— ANDRZEJ DUDA W 40 MINUTOWEJ ROZMOWIE W PREZYDENCKIM SAMOLOCIE O PRZYSPIESZONYCH WYBORACH, DONALDZIE TUSKU, GAZECIE WYBORCZEJ, CENACH PRĄDU, SĘDZIACH, DONALDZIE TRUMPIE I SWOICH KONTACH NA TWITTERZE I INSTAGRAMIE: https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-dla-wp-o-cenach-pradu-wydobyciu-wegla-i-koncie-na-instagramie-zobacz-cala-rozmowe-z-prezydentem-6329511130924673v?fbclid=IwAR2vofluCOUTwo2I3q7akvnwToL2S-wSOjD6OixsqnNS3vlVrHIYe3Eh3Qc

— 300LIVE: PAD dla 300 i WP: Tusk nie ma szacunku do własnego kraju
http://300polityka.pl/live/2018/12/20/

— PREZYDENT URUCHOMIŁ NA NOWO SWOJE KONTO NA INSTAGRAMIE:
https://www.instagram.com/andrzejduda/

— PREMIER W ROZMOWIE Z DAILY TELEGRAPH: “Dzień przed spotkanie z brytyjską premier, w wywiadzie dla „The Daily Telegraph”, szef polskiego rządu chwalił Theresę May, za jej ciężką pracę nad negocjacjami ws. Brexitu. – To nie jest najciemniejsza godzina (…) sytuacja może wydawać się niebezpieczna i niepewna, ale wierzę, że premier May poradzi sobie z tą burzą – mówił polityk. – Ciężko walczyła w negocjacjach dotyczących porozumienia ws. Brexitu, już to jest warte szacunku – dodał Morawiecki. Szef polskiego rządu zaapelował też do liderów państw europejskich o wsparcie dla brytyjskiego rządu, w procesie wychodzenia z Unii Europejskiej. – Niestety Brexit ujawnił pewne niefortunne zachowania. Mocne słowa i oświadczenia niektórych polityków w Brukseli nie pomagają, ale utrudniają osiągnięcie wspólnego, najlepszego dla nas wszystkich wyniku (negocjacji – red.) – tłumaczył Morawiecki. Premier podkreślił też, że w wypadku odrzucenia przez brytyjski parlament porozumienia podpisanego przez premier May i liderów państw UE, Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez żadnego kontraktu. – To ponury scenariusz nie tylko dla Wielkiej Brytania, ale dla całej Unii Europejskiej – dodał”.
https://dorzeczy.pl/kraj/87596/Morawiecki-Wierze-ze-premier-May-przeprowadzi-Wielka-Brytanie-przez-burze.html

— FRAGMENT TEKSTU THE DAILY TELEGRAPH PO ROZMOWIE Z MORAWIECKIM: “Poland’s prime minister has called on European leaders to help Theresa May navigate the „storm” of Brexit as he criticised senior EU officials over their „unfortunate behaviour” at last week’s summit in Brussels. In an interview with The Daily Telegraph, Mateusz Morawiecki said he was disappointed by the “rather unfortunate behaviour” of senior EU officials such as Jean-Claude Juncker, who suggested Mrs May was being „nebulous” at the December summit”.
https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/12/19/polish-prime-minister-warns-eus-harsh-attitude-theresa-may-could/#comments

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI W ROZMOWIE Z DEONEM – TO PYTANIE KAŻDEGO, KTO UWAŻA MNIE ZA “DYŻURNEGO KATOLIKA W TVN”: “To pytanie zadaje mi każdy, kto uważa mnie za „dyżurnego katolika” w TVN (śmiech). Ale nie ma na nie chyba prostej odpowiedzi; to jest bardzo indywidualna sprawa. Jeśli pytacie mnie, czy mam jakikolwiek problem z przyznawaniem się do swojej wiary, to odpowiem, że nie. Mało tego, w mojej pracy każdy wie, że jestem gościem, który wyrósł na wierze, a w niedzielę stara się skończyć dyżur przed dziewiętnastą, bo właśnie wtedy jest ostatnia Msza, na jaką może iść. Poza tym noszę na palcu różaniec, który jest bezczelną manifestacją mojej wiary (śmiech). Nigdy w życiu w pracy, bez względu na to, kto był moim szefem i gdzie pracowałem, nie spotkało mnie nawet „pół uszczypliwości” z tego powodu, że jestem katolikiem”.

