— OSTATNI DZIEŃ KAMPANII NA LIVE BLOGU 300POLITYKI: http://300polityka.pl/live/2018/10/19/

— 300POLITYKA I WIRTUALNA POLSKA ZA KULISAMI UNIJNEGO SZCZYTU: http://300polityka.pl/news/2018/10/19/polska-widziana-w-nieformalnych-stosunkach-przywodcow-europejskich-pozostaje-w-centrum-unii-300polityka-i-wirtualna-polska-za-zamknietymi-drzwiami-brukselskiego-szczytu/

— LECH KACZYŃSKI, KTÓRY WYGRYWAŁ W WARSZAWIE NIE BYL JAK DZISIEJSZY PIS – PIOTR ZAREMBA W DGP: “Tyle że Kaczyński reprezentował inną prawicę niż ta obecna. Był profesorem o dość łagodnych poglądach na sprawy cywilizacyjne, mówiącym językiem zrozumiałym dla wielu aspirujących do klasy średniej. Dziś partyjna propaganda uczyniła z niego „narodowo-katolickiego świątka”. On taki nie był.  Można replikować, że to, co wydawało się dobre dla Warszawy, niekoniecznie było atrakcyjne dla Polski. W tamtych czasach PiS przekonywał do siebie kilkanaście procent Polaków. Dziś mniej strawny dla mieszkańców metropolii, przejął rząd dusz w skali kraju. Wpływy tej formacji nie są tak przemożne, jak głoszą propagandziści, ale wystarczające, by rządzić. Coś za coś”.

— DOPÓKI OPOZYCJA TEGO NIE PRZEPRACUJE, BĘDZIE GRZĘZŁA – DALEJ ZAREMBA: “Jednym i drugim warto by doradzać zimną krew, nawet jeśli obawy o pomaganie sobie łokciami przez tych, co dominują, nie były abstrakcją. Nie jestem wyznawcą tezy o nieomylności Polaków. A przecież trudno się oprzeć wrażeniu, że per saldo ów cykl koniunkturalny służył społecznej równowadze i czasem nawet sensownym decyzjom. W 1994 r. podczas pewnego seminarium w Pułtusku zapomniany dziś solidarnościowy polityk Wojciech Arkuszewski zszokował zebranych kolegów, twierdząc, że zwycięzcy z SLD wiedzą o Polakach coś „czego my nie wiemy”. Dziś to samo można twierdzić o zwycięzcach z PiS. Dopóki opozycja tego nie przepracuje, będzie grzęzła. Pamiętajmy skądinąd, że najpotężniejszy obóz zdolny jest zrealizować jedynie niewielką część swoich zamiarów”.

— ZAREMBA UJAWNIA, ŻE ZAGŁOSUJE NA ŚPIEWAKA: “Pierwszy raz w życiu ujawniam swoją wyborczą decyzję. W Warszawie zagłosuję na lewicowego samorządowca Jana Śpiewaka, choć nieco mnie bawią deklaracje o „świeckiej Warszawie”, a jego zwolennikom z Partii Razem nie powierzyłbym władzy nad państwem. Ale był kimś, kto bardzo wcześnie, i jeszcze w poczuciu ryzyka, rzucił wyzwanie reprywatyzacyjnej mafii. Jego opinie na temat warszawskiej polityki przestrzennej często pokrywają się z moimi. To także gest wymierzony w partie polityczne. Choć mam świadomość, że w drugiej turze trzeba będzie zaufać którejś z nich. Zrobię to, kierując się zasadą mniejszego zła, które dla miasta może oznaczać jakiś pożytek”.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1309040,piotr-zaremba-o-wyborach-samorzadowych.html

— PREMIER MORAWIECKI W ROZMOWIE Z PIOTREM ZAREMBĄ I PAWŁEM SIENNICKIM W PTT O TYM, ŻE OLKUSZ JEST TAK SAMO WAŻNY JAK KRAKÓW: “Kraków czy Wrocław nie tak bardzo różnią się już od przeciętnego miasta hiszpańskiego czy francuskiego. A my mówimy o modernizacji, o standardzie życia w tej części Polski, która pozostaje wciąż bardziej zaniedbana. Olkusz jest tak samo ważny jak Kraków, a Łuków jest tak samo ważny jak Lublin. Rozwój gospodarczy musi realnie przekładać się na podnoszenie jakości życia ludzi, a tego brakowało w pierwszych 25 latach wolnej Polski”.

— PMM MÓWI, ŻE DOCHODY SAMORZĄDÓW ZNACZĄCO WZROSŁY: “A wiecie panowie, ile wzrosły dochody z PIT i CIT dla samorządów województw za PO-PSL? 142 mln,16 razy mniej niż u nas tylko w trzy lata. Jest różnica? Na poziomie krajowym, dzięki uszczelnieniu możemy wydawać duże sumy na politykę społeczną, a w likwidacji zjawiska ubóstwa dzieci wyprzedziliśmy niektóre kraje starej Unii”.

