— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Horała: Najbardziej zaskakująca deklaracja była na początku, że luki VAT to właściwie nie było
Petru o wyborach do PE: Są dwie opcje. Każdy idzie oddzielnie albo wszyscy razem w formule szerokiego proeuropejskiego bloku
Petru: Nie wierzę, że Gasiuk-Pihowicz sama wpadła nagle na ten pomysł
“Wspólna praca dla Polski”. KPRM publikuje nowy klip
Schetyna: Na pozew PiS wobec PO i Czuchnowskiego mam tylko jedną odpowiedź: nie zastraszycie nas, nie zamkniecie ust opozycji i mediom, nie ukryjecie afery KNF i mafijnego układu
CBOS: PiS lekko w dół, PO zyskuje
http://300polityka.pl/live/2018/12/10/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— SPEKTAKL JEDNEGO AKTORA, NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE TO JAK TO SIĘ STAŁO, ŻE POWSTAŁA TAK WIELKA LUKA W VAT – Rymanowski.

— UZBROJONY W RAPORTY PRZEKONYWAŁ, ŻE TO WYMYSŁ PIS-U – Agnieszka Milczarz.

— WG ROSTOWSKIEGO PIS CHCE PRZYKRYĆ ŁAPÓWKARSKĄ AFERĘ KNF – Milczarz.

— NIE JA ZAPRASZAŁAM MINISTRA NOWAKA TYLKO AN JEGO PROŚBY NASZA EKIPA WĘDROWAŁA DO KPRM – Elżbieta Chojna-Duch.

— BRYTYJSKA ELEGANCJA MINISTRA, NADZWYCZAJNA – Chojna-Duch o słowac JVR o jej wieku.

— FALA ZWOLNIEŃ CHOROBOWYCH, ICH AKCJA TO KOPIA TZW. PSIEJ GRYPY – Rymanowski.

— RZĄD USPOKAJA, NIE BĘDZIE DRAMATU JAKIEGO SIĘ SPODZIEWAMY – Rymanowski o cenach prądu.

— ZA ROK ZNÓW NAPIĘCIE WOKÓŁ CEN MOŻE WZROSNĄĆ – w materiale.

— TRZASKOWSKI ZAPOWIADA ŻE OSTATNIE SŁOWO BĘDZIE NALEŻAŁO DO RADNYCH, ALE MIASTU GROZI CHAOS – Rymanowski.

— Decyzja polityczna powrotu do komunistycznych korzeni – szef klubu radnych PiS.

*****

FAKTY TVN

— MIAŁ ZOSTAĆ WYELIMINOWANY I UCISZONY NA ZAWSZE, WTEDY DOPADLI GO PRZESTĘPCY, DZIŚ PROKURATURA ZBIGNIEWA ZIOBRY – Justyna Pochanke: Bandyci dostali jego zdjęcie wycięte z „Pulsu Biznesu” i czekali w wynajętym samochodzie. Wojciech Kwaśniak miał zostać wyeliminowany i uciszony. „Fakty” TVN dotarły do aktu oskarżenia w sprawie ciężkiego pobicia byłego wiceszefa KNF.

— MACIEJ KNAPIK O AKCIE OSKARŻENIA: W tej sprawie nie było przypadku. Atak został poprzedzony kilkutygodniowymi przygotowaniami. Zakupiono samochód i teleskopową pałkę metalową, którą napastnik bił Kwaśniaka. Sprawcy przekazano egzemplarz „Pulsu Biznesu” z fotografią zastępcy szefa KNF-u, a także kartkę z jego imieniem i nazwiskiem. Bandyta obserwował swoją ofiarę także przed siedzibą KNF-u – tak wynika z aktu oskarżenia w sprawie pobicia Wojciecha Kwaśniaka, do którego dotarły „Fakty” TVN. Zleceniodawcą pobicia – zdaniem śledczych – był Piotr P., były oficer WSI i członek rady nadzorczej SKOK-u Wołomin.

— PROKURATOR: To była osoba, która – można tak powiedzieć – była jednym z głównych organizatorów tego procederu związanego z wyłudzanie kredytów i pożyczek.

— KNAPIK O SZCZEGÓŁACH Piotr P. miał wynająć bandytę o pseudonimie „Twardy”. Dotarł do niego przez swojego znajomego z Wołomina Krzysztofa A., który miał również brać udział w werbowaniu tak zwanych słupów pod wyłudzane ze SKOK-u Wołomin kredyty. W całą sprawę zamieszana jest też czwarta osoba, która pozbyła się potem samochodu.

— Wołomiński polityki PiS Piotr Uściński, który uczestniczył w imprezach SKOK-u Wołomin mówi, że jeśli coś było w tamtych latach podejrzane, to rozrzutność szefów Kasy – Knapik.

