO – MÓWI STANKIEWICZOWI LUBNAUER: “W dodatku zaraz po wyborach Schetyna rzucił się na Nowoczesną, czym przekreślił przyszłość Koalicji Obywatelskiej. — To, co się stało, oznacza koniec Koalicji Obywatelskiej — mówi Onetowi Katarzyna Lubnauer”.

— SCHETYNA WYWOŁAŁ NIEUFNOŚĆ DO SIEBIE – DALEJ STANKIEWICZ: “Nie dość, że Schetynie nie udało się zatopić Nowoczesnej, to wywołał niechęć wobec PO w mniejszych ugrupowaniach antypisowskiej opozycji. Dziś to główny wyznacznik koalicyjnych przymiarek po stronie opozycji we właśnie rozpoczętym, wyjątkowym, podwójnym roku wyborczym. Mówiąc wprost — po ataku na Nowoczesną nikt Schetynie nie ufa”.

— STANKIEWICZ O BIEDRONIU I JEDNAK UMIARKOWANYM PROGRAMIE: “Na początku lutego ogłosi swój program, który jest już prawie gotowy. Jak się dowiaduje Onet – nie będzie tak radykalnie lewicowy światopoglądowo, jak się spodziewano. Dla przykładu, mimo ostrych antyklerykalnych wypowiedzi Biedronia — choćby w ostatnim wywiadzie dla lewicowego „Przeglądu” — jego partia opowiedzieć się ma za pozostawieniem religii w szkole. Także eksperci gospodarczy pracujący z Biedroniem bliżsi są socjalliberałom, nie zaś socjalistom. – Platforma wie, że odbieramy głosy głównie im, stąd wzmożone ataki na nas — uważa bliski współpracownik Biedronia. — Robert odpowiada na te ataki, ale umiarkowanie. Nie chcemy palić mostów. Jeśli nasz wynik w wyborach europejskich będzie słaby, to niewykluczone, że usiądziemy do rozmów ze Schetyną o wspólnym starcie do Sejmu na jesieni”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-stankiewicz-po-ataku-na-nowoczesna-nikt-schetynie-nie-ufa/9s2vxym

— ZUZANNA DĄBROWSKA O BIEDRONIU – OGROMNA DETERMINACJA DO SAMODZIELNEGO STARTU – pisze w RZ: “W całej tej układance – nieprzypadkowo – nie pojawia się postać Roberta Biedronia. Zdaniem innych organizacji, jest już oczywiste, że Biedroń dogadywać się nie chce, stawia na sprawdzenie własnej, nowej marki, a wybory do PE nadają się do tego doskonale. Rozmowy, które do tej pory się odbywały, toczone były ze strony jego ludzi raczej pro forma. Nie wyklucza to zresztą późniejszych negocjacji, na razie jednak determinacja Biedronia do samotnego startu, pod swłasnym szyldem wydaje się ogromna”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/190109958-Listy-lewicy-zaleza-od-decyzji-PSL.html&template=restricted

— ŁUKASZ WARZECHA O TYM, ŻE KACZYŃSKI NIE DOSTANIE TRZECIEJ SZANSY – PISZE NA WP: “W wariancie niekorzystnym dla rządzącego ugrupowania w ciągu półtora roku od teraz z partii absolutnie dominującej na scenie politycznej PiS może zatem na powrót stać się opozycją, i to opozycją skrajnie stłamszoną za pomocą instrumentów, które sam stworzył. Jarosław Kaczyński trzeciej szansy już nie dostanie i dobrze o tym wie – dlatego będzie się mocno starał, żeby ten scenariusz się nie zrealizował”.
https://opinie.wp.pl/lukasz-warzecha-kaczynski-trzeciej-szansy-nie-dostanie-to-jeden-z-niewielu-pewnikow-6333488951015553a

