— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PMM: Zapraszam wszystkich Polaków, wszystkie stronnictwa polityczne do wspólnej pracy na rzecz naszego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. To mogą być nasze ponadpartyjne zobowiązania
PMM: Przyszłością Polski będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby Unia Europejska była historią sukcesu
PMM: Rocznica odzyskania niepodległości to data, która powinna przypominać nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski, o tym jak nasz kraj będzie wyglądał za następne 100 lat
HGW o udziale w odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego: Po pierwsze nikt mnie nie zapraszał. Po drugie mam swoją uroczystość. Mam 45. rocznicę ślubu jutro. To jest dla mnie ważniejsze
HGW o udziale w marszu: Nie. Ja siedzę w Centrum Zarządzania Kryzysowego i patrzę co się dzieje, bo taki jest mój obowiązek
HGW: Ja w ogóle ani nie pomagam, ani nie szkodzę rządowi
HGW o marszu prezydenta: Jeżeli pojawią się swastyki, to na pewno rozwiążę, bo to jest po prostu przekroczenie prawa
Zieliński o podwyżkach dla policjantów: Sytuacja społeczna czasem nie jest łatwa, ta łatwa nie była
KRS: Postanowienie TSUE nie jest aktem prawotwórczym i nie wywołuje bezpośredniego skutku prawnego w postaci przywrócenia sędziów
http://300polityka.pl/live/2018/11/09/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PIENIĄDZE ZATRZYMAŁY POLICYJNEGO WIRUSA – zapowiedź: Funkcjonariusze wracają do służby ze zwolnień lekarskich, które masowo brali w ramach protestu. Mundurowi związkowcy po wielu godzinach negocjacji z szefem MSWiA wywalczyli podwyżki, płatne w 100% nadgodziny i możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

— BATALIA O MARSZE W STOLICY – zapowiedź: Miał być jeden, a wszystko wskazuje na to, że będą dwa. Jeden organizowany przez rząd, a drugi przez narodowców. Oba marsze mają przejść tą samą trasą i nie wiadomo, który wg przepisów ma pierwszeństwo.

— WCZORAJ WIECZOREM WARSZAWSKI RZĄD COFNĄŁ ZAKAZ ORGANIZACJI MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, KTÓRY WYDAŁA PREZYDENT WARSZAWY – Dariusz Ociepa.

— NARODOWCY BĘDĄ MIELI PRAWO PRZEJŚĆ Z WŁASNYMI FLAGAMI I TRANSPARENTAMI – Ociepa.

— PREZYDENT I RZĄD CHCĄ, ŻEBY W PAŃSTWOWYM MARSZU BYŁY TYLKO BIAŁO-CZERWONE FLAGI – Ociepa.

— RZĄD PRÓBUJE PRZEKONAĆ NARODOWCÓW, ABY DOŁĄCZYLI DO MARSZU PAŃSTWOWEGO NA JEGO ZASADACH – Ociepa.

— WYDAJĄC ZAKAZ DLA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, PREZYDENT WARSZAWY PRZERZUCIŁA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NA RZĄD I PREZYDENTA – Ociepa.

— COKOLWIEK SIĘ STANIE, HGW BĘDZIE MOGŁA POWIEDZIEĆ: A NIE MÓWIŁAM? – Ociepa.

— RZĄDOWI POMOŻE ZAKOŃCZENIE PROTESTU POLICJANTÓW – Ociepa.

— OPOZYCJA ZAPOWIEDZIAŁA, ŻE W MARSZU NIE WEŹMIE UDZIAŁU – Ociepa.

— TRZECH POSŁÓW Z TRZECH RÓŻNYCH PARTII ZAPŁACI ZA SWOJE SŁOWA – zapowiedź: Wszystkie padły w Sejmie i pozostawiały wiele do życzenia w publicznej debacie. Ryszard Petru, Dominik Tarczyński i Sławomir Nitras dostaną pensję obniżoną o połowę.

— SŁOWA PREZESA KACZYŃSKIEGO DO PETRU “ZAMKNIJ SIĘ WRESZCIE” MIAŁY PAŚĆ W TRAKCIE GŁOSOWAŃ, ZARAZ PO TYM JAK PETRU DOWIEDZIAŁ SIĘ, ŻE ZOSTAŁ UKARANY OBNIŻENIEM PENSJI O POŁOWĘ PRZEZ 3 MIESIĄCE – Agnieszka Milczarz.

