— 71 lat kończy dziś Ewa Milewicz.

— 15 LAT TEMU śmigłowiec Mi-8 z premierem Leszkiem Millerem rozbił się pod Piasecznem, w wyniku czego rannych zostało 14 spośród 15 osób na pokładzie.

— GRABIEC ZA WSPÓLNYM KLUBEM Z NOWOCZESNĄ, PETRU O STREFIE EURO NA SZTANDARACH OPOZYCJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/04/

— AŻ 42% ELEKTORATU PIS CHCE, BY SKLEPY BYŁY OTWARTE W KAŻDĄ NIEDZIELĘ – sondaż dla RZopisuje Joanna Ćwiek: “Z jednej strony blisko 48 proc. ankietowanych chciałoby całkowitego zniesienia zakazu handlu w niedzielę, w tym 30 proc. respondentów zdecydowanie się za tym opowiada. Z drugiej strony niemal 47 proc. nie widzi potrzeby znoszenia ograniczeń. – To pokazuje, że w tej sprawie, podobnie jak w przypadku zakazu aborcji, Polacy zaakceptowali kompromisowe rozwiązanie i nie oczekują dalszych zmian – mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Z badań wynika także, że aż 42 proc. ankietowanych wyborców PiS chciałoby, by w przyszłości zakaz handlu został całkowicie zniesiony. Oczekuje tego także 77 proc. zwolenników SLD, 53 proc. wyborów Kukiz’15 oraz 60 proc. popierających Koalicję Obywatelską”.
https://www.rp.pl/Polityka/312039885-Przedwyborczy-handel-handlowymi-niedzielami.html&template=restricted

— EMILEWICZ: ENERGETYKA NAJWIĘKSZYM WYZWANIEM DLA RZĄDU: “Polityka energetyczna to największe wyzwanie dla rządu na najbliższe lata – podkreśliła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem trzeba zacząć dyskusję o „otwarciu granic Polski na energię z zagranicy”. (…) Emilewicz była też pytana, czy ceny energii wzrosną. „Robimy wszystko, by ceny nie wzrosły” – zadeklarowała. „Myślę, że to jest też moment, abyśmy rozpoczęli dyskusję o otwarciu granic Polski na energię z zagranicy” – dodała minister”. https://energetyka.wnp.pl/jadwiga-emilewicz-energetyka-najwiekszym-wyzwaniem-dla-rzadu,335428_1_0_0.html

— SZPITALE SZUKAJĄ LEKU NA DROGI PRĄD – jedynka DGP.

— ŁUKASZ PAWŁOWSKI NIE WIDZI SZANS POWODZENIA NA EWOLUCJĘ PIS W PARTIĘ CIEPŁEJ WODY W KRANIE – jak pisze w Kulturze Liberalnej: “Tak oto PiS z ugrupowania rewolucyjnego chce się zmienić w partię „ciepłej wody w kranie”. Było niemiło, ale się skończyło – stara się przekonywać premier. Nie wróżę tej przemianie powodzenia i to z rozmaitych powodów. Przede wszystkim historia nigdy się nie kończy i wiele wskazuje na to, że prawdziwe wyzwania dopiero na rząd czekają. A po ponad trzech latach rządów trudno będzie zrzucać winę za ewentualne klęski na poprzednią ekipę. Nie trzeba wielkiego wysiłku, by wyobrazić sobie, jakimi tematami będą żyć media w najbliższym czasie. Żaden z nich nie pasuje do opowieści o nowym, wyremontowanym domu, w którym właśnie zapanował spokój. (…) Póki co szef rządu próbuje przekonać wyborców, że „remont” Polski właśnie się zakończył. Najbliższe miesiące pokażą raczej, że ekipa remontowa nie tylko ma do poprawki wiele niedoróbek, ale nie potrafi się nawet zgodzić, jak ostatecznie budynek ma wyglądać i czym go ogrzać”.

— PAWŁOWSKI O LIŚCIE FERENCA DO PMM WS CEN PRĄDU: “Gwałtowne podwyżki cen energii, o których pisaliśmy przed kilkoma tygodniami, stają się rzeczywistością. I nawet jeśli rządowi uda się wprowadzić jakieś rekompensaty dla odbiorców indywidualnych i w ten sposób kupić sobie za dwa miliardy złotych (!) spokój społeczny, naprawdę trudno sobie wyobrazić, by udało się nimi objąć także przedsiębiorstwa, czy tym bardziej miasta. A te już odczuwają skutki podwyżek. Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, właśnie przesłał list do premiera, w którym informuje, że cena energii kupowanej przez miasto od PGE wzrośnie w przyszłym roku o 67,95 procent! Energia wykorzystywana do oświetlenia ulic ma być droższa o 46 procent!”
https://kulturaliberalna.pl/2018/12/04/morawiecki-tusk-pis-centrum-pawlowski-komentarz/

— PREZYDENT PRZYCHYLIŁ SIĘ DO PROŚBY WAŁĘSY WS. ORGANIZACJI WYJAZDU NA POGRZEB BUSHA: “Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby b. prezydenta Lecha Wałęsy o pomoc w organizacji wyjazdu na pogrzeb b. prezydenta USA George’a H.W. Busha. Przed godz. 20 uzgodniono szczegóły lotu – poinformował w poniedziałek prezydencki rzecznik Błażej Spychalski”.
https://fakty.interia.pl/polska/news-prezydent-przychylil-sie-do-prosby-walesy-ws-organizacji-wyj,nId,2712466

