— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Sasin: Nie przewidujemy żadnych zmian personalnych, które dotyczyłyby tych osób, które pełnią funkcje państwowe w rządzie czy innych instytucjach państwowych
Sasin o rozmowach w Jachrance: Trudno mówić o rozliczeniach w przypadku wyborów samorządowych, kiedy no te wybory okazały się niezaprzeczalnym sukcesem PiS
Sasin o wystąpieniu PJK: Nie można porównywać reakcji. Po stronie PO zawsze jest obrona swoich polityków. My reagujemy szybko, reagujemy natychmiast
Protasiewicz pytany o wypożyczenie posła dla Nowoczesnej: Rozmawiamy. Szkoda by było, żeby zniknął jeden z klubów opozycyjnych
PJK: PiS, nasi sojusznicy są gwarancją tego, że w Polsce praworządność będzie przestrzegana
PJK: Jeśli ktoś w Polsce łamał prawo, łamał Konstytucję, to łamali je nasi polityczni przeciwnicy
PJK: To być może najgroźniejszy typ dyskursu, który jest wobec nas stosowany. Walczyliśmy z aferami i będziemy walczyć z aferami
Kaczyński: Jedną z wyjątkowo groźnych, intensywnie stosowanych socjotechnik jest teza, że PiS i PO to takie same partie. Otóż to musimy z całą mocą odrzucić
PAD: Apeluję, żeby powstrzymać się od wsadzenia do pieca śmieci, palenia plastiku, bo do tworzenia smogu przyczynia się każdy komin
Ziobro: Rada UE ds. wymiaru sprawiedliwości zgodziła się z polską poprawką dot. zachowania tożsamości kulturowej i narodowościowej dzieci przekazywanych do rodzin zastępczych
http://300polityka.pl/live/2018/12/07/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— WYJAZDOWE POSIEDZENIE KLUBU PIS W JACHRANCE.

— FRAGMENTY JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO.

— BANKOWCY MUREM ZA ZATRZYMANYM WCZORAJ BYŁYM SZEFEM KNF I PODLEGŁYMI MI URZĘDNIKAMI.

— WOJCIECH KWAŚNIAK I ANDRZEJ J. NIE TRAFIĄ DO ARESZTU.

*****

FAKTY TVN

— NIGDY WCZEŚNIEJ BANKOWCY NIE NAPISALI TAK OSTREGO LISTU – Justyna Pochanke: Jesteśmy oburzeni metodami i jesteśmy gotowi ręczyć za zatrzymanych – pisze Związek Banków Polskich. Nigdy wcześniej bankowcy nie napisali tak ostrego listu. W Sejmie siedzą politycy, którzy bronili SKOK-ów przed jakąkolwiek kontrolą, a do aresztu trafiają urzędnicy, którzy próbowali je skontrolować. Bankructwa i upadki SKOK-ów kosztowały podatników 4 miliardy 900 milionów złotych.

— KWAŚNIAK NIE CHCE SUGESTII, ŻE COŚ W ZARZUTACH JEST NA RZECZY – Krzysztof Skórzyński.

— ZEMSTA PUBLICZNA – adwokat.

— ZA KWAŚNIAKA RĘCZY NAJWAŻNIEJSZA INSTYTUCJA ODPOWIADAJĄCA ZA BANKI W POLSCE – Skórzyński.

— TO URZĘDNICY UWAŻANI ZA TYCH, KTÓRZY BARDZO SKRUPULATNIE KONTROLOWALI INSTYTUCJE ZAŁOŻONE PRZEZ SENATORA PIS – Skórzyński.

— TO BYĆ MOŻE KLUCZOWE ZDANIE W TEJ SPRAWIE:

— BOGDAN ŚWIĘCZKOWSKI: TO JEST PRAWDZIWA AFERA KNF.

— PRZEZ LATA POLITYCY PIS BLOKOWALI PRÓBY OBJĘCIA SKOK-ÓW PRAWDZIWĄ A NIE ILUZORYCZNĄ KONTROLĄ, VETO PLK, KTÓREGO WÓWCZAS REPREZENTOWAŁ ANDRZEJ DUDA O LATA ODSUNĘŁO KONTROLĘ – Skórzyński.

— KALENDARIUM BLOKOWANIA PRZEZ PIS NADZORU FINANSOWEGO NAD SKOK-ami.

— DZIŚ KWAŚNIAK JEST ZATRZYMANY PRZEZ CBA A SENATOR BIERECKI JEST SZEFEM KOMISJI FINANSÓW PUBLICZNYCH- Izabela Leszczyna.

— Z NARAŻENIEM ŻYCIA ZABRAŁ SIĘ ZA KONTROLĘ SKOK WOŁOMIN: Wojciech Kwaśniak jest szerzej nieznany, ale dobrze znany jest gangsterom z Wołomina. Kiedy przestępcy wyprowadzali ze SKOK-u Wołomin pieniądze, ten urzędnik zabrał się za skontrolowanie Kasy. Robił to z narażeniem życia.