— PETRU NIE DOWIEDZIAŁ SIĘ, DLACZEGO TARCZYŃSKI ZA WYPOWIEDŹ “IDIOTA” POD ADRESEM PROTASIEWICZA ZOSTAŁ UKARANY OBNIŻENIEM PENSJI O POŁOWĘ, ALE NIE PRZEZ 3 MIESIĄCE, TYLKO PRZEZ MIESIĄC – Milczarz.

— SŁOWO “IDIOTA” POD ADRESEM PROTASIEWICZA PADŁO TRZYKROTNIE – Milczarz.

— MNIE TO KRĘCI DO TEGO, ŻEBY TEGO DYKTATORKA OBALIĆ – Ryszard Petru.

— UKARANY ZOSTAŁ TEŻ SŁAWOMIR NITRAS – Milczarz.

— NITRAS CHCE UKARANIA MAZUREK ZA TWEETA POD JEGO ADRESEM PRZEZ KOMISJĘ ETYKI – Milczarz.*****

FAKTY TVN

— Sądowa batalia trwa, ale marsz będzie – tylko nie do końca wiadomo czy jeden, czy dwa. Dwa dni przed uroczystościami stulecia odzyskania niepodległości mamy deklaracje udziału prezydenta, premiera, polityków PiS i narodowców.

— NIE JEST TO SYTUACJA ZWYCZAJNA, ŻE NA 48 GODZIN PRZED MARSZEM ZBIERA SIĘ POLITYCZNY SZTAB KRYZYSOWY, BY RATOWAĆ SYTUACJĘ – Krzysztof Skórzyński.

— KAŻDY RZUCANY KOMUNIKAT ZACZYNAŁ SIĘ, OD „WIERZĘ, ŻE…” – Skórzyński.

— RZĄD OD WCZORAJ MA PROBLEM – Skórzyński.

— WG INFORMACJI FAKTÓW ROZMOWY RZĄDU Z NARODOWCAMI TRWAŁY OD ŚWITU – Skórzyński.

— NIEMAL NA PEWNO NIE ZOSTANIE PODPISANE ŻADNE FORMALNE POROZUMIENIE, ALE ZOSTAŁA ZAWARTA DŻENTELMEŃSKA UMOWA – Skórzyński.

— ZGROMADZENI BĘDĄ CZEKAĆ DO 15 I WTEDY MARSZ RUSZY, POŁĄCZONY ALE NA ZASADACH PAŃSTWOWYCH, BEZ RAC I TRANSPARENTÓW, TYLKO Z FLAGAMI – Skórzyński.

— Z pomocą policji, wojska i żandarmerii można zapewnić spokój i bezpieczeństwo VIP-ów i uczestników marszu 11 listopada. Trudniej zakazać udziału neofaszystom z Polski i zagranicy. Nie można być pewnym, że nie przyniosą skandalicznych transparentów i nie będą skandować skandalicznych haseł.

— MACIEJ KNAPIK O TYM, ŻE POLITYCY PIS NIE CHCĄ MÓWIĆ O MOŻLIWYCH ZAKŁÓCENIACH: Urzędowy optymizm wiceministra obrony narodowej i podobna postawa ministra spraw wewnętrznych pokazują, że politycy PiS trzymają się wersji rządowej i prezydenckiej. I nie chcą mówić o możliwych zakłóceniach.

— WOJCIECH SKURKIEWICZ: Absolutnie marsz będzie bezpieczny, będzie dobrze zabezpieczony.

— Ale w internecie Młodzież Wszechpolska skarży się, że do organizatorów Marszu Niepodległości dzwoni policja i ABW. Policja odpowiada, że takie metody byłyby „zabawą przedszkolaków” i że to nieprawda – Knapik.

— RZECZNIK KG POLICJI: Zbieramy na bieżąco informacje – zarówno te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te, które napływają poprzez media.

— KNAPIK O APELU POWSTAŃCÓW W RZĄDOWYM SPOCIE: W internecie – z jednej strony agresywne grupy ekstremistów. Z drugiej – Apel Powstańców Warszawy i przypomnienie, że Polska walczyła z faszyzmem. Ale grupy ekstremistów nie usłuchają żadnych apeli – mówi opozycja.

— JAN GRABIEC: Rozbestwione tymi trzema latami pobłażania dzisiaj są gotowe do dużo bardziej agresywnych zachowań.

— Kanada i Stany Zjednoczone ostrzegają swoich obywateli, by 11 listopada unikać trasy marszu, tłumów i demonstracji. Nie zwracać na siebie uwagi i śledzić lokalne media. Policja też zakłada czarne scenariusze, ale uspokaja – Knapik.