— ANNA DĄBROWSKA O ŁUKASZU SCHREIBERZE: “Łukasz Schreiber przejął po ojcu miłość do szachów. Gra od piątego roku życia. Kiedy dorastał, wytrzymywał nawet siedmiogodzinne rozgrywki. Jako 10-latek zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Już od dawna ogrywa ojca. Schreiber mówi, że pasja nauczyła go myśleć trzy kroki naprzód. Ale i tego, że po największej przegranej można się odrodzić, a po największej wygranej nie można popadać w pychę. Kiedy pytamy ważnych polityków PiS o najlepiej zapowiadającego się posła debiutanta, to wskazują właśnie Schreibera juniora”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1773866,1,kim-jest-lukasz-schreiber-nowy-minister-u-premiera.read?src=mt

— WĘGLOWA SCHIZOFRENIA– jedynka RZ: “Można korzystać z węgla i jednocześnie zmniejszać emisję CO2 – przekonywały polskie władze”.

— WSZYSTKIE MITY PREZYDENTA – Michał Niewiadomski w RZ: “Nie tylko prezydentowi, ale i innym politykom z Polski, doradziłbym rozmowę z Arnoldem Schwarzeneggerem, który w Katowicach zwrócił uwagę na to, jak wiele miejsc pracy generują zielone technologie. To jest właśnie gospodarka 4.0, do której mieliśmy zmierzać. Przynajmniej jeśli wierzyć założeniom strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Mateusza Morawieckiego”.
https://www.rp.pl/Opinie/312039901-Wszystkie-mity-prezydenta.html&cid=44&template=restricted

— SKANDAL NA SZCZYCIE KLIMATYCZNYM – GW O WYSTĄPIENIU PAD – Dominika Wantuch: “Na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach padły pierwsze skandaliczne słowa: podczas gdy świat wzywa do dekarbonizacji, prezydent Andrzej Duda deklaruje wprost: Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Nie będziemy z niego rezygnować”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24238144,skandal-na-szczycie-klimatycznym-w-katowicach-niewiarygodne.html

— NIE DAMY SIĘ UCISZYĆ – jedynka GW, Jarosław Kurski: “Od 2015 r. partia rządząca oraz kontrolowane przez nią instytucje zasypują nas pozwami. Procesy wytaczają nam politycy, organy administracji, spółki skarbu państwa. Pragniemy Was zapewnić, że nie zamierzamy ulegać szantażom”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24239460,nie-damy-sie-uciszyc-bedziemy-walczyc-o-wolne-media.html

— TRUDNY WYBÓR NOWOCZESNEJ – IWONA SZPALA w GW: “W PO niedawnego koalicjanta mają na radarze. Wiedzą, że są tam dwie koncepcje na wybory do PE. By się jak najdłużej targować z PO, wynegocjować jedynki, „startować z pozycji outsidera” albo iść na fali KO, budować wspólną markę, podzielić miejsca na listach, szukać kolejnych partnerów. – Dla nich to także starcie strategiczne. Część ludzi z Nowoczesnej robiła politykę na negowaniu Platformy, chodzi o prestiż, wiemy, że to się może skończyć pęknięciem – mówi polityk PO”.

— SZPALA O TYM JAK KARCZEWSKI I SASIN POJECHALI DO RADNEGO PSL DO KOŁOBRZEGU: “W Platformie zaprzeczają i mówią, że Śląsk przelał czarę goryczy. – To, że spraw można dopilnować mimo nacisków, pokazaliśmy na Mazowszu – mówi polityk PO. Opowiada o podróży szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego: – Pojechali do Kołobrzegu, gdzie pensjonariuszem jednego z sanatoriów był mazowiecki radny PSL. Chcieli go przewerbować, ale tamten stawił opór”.

— SZPALA PODAJE INNY PRZYKŁAD JAK KARCZEWSKI NAMAWIAŁ RADNEGO KO: “Wcześniej mieli próbować przeciągnąć innego radnego, z KO. – Pojechali pod jego dom, Karczewski wydzwaniał, że chce go wyciągnąć na spotkanie towarzyskie. Nasz człowiek zadzwonił do Andrzeja Halickiego, ten poradził: „Powiedz, że cię nie ma w domu, prowadzisz poważne rozmowy w stolicy”. Po dwóch godzinach odjechali – opowiada polityk PO”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24239407,trudny-wybor-nowoczesnej-jak-ukladac-sie-z-platforma.html

— RADNI WOJEWÓDZCY PIS SIĘ ZAKIWALI – lokalna GW: „Szanowni Państwo – Radni PO i PSL. Podlaskie nie jest nasze ani Wasze. Nie upolityczniajcie problemów” – piszą radni wojewódzcy większościowego klubu PiS po tym, jak m.in. ich głosami doszło do powołania przewodniczącego sejmiku z… Koalicji Obywatelskiej. Najpierw chcieli go odwołać, teraz deklarują wolę współpracy. Sesja ma być wznowiona w poniedziałek (10 grudnia)”.
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,24236787,radni-wojewodzcy-pis-sie-zakiwali-wydali-oswiadczenie.html

— URODZINY: Ewa Milewicz, Jarosław Gowin, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Maciej Tomaszewski, Filip Frąckowiak, Zbigniew Eysmont.