— MORAWIECKI W SEJMIE DO OPOZYCJI: JAK MACIE CZELNOŚĆ NIE TŁUMACZYĆ SIĘ? http://300polityka.pl/live/2018/12/28/

— DOBRY UCZEŃ WOJTYŁY – ADAM MICHNIK O BP. PIERONKU: “Należał do kapłanów, którzy byli dobrymi uczniami Karola Wojtyły. Wraz ze swoim mistrzem był wierny kościelnej ortodoksji, którą pojmował jako ortodoksję miłosierdzia i przebaczenia, a nie anatemy i inkwizycji”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24313373,adam-michnik-o-biskupie-tadeuszu-pieronku.html

— NIE BYŁ ADWOKATEM KOŚCIOŁA, LECZ JEGO RZECZNIKIEM – KS. BONIECKI WSPOMINA BP. PIERONKA: “Działał z pełną świadomością. Miał wyrazistą wizję Kościoła. Wybrał swój styl bycia biskupem. Nie był adwokatem Kościoła, lecz jego rzecznikiem”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/zegnaj-tadeuszu-157082

— SKROMNY, UCZCIWY CZŁOWIEK – PIOTR ZAREMBA PRZYPOMINA CZĘŚCI PRAWICY: “Widziałem go ledwie kilka miesięcy temu, kiedy zaproszony do debaty po przedstawieniu „Sędziowie” w nowohuckim Teatrze Ludowym rozmawiał z reżyserką i publika z wyraźnym już wysiłkiem. Zapamiętam mu to, że stanął okoniem wobec jednostronnego okadzania filmu „Kler” (rozumiejąc zarazem jego wagę społeczną). Inni tego też „nie zauważą”, a przecież człowieka warto widzieć w całym jego skomplikowaniu. Jego zasługi w uczynienie Kościoła bardziej komunikatywnym zostały zaprzepaszczone przez wszystkie strony wewnątrzkatolickich sporów, także przez niego samego. A zarazem pozostał skromnym (byłem kiedyś w jego warszawskim mieszkaniu podczas jego pracy w Episkopacie), uczciwym człowiekiem. I – przypominam to rozszalałej części prawicy – nigdy na bakier z ortodoksją. RIP”
https://www.facebook.com/100011509202636/posts/699351097125191/

— TWARZ KOŚCIOŁA OTWARTEGO– tytuł w RZ o bp. Pieronku.

— SZKODZI RACJI STANU, PODWAŻA SOJUSZ Z ZACHODEM – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ O WAŁĘSIE: “Były prezydent zaangażował się w naprawianie stosunków z Moskwą. Szkodzi racji stanu, podważa sojusz z Zachodem”.
https://www.rp.pl/Komentarze/181229572-Haszczynski-Walesa-na-imieninach-na-Kremlu.html

— ROMAN IMIELSKI TROCHĘ UJMUJE SIĘ ZA WAŁĘSĄ: “Problemem jest to, że to wywiad w klasycznym stylu Wałęsy – dygresyjny, egotyczny i często mało precyzyjny. Gdy mówi, że relacje Polski z Rosją powinny być lepsze, podkreśla, że „bliżej nam do Moskwy niż Nowego Jorku”. Czytając cały wywód wiadomo, że chodzi o położenie geograficzne i wynikające z tego podstawowe interesy, ale bez tego słowa można też przecież kolportować ten fragment jako dotyczący naszej mentalności”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24313165,walesa-w-pulapce-rosyjskiego-wywiadu.html

— PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI O SWOICH DOŚWIADCZENIACH Z KOMUNISTYCZNĄ BEZPIEKĄ – O MOICH PRZYKRYCH DOŚWIADCZENIACH STARAM SIĘ MÓWIĆ POWŚCIĄGLIWIE: “Rzeczywiście, wcześnie, od 11. roku życia drukowałem „Biuletyn Dolnośląski” w Wilczynie pod Obornikami Śląskimi. Potem batalia o wolność w stanie wojennym. Farba drukarska, starcia uliczne, koktajle Mołotowa, wreszcie publicystyka i walka takim orężem, jakiego się komuna bała: wolnym słowem. Musiałem się opiekować mamą, siostrami. Mama prawie zginęła, kiedy odkręcono jej śruby w kołach od malucha. Tak działali esbecy. Takich zdarzeń, przemocy fizycznej, psychicznej, szantażowania, doświadczyłem rzeczywiście wielu. Staram się o moich przykrych doświadczeniach typu pobicia przez milicję czy SB mówić powściągliwie”.