— MORAWIECKI O 170 SPOTKANIACH – TO BYŁA KSIĘGA NADZIEI POLAKÓW AD 2018: “Nie, choć walka polityczna o wielkie miasta jest dla nas trudniejsza, to prawda. Ale ja byłem w każdym mieście wojewódzkim w ostatnich kilku miesiącach, co najmniej dwa razy. Zarazem ludzie w mniejszych ośrodkach często nie widzieli przez lata liderów krajowej polityki. Odwiedziłem w sumie około 170 miejsc. Te spotkania wiele mi dały, bo była to swoista księga oczekiwań i nadziei Polaków Anno Domini 2018”.

— MORAWIECKI O TAŚMACH: CO JEST RZEKOMĄ SENSACJĄ? “Zgadzam się, że to powinno być dawno wyjaśnione. Koniec i kropka. Ale o czym my rozmawiamy, co jest tą rzekomą sensacją? Moje wypowiedzi były już kiedyś publikowane, „Newsweek” poświęcił im kilka stron. Teraz to jest odgrzewane. Widać tu niebezpieczną dla państwa siłę mainstreamowych mediów w kreowaniu nowej rzeczywistości. Żałuję pewnych słów, zwłaszcza przekleństw. Zwracam uwagę, że mówimy o rzekomych rewelacjach opublikowanych dwa i pół roku temu. Nikt się wtedy tym nie interesował, chociaż byłem już wicepremierem. Wyrywanie poszczególnych zdań z kontekstu powoduje, że z igły robi się widły”.

— MIAŁA BYĆ GRECJA JEST PODNIESIENIE RATINGU POLSKI – DALEJ MORAWIECKI W PTT: “Oni myśleli starymi kategoriami i dlatego w obliczu naszych ambitnych projektów społecznych prorokowali bankructwo, drugą Grecję. Mierzyli nas swoją miarę. A tu niespodzianka…właśnie tydzień temu podniesiono nam rating. Drugi wielki sukces to również wewnątrzsterowność państwa w polityce zagranicznej. Weźmy relacje polsko-izraelskie. Wspólna deklaracja z premierem Izraela pokazała, że potrafiliśmy uzyskać coś niebywałego, odbudowę honoru naszych przodków”.

— MORAWIECKI O ODZYSKANIU STEROWNOŚCI: “Teraz to jest około 30 procent. Widzicie różnicę? To też element odzyskania przez Polskę sterowności – coraz więcej samodzielności w polityce rozwojowej. A dodatkowo. Jeśli my wydajemy 2 procent PKB na politykę obronna, a inny kraj 1 procent i ten kraj ma zerowy deficyt, a my mamy 1 procent deficytu, to kto uczciwiej wypełnia zobowiązania związane z Sojuszem NATO? To znaczy, że porównując „jabłka z jabłkami” bardzo prosto też moglibyśmy mieć nadwyżkę w budżecie”.

— MORAWIECKI: TAKŻE PO NASZEJ STRONIE POTRZEBNA JEST WIĘKSZA POWŚCIĄGLIWOŚĆ: “Pokory nigdy za dużo. Także po naszej stronie potrzebna jest większa powściągliwość. Z pewnością wolałbym też spierać się z opozycją na pomysły, projekty i wizje rozwoju kraju. Wyzwań świat będzie stawiał przed nami coraz więcej i najważniejsze jest, byśmy mieli na nie przygotowane nasze polskie odpowiedzi”.
https://polskatimes.pl/mateusz-morawiecki-afera-tasmowa-powinna-byc-dawno-wyjasniona-zaluje-pewnych-slow-ktore-tam-padly-wywiad/ar/13598486

— PLATFORMA PODLIZUJE SIĘ KARYKATURZE PRAWICOWEGO WYBORCY – ADAM OSTOLSKI Z ZIELONYCH W ROZMOWIE Z MICHAŁEM SUTOWSKIM I DAWIDEM KRAWCZYKIEM W KRYTYCE: “Platformie Obywatelskiej nie chodzi o to, żeby wygrać wybory, tylko o to, żeby być bezkonkurencyjnie największą siłą opozycji. Ich wrogiem nie jest wcale PiS, lecz raczej każdy, kto mógłby zagrozić jej dominującej roli po opozycyjnej stronie barykady”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/wybory-ostolski-krawczyk-sutowski/

— WARSZAWA NA LEWO – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE: “Z drugiej strony głos na Trzaskowskiego w pierwszej turze jest trochę polityczną kapitulacją przed dzielącym Polskę duopolem i logiką, zgodnie którą dla PiS jedyną alternatywą jest PO. Czy naprawdę chcemy ją zwekslować ze strachu przed Patrykiem Jakim? Wszystkich mieszkańców i mieszkanki Warszawy czeka pojutrze niełatwa decyzja”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/majmurek-wybory-warszawa/