— MICHAŁ KARNOWSKI CHWALI NOWEGO RZECZNIKA PREZYDENTA: “Na koniec spójrzmy na politykę medialną, źródło dużego stresu w dwóch pierwszych latach prezydentury. Tu obrót spraw jest najbardziej zaskakujący. Objęcie funkcji rzecznika przez Błażeja Spychalskiego przez wielu było oceniane jako dowód słabości prezydenta. Oto – pisano – musi sięgać po ludzi nieznanych na warszawskiej scenie politycznej. Okazało się jednak, że to był dobry ruch. Andrzej Duda ma wreszcie na czele medialnego sztabu człowieka, który gra wyłącznie na niego, nie ma ambicji by coś uzyskiwać dla siebie, który nie jest też uwikłany w środowiskowe wojenki i sympatie. Najwyraźniej umie też dobrze planować”.

— KARNOWSKI O UDANYM RESTARCIE DUDY: “Czy to wszystko, co tu napisałem, oznacza, że można zawołać „Polacy, nic się nie stało”? Oczywiście nie. Problemów, słabości i rozczarowań nie brakuje. Andrzej Duda jest dziś trochę innym politykiem niż był w roku 2015, inaczej patrzą na niego politycy prawicy, rozpadło się kilka przyjaźni. Mniej tu zauroczenia, więcej dojrzałości. To ma jednak wtórne znaczenie wobec faktu, że relacja prezydenta z wyborcami jest mocna, stabilna i dobrze prorokująca na wybory roku 2020. Potwierdzają to sondaże czy obrazy z bezpośrednich spotkań. Ale nie one są najważniejsze, a poczucie, że mechanizm Pałacu Prezydenckiego działa sprawnie. W mojej opinii jeśli nic się nie zepsuje, Andrzej Duda może wygrać z każdym absolutnie (możliwym dziś do przewidzenia) kandydatem”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/427610-dobry-rok-prezydenta-dudy-udany-powrot-do-stylu-roku-2015

— KOSINIAK NAJSILNIEJSZYM KANDYDATEM OPOZYCJI NA PREMIERA – WYNIKA Z BADANIA DLA RZ: “W badaniu z 19 grudnia 2018 roku poprosiliśmy o wskazanie spośród obecnych polityków opozycji najlepszego kandydata na premiera w sytuacji, gdyby na jesieni 2019 roku PiS utraciło władzę. 26 proc. badanych wskazało na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. 16 proc. na Roberta Biedronia i tyle samo na Pawła Kukiza. 10 proc. na Grzegorza Schetynę, 4 proc. na Katarzynę Lubnauer, a 3 proc. na Włodzimierza Czarzastego, przewodniczącego SLD. Co czwarty badany nie ma w tej sprawie zdania”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/190109957-Sondaz-Kosiniak-Kamysz-liderem-opozycji.html&template=restricted

— EURO PRZYSPIESZY ROZWÓJ POLSKI – jedynka RZ (Chrabota i Kowalczyk): “Nie trzeba wielkiej politycznej wyobraźni, by łączyć silną rolę naszego kraju w Unii z udziałem w strefie euro, i przeciwnie, straszenia wspólną walutą ze ścieżką prowadzącą do polexitu”.
https://www.rp.pl/Opinie/301019968-Euro-przyspieszy-rozwoj-Polski.html

— CZŁOWIEK Z WAZELINY – PAWEŁ WROŃSKI W GW O ANDRUSZKIEWICZU: “Część narodowców uważa, że za karierę sprzedał idee ruchu narodowego. Robert Winnicki po nominacji Andruszkiewicza do rządu stwierdził, że „jego kariera zbudowana jest na wazelinie”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24324523,czlowiek-z-wazeliny-sylwetka-adama-andruszkiewicza.html