— SKÓRZYŃSKI O BŁĘDZIE UTOŻSAMIANIA PANA BOGA Z KOŚCIOŁEM: “Poważny błąd, jaki można popełnić na poziomie dogmatycznym, to utożsamianie Pana Boga z Kościołem. Kościół jest strażnikiem wiary w Boga na ziemi, Kościół jest tą instytucją, która ma dyscyplinować naszą wiarę, ale nie jest Panem Bogiem. Znam ludzi, którzy nie stracili wiary w Boga, ale odeszli od Kościoła ze względu na skandale pedofilskie albo dlatego, że jakiś ksiądz nie zgodził się pochować ich bliskiego, bo „co łaska, czyli nie mniej niż tysiąc”, lub razi ich bentley, którym ksiądz podjeżdża. Na szczęście Kościół jest niezwykle różnorodny. Z jednej strony mamy – nie lubię tego określenia, ale go użyję – „nogę Franciszka”, czyli Kościół ubogi, z drugiej – biskupów jeżdżących złotą karocą. Na tym poziomie każdy, jeśli tylko chce, odnajdzie się w Kościele. Ale to działa również na innym poziomie. Jeśli ktoś zna księdza, który nie chciał bez tysiąca złotych pochować jego ojca, to ma wokół wiele innych parafii do wyboru. Niepokojące jest to, że komuś, kto stracił wiarę w Kościół, bardzo trudno do niego wrócić. Księża coraz rzadziej wychodzą do ludzi i nie stwarzają im okazji do powrotu”.
https://m.deon.pl/religia/rekolekcje-adwentowe/adwent-2018/wywiady-ktore-poruszaja-serce/art,3,kto-nie-zadaje-sobie-pytania-o-istnienie-boga-traci-wiare.html

— 56% CHCE DALSZEGO NACISKU KE WS POLSKI – SONDAŻ IPSOS DLA OKA: “56 proc. ankietowanych chce, aby Komisja Europejska nadal domagała się od władz PiS przestrzegania w Polsce praworządności, a tylko 39 proc. wolałoby, by „odpuściła rządowi”. Sondaż OKO.press dowodzi, że odruch proeuropejski i wiara w interwencję instytucji unijnych nie tylko nie słabnie, ale się umacnia. To może być ważny sygnał dla Europy”.

— NAWET NA WSI DOMINUJĄ ZWOLENNICY DALSZEJ INTEGRACJI – SONDAŻ DLA OKO.PRESS: “Zdecydowanymi zwolennikami działań Komisji Europejskiej są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (95 proc.) oraz powstającej partii Roberta Biedronia (także 95 proc.), a także nieliczni, ale za to wszyscy wyborcy Partii Teraz! Ryszarda Petru (100 proc.). Duże poparcie dla KE deklarują też wyborcy SLD (78 proc.) i PSL (73 proc.). Tradycyjnie najbardziej eurosceptyczni są mieszkańcy wsi, ale nawet tutaj przeważają zwolennicy dalszej ingerencji Komisji Europejskiej. Miasta są w około 60 proc. za działaniami KE, najwyraźniej – średniej wielkości, od 20 do 100 tysięcy mieszkańców (64 proc.)”.
https://oko.press/wiekszosc-chce-by-ke-nadal-naciskala-na-rzad-w-obronie-praworzadnosci-sondaz-oko-press/

— RYZYKO WCZEŚNIEJSZYCH WYBORÓW MOŻE SIĘ PIS OPŁACIĆ – JAKUB MAJMUREK: “Wygrane wybory europejskie – po znacznie słabszych od oczekiwanych wynikach w samorządowych – byłyby fatalne dla morale obozu władzy przed kluczową walką o drugą kadencję. Zwycięstwo w maju z pewnością tchnie nowe wiatry w opozycyjne żagle przed jesiennym bojem o krajowy parlament. Przyspieszone wybory likwidują to ryzyko. Szansa, że PiS przegra wybory krajowe w marcu jest dziś minimalna. Jeśli obroni w nich drugą kadencję, to wynik europejskich wyborów nie będzie się w zasadzie w ogóle liczył dla Nowogrodzkiej. Partii Kaczyńskiego politycznie średnio zależy na silnej reprezentacji w Brukseli. Ewentualna klęska nie osłabi PiS na arenie krajowej – następne wybory, decydujące o przyszłej prezydenturze, od europejskich będzie dzielił rok, wyborcy zdążą w tym czasie zapomnieć kto wtedy wygrał, a kto przegrał”.

