— MORAWIECKI ZASKAKUJE OPOZYCJĘ I W STYLU TUSKA WYGŁASZA DRUGIE EXPOSE – 300POLITYKA: “Ważnym aspektem politycznej kalkulacji Morawieckiego jest wyjazd na unijny szczyt po uzyskaniu wotum zaufania, zwłaszcza na tle kłopotów May z utrzymaniem poparcia własnej partii w Izbie Gmin, chwiejącego się Macrona, zmianie warty w CDU, dramatycznej sytuacji nowego włoskiego rządu z wystrzelającym deficytem, czy ciągłej niestabilności Hiszpanii wokół sytuacji w Katalonii. Morawiecki chce pokazać w Brukseli, że wśród 5 największych państw Unii, Polska utrzymuje dużą – na tym tle – polityczną stabilność i bliski równowagi stan finansów publicznych”.
http://300polityka.pl/news/2018/12/12/morawiecki-w-stylu-tuska-zaskakuje-opozycje-i-wystepuje-o-wotum-zaufania-zeby-wyglosic-drugie-expose/

— MORAWIECKI W SEJMIE WYSTĘPUJE O WOTUM ZAUFANIA – 300LIVE Z SEJMU: http://300polityka.pl/live/2018/12/12/

— ORLEN URUCHAMIA STACJĘ POD MARKĄ CPN: “PKN Orlen uruchomi po jednej stacji paliw pod markami CPN i Petrochemia Płock – na warszawskiej Pradze i koło Płocka. W ten sposób płocki koncern chce upamiętnić zbliżającą się 20. rocznicę połączenia podmiotów, a także zabezpieczyć swoje prawa do tych marek”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pkn-orlen-reaktywuje-stacje-cpn-i-petrochemia-plock

— BĘDZIE WIĘCEJ KANAŁÓW NAZIEMNYCH TVP – DGP: “Zakończyły się negocjacje w sprawie wejścia publicznego nadawcy na ósmy multipleks telewizji naziemnej – dowiedział się DGP. Multipleks był gotowy do użytku latem 2016 r. Pierwszy kanał – Zoom TV, który dziś należy do Kino Polska TV – zaczął emisję w październiku 2016 r., a kolejne trzy dołączyły w następnych miesiącach. Aż do dziś prawie połowa MUX8 pozostaje jednak niewykorzystana. Trzy z siedmiu miejsc Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała bowiem nadawcy publicznemu, a ten ani nie kwapił się do ich zajęcia, ani nie chciał ich odstąpić innym firmom”.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1386883,koniec-negocjacji-ws-wejscia-tvp-na-osmy-multipleks.html

— MILIONY NA OBSTAWĘ KUCHCIŃSKIEGO– jedynka Faktu.

— FAKT O BIZANCJUM KUCHCIŃSKIEGO: “Kadencja obecnego Sejmu potrwa jeszcze rok. Marszałek Marek Kuchciński nie szczypie się więc z wydatkami i za publiczne pieniądze buduje w Sejmie swoje Bizancjum. Miliony płyną do straży marszałkowskiej, a także do urzędników. I tylko do końca listopada podlegające Kuchcińskiemu szefostwo Kancelarii Sejmu rozdało podwładnym ponad 3 mln złotych”.
https://www.onet.pl/?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=847b0200-87ab-5fcf-a900-5a229e115a22&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2

— WYBORCZA.PL O KANDYDATACH PIS NA KOMISARZA – BIELAN, SZYMAŃSKI CZY PORĘBA?– jak piszą Tomasz Bielecki, Bruksela, Agata Kondzińska, Bartosz T. Wieliński: “Obecnie kandydatów na komisarzy jest trzech:

Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, międzynarodowy wysłannik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego;

Konrad Szymański, minister ds. europejskich uchodzący za umiarkowaną twarz stronnictwa;

i europoseł Tomasz Poręba, szef kampanii tej partii przed wyborami samorządowymi. Ten ostatni polityk ma najmniejsze szanse, bo wyniki PiS w wyborach nie spełniły oczekiwań prezesa”.

— WYBORCZA O PROBLEMIE PIS Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM: “Polityczne napięcia wokół Polski sprawiają, że nasi niektórzy rozmówcy w Brukseli już teraz obstawiają, że w 2019 r. europarlament dla przykładu utrąci kandydata rządu PiS do KE. I to zmusiłoby Warszawę – a to zawsze jest forma politycznego upokorzenia – do wysunięcia kogoś innego. Taki scenariusz oznaczałby, że PiS stoi przed taktycznym wyborem, czy swego prawdziwego kandydata nie wystawiać dopiero w drugiej kolejności, a w pierwszej – kogoś z góry przeznaczonego do odstrzału”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24242925,bielan-szymanski-a-moze-poreba-kogo-pis-wystawi-na-eurokomisarza.html

— MORAWIECKI STAŁ SIĘ DOBRYM DUCHEM PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Morawieckiego można powiedzieć, że stał się dobrym duchem Prawa i Sprawiedliwości. Obiektywnie nie jest to polityk szczególnie umiarkowany, ale na tle swego partyjnego zaplecza wydaje się być oazą zdrowego rozsądku. Dzięki olbrzymiemu zaufaniu, jakie zdobył u Jarosława Kaczyńskiego, Morawiecki jest w stanie przeprowadzać ważne projekty polityczne, które pomagają PiS wrócić z kosmosu na ziemię. Tak było, gdy udało mu się przekonać PiS do zmian w ustawie o IPN, by doprowadzić do załagodzenia sporu z Izraelem i USA, tak też było, gdy dzięki niemu Jarosław Kaczyński zgodził się na ustępstwa w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym”.

