— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Jaki: Jestem gotów wystartować w wyborach do PE. Chciałbym startować z Warszawy
Siemoniak: Rydzyk dał się poznać jako osoba, która tylko w poważne przedsięwzięcia wchodzi. Jeżeli sygnalizuje gotowość projektu politycznego, to trzeba to traktować poważnie
Siemoniak: W opozycji nie ma korupcji politycznej. Co my jesteśmy w stanie zaoferować? Ciężką pracę i dużo emocji
Jaki: Ta część Nowoczesnej, która została, musi się bronić. W związku z tym tam będzie trwał potężny konflikt
Jaki: Jestem niemal przekonany, że osoby, które dzisiaj odchodzą z N do Platformy, jednocześnie ugrały dla siebie miejsca do PE
Arłukowicz o Ruchu Prawdziwa Europa: Domyślam się, że jest to taki bacik straszący na Kaczyńskiego
Lubnauer: To, co się dzisiaj wydarzyło nie stworzyło z klubu Platformy, klubu KO. To niewątpliwie nadwyręża nasze wzajemne zaufanie
Lubnauer: Z automatu wszystkie te osoby, które wyszły z klubu, przestają być członkami Nowoczesnej
Schetyna: Prosimy i apelujemy, żeby być razem
Z Nowoczesnej do klubu PO-KO przechodzi 7 posłów. Gasiuk-Pihowicz: Zbudowanie klubu KO oznacza wygaszenie członkostwa w klubie poselskim Nowoczesna
Bielan o Ruchu Prawdziwa Europa: Ta partia byłaby partią, która rozbijałaby głosy na prawicy
PAD o locie do USA: Obyło się bez żadnych turbulencji. Nie rozmawialiśmy z Wałęsą jakoś długo. Taka zwykła wymiana grzeczności jak pomiędzy ludźmi
http://300polityka.pl/live/2018/12/05/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— JEDNOCZENIE PRZEZ PODZIAŁ, OŚMIU POSŁÓW ODESZŁO DZIŚ Z KLUBU NOWOCZESNEJ – zapowiedź.

— JEŚLI RANO W SEJMIE MÓWIONO O ROZŁAMIE W NOWOCZESNEJ, TO WYDARZENIA Z POPOŁUDNIA MOŻNA NAZWAĆ POLITYCZNYM TRZĘSIENIEM ZIEMI – Agnieszka Milczarz.

— NOWOCZESNA JEST TERAZ KOŁEM, A NIE KLUBEM POSELSKIM – Milczarz dalej: Zostało w niej 14 posłów.

— KATARZYNA LUBNAUER NAWET NIE UKRYWA IRYTACJI – Milczarz.

— FERMENT TEŻ NA PRAWICY – Milczarz dalej: Europoseł Piotrowski, blisko związany z Radiem Maryja, tydzień temu złożył wniosek o rejestrację partii o nazwie Ruch Prawdziwa Europa.

*****

FAKTY TVN

— Klub Parlamentarny PO zmienił w środę po południu nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. Do nowego klubu dołączyło 7 posłów Nowoczesnej – Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowy, Michała Jarosa, Piotr Kobyliński, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień i Krzysztof Truskolaski. Po przyłączeniu się posłów Nowoczesnej do nowego klubu klub Nowoczesnej przestaje istnieć, gdyż nie będzie miał wymaganej regulaminowo liczby 15 posłów.

— TRZĘSIENIE ZIEMI W NOWOCZESNEJ – Arleta Zalewska.

— POWIEDZIEĆ, ŻE DYNAMIKA DZISIEJSZYCH WYDARZEŃ W NOWOCZESNEJ ZASKOCZYŁA LIDERKĘ NOWOCZESNEJ TO NIE POWIEDZIEĆ NIC – Zalewska.

— KLUB N ZAMIENIA SIĘ W KOŁO – Zalewska.

— CIESZĘ SIĘ, ŻE NIE UCZESTNICZĘ W POGRZEBIE NOWOCZESNEJ, ŻE JESTEŚMY JUŻ W INNYM MIEJSCU – Joanna Scheuring-Wielgus.

— JEST MI PRZYKRO, BO MA DZIŚ SYTUACJĘ UTRATY KONTROLI – Ryszard Petru.

— KILKANAŚCIE DNI TEMU SCHETYNA POŁOŻYŁ NA STOLE SCENARIUSZ, KTÓREGO REALIZACJĘ OBSERWUJEMY DZIŚ, LUBNAUER MIAŁA NIE ZGODZIĆ SIĘ NA TAK SZYBKIE POŁĄCZENIE KLUBÓW – Zalewska.

— W Sądzie Okręgowym w Warszawie złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie Ruch Prawdziwa Europa – poinformował w mediach europoseł Mirosław Piotrowski. Nowa inicjatywa nazywana jest „partią ojca Rydzyka”. Schetyna komentuje krótko: to coś nie do zaakceptowania dla Kaczyńskiego. – Tam się szykuje naprawdę poważna wojna domowa – ocenił szef PO.

— JEŻELI ON COŚ ROBI TO Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ MA AUTORYZACJĘ TORUNIA – Michał Kamiński o Piotrowskim.

— TYLKO NEGOCJACJE CZY GROŹNA KONKURENCJA DLA PRAWICY – Maciej Knapik.

— MEDIALNE FAKTY – Anna Sobecka.

— MOŻE CHODZI O DODATKOWY CZŁON DO ZJEDNOCZONEJ PRAWICY, MOŻE TAK TO SOBIE KTOŚ KOMBINUJE – Łukasz Zbonikowski.

