— WÓJCIK O UPUBLICZNIENIU WNIOSKU ZIOBRY PRZEZ TK: Wójcik: Wniosek Ziobry do TK został złożony 5 października. Nie mam wpływu na to, kiedy zostanie upubliczniony, ale to świadczy tylko o niezależności TK — 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/10/30

— HISTORYCZNIE NISKI DEFICYT – jedynka DGP (Godusławski, Chądzyński, Osiecki): “Ograniczając deficyt w tym i w przyszłym roku, rząd będzie miał więcej swobody w polityce budżetowej, gdy koniunktura gospodarcza się pogorszy. O ile nie ulegnie pokusie zwiększania wydatków już teraz. Żeby deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. spadł do 0,4 proc. PKB (co według naszych informacji jest w założeniach resortu finansów), konieczne jest utrzymanie w ryzach przede wszystkim budżetu państwa. Tegoroczną różnicę między dochodami i wydatkami zapisano na poziomie -41,5 mld zł, ale ministerstwo szacuje, że kwota ta będzie nawet o połowę mniejsza”.
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/584222,deficyt-gospodarka-polska.html

— TUTAJ ZNOWU WYGRAŁ PIS, NASTĘPNE WYBORY TEŻ ROZSTRZYGNĄ SIĘ W MIASTKACH – Agnieszka Kublik w GW: “PiS nie traci poparcia w opisanym przez Macieja Gdulę Miastku. Jeśli jeszcze mocniej się tam umości, centrum, lewica i liberałowie oddadzą Polskę Jarosławowi Kaczyńskiemu na wiele, wiele lat. (…) W Miastku mówią wprost, że Platformy Obywatelskiej nie lubią, choć wiele dobrego się u nich zdarzyło w czasie jej rządów. Maciej Gdula pisze w raporcie ze swoich badań, że „dwa lata po przegranych przez PO wyborach umacnia się obraz tej partii jako nieudolnej, biernej i skorumpowanej. Najsilniej akcentują to zwolennicy PiS z klasy średniej”. Główne zarzuty wobec polityków Platformy to korupcja i lekceważenie interesów zwykłych ludzi. Co ciekawe, choć w Miastku cieszą się z nowych dróg, to nie jest to dla nich efekt rządów koalicji PO-PSL. Wyborcy oceniają, że i tak by powstały, bez względu na to, jaka opcja by przejęła władzę, więc liberałom nie mają być za co wdzięczni. Przeciwnie, obwiniają ich o spadek morale władzy. Dlatego rosła w nich tęsknota za silnym przywódcą”.

— KUBLIK PISZE, ŻE SPOT O UCHODŹCACH MÓGŁ ZADZIAŁAĆ W MAŁYCH MIEJSCOWOŚCIACH: “Wygląda to tak, jakby w PiS ktoś na zimno przekalkulował, że Jaki w stolicy i tak ostatecznie przegra w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim, za to warto zawalczyć o Miastka”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24107924,w-miastku-znowu-wygral-pis-to-tam-znajdziecie-sekret-rzadow.html

— KOALICJA OBYWATELSKA WYGRAŁA W MIASTACH ALE TO ZA MAŁO, NIE ZAKLINAJMY RZECZYWISTOŚCI – Katarzyna Kolenda-Zaleska w GW: “Patrząc na mapę z wynikami głosowania w powiatach, widać wyraźnie, jak rozkładają się głosy. Mapa jest w dużej części niebieska, a PiS zgarnął większość. Nie ma co zaklinać rzeczywistości. Koalicja Obywatelska zwyciężyła w dużych miastach, i to jej niewątpliwie duży sukces, ale przed wyborami parlamentarnymi to za mało”.