— NACZELNA KRYTYKI, AGNIESZKA WIŚNIEWSKA CIESZY SIĘ Z UPOLITYCZNIENIA DEBATY:“Cieszę się bardzo, że spotykałam i spotykam osoby, które – jak same niekiedy mówią – przeszły proces upolityczniania się. Upolitycznialiśmy debatę społeczną, aktywizowaliśmy siebie i innych, angażowaliśmy się lokalnie i ogólnopolsko – część z nas zdecydowała się na pracę w mediach, inni na akademii, część poszła do instytucji publicznych, inni do partii. Dziś wielu z was widzę na listach wyborczych”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/wisniewska-wybory/

— SCHETYNA NIE CHCIAŁ 24-GODZINNEJ RELACJI, NA JAKĄ ZGODZIŁ SIĘ MORAWIECKI – WP: “Nam odmówił z kolei w ostatnich dniach Grzegorz Schetyna. Przed wyborami i jemu, i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zaproponowaliśmy, że wybranego dnia przez 24 godziny towarzyszyć im będą reporterzy i operatorzy Wirtualnej Polski. Chodziło o to, by od kulis pokazać pracę czołowych polityków największych partii w Polsce. Mimo że jako szef polskiego rządu ma mnóstwo zajęć, Mateusz Morawiecki zgodził się, a efekty tej współpracy możecie zobaczyć. Grzegorz Schetyna odmówił. To też trochę zaskakujące. Jak pokazują badania, tylko we wrześniu Grupa Wirtualna Polska miała ponad 21 mln użytkowników i wyprzedziła pod tym względem nawet Facebooka. Dla lidera PO to za mało?”
https://opinie.wp.pl/schetyna-i-trzaskowski-odmawiaja-wywiadow-a-nowacka-lata-sobie-po-swiecie-pis-ich-pozamiata-6307225282578049a?amp=1&__twitter_impression=true

— MARCIN FIJOŁEK STAWIA TEZĘ O RESECIE KAMPANII I NIEPRZESADNIE WIARYGODNYCH SONDAŻACH: “Mam małą, roboczą tezę, według której od roku 2015 i resetu politycznego mamy koniec kampanii w dotychczasowych kategoriach. Ani sondaże nie są przesadnie wiarygodne (nawet pracownicy instytutów – i na poziomie sejmików, i na poziomie miast – są świadomi sporego marginesu błędu), ani dotychczasowe narzędzia prowadzenia kampanii nie sprawdzają się w stu procentach (debaty, konwencje, tweetupy, walka w mediach społecznościowych). To już inne bitwy niż dotychczas, choć nie wszyscy jeszcze odnaleźli się w nowych warunkach. Mało kto je zresztą chce dostrzegać, bo to wymagałoby pewnego resetu myślenia o kampaniach i wyborach w ogóle. Ale na poszerzenie tej kruchej refleksji przyjdzie czas, gdy w niedzielę wieczorem poznamy wyniki wyborów.

— FIJOŁEK O KAMPANII OPARTEJ NA MORAWIECKIM I JAKIM: “Obóz rządzący całkiem zręcznie przeszedł przez ten marsz przez pole minowe. Kampania była oparta o dwóch polityków: Mateusza Morawieckiego (wyścig o sejmiki) i Patryka Jakiego (bo siłą rzeczy Warszawa jest jednak ważnym punktem odniesienia). I oni dali radę; bez dwóch zdań. W niedzielny wieczór zapewne wszyscy ogłoszą sukces: Platforma bo obroni przynajmniej kilka dużych miast, PiS bo odbije przynajmniej kilka sejmików, inni bo utrzymają się na powierzchni albo złapią wreszcie oddech jak SLD. Poważnie zagrożonymi są PSL i Kukiz‘15 (z różnych względów), ale na trzęsienie ziemi raczej się nie zanosi. Co najwyżej na poważne kłopoty jednych i drugich”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/417118-rozproszona-kampania-w-chaosie-czy-czeka-nas-maly-reset

— ZŁA WIADOMOŚĆ DLA ZDANOWSKIEJ, SĄDY OSTRO TRAKTUJĄ SAMORZĄDOWCÓW PO WYROKACH – WP: “Kariera Hanny Zdanowskiej na stanowisku prezydenta Łodzi może trwać krócej niż rok. Tyle zajmuje procedura wygaszenia mandatu, po skazaniu, a jak dotąd sądy administracyjne były bezwzględne. Zajrzeliśmy do kilkudziesięciu podobnych spraw”.
https://wiadomosci.wp.pl/zla-wiadomosc-dla-hanny-zdanowskiej-sady-ostro-traktuja-samorzadowcow-po-wyrokach-6307302473524865a

