— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Paruch: Jeżeli w państwie demokratycznym wygrałaby formacja, która zbudowałaby kampanię na nienawiści, to bardzo źle dla tej demokracji. Czynnik tak łączący nie prowadzi do żadnego sukcesu
Kempa o powstającej formacji Ruch Prawdziwa Europa: W tej sytuacji, którą teraz mamy to może być problem, ale nie aż taki, żeby tego problemu nie można było rozwiązać
Kempa o wspólnych listach opozycji do PE: Po drugiej stronie musiałby być PJK, żeby to towarzystwo pogodzić
Trzaskowski o Biedroniu: Uważam, że dzisiaj nie jest czas na tworzenie nowych bytów i kolejne podziały na opozycji. Dzisiaj jest czas rozmów, zwłaszcza, że my przecież wszystkich traktujemy podmiotowo
Trzaskowski o wyborach do PE: Mam nadzieję, że uda nam się porozumieć za równo z PSL-em, jak i z Nowoczesną, jak i być może z ugrupowaniami lewicowymi
Trzaskowski: PiS będzie w tej chwili robił wszystko, żeby zdyskredytować tych, którzy zostali wybrani w wyborach samorządowych
http://300polityka.pl/live/2018/12/04/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TAKIEGO LOTU JESZCZE NIE BYŁO – zapowiedź: Późnym wieczorem z Warszawy do Waszyngtonu wystartuje samolot z dwoma prezydentami na pokładzie: Andrzejem Dudą i Lechem Wałęsą. Razem lecą na pogrzeb prezydent George’a Busha.

— WSPÓŁPRACOWNICY WAŁĘSY POPROSILI KPRP O POMOC W ZORGANIZOWANIU PODRÓŻY – Agnieszka Milczarz.

— WG PREZYDENTA DUDY WSPÓLNA PODRÓŻ TO RZECZ CAŁKOWICIE NATURALNA I NIENADZWYCZAJNA – Milczarz.

— MASZYNA JEST KOMFORTOWA, ALE NA TYLE MAŁA, ŻE TRUDNO BĘDZIE UNIKNĄĆ ROZMÓW – Milczarz.

— ZANIM RZECZNIK PREZYDENTA POINFORMOWAŁ O WSPÓLNYM LOCIE, MINISTER SASIN POLECAŁ LECHOWI WAŁĘSIE SAMOLOT REJSOWY – Milczarz.

— LECH WAŁĘSA NA POKŁAD SAMOLOTU WSIĄDZIE W KOSZULCE Z NAPISEM “KONSTYTUCJA” – Milczarz.

— PREMIER NA SZCZYCIE KLIMATYCZNYM OBIECAŁ 4 MLD NA ROZWÓJ ELEKTROMOBILNOŚCI – zapowiedź.

— PANU BOGU ŚWIECZKĘ, A DIABŁU OGAREK, CZYLI NIEJEDNOLITY STOSUNEK WŁADZY DO WĘGLA. Premier mówił dziś w Katowicach o nieuchronności odchodzenia od węgla, a prezydent w Barbórkę bardzo zdecydowanie wystąpił ws. węgla, zapewniając górników, aby się nie martwili, bo węgiel to wielki polski skarb i że nie da zamordować górnictwa – bez materiału.

*****

FAKTY TVN

— GÓRNICZE ŚWIĘTO ZBIEGA SIĘ ZE SZCZYTEM W KATOWICACH, A TAM PRZEMAWIA ZUPEŁNIE INACZEJ [NIŻ PREZYDENT] BRZMIĄCY PREMIER – Justyna Pochanke.

— TO NIE BYŁY TYPOWE ŻYCZENIA BARBÓRKOWE – Krzysztof Skórzyński: To była deklaracja polityczna i – co najistotniejsze – padła w momencie, gdy na konferencji klimatycznej godzinę drogi stąd, w tym samym momencie, świat dyskutuje jak i kiedy odchodzić od węgla.

— SŁOWA PREZYDENTA, WYPOWIADANE NA SPOTKANIU Z GÓRNIKAMI TRZEBA ZDERZYĆ Z POLSKIM STANOWISKIEM, KTÓRE TAKŻE DZIŚ, TYLE ŻE NA SZCZYCIE KLIMATYCZNYM PREZENTOWAŁ PREMIER – Skórzyński dalej.

— ZBITKA WYPOWIEDZI PREZYDENTA I PREMIERA.

— TE DWIE WYPOWIEDZI DWÓCH FORMALNIE NAJWAŻNIEJSZYCH POLITYKÓW W POLSCE DZIELIŁO DWIE I PÓŁ GODZINY – Jeśli chodzi o treść, to była przepaść.

— NIE MA OCZYWIŚCIE MOWY I NIKT TEGO NIE OCZEKUJE, BY POLSKA Z DNIA NA DZIEŃ WYŁĄCZYŁA WSZYSTKIE PIECE WĘGLOWE I ZRÓWNAŁA Z ZIEMIĄ TAKIE ELEKTROWNIE – Ale dziś trudno nawet mówić, że Polska wyznacza jakąś perspektywę rezygnacji z energetyki, skoro prezydent składa takie deklaracje w sprawie węgla i perspektywy jego wydobycia.