— PIS BĘDZIE KOKIETOWAŁ NACJONALISTÓW – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Nominowanie byłego wszechpolaka z Białegostoku Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji jest znakiem tego, czego możemy się spodziewać po partii władzy w rozpoczynającym się roku. Ta dziwaczna decyzja wskazuje, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego PiS będzie się starał uwodzić środowiska narodowe i faszyzujące. Będzie też przekonywał byłych i obecnych członków ruchu Kukiz’15, że przyszłość mogą wiązać wyłączenie z Prawem i Sprawiedliwością”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24324519,prognozy-noworoczne-dobra-zmiana-bedzie-kokietowac-nacjonalistow.html

— FAKT O INTERWENCJI MOSBACHER WS LISTY LEKÓW REFUNDOWANYCH – jak pisze Radosław Gruca: “O tym, że nowa amerykańska ambasador Georgette Mosbacher ostro walczy o interesy amerykańskich firm w Polsce, już wiemy. Rząd PiS starał się jednak pokazać, że twardo się przed tymi zakusami broni. Ale tak wcale nie jest. Mamy dowód na najnowszej liście leków refundowanych, której publikację poprzedziła interwencja Mosbacher”.
https://www.onet.pl/?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=872c89b8-7c5f-5a1e-ac30-16400a1317b0&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2

— WITOLD GADOMSKI O TYM, ŻE PIS BĘDZIE SIĘ ODSŁANIAŁ Z PRAWEJ STRONY – pisze w GW: “Im bardziej PiS będzie się przesuwać w stronę centrum i deklarować proeuropejskie wartości, tym mocniej będzie się odsłaniać z prawej strony. Wybory do Parlamentu Europejskiego zapewne przegra, a w dodatku stanie się akuszerem silnego ugrupowania nacjonalistycznego. Przez trzy lata politycy PiS traktowali Unię jak wroga, prężyli muskuły, by w końcu skapitulować? Taki manewr nie obędzie się bez strat”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24324548,prognozy-noworoczne-ktore-wybory-najpierw.html

— PIS MA KŁOPOT Z HISTORIĄ, WIĘC PISZE JĄ NA NOWO – KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA w GW: “Jest naprawdę niezwykle ciekawe, jak mają wyglądać te wspólne i radosne obchody rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, który przecież jako znienawidzony symbol zmowy i zdrady zniknął z oczu zwiedzających Pałac Prezydencki. Jak władza zamierza uhonorować Lecha Wałęsę, który stał na czele całej opozycyjnej drużyny? I jak władza zamierza ukryć, radośnie rzecz jasna, że w tych rzekomo tajnych układach w Magdalence uczestniczył także Lech Kaczyński, co propagandowe media narodowe, pokazując od czasu do czasu archiwalne zdjęcia, skrzętnie ukrywają. Dziwnym trafem, gdy kamera przejeżdża na Lecha Kaczyńskiego, obraz znika, ale zawsze pojawiają się i Wałęsa, i Adam Michnik z kieliszkami w rękach”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24324492,pis-ma-klopot-z-historia-wiec-pisze-ja-na-nowo.html

— PABLOPAVO W ROZMOWIE Z ŁUKASZEM PAWŁOWSKIM W KULTURZE LIBERALNEJ O KŁOPOCIE Z MARTYROLOGIĄ: “Ja nie mam nic przeciwko tradycji patriotycznej i obchodzeniu świąt narodowych. To buduje tożsamość. Kłopot mam z tym, że to nam przykrywa całą resztę. To wielkie płótno martyrologiczno-patriotyczne przykryło ten kraj i trzeba sobie wycinać w nim dziury, żeby spojrzeć w przyszłość. Bez sensu! Niech ta flaga sobie powiewa w swoim miejscu, a my się otwórzmy”.