— CZY PIS MA DZIŚ TWARZ MORAWIECKIEGO CZY ZIOBRY? – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Pytanie, czy PiS ma mieć dziś twarz Morawieckiego, czy też Zbigniewa Ziobry, ogłaszającego, że niemal zakatowany kiedyś na śmierć urzędnik, który walczył z nadużyciami w SKOK, jest sam sobie winien. Zbigniew Ziobro już raz zaprowadził PiS do wyborczej klęski. Czy Morawiecki zaprowadzi PiS do zwycięstwa?”
https://www.rp.pl/Komentarze/312119920-Szuldrzynski-Twarz-Morawieckiego-czy-Ziobry.html

— DECYZJE DOBRE DLA KRAJU, ALE ZŁE DLA PIS – PAWEŁ WROŃSKI w GW: “Pod rządami premiera Morawieckiego PiS odnotował pasmo „sromotnych sukcesów”. Musiał się wycofać ze sztandarowych projektów w sprawie ochrony godności Polski i „reformy” Sądu Najwyższego. To decyzje dobre dla kraju, choć złe dla PiS”.

— WROŃSKI PISZE, ŻE PMM TO DLA JK PREMIER IDEALNY: “Mateusz Morawiecki wydaje się dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego premierem idealnym, odnalezionym po długich poszukiwaniach. Zna się na zagadnieniach ekonomicznych, na których nie zna się prezes, a dodatkowo dysponuje wiedzą historyczną, więc jest dobrym rozmówcą. Mimo serii wpadek wszystko wskazuje na to, że prezes nadal ma do niego zaufanie. Nie na tyle jednak, by pozwolił na ukształtowanie rządu tak, jak Morawiecki by sobie tego życzył. Wciąż silna pozostaje frakcja Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego, zmarginalizowany został Mariusz Błaszczak. Niewykluczone, że wolną rękę Morawiecki otrzyma po wyborach europejskich. Najwyraźniej Jarosław Kaczyński pogodził się z tym, że część dawnych partyjnych towarzyszy z zakonu PC nie nadaje się już do sprawowania rządów w dzisiejszych czasach”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24267305,stal-sie-leje-moc-truchleje-klamstwa-plyna-rok-rzadow-morawieckiego.html

— KRÓTKI WZROK LIDERA KOALICJI OBYWATELSKIEJ – JACEK NIZINKIEWICZ w RZ: “Przy całym swoim sprycie Grzegorz Schetyna nie bierze jednak pod uwagę tego, że po ewentualnym zwycięstwie ograni dziś koalicjanci mogą go zdradzić. A wtedy do rządzenia wróci Kaczyński. Tym razem na dłużej. A marzeniem prezesa jest rządzić do 90. roku życia. O tym Schetyna zdaje się dzisiaj nie myśleć, ignorując warunki partnerskie w opozycji, mając za cel tylko dojście do upragnionej władzy”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/312119930-Nizinkiewicz-Krotki-wzrok-lidera-Koalicji-Obywatelskiej.html

— MAGDALENA ŚRODA KRYTYCZNIE O SCHETYNIE – pisze w GW: “Władza dla władzy jest równie bezsensowna jak pisanie felietonów dla pisania. Można kłamać, nie dotrzymywać obietnic, zdradzać, jeśli walczy się o wartość, jaką jest Republika, jej trwanie i dobrobyt. Przez ostatnich pięćset lat ludzkość nauczyła się jednak troszczyć o te wartości również innymi środkami niż te, które zalecał Machiavelli. Bismarck nie wzorował się na Agatoklesie. Schetyna nie musi naśladować Borgii. Poza tym, jeśli polityka ma rzeczywiście polegać na męskim boksie i „zdobywaniu przywództwa w stadzie”, to jedyne, co mogą zrobić obywatele, a zwłaszcza obywatelki, to odwrócić się od takiej polityki plecami. Lub budować własną”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24267348,machiavelli-z-newsweeka-prawdziwy-polityk-wg-lisa-walczy.html

— TIMMERMANS JAK PRZYSTAŁO NA STALKERA NAM NIE ODPUŚCI – JACEK KARNOWSKI: “Timmermans, jak przystało na rasowego stalkera, już nam nie odpuści. Mogą go pogonić jedynie Polacy – jesienią 2019-go roku. Nie należy mieć specjalnych złudzeń: już niewiele zależy od Polski. Ale wciąż sporo zależy od Polaków. Jeśli jesienią przyszłego roku potwierdzą mandat obozu naprawy Rzeczypospolitej, wolność wygra, a Timmermans przegra, także w oczach swoich mocodawców. Innej drogi nie ma”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/425186-timmermansa-moga-pogonic-jedynie-polacy-jesienia-2019-go