— MORAWIECKI O TYM, ŻE SEKTOR BANKOWY ZMIENIAŁ SIĘ NA LEPSZE: “Jeśli już, to czułem się Wokulskim. Polska się kompletnie zmieniła. To nie był żaden wallenrodyzm. To było przejście od romantyzmu do pozytywizmu. No i nie demonizujmy sektora bankowego. Z biegiem lat zmieniał się w większej części na lepsze”.

— MORAWIECKI O HUMORZE ZE SZKŁA KONTAKTOWEGO NA BIZNESOWYCH LUNCHACH: “Na jednym z nich był też Donald Tusk, już jako premier. W 2005 r. sądziłem, że dojdzie do koalicji PO-PiS. Potem, w zarządzie byłem bliższy PiS pośród ludzi bliższych PO, choć początkowo nie było to ostre. Kampanie nienawiści jednak się rozkręcały. Pamiętam te spięcia na biznesowych lunchach, choćby o specyficzny humor rodem ze „Szkła kontaktowego”.

— MORAWIECKI O SWOJEJ ROZMOWIE Z KACZYŃSKIM PO OTRZYMANIU PROPOZYCJI ZASTĄPIENIA ROSTOWSKIEGO: “Poważna propozycja objęcia funkcji po ministrze Rostowskim rzeczywiście padła. Nie przyjąłem jej. A przecież nie było wiadomo, że Tusk wyjedzie do Brukseli, a Platforma tąpnie. Proszę sobie popatrzeć na ówczesne sondaże. Po prostu nie chciałem być w tamtym rządzie. Spotkałem się wtedy z Jarosławem Kaczyńskim i powiedziałem mu o tej propozycji. On pyta: „Jaka jest pana decyzja?”. Ja na to, że odmówiłem. „A to bardzo się cieszę” – odparł. Nie zapadły wtedy żadne inne ustalenia”.

— MORAWIECKI O TO, ŻE BYŁBY W STANIE PRACOWAĆ Z SLD: “Miałem ogólne poczucie, że chcę wejść do polityki. Z tą myślą szedłem do pracy w bankowości. Chciałem być w ekipie naprawy Polski, likwidowania patologii III RP. Ale przecież trudno było przewidzieć wygraną PiS w 2015 r. Jarosław Kaczyński niczego mi nie obiecywał. Skłamałbym, że nie widziałem siebie w przyszłym rządzie PiS. Sądziłem jednak, że to prędzej będzie koalicja z PSL, ba, może nawet z SLD. Byłem gotów także w takim przypadku pracować. Kłóciłem się o to z kolegami z dawnego podziemia”.

— MORAWIECKI O TYM, ŻE NIE ŻAŁUJE TEGO, Z CZEGO ZREZYGNOWAŁ IDĄC DO POLITYKI:“Ja nie polepszyłem swojej sytuacji finansowej, idąc do polityki. Zrezygnowałem, lekko licząc, do emerytury, może nawet z jakichś 100 milionów złotych (śmiech). Zrezygnowałem z radością, muszę dodać”.

— MORAWIECKI CYTUJE SŁOWA JARUZELSKIEJ O III RP: “Prawo i Sprawiedliwość nie miało i nie ma nic przeciwko sukcesom ludzi, którym udało się uczciwie osiągnąć więcej niż innym. Krytyczna ocena dotyczy funkcjonowania części elit III RP. Aż sam byłem zdziwiony, jak ostatnio przeczytałem słowa Moniki Jaruzelskiej o tym, że elity III RP odrzuciły wspólnotę, a wybrały narcystyczne samozadowolenie”.

— MORAWIECKI MOCNO O BIZNESACH LESZKA CZARNECKIEGO: “Nie znam go zupełnie. Odpowiem krótko i ani słowa więcej: im bardziej cywilizował się rynek regulacji sektora finansowego w Polsce, tym bardziej zawężało się pole do intratnych biznesów dla tej grupy kapitałowej”.

— PATRYK JAKI MÓWI ROBERTOWI MAZURKOWI, ŻE CHCIAŁBY ZAINWESTOWAĆ W SIEBIE: “Chciałbym zainwestować w siebie, na tyle poprawić angielski i niemiecki, których się uczyłem, by mówić w obu bardzo dobrze. I chciałbym pójść na dodatkowe studia podyplomowe”.

— MAMY WADY ALE NAPRAWIAMY SYSTEM – DALEJ JAKI W DGP: “Tak, nasz obóz może nie jest idealny i dostrzegam jego wady, choć na pewno nie będę o nich mówił publicznie. Jednak widzę, że wciąż trwa walka między beneficjentami III RP i tymi, którzy chcą ten system naprawić. I ja chcę być w tym drugim obozie”.