— KATARZYNA GÓRNIAK O ZATRZYMANIU KWAŚNIAKA: W czwartek o 6 rano panią Agatę Kwaśniak i jej męża Wojciecha obudził dzwonek do drzwi. Do domu byłego wiceszefa KNF weszli agenci CBA i przeszukali dom. Wojciech Kwaśniak został przewieziony przez agentów do szczecińskiej prokuratury. W czwartek do późnej nocy i w piątek od samego rana był przesłuchiwany. Tym, którzy byłego szefa KNF znają, brakuje słów, by wyrazić swoje oburzenie.

— WBREW SPRZECIWOM PIS OBJĄŁ NADZOREM SKOKI: W 2013, wbrew sprzeciwom środowiska Prawa i Sprawiedliwości, Kwaśniak objął nadzorem KNF-u SKOK-i. W SKOK-u Wołomin zrobił kontrolę, wykrył nieprawidłowości i zawiadomił prokuraturę. I za to, na zlecenie współzałożyciela SKOK-u Wołomin, został brutalnie pobity przed własnym domem – Górniak.

— ŻONA WOJCIECHA KWAŚNIAKA, AGATA: Ja nie wiedziałam, że można stracić tyle krwi i jeszcze żyć

— Z połamaną ręką i kilkudziesięcioma szwami, po 2 miesiącach, wiceszef KNF wrócił do pracy. On, jego żona i syn dostali policyjną ochronę. Teraz prokuratura twierdzi, że aferę SKOK Wołomin można było wykryć wcześniej i zatrzymuje siedmiu byłych urzędników KNF.

— AGATA KWAŚNIAK: Za to, że realizował sumiennie swoje zadania został pobity. Jako urzędnik państwowy. A teraz państwo uważa, że dał się pobić za późno.

— Jednocześnie w czasie, gdy Wojciech Kwaśniak był zatrzymany i przesłuchiwany w prokuraturze, jego oprawcy są na wolności. Z czterech tylko zleceniodawca siedzi w areszcie. Żona Wojciecha Kwaśniaka twierdzi, że na jej męża większy wpływ będzie miało zatrzymanie niż pobicie, bo – jak podkreśla – za pobiciem stali źli ludzie, a zatrzymało go państwo – Górniak.

— DUŻO O POPRZEDNIKACH, MAŁO O PLANACH – Pochanke: Wyjazdowe posiedzenie PiS-u i przemówienie prezesa. Jarosław Kaczyński dużo mówił o poprzednikach, mniej o planach na najbliższe wybory do europarlamentu. Za to w kuluarach głośno było o planach stworzenia nowej partii na prawicy.

— WYSTĄPIENIE O POPRZEDNIKACH – Arleta Zalewska: Temat kolejnych wyborów i możliwych koalicji miał być jednym z ważniejszych punktów wyjazdowego posiedzenia PiS. Ale o planach nowej partii na prawicy głośno było głównie w kuluarach. Prezes PiS za to dużą część swoje wystąpienia poświęcił poprzednikom i Donaldowi Tuskowi.

— NOWA PRAWICOWA PARTIA MA WYWIERAĆ PRESJĘ – Zalewska: Swój przekaz Jarosław Kaczyński podzielił na ten skierowany do wyborców i na przemówienie, które było skierowane do wnętrza partii. Powołanie nowej partii prawicy przez europosła Mirosława Piotrowskiego politycy PiS-u w nieoficjalnych rozmowach z „Faktami” nazywają „straszakiem ojca Rydzyka”. Bo jeśli partia Ruch Prawdziwa Europa powstanie, to będzie mógł tam trafić każdy, dla którego miejsce na wyborczej liście PiS-u do Parlamentu Europejskiego zabraknie. Dlatego nowa prawicowa partia ma na jednych wywierać presję, a dla innych być zabezpieczeniem.

— ADAM LIPIŃSKI: Nie sądzę, żeby ktoś odpowiedzialny, komu zależy na tym, żeby prawica w Polsce rządziła, tworzył alternatywę wobec PiS-u.

— Na taki błąd, który wtedy kosztował prezesa PiS-u wyborczą porażkę, w nadchodzących wyborach Jarosław Kaczyński nie może sobie pozwolić – Zalewska.

— JACEK SASIN: Nawet jeśli taka inicjatywa by powstała, to będziemy w stanie się jakoś dogadać.

— INTERNETOWA WPADKA PREZYDENTA: Prezydent Duda gorąco polecał „bardzo dobry artykuł”. Unia była w nim nazwana „Niemiecką IV Rzeszą”, a efekt cieplarniany „wyssanym z palca”. „Warto przeczytać” – napisał na Twitterze prezydent. Ale sam nie przeczytał do końca. Dopiero inni uświadomili mu, jaki popełnił błąd.