— KKZ O OTACZANIU SIĘ LUDŹMI O TYCH SAMYCH POGLĄDACH: “Siła przekonywania leży w rozmowie z tymi, którzy myślą inaczej. Koalicja Obywatelska organizuje spotkania w ramach Klubów Obywatelskich w całej Polsce. Można to docenić, problem w tym, że to spotkania przekonanych z przekonanymi. Miłe rozmowy w miłym gronie. Tak się nowych wyborców nie pozyska. Otaczanie się ludźmi o tych samych poglądach nawet na tysiącach lokalnych spotkań nie odniesie żadnego skutku”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24107962,nie-zaklinajmy-rzeczywistosci-pis-zgarnal-wiekszosc.html

— JAŚKOWIAK ZAPRASZA TRZECH BYŁYCH PREZYDENTÓW NA 11.11 DO POZNANIA:http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24108637,jacek-jaskowiak-zaprasza-bylych-prezydentow-rp-na-obchody-11.html

— ŁUKASZ PAWŁOWSKI PISZE O ŚWIĘCIE BAŁAGANU – w Kulturze Liberalnej: “Krótko po zeszłorocznym Marszu Niepodległości pisałem, że „albo politycy PiS-u, na czele z Andrzejem Dudą, zaczną budować alternatywę” dla Marszu Niepodległości, „albo w setną rocznicę odzyskania niepodległości Kaczyński i Błaszczak sami będą maszerować pod hasłami białej rasy panów”. Okazuje się, że się pomyliłem, jest bowiem jeszcze jedna alternatywa: stereotypowy polski bałagan spod znaku – zdawałoby się odchodzącego w niepamięć – sloganu Polnische Wirtschaft. A jakby tego było mało, prezydent wraz z parlamentarzystami PiS-u chce nam to „święto bałaganu” jeszcze przedłużyć, ogłaszając 12 listopada dniem wolnym. Po co? Bo takie święto niepodległości wypada raz na sto lat – słyszymy – i trzeba je „odpowiednio” uczcić. Dlaczego więc robi się to na ostatnią chwilę? Na to już odpowiedzi nie słychać, ale najwyraźniej rocznica zaskoczyła rządzących”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/10/30/andrzej-duda-rocznica-marsz-niepodleglosci/

— BAŁAGAN STULECIA – jedynka GW.

— PIS KAPITULUJE PRZED NACJONALISTAMI – Michał Szułdrzyński w RZ: “Choć to PiS zapowiadał wstawanie z kolan i naśmiewał się z braku godności polityki poprzedniej ekipy, 25-lecie upadku komunizmu w Warszawie świętowali najważniejsi politycy świata. Stulecie niepodległości na ulicach Warszawy obchodzić będzie budzący jak najgorsze wspomnienia z czasów II RP Obóz Narodowo-Radykalny (który nigdy nie odciął się od swej antysemickiej przeszłości) czy Ruch Narodowy. Oddanie ONR czy RN walkowerem największej imprezy masowej w takim dniu to wielka kapitulacja obozu dobrej zmiany przed organizacjami skrajnymi. I wielki cios w ideę jagiellońskiego patriotyzmu, której hołdowali Jan Paweł II czy śp. prezydent Lech Kaczyński”.
https://www.rp.pl/Komentarze/310299910-Szuldrzynski-PiS-kapituluje-przed-nacjonalistami.html

— WŁADZA NIE WIE CO ZROBIĆ Z 11 LISTOPADA – Rafał Zakrzewski w GW: “Zapowiedziom obchodów 11 listopada towarzyszyło wielkie zadęcie: specjalny budżet i pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Ale zapewne znowu Marsz Niepodległości zdominuje ten dzień. Pisowska władza nie odcięła się od zeszłorocznego skandalu w Warszawie, więc wstrętną twarz polskiego nacjonalizmu świat może zobaczyć ponownie”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24107191,wladza-znow-czeka-na-pochod-nacjonalistow.html

— KLUCZOWE BĘDĄ WYBORY DO PE I WYNIK BIEDRONIA – DR ANTONI DUDEK W DORZECZY: “Z tego, że w głosowaniu kilka procent to bardzo dużo, te 7 procent może przesądzić o wygranej danej partii. Stąd oczywiście w przypadku Koalicji Obywatelskiej partia Biedronia może być rozpatrywana jako potencjalne zagrożenie. Wydaje mi się, że kluczowe będą tu wybory do Parlamentu Europejskiego”.