— JAKI O SPRAWCZOŚCI W POLITYCE: “Też może zaszumieć. Wie pan, o co się bije polityk? O sprawczość. Przez cały czas byłem w opozycji – mogłem gadać nawet najbardziej słusznie, chodzić do mediów, spotykać się. I co? Przez te lata zupełnie jałowo biłem się w Sejmie. A dziś? Niech pan spojrzy tu w lewo, na biurko, to stos dokumentów do podpisu. Mogę jako wiceminister odpowiadający za komorników wziąć pismo i jednym podpisem coś zrobić. Potem dostaję list od zapłakanego człowieka, który pisze: „Przez dwadzieścia lat nikt mi nie pomógł, tylko pan”. Po to jest władza, po to jest się w polityce”.

— OHYDNE CO ZROBILI – JAKI MOCNO O PARUCHU I BIELANIE – MÓWI MAZURKOWI: “To, co zrobili ci panowie, było ohydne.

Ohydne?

Ohydne i obrzydliwe. Pół roku swego życia poświęciłem na walkę wyborczą, na pomoc obozowi prawicy, dostałem lepszy wynik niż PiS w Warszawie, więc chyba nie zawiodłem. I co? Jeszcze nie zdążyłem się wyspać, a oni już atakują mnie personalnie w mediach. Ludzie z tego samego obozu! Nie widziałem podobnych postaw w PO”.

— JAKI O TYM, ŻE JEST WŚRÓD POLITYKÓW O NAJWYŻSZYM ZAUFANIU: “…to jestem dumny z tego, co w życiu osiągnąłem. Mam 33 lata, jestem na górze tabeli polityków o najwyższym zaufaniu w Polsce. Mam wspaniałą rodzinę. A nic nie dostałem za darmo, o wszystko musiałem walczyć”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/588054,patryk-jaki-wywiad-mazurek-bielan-paruch-kaczynski-wybory.html

— ODRZUCONE DONOSY PRZYŁĘBSKIEJ – jedynka GW: “”Brak znamion czynu zabronionego” i „brak interesu społecznego” – z takim uzasadnieniem prokuratura umorzyła śledztwo wobec „Wyborczej” po doniesieniach Julii Przyłębskiej, prezes TK”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24313792,odrzucone-donosy-przylebskiej.html#S.-K.C-P.-B.2-L.1.maly

— WŚRÓD PLUSÓW 2018 MARCIN FIJOŁEK WYMIENIA BRUDZIŃSKIEGO I BŁASZCZAKA: “Brudziński i Błaszczak wzmocnili również własne pozycje polityczne w obozie Zjednoczonej Prawicy – szef MSWiA bez blasku fleszów robi swoje, umiejętnie gasząc pożary i rozdając karty na zapleczu PiS, a szef MON ma w rękach mocne karty związane z negocjacjami w USA ws. Fort Trump. Wiosną ogłosi zapewne dobre wieści, co dodatkowo doda mu politycznych skrzydeł”.

— FIJOŁEK ZAUWAŻA POLITYCZNY SUKCES TRZASKOWSKIEGO I PISZE, ŻE MÓGŁBY BYĆ KANDYDATEM NA PREMIERA: “Kampania i wynik wyborczy Trzaskowskiego w Warszawie dały chwilę oddechu poniewieranej na co dzień Koalicji Obywatelskiej – nic dziwnego, że na warszawskiej giełdzie plotek i nazwisk zaczęto spekulować, że Grzegorz Schetyna może wskazać Trzaskowskiego jako kandydata na premiera. Ale to tylko plotki. Niestety, początek kadencji prezydenta Trzaskowskiego w stolicy (sprawa bonifikat, kuriozalny wybór rzecznika) pokazuje dość oczywisty i stereotypowy dla działaczy Platformy rozwój politycznej kariery. Ale za rok 2018 – plus się należy”.

