— JEDYNKA DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO O PROBLEMACH Z PODWÓJNYM ROCZNIKIEM W SZKOŁACH.

— SCHETYNA O TRZECH DUŻYCH KONWENCJACH, BIEDROŃ O TYM, ŻE WYBORCY GO NIE PYTAJĄ CZY ZROBI TO Z BASIĄ CZY WŁODKIEM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/06

— PAWEŁ WROŃSKI W GW O ZDEZORIENTOWANIU WYBORCÓW OPOZYCJI: “Koalicja Obywatelska osiągnęła niezły wynik w wyborach samorządowych, bo wyborcy pozytywnie ocenili „efekt jedności”. Nie sądzę, aby w podobny sposób potraktowali to, co obecnie dzieje się w Sejmie. Manewr ze wspólnym klubem mniej przypomina radosną deklarację zgodnego współdziałania w imię ratowania demokracji w Polsce, a bardziej ucztę, na której silniejsze PO pożera słabszą Nowoczesną. Wyborcy tym, co się stało, będą zdezorientowani i zdziwieni. Mogą domniemywać, czy politycy opozycji przejściowo uznali, że od walki z PiS o demokrację ważniejsze są wewnętrzne przetasowania i osobiste ambicje”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24246855,platforma-tak-mocno-objela-nowoczesna-ze-az-partnerowi-pekly.html

— TEN POKAZ SIŁY SIĘ SCHETYNIE NA DŁUŻSZĄ METĘ NIE OPŁACI – ŁUKASZ LIPIŃSKI W POLITYCE: “Ten pokaz siły na dłuższą metę się liderowi PO nie opłaci. Zniechęci innych potencjalnych koalicjantów, osłabi ofertę ideową i personalną Koalicji Obywatelskiej, odstraszy część wyborców”.

— ZMNIEJSZY SIĘ POTENCJAŁ PRZYCIĄGANIA KOALICJI OBYWATELSKIEJ – DALEJ LIPIŃSKI: “Zmniejszy się także potencjał przyciągania Koalicji Obywatelskiej. Nowoczesna w kilku dziedzinach różniła się od PO, była bardziej liberalna obyczajowo, bardziej stanowczo stawiała na rozdział państwa i Kościoła, mocniej stawiała na przedsiębiorczość. A większa różnorodność programowa oznacza szerszą ofertę dla wyborców. Teraz istnieje spore ryzyko, że wszystko zostanie zglajszachtowane. Zwłaszcza w Platformie, która jest uznawana za pragmatyczną, wypraną z idei partię władzy – bez władzy. Schetyna zdecydował, że od tego wszystkiego ważniejszy jest pokaz siły i utrzymywanie na zapleczu karnego wojska. Za niecały rok zobaczymy, czy ma rację”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1774306,1,w-sejmie-powstal-klub-platforma-obywatelska—koalicja-obywatelska.read?src=mt

— GASIUK, WBREW TEMU CO MÓWIŁA W PO NIE MIAŁA WIĘKSZOŚCI – ANDRZEJ STANKIEWICZ w Onecie: “Gdy wczoraj rano Gasiuk-Pihowicz zaprezentowała posłom Nowoczesnej uchwałę w sprawie stworzenia wspólnego klubu, liderzy Platformy byli o tym uprzedzeni. Szkopuł w tym, że Gasiuk-Pihowicz popełniła szkolny polityczny błąd – wbrew temu, co mówiła swym rozmówcom z PO, źle wyliczyła swe wpływy w klubie N. i przegrała to głosowanie. – To było dla nas ogromne zaskoczenie – przyznaje jeden z najważniejszych polityków Platformy. – Byliśmy przekonani, że klub Nowoczesnej przegłosuje połączenie i Lubnauer znajdzie się pod ścianą”.

— ANI LUBNAUER ANI GASIUK NIE BĘDĄ MIAŁY JUŻ NIC DO POWIEDZENIA – DALEJ STANKIEWICZ: “Z punktu widzenia Platformy likwidacja Nowoczesnej ma – jak słyszymy od naszych rozmówców – kilka zalet. Po pierwsze, znikną problemy wynikające z wybuchających regularnie w .N konfliktów wewnętrznych, które przysparzały kłopotów Koalicji Obywatelskiej. Po wtóre, KO ma od dziś jeden ośrodek decyzyjny – Grzegorza Schetynę, który już nie będzie musiał się już konsultować z Lubnauer, a czasem jeszcze dodatkowo z Gasiuk-Pihowicz, jak to było do tej pory. To zaś – po trzecie – ułatwi Schetynie negocjacje o rozszerzeniu Koalicji Obywatelskiej o nowe partie, zwłaszcza PSL oraz SLD. Mówiąc wprost, Lubnauer ani Gasiuk-Pihowicz nie będą już miały nic do powiedzenia w tej sprawie. W ten sposób Schetyna jest o kolejny krok bliżej realizacji swego marzenia – zbudowania na wybory parlamentarne takiej listy wyborczej, by przeciwnicy PiS nie mieli żadnej innej alternatywy”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tak-schetyna-zatopil-nowoczesna-analiza/8jcty9z