— DR DUDEK O EFEKCIE 7% DLA BIEDRONIA: “Biedroń może w nich zaryzykować i wystawić własną listę. To wybory, które są szczególnie korzystne dla formacji liberalnych i lewicowych, mniej korzystne dla PiS-u, bo do głosowania chodzą głównie wyborcy z wielkich miast. A więc wybory te będą doskonałą formą sprawdzenia, na ile ugrupowanie lewicowo-liberalne Roberta Biedronia mogłoby liczyć. Jeśli osiągnęłoby wynik powiedzmy 7. proc. poparcia, powstanie nowej siły byłoby realne. Wynik poniżej progu i porażka raczej skłoniłby Biedronia do szukania współpracy z Koalicją Obywatelską. W kontekście jednak przyszłych sojuszy sejmowych ciekawsze jest to, co stanie się z Polskim Stronnictwem Ludowym”.
https://dorzeczy.pl/kraj/82107/Dudek-Biedron-moze-odebrac-kilka-proc-Koalicji-Obywatelskiej.html

— CZARZASTY UTRĄCA KOALICJĘ Z PIS – Iwona Szpala w GW: “Nasz rozmówca opisuje nastroje w partii jako „słabe”. Inny: – Słabe? To jest masakra. Czarzasty stara się uspokoić sytuację, przełożył o tydzień zarząd krajowy, żebyśmy wszyscy jakoś ochłonęli”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24107794,koalicji-sld-z-pis-nie-bedzie-powyborcze-nastroje-w-sojuszu.html

— STANISŁAW TYSZKA O PRZEGRUPOWANIU W KUKIZ’15 – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi w RZ: “Nie ma żadnego rozłamu, jest przegrupowanie. Z wpisów Pawła Kukiza można wysnuć nieco inne wnioski. Obecnie każda formacja polityczna, która brała udział w wyborach samorządowych, jest na etapie wyciągania z tych wyborów wniosków. My także”.
https://www.rp.pl/Kukiz15/310299922-Stanislaw-Tyszka-W-Kukiz15-jest-przegrupowanie.html

— MICHAŁ KARNOWSKI PYTA DLACZEGO PIS-OWCY MĘŻCZYŹNI POZWALAJĄ NA “PAŁOWANIE SZYDŁO”: “Pamiętam pucz grudniowy roku 2016. Wielu politykom prawicy drżały wtedy ręce. Ale nie pani premier. Twardo stanęła, nazwała sprawy po imieniu, zasłoniła sobą innych Była dzielna. Dziś pisowscy mężczyźni pozwalają, by ją dzień w dzień, przy bierności jej własnego obozu, niszczono. A jak znam życie, niektórzy pewnie to (współ)inspirują. Wstyd. Zmieńcie to”.
https://wpolityce.pl/polityka/418909-czy-pisowscy-mezczyzni-stana-w-obronie-pani-premier

— MAREK BELKA MÓWI KULTURZE LIBERALNEJ (Pawłowski), ŻE DOTYCHCZASOWY ŚWIAT PRZEDSIĘBIORCÓW ZACZYNA SIĘ WALIĆ: “Na przykład – skądinąd ciekawa – propozycja utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych jako dodatkowego zabezpieczenia na emeryturę. Trudno mieć do tego pomysłu negatywny stosunek. Można argumentować, że nie wystarczy do poprawy kondycji systemu emerytalnego, ale nie można mieć pretensji, że takie działania są podejmowane. Ale pomysłów podnoszących koszty pracy jest zbyt wiele. Przedsiębiorcy boją się, że ich świat zaczyna się walić. Stąd właśnie bierze się gwałtowna reakcja na zapowiedzi podwyżek cen energii. Mówiąc krótko, same podwyżki cen energii nie doprowadzą do gwałtownego załamania kondycji polskiej gospodarki. Ale razem z szeregiem innych – niedobrych z punktu widzenia przedsiębiorców – wiadomości prowadzą do pogorszenia nastrojów”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/10/30/marek-belka-wywiad-ceny-energii-gospodarka/