— PIOTR UŚCIŃSKI: Czułem niezrozumienie, jeśli widziałem bardzo duże wydatki SKOK-u Wołomin na rożnych imprezach. Był bardzo duży przepych, co mnie zawsze zastanawiało.

— DALEJ KNAPIK O KWAŚNIAKU I SKOKU WOŁOMIN: Ten przepych miał się skończyć właśnie za sprawą Kwaśniaka, kontroli KNF-u i zapowiedzi wprowadzenia zarządu komisarycznego. Dwie minuty bicia, dwa miesiące leczenia Pobicie miało wywołać „ciężki uszczerbek na zdrowiu”, skutkujący „całkowitą albo znaczną, trwałą niezdolnością do pracy w zawodzie”. Wojciech Kwaśniak ma szczęście, że żyje. W akcie oskarżenia czytamy o co najmniej kilku uderzeniach, o czterech ranach tłuczonych głowy, złamaniu kości ciemieniowej i złamaniu kości śródręcza. Cała sytuacja trwała około dwie minut. Po tych dwóch minutach były dwa miesiące leczenia. W trakcie obrony Kwaśniak zerwał napastnikowi z głowy kominiarkę. Chciał w ten sposób ujawnić jego twarz przed kamerami monitoringu.

— JERZY NAUMANN, ADWOKAT KWAŚNIAKA: On się wystraszył i zbiegł i to prawdopodobnie uratowało życie pana Kwaśniaka.

— WOJCIECH KWAŚNIAK: Dostaliśmy ochronę BOR-u, gdzie byłem wożony w samochodzie pancernym, za którym jechał drugi samochód. W jednym i drugim jechali funkcjonariusze uzbrojeni w broń długą.

— KNAPIK O ŚLEDZTWIE I BANDYTACH: Sprawców aresztowano. Sprawa toczy się od 2015 roku. Była na ukończeniu, ale sędzia poszła na urlop macierzyński i proces musi ruszyć od początku. Zleceniodawca jest w areszcie. Główny sprawca z aresztu wyszedł i trafił do szpitala psychiatrycznego. – Trudno powiedzieć czy gra na zwłokę, czy też rzeczywiście nagle zapadł na zdrowiu psychicznym – ocenia Jerzy Naumann. Z pozostałych dwóch podejrzanych w tej sprawie jeden jest na wolności, a drugi siedzi w areszcie w Niemczech w innej sprawie.

— O SPRAWIEDLIWOŚCI WG ZBIGNIEWA ZIOBRY: Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że Wojciech Kwaśniak „być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców”. Politycy PiS wypowiedzi swojego ministra komentować nie chcą, a opozycja zarzuca Ziobrze utratę mandatu moralnego do sprawowania funkcji.

— JAKUB SOBIENIOWSKI O SŁOWACH ZIOBRY O ROZZUCHWALANIU.

— TO NAJWYRAŹNIEJ KŁOPOT DLA RZĄDZĄCYCH – Sobieniowski.

— PROSZĘ DO PANA MINISTRA ZIOBRY SKIEROWAĆ TE PYTANIA – Jadwiga Wiśniewska.

— NIE ZNAM TYCH SŁÓW – Stanisław Karczewski.

— TE UNIKI WYNIKAJĄ Z TEGO JAK TE SŁOWA ODCZYTUJE OPOZYCJA – Sobieniowski.

— STANĄŁ PO STRONIE PRZESTĘPCÓW – Cezary Tomczyk.

— UPADEK ZIOBRY, STRACIŁ LEGITYMACJĘ MORALNĄ – Tomasz Siemoniak.

— WIELU PORÓWNUJE TE SŁOWA DO TEGO, CO ZIOBRO MÓWIŁ W 2007, KIEDY ZMALAŁA LICZBA PRZESZCZEPÓW A LEKARZOWI NIE UDOWODNIONO ZBRODNI – Sobieniowski.

— WIELU W PIS UZNAWAŁO TE SŁOWA ZA PRZYCZYNĘ PORAŻKI WYBORCZEJ PIS W 2007 – Sobieniowski.

— W TAMTYCH CZASACH RADYKALIZM MIAŁ ZAPEWNIĆ POPARCIE O. RYDZYKA A DZIŚ MA TO POPARCIE PODTRZYMAĆ, I BĘDZIE MU TO POTRZEBNE BO DZIŚ PIS CHCE ZMIERZAĆ DO CENTRUM A TEGO NIE UŁATWIAŁA USTAWA O IPN ANI WNIOSEK DO TK – Sobieniowski.

— ZIOBRZE UDAŁO SIĘ STWORZYĆ SWOJE ZAPLECZE WIĘC TRUDNIEJ SIĘ GO POZBYĆ NIŻ MACIEREWICZA – Sobieniowski.