— KTO Z PLATFORMĄ POMYKA, TEN SZYBKO ZNIKA – MICHAŁ KARNOWSKI: “Wszyscy marzący o wielkim antypisowskim froncie powinni tę lekcję zapamiętać: każdy, kto zbliży się na odległość chwytu, każdy kto wyślę sygnał iż wierzy Platformie, ufa jej, kto osłabi swoją podmiotowość rozmowami i współpracą, zostanie chętnie przytulony, ale tylko po to, by natychmiast potem zostać politycznie zaduszonym. Bezwzględnie, brutalnie, w upokarzający sposób. Plan nie przewiduje bowiem żadnego wielkiego wspólnego frontu, tylko jedną wielką Platformę Obywatelską z Grzegorzem Schetyną na czele. Dlatego po stronie opozycyjnej hasło na zimę brzmi prosto: Kto z Platformą pomyka, ten szybko znika”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/424280-kto-z-platforma-pomyka-ten-szybko-znika

— GRZEGORZ SCHETYNA MOŻE SIĘ ZADŁAWIĆ NOWOCZESNĄ – RENATA GROCHAL: “Grzegorz Schetyna postanowił połknąć przystawkę w postaci Nowoczesnej. Ale jest to operacja ryzykowna, bo część wyborców tej partii może odpłynąć do Roberta Biedronia lub Ryszarda Petru. (…) Niewykluczone, że Lubnauer – postawiona pod ścianą – w końcu się ugnie i zgodzi się na połączenie. Jednak ten fatalny styl połykania Nowoczesnej nie wróży najlepiej ani przyszłej współpracy polityków obu partii, ani budowie szerszego porozumienia opozycji na kolejne wybory. Liderzy innych ugrupowań mogą mieć obawy przed rozmowami z PO widząc, jak traktuje mniejszych partnerów. I będą to obawy uzasadnione”.
https://www.newsweek.pl/polska/grzegorz-schetyna-moze-sie-zadlawic-nowoczesna/0ltyhec

— ZUZANNA DĄBROWSKA O MIEJSCU DO PE DLA GASIUK-PIHOWICZ – pisze w RZ: “W tle zawartego przez Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Grzegorza Schetynę układu o połączeniu są oczywiście wybory i walka o miejsca na listach. Ci, którzy mają większe szanse w PO, dążą do połączenia. Kamila Gasiuk-Pihowicz ma podobno obiecane biorące miejsce do Parlamentu Europejskiego. Ci, którzy narazili się kiedyś PO, wolą zachować odrębność organizacyjną, licząc na wynegocjowanie przez Katarzynę Lubnauer lepszych miejsc jako część koalicji i jednocześnie konkurencji dla PO”.
https://www.rp.pl/Komentarze/181209711-Dabrowska-PO-i-Nowoczesna-Na-razie-wesela-nie-bedzie.html

— ZACHOWAŁA SIĘ JAK KAŁUŻA NA ŚLĄSKU – LUBNAUER O GASIUK  w rozmowie z Jackiem Nizinkiwiczem w RZ: “Rozmawiałyśmy, ale mam wrażenie, że decyzję podjęła już dawno temu. Błędną, pozbawioną realizmu decyzję osłabiania Nowoczesnej. Była szefem Klubu Parlamentarnego Nowoczesnej, szefem regionu i powinna być lojalna wobec członków partii i wszystkich posłów. Odpowiada za siłę Klubu Parlamentarnego Nowoczesnej, a nie tylko za własną wygodną pozycję. Jeśli jednak chce się zachować tak jak na Śląsku Wojciech Kałuża, to bierze to sobie na głowę”.
https://www.rp.pl/Nowoczesna/312059940-Lubnauer-Z-konfliktow-opozycji-cieszy-sie-tylko-PiS.html&template=restricted