— RZECZNIK KOMENDY STOŁECZNEJ: Musimy przygotować się na każdy scenariusz, ale przede wszystkim zakładamy te scenariusze pozytywnej.

— AUTORÓW RASISTOWSKICH PLAKATÓW ŁATWO MOŻNA ZNALEŹĆ W INTERNECIE – KNAPIK: Autorów rasistowskich plakatów z zeszłego roku, łatwo można było znaleźć – po nazwach i symbolach – w internecie. Na ich stronach rok temu było hitlerowskie powitanie, które jest tam do tej pory, a pod spodem informacja o tegorocznym marszu z adnotacją: „flagi, banery i wszelkie symbole organizacji, (…) mogą być swobodnie prezentowane”. W internecie także jest filmik promujący agresywne zachowania, a na prezentowaną w nim symbolikę w „Faktach po Faktach” członek rządu Jacek Sasin odpowiadał posłowi PO, że „słońce świeci na niebie, a panu się to kojarzy z symbolem hitlerowskim”.

— To świeci na niebie?! To jest emblemat hitlerowski – nie odpuszczał jednak Krzysztof Brejza. Taka reakcja ministra Sasina raczej nie zniechęci ekstremistów.

— PAWEŁ RABIEJ: Będzie to oznaczało, że pan premier i pan prezydent idą w jednym marszu z chuliganami.

— Negocjacje trwały do nocy, ale w końcu jest porozumienie, które kończy protest policjantów. Minister Joachim Brudziński apeluje o jak najszybszy powrót do pracy, ale to nie jest takie proste. Tysiące policjantów są na zwolnieniach lekarskich, a zwolnienie to nie urlop.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— SĄD ODDALIŁ WNIOSEK WARSZAWSKIEGO RATUSZA, CO OZNACZA, ŻE MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI MOŻE SIĘ ODBYĆ – zapowiedź: HGW zapowiada apelację, ale rząd zapewnia, że mimo całego zamieszania, biało-czerwony marsz, który jest inicjatywą prezydenta i premiera, przejdzie ulicami Warszawy.

— PREZYDENT WARSZAWY PRZEGRAŁA – Karol Jałtuszewski: Sąd stwierdził, że HGW nie miała podstaw, by zakazać Marszu Niepodległości.

— PODOBNA SYTUACJA MA MIEJSCE WE WROCŁAWIU, ALE OBA RATUSZE NIE SKŁADAJĄ BRONI – Jałtuszewski.

— HGW TWIERDZI, ŻE MARSZ BĘDZIE FASZYSTOWSKI – Jałtuszewski.

— MARSZ BĘDZIE BEZPIECZNY – ZAPEWNIA RZĄD – Jałtuszewski.

— NIE WIADOMO, CZY SĄD APELACYJNY ZDĄŻY ROZPATRZYĆ WNIOSEK PREZYDENT STOLICY. WNIOSEK, KTÓRY ZDANIEM PRAWNIKÓW JEST BEZZASADNY – Jałtuszewski.

— NIESPOKOJNIE BYŁO W OSTATNICH MIESIĄCACH NA MANIFESTACJACH TZW. KOD-U I OBYWATELI RP – Jałtuszewski.

— ICH UCZESTNICY BLOKOWALI LEGALNE MANIFESTACJE, ATAKOWALI POLICJANTÓW I DZIENNIKARZY – Jałtuszewski.

— KRRIT CHCE POZNAĆ USTALENIA PROKURATURY WS. REPORTAŻU TVN DOT. URODZIN HITLERA – zapowiedź: Z zeznań organizatora tej odrażającej imprezy, do których dotarli reporterzy “Wiadomości”, wynika, że była to inscenizacja. Za jej przygotowanie Mateusz S. miał otrzymać 20 tys. złotych.

— DONALD TUSK MIAŁ WSPIERAĆ INTERESY MARCINA P. – TAK WYNIKA Z RELACJI INFORMATORA DZIENNIKARZY PROGRAMU “ALARM” – zapowiedź: Mężczyzna twierdzi, że Tusk będąc premierem lobbował na rzecz OLT Express, a to oznacza, że były premier może ponownie stanąć przed komisją śledczą.

— TUSK NIE CHCIAŁ ODPOWIADAĆ NA PYTANIA DZIENNIKARZY TVP – Piotr Pawelec.

— JEŻELI ŚWIADEK POTWIERDZI TO PRZED KOMISJĄ I JEŻELI POZOSTAŁY MATERIAŁ TO POTWIERDZI, TO MYŚLĘ, ŻE DONALD TUSK ZOSTANIE PONOWNIE WEZWANY – Małgorzata Wassermann.