— PROTESTY NIE UCICHNĄ, WCZEŚNIEJSZE WYBORY ZMNIEJSZAJĄ RYZYKO CENTRALNEGO STARCIA Z BUDŻETÓWKĄ – DALEJ MAJMUREK: “Na korzyść rządzących nie działają także rosnące żądania płacowe pracowników budżetówki. Tylko w ostatnich kilku tygodniach protestowali policjanci, pracownicy administracyjni sądów i nauczyciele. Te protesty nie ucichną. Pracownicy sfery budżetowej mają poczucie, że jako jedyni nie korzystają ze świetnej koniunktury – gdy wokół rosną płace w sektorze prywatnym, ich pensje stoją w miejscu. Wcześniejsze wybory zmniejszają ryzyko centralnego starcia z budżetówką w okresie, gdy jest to szczególnie ryzykowne politycznie”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/wczesniejsze-wybory-dlaczego-to-ryzyko-ktore-moze-sie-pis-oplacic/mjqrz12

— PRZEDTERMINOWE WYBORY PARLAMENTARNE? „TEN SCENARIUSZ DLA PIS-U ISTNIEJE” – ANTONI DUDEK w Interii: “Gołym okiem widać narastające niezadowolenie społeczne. Mieliśmy „metodę L4” jako formę protestu  zastosowaną przez policjantów, teraz sięgają po nią nauczyciele, za chwilę mogą protestować inne grupy. Tymczasem propaganda sukcesu, którą uprawiały media narodowe, rozbudziła bardzo oczekiwania społeczne. Ostrzegałem  wielokrotnie, że te pokazywane w Wiadomościach TVP zwały banknotów okraszone komentarzem o rekordowych wpływach do budżetu państwa w końcu PiS zaszkodzą. W tej sytuacji kierownictwo PiS może uznać, że jeśli ma to się ciągnąć aż do jesieni to lepiej byłoby jednak zrobić wybory wiosną, bo wtedy nie pojawią się kolejne, coraz wyższe fale społecznych roszczeń”.

— OPOZYCJA NIE ZDĄŻY SIĘ ROZWINĄĆ – DALEJ DUDEK W INTERII: “Nawet jeżeli PiS będzie miał największy klub parlamentarny, to Zjednoczona Prawica prawdopodobnie będzie potrzebowała koalicjanta. Tu się zaczyna problem. Potencjalnie jest ruch Kukiza,  i właściwie ciężko kogoś innego dzisiaj wymienić. Ruch Kukiza ciągle, w jakiś zagadkowy dla mnie sposób, w sondażach utrzymuje się powyżej progu, ale nie wiadomo czy tak będzie jesienią, po kolejnej klęsce, która ich czeka w wyborach do PE. Jest też kwestia ruchu Biedronia. Wprawdzie on odbiera głównie głosy opozycji lewicowo-liberalnej, ale paradoksalnie mógłby zabrać jakiś niewielki odsetek wyborców także i PiS-owi. Jeżeli wybory odbędą się wiosną, to on się nie liczy, bo nie zdąży się rozwinąć”.
https://fakty.interia.pl/autor/aleksandra-gieracka/news-przedterminowe-wybory-parlamentarne-ten-scenariusz-dla-pis-u,nId,2739763

— RAFAŁ WOŚ O ZADŁUŻANIU SIĘ POLAKÓW NA ŚWIĘTA – w TP: “Między 13 a 18 proc. – podobno tylu mieszkańców Polski zaciąga dług, żeby ogarnąć Boże Narodzenie: choinkę, prezenty, jedzenie i inne takie ponadnormatywne wydatki. Sporo, jak na kraj szczycący się trzema dekadami nieprzerwanego wzrostu”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/dlug-czyli-bebechy-gospodarki-156996

— MICHAŁ WILGOCKI W GW O PLANIE OJCA RYDZYKA: “Zachować status quo w europarlamencie, osłabić PiS i przed wyborami parlamentarnymi wypracować sobie lepszą pozycję do negocjacji. Taka zagrywka Tadeusza Rydzyka już raz zadziałała”.