— PRÓBA LEWAROWANIA, ŻEBY WZMOCNIĆ SWOJĄ POZYCJĘ, ŻEBY ZWIĘKSZYĆ SWOJE SZANSE NA LISTACH ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – Ryszard Czarnecki.

— LICYTACJA O SZMAL, CHCE WIĘCEJ PIENIĘDZY OD KACZYŃSKIEGO – Michał Kamiński.

— NA TORUŃSKIEJ IMPREZIE NIE BYŁO PJK SŁYCHAĆ O POPSUTYCH RELACJACH Z REDEMPTORYSTĄ – Knapik.

— Lech Wałęsa i Andrzej Duda do Waszyngtonu na pogrzeb byłego amerykańskiego prezydenta George’a H. \W. Busha lecieli jednym samolotem. Rozmawiali, ale podobno niewiele. Lech Wałęsa żartował, że nie musiał wiele mówić, bo leciał w wymownej koszulce z napisem „Konstytucja”.

— MOSBACHER Z BŁASZCZAKIEM: – To, co naprawdę świętujemy, to nie 100 lat historii, ale kolejne 100 lat wspólnej przyszłości – powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas wizyty w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku. Wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem podsumowali wspólnie kampanię „100 lat-100 miast”. Cykl przedsięwzięć organizowanych od roku przez ambasadę USA w różnych polskich miastach miał na celu uświetnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA i Polską.

— Tego jeszcze w polityce nie było i przyznają to sami politycy. Robert Biedroń otwiera sklep, bo chce stworzyć partię polityczną. Zbiera pieniądze, sprzedając gadżety: koszulki, kubki, torby i znaczki.

— MACIEJ MAZUR O SUKCESIE BIEDRONIA: W sklepie internetowym Roberta Biedronia taki ruch, że strona co jakiś czas pada. Czyli chyba interes się kręci.

— TADEUSZ CYMAŃSKI: Przyjmuję to ze zdziwieniem. Lubię rzeczy ciekawe.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— UPOSAŻENIA W WOJSKU WZROSNĄ JUŻ OD 1 STYCZNIA – zapowiedź: Żołnierze dostaną średnio o ponad 500 złotych więcej, a zarobki pracowników cywilnych będą większe o ponad 300 złotych.

— NA OBRONNOŚĆ PRZEZNACZAMY CORAZ WIĘCEJ PIENIĘDZY. W 2030 ma być to co najmniej 2,5% PKB, dzięki czemu przyspiesza proces modernizacji, a w wojsku zarabia się coraz lepiej – Jakub Wojtanowski.

— SUKCESEM ZAKOŃCZYŁY SIĘ ROZMOWY SZEFA MSWIA ZE ZWIĄZKOWCAMI, KTÓRE POPRAWIAJĄ WARUNKI SŁUŻBY W POLICJI – Wojtanowski.

— SĄDY REJONOWE DZIAŁAJĄ SZYBCIEJ I SPRAWNIEJ – PRZEKONUJE MINISTER ZBIGNIEW ZIOBRO. DLA TEGO RESORTU 3 LATA RZĄDÓW TO PRZEDE WSZYSTKIM PRACA LEGISLACYJNA – zapowiedź: Priorytetem jest sprawiedliwe traktowanie obywateli i skuteczne zwalczanie przestępczości.

— TRZECI DZIEŃ COP24 POŚWIĘCONY INNOWACJOM – zapowiedź: Ten obszar, podobnie jak elektromobilność, to filary Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Polska wpisuje się w ten sposób w globalne działania na rzecz ochrony środowiska.

— ROZPADŁ SIĘ SEJMOWY KLUB NOWOCZESNEJ – zapowiedź: Z partii odeszło siedmioro posłów, którzy wstąpili do klubu PO. Lubnauer rządzi teraz zaledwie kołem poselskim. Schetyna zaprasza ją do Platformy, a Petru ogłasza koniec założonego przez siebie ugrupowania.

— LUBNAUER ZAPEWNIA, ŻE NOWY KLUB NIE JEST KOALICJĄ, BO POSŁOWIE, KTÓRZY ODESZLI, NIE SĄ JUŻ POSŁAMI NOWOCZESNEJ – Karol Jatłuszewski.

— POLITYCZNY NÓŻ W PLECY LUBNAUER WBILI SCHETYNA I GASIUK-PIHOWICZ – Jałtuszewski.

— SCHETYNA ZAPEWNIA, ŻE NIKT NIKOGO NIE OSŁABIA – Jałtuszewski.

— ZŁOŚLIWI PRZYPOMINAJĄ, ŻE TO PRZEZ SKARBNIKA NOWOCZESNEJ, MĘŻA GASIUK-PIHOWICZ, NOWOCZESNA JEST DZIŚ ZASŁUŻONA NA MILIONY ZŁOTYCH – Jałtuszewski.

— KOALICJA ZE SCHETYNĄ OD POCZĄTKU BYŁA FIKCJĄ – Jałtuszewski.

— FAKE NEWSY CORAZ CZĘŚCIEJ WYKORZYSTYWANE W WALCE POLITYCZNEJ W POLSCE – zapowiedź: Wystarczy wybrać się do sklepu, żeby obnażyć kłamstwa udostępniane przez polityków opozycji w sieci.

— TWEETY PO O PODWYŻKACH CEN BENZYNY I ARTYKUŁÓW ŻYWNOŚCIOWYCH.