— GW O WĄTPLIWOŚCIACH WS WYNAJMU SIEDZIBY KNF – NA JEDYNCE: “Marek Chrzanowski jako szef KNF wynajął za 131,6 mln zł biurowiec – mimo zastrzeżeń działu prawnego. Odpowiednią opinię napisał radca Grzegorz Kowalczyk. Na umowę najmu nie zgadzał się departament prawny KNF. Jego dyrektor Zdzisław Osada uznał, że cena jest za wysoka – 1,07 mln zł miesięcznie za 13,9 tys. m kw. na 123 miesiące – i dwukrotnie przekraczała dotychczasowe koszty wynajmu, jakie ponosiła Komisja. Zwracał uwagę, że spółka matka właściciela Pięknej 20 mieści się na Cyprze i jest własnością podmiotów z kapitałem rosyjskim. W efekcie do skarbu państwa nie wpłyną żadne pieniądze z wynajmu. Podobne zastrzeżenia miała Prokuratoria Generalna, która musi zaopiniować umowę ze względu na dużą wartość”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24247421,piekna-i-wielka-kasa-knf-wyborcza-ujawnia-jak-komisja-wynajmowala.html#nowaZajawkaGlownaMT

— JAKUB MAJMUREK O RYZYKU NOWEJ PARTII NA PRAWICY: “Naprawdę, nie zdziwię się, jeśli Ruch Prawdziwej Europy nigdy w żadnych wyborach samodzielnie nie wystartuje. Jeśli okaże się, że od początku był to pomysł nie na nową siłę polityczną. A w najlepszym wypadku obliczony na to, żeby do koalicji Zjednoczonej Prawicy dodać nowy człon, a w najgorszym, by dać trochę więcej miejsc bliskim Toruniowi ludziom i przycisnąć PiS w sprawie aborcji. Pytanie, jak wiele PiS może jeszcze Toruniowi ustąpić. Partia naprawdę potrzebuje głosów z centrum, by wygrać. Jeśli wyborcy uznają, że na Nowogrodzkiej karty tak naprawdę rozdaje ojciec Rydzyk, trudno będzie nawet odtworzyć głos z 2015 roku. PiS nie może stać się „partią Rydzyka” zwłaszcza w kontekście eurowyborów. Zmobilizuje to miejski elektorat i da Koalicji Obywatelskiej zwycięstwo. Na samych mandatach w Europarlamencie PiS pewnie nie szczególnie zależy, ale klęska będzie miała ważny psychologiczny wpływ na kampanię wyborach parlamentarnych jesienią”.
https://opinie.wp.pl/czarny-sen-kaczynskiego-na-prawicy-rodzi-sie-nowy-ruch-partia-rydzyka-6324219818059905a

— KACZYŃSKI NIE LUBI GDY KTOŚ GO SZANTAŻUJE – DOMINIKA WIELOWIEYSKA:“Jarosław Kaczyński nie lubi, gdy ktoś go szantażuje, więc rozgrywka może być ciekawa. Rydzyk zapewne będzie gotów zrezygnować z samodzielnego startu, jeśli wynegocjuje odpowiednie warunki z prezesem PiS, np. więcej miejsc na listach wyborczych i więcej pieniędzy na swoje projekty. Może liczy na to, że jego formacja będzie w obozie PiS osobnym podmiotem tak jak partie Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobry. Z tą ostatnią mógłby się Rydzyk sprzymierzyć”.

— WIELOWIEYSKA O TYM, ŻE ZBIGNIEW ZIOBRO NIE KLASKAŁ ABP. DZIĘDZE: “Padają pytania, czy Ziobro dołączy do partii Rydzyka. Na pewno minister sprawiedliwości swoją przyjaźń z Toruniem traktuje jako kartę przetargową, ale charakterystyczne, że gdy abp Andrzej Dzięga mówił, że „państwo, które pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości”, Ziobro – w odróżnieniu od innych polityków PiS – nie klaskał. Może komuś wydaje się zabawne roztrząsanie takich szczegółów, ale w PiS wiedzą, że Kaczyński zwraca na to uwagę. Widać Ziobro postanowił na razie nie drażnić tygrysa”.

— JEŚLI SIĘ PIS NIE DOGADA Z O. RYDZYKIEM TO OPOZYCJA MOŻE KUPIĆ POPCORN – KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “Prezes PiS musi przynajmniej zneutralizować w tej mierze ojca Rydzyka, skoro na uciszenie części Episkopatu nie ma szans. Tyle tylko, że będzie to Kaczyńskiego – a właściwie nas, podatników, bo przecież pieniądze do o. Rydzyka popłyną z budżetu – sporo kosztować. A jeśli redemptorysta z prezesem PiS się nie dogada, to opozycja może zakupić popcorn i zadowolona zasiąść na widowni, by obejrzeć ten emocjonujący mecz”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24247418,jaroslaw-z-warszawy-juz-nie-dzwoni-do-torunia-czyli-co-trzeba.html

— URODZINY: Konrad Szymański, Janusz Wojciechowski, Marcin Walter.