— WILGOCKI PISZE, ŻE PIS MOŻE PRZEGRAĆ WYBORY EUROPEJSKIE: “Powoli więc wizualizuje się coś, co jeszcze parę miesięcy temu było nie do pomyślenia: PiS może przegrać wybory do europarlamentu. Oczywiście znów będzie to tylko porażka na poziomie prestiżowym – ale może wywołać lawinę i odwrócenie trendu. W takiej sytuacji Kaczyński będzie znów potrzebował ojca Rydzyka przed batalią o drugą kadencję. A ten zacznie stawiać warunki i wróci do łask. Zwłaszcza że przy ośmieleniu części posłów PiS dostanie też do ręki narzędzie potężnego szantażu. Wystarczyłoby bowiem, żeby przy głosowaniu nad wotum nieufności kilkoro posłów Zjednoczonej Prawicy wyjęło karty i prestiżowa katastrofa gotowa”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24295989,cel-jest-jeden-oslabic-kaczynskiego-oto-plan-ojca-rydzyka.html

— PLATFORMA NIE CZUJE SOCJALU I MUSI SIĘ GO UCZYĆ – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Być może dlatego, że PO socjalu nie czuje, ona musi się go uczyć. A to oznacza, że sama z siebie rzadko myśli o tym, że ktoś straci. Ona zastanawia się raczej, kto może zyskać. I z tej właśnie technokratycznej perspektywy liderzy PO oceniają ewidentną wpadkę swoich stołecznych radnych w sprawie bonifikat. – Przecież tyle razy było mówione – wzdychał jeden z posłów PO w rozmowie z „Rz” – trzeba uważać na te sprawy. A ci dalej myślą tak jak dziesięć lat temu: „budżet się spina czy nie” – jakby obok wcale nie było PiS-u! Nauka, jaką pobiera Platforma, bierze się z udowodnionej prawdy, że bez nośnych haseł i obietnic społecznych od pewnego czasu żadnych wyborów w Polsce wygrać się nie da”.
https://www.rp.pl/Analizy/181229992-PO-nie-rozumie-socjalu-ale-sie-uczy.html

— TRZASKOWSKI I PO POPEŁNILI GIGANTYCZNY BŁĄD – RAFAŁ CHWEDORUK W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Rafał Trzaskowski i PO popełnili gigantyczny błąd. Jeśli opozycja chce podjąć walkę z rządzącymi, przed wyborami parlamentarnymi, to musi wyraźnie przedstawić centrum opinii społecznej, w szczególności tym wyborcom, którzy nie są przypisani do żadnego z głównych nurtów, że nie ma prostego powrotu do minionych ośmiu lat, w szczególności do drugiej tury rządów PO-PSL, choćby w kwestii podniesienia wieku emerytalnego. Sprawa bonifikaty jest tylko ostrzeżeniem dla Koalicji Obywatelskiej. Na przykładzie Warszawy PiS będzie chciało pokazać, że przed wyborami PO obiecuje i daje, a po zwycięskich wyborach zabiera”.

— WSZYSTKO, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W POLITYCE LOKALNEJ PRZEŁOŻY SIĘ NA KRAJOWĄ – DALEJ CHWEDORUK W RZ: “Nie ulega wątpliwości, że nie jest łatwo być szefem PO. Grzegorz Schetyna musiał interweniować w warszawskim ratuszu. Wszystko, co będzie się działo w polityce, nawet tej najbardziej lokalnej, przekładać będzie się na politykę krajową i na wynik wyborów do Sejmu, które rozstrzygną o kształcie Polski na lata. Wszystkie segmenty wielkich machin partyjnych powinny funkcjonować już w trybie kampanii wyborczych. Po działaniach PiS w ostatnich tygodniach, dotyczących podwyżki cen energii, widać, że partia rządząca działa już w trybie wyborczym. W Platformie myślenie wyborcze zawiodło. Skala reakcji na sytuację warszawską pokazuje, że jesteśmy w stanie realnej kampanii wyborczej i bez ścisłych działań nie da rady rywalizować z PiS”.
https://www.rp.pl/Polityka/181229988-Rafal-Chwedoruk-Platforma-popelnila-gigantyczny-blad.html