— POSTANOWIENIE TSUE NIE JEST SAMOWYKONALNE- PAWEŁ MUCHA W DGP: “Po wydaniu postanowienia mamy jako strona polska termin do 19 listopada na udzielenie odpowiedzi. Przez to rozumiem też swego rodzaju wykonanie postanowienia TSUE. Analiza z naszej strony wykazała, że postanowienie trybunału nie jest samowykonalne. To znaczy, ono samo z siebie nie rodzi żadnych skutków prawnych w zakresie prawa krajowego i wszelkie wypowiedzi innego rodzaju nie polegają na prawdzie, są nieścisłe i nierzetelne”.

— NIE DA SIĘ WYKLUCZYĆ NOWELIZACJI – DALEJ MUCHA: “Nie da się wykluczyć, że będzie potrzebna nowelizacja ustawy o SN. Natomiast jeśli chodzi o szczegóły tej propozycji, to one zostaną przedstawione pod koniec procedury, która jest obecnie w toku. Te propozycje muszą być tak skonstruowane, żeby nie budziły dalszych wątpliwości prawnych. Dla prezydenta ogromne znaczenie ma pewność dokonywanych czynności sądowych. Prezydent będzie z pewnością monitorował proces tworzenia tych zmian, będzie się odnosił do konkretnych rozwiązań. Jeżeli jednak to nie będzie inicjatywa prezydenta, to jego udział będzie miał charakter jedynie konsultacyjny”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/584233,nowela-ustawy-o-sn-andrzej-duda-sedziowie-orzekanie-przywrocenie.html

— FRAGMENT TEKSTU GW O PRZEJMOWANIU ZETKI: “Ważny polityk PiS: – W partii słychać, że Karnowscy są bardzo blisko finalizacji transakcji. Mają tygodnik, mają portal, na poważną telewizję ich nie stać, do szczęścia brakuje im radia. „Zetka” to marka, silny brand, przy dobrym zarządzaniu można przywrócić jej dawną świetność. Z ich punktu widzenia taka transakcja miałaby sens, a na pewno wzmocniłaby ich pozycję w naszym obozie”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24107821,pis-ostrzy-sobie-zeby-na-radio-zet.html

— ADAM SZOSTKIEWICZ O MERKEL, MACRONIE, ERDOGANIE I PUTINIE, KTÓRYCH ZDJĘCIE PAD NAZWAŁ “UROCZYM”: “Ale co tu jest uroczego? Setki tysięcy zabitych, zrujnowane miasta, tragedie zwykłych ludzi uwikłanych w ten konflikt wbrew własnej woli? Czy „urocza’’ jest niezdolność albo brak szczerej chęci, by zakończyć wreszcie tragedię syryjską wielkich graczy w Europie?”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1769678,1,urocza-czworka-na-zdjeciu-ale-co-tu-jest-uroczego.read

— KTO NAS TAK ZROZUMIE JAK KANCLERZ MERKEL – Bartosz T. Wieliński w GW: “Czy jej następczyni bądź następca będą równie wrażliwi na polskie sprawy? Wątpliwe. Zainteresowanie Polską trzeba będzie w nowej kanclerz (lub kanclerzu) dopiero rozbudzić, a kanały łączności budować od nowa. Jednak dyplomacja PiS nie zjednuje sobie ludzi za granicą”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24107616,kto-nas-zrozumie-tak-jak-merkel.html

— GW O EKSPERTYZACH JAKIE POSIADAŁ KOMOROWSKI PODPISUJĄC OFE: “Opinie prawników na temat okrojenia OFE w 2014 r., których nie chciała ujawnić swego czasu kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego, pokazują pozorność reformy finansów publicznych, ale nie kwestionują jej zgodności z konstytucją”.
http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,24106635,skok-na-ofe-od-poczatku-budzil-watpliwosci-prezydent-komorowski.html

— URODZINY: Jan Guz, Marcin Zamoyski, Anna Krupka, Andrzej Rzońca.