— CZY PLATFORMIE VAT UCIEKAŁ PRZEZ PALCE – Pochanke: VAT-owska komisja śledcza i Jacek Rostowski jako świadek. Komisja bada, czy poprzedni rząd zaniedbał sprawę VAT-u i naraził skarb państwa na wielomiliardowe straty. Czy rządowi PO-PSL VAT przeciekał przez palce?

— ROSTOWSKI TO JEDEN Z LUDZI-SYMBOLI RZĄDÓW PO, A KILKA GODZIN PRZESŁUCHANIA MIAŁO UDOWODNIĆ ŻE POD JEGO OKIEM KWITŁA MAFIA WYŁUDZAJĄCA PODATKI – Krzysztof Skórzyński.

— CAŁA KRYTYKA SPROWADZA SIĘ DO STWIERDZENIA KTÓRE DZIŚ PRZYWOŁAŁ ROSTOWSKI – “ZŁODZIEJSKA PLATFORMA”.

— WYKRES O LUCE VAT-OWSKIEJ.

— ROSTOWSKI TE WYLICZENIA PODWAŻYŁ POWOŁUJĄC SIĘ NA RAPORT SWOJEGO WICEMINISTRA, WTEDY LUKA WYNOSIŁABY 88 MLD NIE 240, CO BYŁOBY EUROPEJSKĄ ŚREDNIĄ – Skórzyński.

— WAŻNY BYŁ TEN MOMENT, KIEDY PIS ZARZUCIŁ ŻE ZA RZĄDÓW PO ZLIKWIDOWANO KARY ZA FAŁSZYWE FAKTURY – Skórzyński.

— ROSTOWSKI O TYM, ŻE ZA TYM ZAGŁOSOWAŁ PIS.

— PIS POSZŁO NAJDALEJ, BO ZŁOŻYŁO ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY WS ZEZNAŃ CHOJNY-DUCH I SŁÓW O NIEFORMALNEJ GRUPIE W MF – Skórzyński.

— NA CZAS KAMPANII ŻALE MAJĄ BYĆ SCHOWANE – Pochanke: Żadnych zmian w prawie aborcyjnym w tej kadencji – na zamkniętym spotkaniu PiS-u prezes uciął dyskusje. Dyskutujących jest wielu i słychać głęboki żal. Ale na czas kampanii do europarlamentu żale mają być głęboko schowane.

— DYSKUSJA MNIEJ DYPLOMATYCZNA ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI – Arleta Zalewska: Od momentu, w którym zamknęły się drzwi, a politycy PiS-u zostali bez kamer, dyskusja między liderami, a zadającymi im pytania parlamentarzystami była dużo mniej dyplomatyczna i dużo bardziej konkretna, niż relacjonowała to potem rzeczniczka partii.

— KACZYŃSKI W MOCNYCH SŁOWACH – Zalewska: To Jarosław Kaczyński, właśnie w kontekście wyborczych skutków i politycznych błędów, miał wywołać i uciąć dyskusje o zmianach w prawie aborcyjnym. Jak wynika z nieoficjalnych informacji – w bardzo mocnych słowach prezes PiS-u miał powiedzieć, że zmian w tej kadencji nie będzie, a każda próba wywoływania tematu czy nacisku w tej sprawie spotka się z politycznymi konsekwencjami. Chodzi o wniosek, który do Trybunału Konstytucyjnego wysłała grupa posłów PiS-u.

— ZALEWSKA O JEDNOZNACZNYM SYGNALE JK DLA PIS: Prezes Jarosław Kaczyński jednoznaczny sygnał miał też wysłać znanym z ostrych wypowiedzi politykom. Mówił, żeby na czas kampanii europejskiej schować do szuflady skrajne antyunijne pomysły i komentarze. Także te w mediach społecznościowych. Dyscypliny wśród posłów pilnować ma rzeczniczka partii.

— NIE ZABRAKŁO WZAJEMNYCH PRETENSJI I OSKARŻEŃ – DALEJ ZALEWSKA: Jak relacjonują „Faktom” uczestnicy spotkania, na sali nie zabrakło wzajemnych pretensji i oskarżeń. Przede wszystkim w sprawie braku zaangażowania się konkretnych posłów w kampanię samorządową. W sobotę ma odbyć się konwencja programowa. Tam najważniejszym politykiem ma być premier Mateusz Morawiecki.

— MATERIAŁ O STOCZNI SCZCZECIŃSKIEJ: Związkowcy ze Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” piszą list otwarty do premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego. To spis niespełnionych obietnic. Jak piszą związkowcy – sytuacja w stoczni się nie poprawia i jest gorsza niż była.