— BIEDROŃ WYRAŹNIE NAMIESZAŁ PO STRONIE OPOZYCJI – DALEJ FIJOŁEK: “Wyraźnie namieszał po stronie opozycyjnej i wzbudził po stronie obozu III RP swoistą Hassliebe. Z jednej strony co bardziej trzeźwo myślący widzą, że Biedroń na poziomie swobody i potencjału trafienia do wyborców to dwie ligi wyżej niż Grzegorz Schetyna, z drugiej jednak czasu do jesieni roku 2019 jest naprawdę niewiele i każdy ruch burzący dziś kruchy porządek po stronie opozycji wywołuje zdenerwowanie. Robert Biedroń zgrabnie radzi sobie na tym etapie tuż przed otwarciem politycznej przyłbicy – kokietuje, prowadzi politykę w stylu stand-upów i małych show, a wśród wyborców rzuca ogólnikami, niesprawdzalnymi tezami i hasłami, które po zderzeniu z rzeczywistością i faktami okazują się politycznymi wydmuszkami. To napięcie między sympatycznym gościem z Facebooka a pełnokrwistym politykiem nie może utrzymywać się w nieskończoność. Niemniej jednak jego pozycja na scenie politycznej wzrosła w roku 2018 – pytanie, czy będzie w stanie zamienić te zalążki potencjału na coś więcej”.

— FIJOŁEK O PORAŻCE PREZYDENTA I POTRZEBIE RESETU: “Co prawda do roku 2020 pozostało jeszcze trochę czasu, ale przy Krakowskim Przedmieściu powinna nastąpić solidna burza mózgów, a może i mały polityczny reset. Same wizyty w terenie, choćby bardzo gorące i budzące powszechny entuzjazm mieszkańców, nawet okraszone miło brzmiącymi dla ucha sondażami poparcia, nie wystarczą na dłuższą metę”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/427191-ranking-nieoczywistych-plusow-i-minusow-w-polityce-ad-2018

— ANNA DĄBROWSKA W POLITYCE O 4 POLITYKACH PIS W PKOL: “To niejedyna polityczna zmiana w zarządzie PKOl. Swojego przedstawiciela w tym gronie zmieniła krajowa federacja curlingu, którą od teraz reprezentować będzie były poseł PiS Andrzej Jaworski. W zarządzie są już Ryszard Czarnecki i Adam Hofman. Czarnecki chciał nawet zostać prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ale w związku z przewidywaną porażką wycofał kandydaturę tuż przed głosowaniem. W sumie to aż czterech polityków w zarządzie Komitetu Olimpijskiego, którzy od lat są mniej lub bardziej związani z partią Kaczyńskiego”.

— DĄBROWSKA O PORĘBIE: “W POLITYCE mówił w 2011 r.: „Dużo uczę się od Jarosława Kaczyńskiego i w dużej mierze dzięki niemu jestem w polityce”. Kiedyś prezes PiS zapowiedział, że europosłowie mogą spędzić w Brukseli tylko dwie kadencje. – Ale Tomka to raczej nie dotyczy i dla niego prezes zrobi wyjątek. On ma specjalne względy. Sprowadził do Brukseli swoją żonę, ich dwie córki chodzą tam do francuskiej szkoły – mówi jeden z europosłów PiS. W partii plotkują, że Kaczyński może nagrodzić Porębę stanowiskiem unijnego komisarza”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1776730,1,europosel-pis-wiceprezesem-pkol.read?src=mt

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O KŁOPOCIE DOBREJ ZMIANY Z GLAPIŃSKIM: “Boję się Boga, ale poza tym niczego – odparł pytany przez tygodnik „Sieci” o to, czy sprawa KNF miała doprowadzić do jego dymisji. Pytanie, czy to było przesłanie do przeciwników PiS, czy też do kierownictwa PiS, które z pewnością zauważa, że to Glapiński staje się dla dobrej zmiany obciążeniem”.
https://www.rp.pl/Polityka/312279881-Dworki-prezesa-Glapinskiego-czyli-klopot-dobrej-zmiany.html

— W POLSKIM KOŚCIELE ZWYCIĘŻA KORPORACJA – MONIKA OLEJNIK W GW:“Papież Franciszek walczy z pedofilią jak żaden inny papież. Kościoły na całym świecie są poruszone, a nasz? W polskim Kościele zwycięża korporacja”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24313312,czy-jezus-poszedlby-na-kler.html

— NADAWCY KOŃCZĄ SPORY Z EMITELEM – RZ:“Finansowe warunki umowy Emitela i TVP są najprawdopodobniej takie, jak w wypadku WP i innych stacji obecnych na MUX8. Nie podano ich w informacji prasowej. Na MUX8 rozrasta się powoli oferta telewizja hybrydowej, wymagająca podłączenia telewizora do internetu. TVP chce udostępniać za jej pośrednictwem treści uzupełniające przekaz głównych anten. W ten sposób z multipleksu korzysta już Legia Warszawa”.
http://rpkom.pl/artykul/1387702.html#.XCTcO2GLm9w.twitter

— URODZINY: Natalia de Barbaro, Tadeusz Zwiefka, Wojciech Kozak.