— SENATOR BIERECKI I ZAGADKOWE LOKATY – jedynka GW (Kublik, Czuchnowski): “Mamy dowody, że nie jedna, lecz dwie fundacje powiązane z Grzegorzem Biereckim chciały założyć lokaty w Getin Banku Leszka Czarneckiego w czasie, gdy prokuratura zajmowała się sprawą wyprowadzenia pieniędzy z systemu SKOK. Bank odmówił. (…) 14 kwietnia departament klientów strategicznych GNB informuje mailem „high importance” (najwyższej wagi) członków zarządu banku: „Zgłosiła się do nas fundacja, która chce lokować środki. Klient polecony przez Kasę Krajową SKOK. Czy powinniśmy podpisać z klientem umowę/przyjmować depozyty przy zachowaniu wszystkich procedur /włącznie z uzyskaniem oświadczenia o beneficjencie rzeczywistym w świetle pojawiających się informacji?”. I tu pojawia się właśnie link do tekstu „Wyborczej”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24295930,senator-grzegorz-bierecki-i-tajemnicze-lokaty-co-ksiegowa-skok-u.html

— GW O DRAMATYCZNEJ SYTUACJI PRACOWNIKÓW TV REPUBLIKA: “– Zgodziłyśmy się rozmawiać, bo mamy dosyć hipokryzji w naszej firmie. Szefostwo Republiki mówi dużo o wartościach. A jednocześnie nie płaci pensji – mówi Julia. Gdy pracownicy zwracają na to uwagę Tomaszowi Sakiewiczowi, prawicowemu publicyście, wydawcy „Gazety Polskiej”, który w Republice jest wiceprezesem, a faktycznie sprawuje tam rządy, są przez niego ignorowani. – Traktuje nas w niezwykle arogancki sposób – opisują nasze rozmówczynie. Opowiadają o jednej koleżance, która załatwiła sobie pracę w TVP, gdzie po przejęciu telewizji przez PiS pracę znalazło wielu pracowników Republiki z jej gwiazdą Michałem Rachoniem na czele. Sakiewicz błagał ją, by została, przekonywał, że bez niej Republika się rozsypie. Dziewczyna go posłuchała. Teraz też nie dostaje pensji. Sakiewicz ją zbywa, gdy dopomina się o kasę”.
http://wyborcza.pl/7,87648,24294544,smutne-swieta-w-tv-republika-pracownicy-oskarzaja-sakiewicza.html

— KAJA PUTO: PRZESTAŃMY UDAWAĆ, ŻE PYTANIE O MIGRANTÓW ZACZYNA SIĘ OD „CZY”– w KP: “Społeczeństwo jest niechętne obcym, przybyszom bardzo ciężko się z nim zintegrować, a jednocześnie są mu coraz bardziej potrzebni. Polska powtarza tym samym najgorsze błędy państw zachodnich, które tak bardzo lubi wytykać i hiperbolizować. (…) Skończmy więc udawać, że pytanie o migrację brzmi: „czy należy przyjmować migrantów”. Skupmy się na tym, „jak” to zrobić. Z myślą o migrantach, ale i społeczeństwie przyjmującym, które musi się w trakcie tego procesu  czuć bezpiecznie i sprawiedliwie. Pytanie „czy” jest nie tylko niemoralne, ale i nieodpowiedzialne oraz nierealistyczne. A szczucie Polaków przeciwko obcym przy jednoczesnym ich przyjmowaniu to wariant najgorszy z możliwych dla obu stron”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/kaja-puto-przestanmy-udawac-ze-pytanie-o-migrantow-zaczyna-sie-od-czy/

— GLIŃSKI KOŃCZY DWUTYGODNIK – JUSTYNA SOBOLEWSKA: “Internetowy „Dwutygodnik” powstał w 2009 r. Jego wydawcą był Narodowy Instytut Audiowizualny (dziś FINA). Przez te lata stał się najpopularniejszym pismem o kulturze. Łatwo dostępny i szeroko czytany – był, ciągle jest, miejscem, gdzie toczą się najważniejsze debaty o kulturze, gdzie można znaleźć nie tylko recenzje najnowszych filmów, spektakli i książek, ale i wiersze, eseje, polemiki. Czytali go studenci i uczniowie, wszyscy, którzy interesowali się kulturą. Mimo to z końcem roku ministerstwo Piotra Glińskiego wycofuje finasowanie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1776306,1,koniec-dwutygodnika-oto-jak-panstwo-opiekuje-sie-kultura.read?src=mt

— URODZINY: Kazimierz Marcinkiewicz, Marcin Fijołek, Kornelia Wróblewska.