— PROTEST PRZED POMNIKIEM PRAŁATA JANKOWSKIEGO: Coraz większe wzburzenie w sprawie pomnika prałata Jankowskiego. Historie sprzed pół wieku są tak straszne, że zdaniem wielu – pomnik powinien zniknąć.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— OSTRE SŁOWA O POLITYCZNYCH KONKURENTACH, KONIECZNOŚĆ ROZLICZENIA AFER I ZASPOKOJENIE ROSNĄCYCH AMBICJI POLAKÓW – zapowiedź: W Jachrance trwa wyjazdowe posiedzenie parlamentarzystów PiS.

— POSIEDZENIE KLUBU ROZPOCZĘŁO SIĘ OD MOCNEGO WYSTĄPIENIA PREZESA PIS – Marcin Szypszak: Jarosław Kaczyński podsumował trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy.

— SZEF PIS MÓWIŁ, ŻE POLSKA MUSI IŚĆ DROGĄ POLITYCZNYCH I GOSPODARCZYCH PRZEMIAN, GWARANTUJĄC DOBROBYT OBYWATELI – Szypszak.

— KACZYŃSKI MÓWIŁ O ROZLICZENIU AFER I WALCE Z PATOLOGIAMI, JAKIE MIAŁY MIEJSCE NA PRZESTRZENI MINIONYCH 10-LECI – Szypszak.

— SZEF PIS PODKREŚLAŁ, ŻE NIE MOŻNA STAWIAĆ ZNAKU RÓWNOŚCI MIĘDZY RZĄDAMI PO-PSL A RZĄDEM ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – Szypszak.

— KACZYŃSKI PODKREŚLAŁ ZASADNOŚĆ REFORMY TK I WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI – Szypszak.

— SĄ ZARZUTY DLA ANDRZEJA J., BYŁEGO SZEFA KNF, I DLA 6 PODLEGŁYCH MU URZĘDNIKÓW – zapowiedź: Zdaniem prokuratury mimo wiedzy o nieprawidłowościach, zwlekali z ustanowieniem zarządcy komisarycznego w SKOK Wołomin. Byli prezesi NBP uważają, że te zatrzymania to rażące naruszenie sprawiedliwości, PO twierdzi, że cała akcja ma podłoże polityczne, ale prokuratura przypomina, że zaniechania zatrzymanych doprowadziły do strat sięgających 1,5 mld złotych.

— W ROLI OFIARY POSŁOWIE PO PRÓBUJĄ TEŻ PRZEDSTAWIĆ STANISŁAWA GAWŁOWSKIEGO, KTÓREMU PROKURATURA CHCE POSTAWIĆ NOWE ZARZUTY KORUPCYJNE – Piotr Pawelec.

— SŁAWOMIR NEUMANN JEST PODEJRZANY O DZIAŁANIE NA SZKODĘ NFZ W CZASIE KIEDY BYŁ WICEMINISTREM ZDROWIA – Pawelec.

— O RÓŻNICY STANDARDÓW PIS A PO W PODEJŚCIU DO POLITYKÓW Z JAKIMIKOLWIEK ZARZUTAMI MÓWIŁ PREZES KACZYŃSKI – Pawelec.

— WSZYSTKIE UNIJNE PAŃSTWA POPARŁY ROZPORZĄDZENIE WS. UMIESZCZANIA DZIECI W RODZINACH ZASTĘPCZYCH – zapowiedź: Przyjęto także polską poprawkę, co w praktyce oznacza, że unijne instytucje będą musiały respektować, by dzieci zachowały ten sam język, wyznanie czy kulturę.

— PODSUMOWANIE 3 LAT DZIAŁALNOŚCI MSZ – bez materiału.

— JUŻ DAWNO W POLSKIEJ POLITYCE AŻ TYLE CIEMNYCH CHMUR NIE ZGROMADZIŁO SIĘ NAD JEDNĄ PARTIĄ I DAWNO TEŻ NIE PADAŁO TAK WIELE POLITYCZNYCH OSKARŻEŃ – zapowiedź: Nowoczesna, aby przeżyć, będzie musiało szybko rozwiązać sporo własnych problemów, ale to, co wydarzyło się w ławach opozycji, nakazuje zadać o jej jakość.

— TEMAT NOWOCZESNEJ, KTÓRA Z KLUBU STAŁA SIĘ KOŁEM, ŻYŁ DZIŚ WŁASNYM ŻYCIEM – Marcin Tulicki.

— NA RAZIE NOWOCZESNA PRÓBUJE PODNIEŚĆ SIĘ PO CIOSIE ZADANYM PRZEZ 7 POSŁÓW, KTÓRZY PRZESZLI DO PO – Tulicki.

— KORZYŚCIĄ ZA PRZEJŚCIE MA BYĆ DOBRE MIEJSCE W WYBORACH DO PE DLA KAMILI GASIUK-PIHOWICZ – Tulicki.