— CO JA MAM MYŚLEĆ O PREZYDENCIE KTÓRY MÓWI, ŻE NIE MA GLOBALNEGO OCIEPLENIA? – DALEJ PABLOPAVO: “Raczej do Nowej Zelandii i zająć się czymś innym, dopóki mam jeszcze sprawne ręce. Ja to ja, to mi jakoś znacznie życia nie wydłuży ani nie skróci. Ale mam się godzić na to, że przez następne dziesięć czy dwadzieścia lat moje dziecko będzie codziennie trute?! Cała ta wierchuszka pisowska, która chce budować nową elektrownię w Ostrołęce, która będzie nas truć, produkować najdroższy prąd na świecie i nic nam to, k***wa, nie da. Zupełnie nie rozumiem, jak w głowach tych ludzi odbywa się ta racjonalizacja. To już po prostu szatan się przechadza… Rozumiem, że tam są pieniądze, ale to jest albo skrajne zło, albo skrajna głupota. Nasz prezydent, który mówi, że w zasadzie nie ma globalnego ocieplenia. Co ja mogę o nim myśleć? Że jest głupcem. To trochę smutna konstatacja”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/01/01/pablopavo-wywiad-polska-polityka-prl-pawlowski/

— RAPER ŁONA W ROZMOWIE Z JAKUBEM BODZIONYM W KL: “Najbardziej nacjonaliści, ale to już wieloletnia namiętność. W tym roku na pewno dorzuciłbym jeszcze apetyt dobrej zmiany w sprawach ustrojowych – idziemy tu drogą niemal skopiowaną z Węgier. Dziesięć lat temu byłem w Budapeszcie. To już wtedy wyglądało groźnie, ale nie beznadziejnie. A dziś Węgrzy są w miejscu, z którego trudno im będzie zawrócić. U nas jest większy opór społeczny niż na Węgrzech. Naturalnie, ostatnie protesty przeciwko niewolniczej reformie prawa pracy to jest budująca sprawa, ale wcześniej Orbán właściwie robił, co chciał. W Polsce inaczej – tę naszą skłonność do oporu widać bez przerwy, choćby przy protestach w sprawie sądów, a już niedługo pewnie w sprawie wolnych mediów. To jest polska specyfika, trochę wyrastająca z „kultury podległości”, o której pisał Jarosław Kuisz, chociaż ja mam z tym określeniem problem”.

— ŁONA GORZKO O SCHETYNIE: “Ale ch***we wobec wyborców. Nie odmówię natomiast Biedroniowi politycznych umiejętności – on ma to samo, co Donald Tusk i Aleksander Kwaśniewski. Umiejętność mówienia do ludzi, w sposób, który oni lubią – ujmującą powierzchowność. Kaczyński to miewa, kiedy przed wyborami przybiera szaty i uśmiech dobrotliwego dziadka. Taki natomiast Grzegorz Schetyna nie ma tego za grosz”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/01/01/lona-panstwo-polityka-wywiad-bodziony/

— GALOPUJĄCY MAJOR W LAPIDARNYM PODSUMOWANIU 2018 – O NOWACKIEJ – pisze w Krytyce Politycznej: “Niewypał roku – Barbara Nowacka przystępująca do liberalnej opozycji odrzucającej w pierwszym czytaniu jej projekt „Ratujmy Kobiety”.

— O PORAŻCE PIS W MAŁYCH MIASTACH: “Porażka roku – wynik PiS w małych i średnich miastach. Bo ludzie to jednak nie owce i nie wystarczy im przywieźć do Nowego Sącza żony posła w teczce”.

— ROK WG MAJORA: “Luty – cztery rozbite limuzyny rządowe. Prezydent ósmy tydzień na nartach. Ceny energii zmalały właśnie dlatego, że wzrosły. Grudzień – tradycyjny czas podsumowań, osiemnasta nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, lewica wciąż dyskutuje o zjednoczeniu i jako pierwsza ogłasza pięciu lewicowych kandydatów na prezydenta”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/galopujacy-major/mebel-wakacje-liczba-i-inne-najwazniejsze-sprawy-2018-roku/

— URODZINY: Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski, Janusz Pałubicki, Roman Jagieliński.