— MICHAŁ KARNOWSKI PYTA CZEMU KNF NIE WPROWADZIŁA DO SKOK WOŁOMIN ZARZĄDU KOMISARYCZNEGO: “W mediach króluje „sprawa SKOK”, która w aktualnej sytuacji przybrała postać złej Kasy Krajowej która nic nie robiła w sprawie SKOK-u Wołomin. Nie robiła bo nie mogła, ale zawiadamiała tych co nie tylko powinni ale i mogli czyli KNF. Tylko, że KNF, pod rządami Andrzeja Jakubiaka, praktycznie zaniechał współpracy z Kasą Krajową. „Sprawa SKOK” żyje i chyba dużo jeszcze przed nami. W sprawie łączenia afery Amber Gold ze SKOK-ami dużą aktywność przejawia poseł PO Krzysztof Brejza. W związku z informacjami na temat pożaru, jakiemu uległ toi-toi na podwórku kamienicy, w której mieszka poseł, możemy się spodziewać kolejnych rewelacji. Zamiast tego lepiej jednak poszukać odpowiedzi na kluczowe pytanie: dlaczego KNF tak długo nie wprowadzała zarządu komisarycznego do opanowanego przez złodziejską szajkę SKOK Wołomin? Tam jest istota sprawy. I żadne zamulanie tematu, żadne zastępcze kampanie nagonkowe przeciw prokuraturze, tego pytania nie zniosą”.
https://wpolityce.pl/m/gospodarka/425131-oto-kluczowe-pytanie-w-sprawie-skok-wolomin

— POLICJA NACHODZI DZIENNIKARZY OKO.PRESS, STRASZY, WPROWADZA W BŁĄD NARUSZA TAJEMNICĘ DZIENNIKARSKĄ – PIOTR PACEWICZ: “OKO.press składa do sądu zażalenie na postępowanie policji wobec autorów materiału o proukraińskim proteście. Pięcioro policjantów nachodziło dziennikarzy, zabrali nagranie pomimo informacji, że zawiera tajemnicę dziennikarską. Wprowadzali w błąd, straszyli. Naruszyli zasady etyki policjanta. Nadgorliwość policji wpisuje się w modny trend zastraszania mediów”.
https://oko.press/policja-nachodzi-dziennikarzy-oko-press-straszy-wprowadza-w-blad-narusza-tajemnice-dziennikarska/

— POLITYKA ENERGETYCZNA W POLSCE TO POLITYKA „GASZENIA POŻARÓW” – AGATA STASIK w Krytyce Politycznej: “Podwyżka energii przed wyborami może zachwiać pozycją PiS mocniej niż wszystkie dotychczasowe skandale czy afery. Francuski ruch „żółtych kamizelek” pokazuje, że wzrost cen energii (w tamtym przypadku – benzyny) może stać się punktem zapalnym dla naprawdę masowej eksplozji gniewu i niezadowolenia”.
http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/polityka-energetyczna-w-polsce-to-polityka-gaszenia-pozarow/

— NAJNOWSZA REWOLUCJA FRANCUSKA – DARIUSZ ROSIAK w TP: “„Żółte kamizelki” to ludzie, którzy wściekłością i agresją reagują na to, co uznają za zdradę politycznego establishmentu. Można ich spotkać w całej Europie. Mówi się, że w najnowszej rewolucji francuskiej, nazywanej „protestem żółtych kamizelek”, chodzi o to samo, co we wszystkich protestach po 1968 r.: żeby więcej zarabiać i płacić mniej podatków, zyskując przy tym nowe przywileje socjalne. Ale złośliwości na bok. Protestują nie tylko ci, którzy nie wyrośli z przedszkolnego marzenia, by zostać listonoszem – bo wtedy można sobie paczki przynosić. I nie tylko uliczna bandyterka. „Żółte kamizelki” to znane w całej Europie zjawisko, w centrum którego stoją ludzie agresją reagujący na to, co uznają za zdradę politycznego establishmentu. Macron nadaje się do roli zdrajcy jak mało kto. Pewność siebie, dzięki której w 2017 r. zamieszkał w Pałacu Elizejskim, obiecując politykę nowego stylu i nowej treści, jest dziś jego największą słabością. „Prezydent bogatych” – mówią o nim „żółte kamizelki”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/najnowsza-rewolucja-francuska-156764

— PBK NA ZAKUPACH U JUBILERA – SE: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/byly-prezydent-nie-oszczedza-na-prezentach-komorowski-kupil-brylanty-aa-oD6k-kFgm-PXSE.html

— URODZINY:Jerzy Starak, Krzysztof Bondaryk, Jacek Najder, Krzysztof Zaremba.