— ELEKTRYZUJĄCE PODWYŻKI PRĄDU, MINISTER OBIECUJE REKOMPENSATĘ, ALE WSZYSTKIM ICH NIE DA.

— TERAZ PYTANIE, CZY SĄD MA SIĘ ZMIENIĆ W CENZORA – Pochanke.

— SZEF NBP CHCE USUWANIA ARTYKUŁÓW I ZAKAZU WYPOWIEDZI DLA DZIENNIKARZY – zapowiedź.

— Z PUNKTU WIDZENIA WOLNYCH MEDIÓW TO HISTORIA NIESPOTYKANA – Katarzyna Kolenda-Zaleska: Gdy instytucja państwowa, w tym wypadku NBP, chce sądowego zakazu pisania na temat banku w kontekście afery KNF i gdyby chce usunięcia opublikowanych już artykułów.

— WŁADZA PRZEJĘŁA MEDIA PUBLICZNE, A WOLNYM MEDIOM CHCE UTRUDNIĆ DOSTĘP DO INFORMACJI – Kolenda-Zaleska dalej: Nie powiodły się próby zablokowania wejścia dziennikarzy do Sejmu, czego PiS próbował natychmiast, jak tylko przejął władzę.

— WŁADZA NIE USTAJE W WYSIŁKACH – Kolenda-Zaleska: Na przesłuchania wzywani są dziennikarze za pisanie bez zgody zainteresowanego. Za reportaż wcieleniowy prokuratura chce również oskarżać dziennikarza.

— WYPOWIEDŹ PMM O NAJBARDZIEJ PROWOLNOŚCIOWEJ EKIPIE.

— PREMIER WOLNOŚĆ ROZUMIE DOŚĆ SPECYFICZNIE – Kolenda-Zaleska: Jako prawo przejścia na wcześniejszą emeryturę i wybór sposobu oszczędzania na nią, a także decyzję, kiedy dzieci pójdą do szkoły. Ale to nie jest klasyczna definicja wolności.

— PIS UCHWALIŁO TAKIE PRZEPISY, KTÓRE PODPORZĄDKOWUJĄ WŁADZĘ SĄDOWNICZĄ RZĄDOWI – Kolenda-Zaleska dalej: Na tym polega spór z UE.

— IGOR TULEYA MA JUŻ SZEŚĆ POSTĘPOWAŃ, ALE NA PRZESŁUCHANIA WZYWANI SĄ TAKŻE SĘDZIOWIE, KTÓRZY PRZYCHODZĄ NA JEGO SPOTKANIA – Kolenda-Zaleska.

— OD DAWNA NIE SĄ RESPEKTOWANE PRAWA OPOZYCJI W SEJMIE – Kolenda-Zaleska dalej: Opozycji w Sejmie ogranicza się prawo głosu. Nie ma debaty, komisje pracuje pod dyktando władzy. Najbardziej jaskrawym przykładem ograniczenia demokracji było słynne głosowanie budżetu w sali kolumnowej.

— WŁADZA NIE MA SOBIE NIC DO ZARZUCENIA – Kolenda-Zaleska.

— TEN OBRAZ [NIEWPUSZCZENIE DO SEJMU WANDY TRACZYK-STAWSKIEJ] TO SYMBOL JAK WŁADZA PIS I PREMIER ROZUMIE DEMOKRACJĘ I WOLNOŚĆ – Kolenda-Zaleska dalej.

— BIURO LECHA WAŁĘSY PROSI, KANCELARIA PREZYDENTA DUDY SŁUŻY POMOCĄ I OBAJ PREZYDENCI POLECĄ JEDNYM SAMOLOTEM NA UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE GEORGE’A BUSHA.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— DRUGI DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO ONZ, KTÓRY ZDOMINOWAŁ TEMAT ELEKTROMOBILNOŚCI – zapowiedź.

— PONAD 30 PAŃSTW PODPISAŁO ZAINICJOWANĄ PRZEZ PREMIERA MORAWIECKIEGO DEKLARACJĘ WS. ELEKTROMOBILNOŚCI – Damian Diaz.

— MORAWIECKI POINFORMOWAŁ, ŻE W CIĄGU 10 LAT NA ROZWÓJ ELEKTROMOBILNOŚCI PAŃSTWO PRZEZNACZY 4 MLD EURO – Diaz.

— PAD I WICEPREMIER BEATA SZYDŁO ODWIEDZILI MAŁOPOLSKIE BRZESZCZE – Marcin Tulicki.

— KAŻDY ABSOLWENT PODSTAWÓWKI I WYGASZONYCH GIMNAZJÓW ZNAJDZIE MIEJSCE W SZKOLE ŚREDNIEJ – ZAPEWNIA MINISTER ANNA ZALEWSKA – zapowiedź: Rekrutacja ma być prosta i przejrzysta, a sama reforma ma podnieść poziom kształcenia.

— KOLEJNE ZATRZYMANIA WS. WYŁUDZEŃ PODATKU VAT.

— NIEZNANE DOKUMENTY PRZEDSTAWIŁ PARLAMENTARNY ZESPÓŁ DS. REPARACJI – zapowiedź: Dot. zbrodni, których Niemcy dokonali w czasie IIWŚ.