— PAWEŁ PŁUSKA O STĘPCE: Praca miała być dopiero przy budowie promu. Tyle tylko, że najpierw okazało się, że rzeczona stępka wcale stępką nie jest, bo trudno nazwać osią konstrukcyjną promu coś, co nie pasuje do projektu, którego zresztą nie było. Ale ponad pół roku temu minister Gróbarczyk przekonywał, że wszystko idzie zgodnie z planem.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— SEJMOWI ŚLEDCZY ZAPEWNIAJĄ, ŻE MINISTER ROSTOWSKI WRÓCI JESZCZE PRZED KOMISJĘ. NIE WYKLUCZAJĄ TEŻ PRZESŁUCHANIA DONALDA TUSKA – Jałtuszewski.

— SKUMULOWANA LUKA VAT ZA RZĄDÓW PO-PSL WYNOSI CO NAJMNIEJ 250 MLD ZŁOTYCH. ZA TAKĄ KWOTĘ MOŻNA BY WYPŁACAĆ ŚWIADCZENIE 500+ PRZEZ 11 LAT, ZBUDOWAĆ 6 TYS KM AUTOSTRAD, 6 ELEKTROWNI ATOMOWYCH ALBO MILION MIESZKAŃ – Jałtuszewski.

— W CZASIE RZĄDÓW PO-PSL STRATY PRZYNIOSŁA NIE TYLKO LUKA VAT-OWSKA, ALE TAKŻE WIELE INNYCH AFER JAK AFERA HAZARDOWA, AMBER GOLD, STOCZNIOWA, GAZOWA CZY INFORMATYCZNA – zapowiedź: Straciliśmy na nich setki miliardów złotych.

— TO NIE TYLKO MAFIA VAT-OWSKA, ALE TAKŻE MAFIA REPRYWATYZACYJNA W WARSZAWIE – Maciej Sawicki: Jednocześnie politycy PO-PSL twierdzili, że zmiana polityki gospodarczej jest niemożliwa, a państwa nie stać na programy społeczne, która zaproponowało PiS.

— PO ZMIANIE WŁADZY W 2015 SZYBKO OKAZAŁO SIĘ, ŻE MOŻNA POWSTRZYMAĆ RABUNEK BUDŻETU PAŃSTWA – Sawicki.

— PRZECIWNICY POLSKIEGO RZĄDU NIE UKRYWAJĄ, ŻE CHCĄ ODWRÓCIĆ REFORMY WPROWADZONE PRZEZ PIS – Sawicki.

— GIGANTYCZNE STRATY BUDŻETU Z POWODU WYŁUDZEŃ Z PODATKU VAT SKOŃCZYŁY SIĘ W POLSCE, GDY ZMIENIŁA SIĘ WŁADZA – zapowiedź: Służby zaczęły skutecznie walczyć z kradzieżą podatków i rocznie udaremniają próby wyłudzeń na kwotę 7 mld złotych.

— W CIĄGU 3 LAT NAKŁADY NA SPORT POWSZECHNY W POLSCE ZWIĘKSZYŁY SIĘ AŻ O 93%, A WSPARCIE TRAFIA DO 8-KROTNIE WIĘKSZEJ LICZBY PODMIOTÓW NIŻ W 2015 – zapowiedź: Ministerstwo Sportu i Turystki podsumowało swoją trzyletnią działalność.

— SOWIECCY PATRONI WRACAJĄ NA STOŁECZNE ULICE. PREZYDENT WARSZAWY ZAPOWIADA ZMIANĘ ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI ZDEKOMUNIZOWANYCH WCZEŚNIEJ NAZW ULIC – zapowiedź.

— W WARSZAWIE MA ZNIKNĄĆ ULICA JACKA KACZMARSKIEGO, KTÓRY WIELE MIEJSCA W SWOJEJ TWÓRCZOŚCI POŚWIĘCIŁ ZNIEWOLENIU POLAKÓW W KAJDANACH KOMUNIZMU – Jan Korab.

— PREZYDENT STOLICY ZAPOWIADA SYMBOLICZNY POWRÓT KOMUNISTÓW –

— WRÓCĄ PATRONI PRZYŁĄCZENIA POLSKI DO ZWIĄZKU SOWIECKIEGO – Korab.

— WOJEWODA MAZOWIECKI PODKREŚLAŁ, ŻE TYLKO W WARSZAWIE MIAŁ PROBLEM ZE WDROŻENIEM W ŻYCIE USTAWY DEKOMUNIZACYJNEJ – Korab.

— 13 GRUDNIA WARSZAWSCY RADNI MAJĄ PODJĄĆ OSTATECZNE DECYZJE O ZMIANIE NAZW WARSZAWSKICH ULIC – Korab.