— DR RAFAŁ CHWEDORUK W RMF O TYM, ŻE JAKI I WASSERMANN POGŁĘBILI ELEKTORAT: “- Myślę, że obóz władzy – Małgorzata Wassermann i Patryk Jaki. Nie dlatego że wygrają wybory, bo to nie jest zbyt realne, ale dlatego że – jak pokazują do tej pory sondaże – udało im się pogłębić trend różnicowania wewnętrznego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. (…) Elektorat Prawa i Sprawiedliwości układał się przez całe lata tak, że najwyższe poparcie dotyczyło grupy wyborców najstarszych wiekiem, słabiej wykształconych, mieszkających na wsi i w mniejszych miastach. To zaczęło się zmieniać, ale tą grupą, w której PiS i Andrzej Duda jako kandydat na prezydenta mieli najbardziej pod górkę było pokolenie 30-44 mieszkające w miastach. Bardzo wyraźnie widać, że aby osiągnąć takie słupki procentowe, jakie mają w Krakowie pan Wassermann i tutaj (w Warszawie – red.) pan Jaki musieli dotrzeć do tych, którzy byli najdalej od prawicy”.

— CZTERY SEJMIKI TO BYŁBY SUKCES PIS – DALEJ CHWEDORUK: “Mamy jedno pytanie, jeśli chodzi o sejmiki. W ilu sejmikach PiS zdoła samodzielnie wygrać. Można się spodziewać, że prawie na pewno będą to sejmiki podkarpacki i lubelski i olbrzymie szanse PiS ma na to w województwie świętokrzyskim i podlaskim. Wszystko ponad te cztery, nawet w układzie koalicyjnym, byłoby dla PiS-u poważnym sukcesem”.
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/aktualnosci/news-prof-chwedoruk-najwieksza-gra-w-sejmikach-bedzie-sie-toczyla,nId,2646479

— PROF. DUDEK MÓWI INTERII CO BĘDZIE SUKCESEM PIS: “Władza w sejmikach na wschód od Wisły, czyli na całej ścianie wschodniej. Polska wschodnia to cel strategiczny PiS”.

— DUDEK O SZATACH PIS OBROŃCY MAŁYCH OŚRODKÓW: “To szalenie ważne wybory dla PSL-u i tego, co będzie dalej na polskiej wsi. Jeśli PSL zniknie, to wyborcy na wsi nie mieliby przez długie lata alternatywy dla partii Kaczyńskiego. Zresztą podział na Polskę wielkich miast i małych ośrodków, który zawsze istniał, będzie się wyostrzał, bo PiS wziął to na sztandary i przedstawiają się jako obrońcy małych ośrodków. To przynosi efekty, choć oczywiście prawdziwa weryfikacja nastąpi dopiero w toku trzech najbliższych kampanii wyborczych”.
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/interia-o-wyborach/news-prof-dudek-strategiczny-cel-pis,nId,2646462

— GW NA JEDYNCE O “DEWELOPERZE KACZYŃSKIM: “Z dokumentów, którymi dysponuje „Wyborcza”, wynika, że 2 lutego 2018 r. rada Instytutu daje zgodę „na podjęcie przez zarząd Fundacji czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego przez spółkę Srebrna”. Srebrna ma wnieść w wianie 5,4 tys. m kw. gruntu z dawną fabryką kotłów (wcześniej wystarała się o zgodę na jej rozbiórkę, bo to obiekt zabytkowy) i 350 tys. zł na rozkręcenie biznesu”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24062500,deweloper-kaczynski-wyborcza-ujawnia-wielki-projekt-biznesowy.html

— BARTOSZ T. WIELIŃSKI O “RASISTOWSKICH SPOTACH PIS I JAKIEGO” – pisze w GW: “Politycy PiS kilka dni temu głośno protestowali przeciwko słowom Grzegorza Schetyny porównującym ich partię do szarańczy. Sami jednak nie mają oporów przed korzystaniem z metod rodem z nazistowskich gadzinówek”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24062643,kto-tu-czerpie-z-nazistowskiej-propagandy.html

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA PISZE, ŻE POLEXIT MOŻE SIĘ WYDARZYĆ: “PiS stara się obniżyć poparcie dla Unii, bo chce w ten sposób bez przeszkód przejmować kolejne instytucje państwa, które z założenia powinny być niezależne od rządzących. Ale obrzydzając Polakom Europę, partia Jarosława Kaczyńskiego uruchamia mechanizm, którego potem nie zdoła zatrzymać. Kłamstwo o Unii Europejskiej będzie się toczyć i rosnąć niczym lawina, wspomagane jeszcze przez obecną w sieci propagandę Władimira Putina. Nie skończy się tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii. Skończy się o wiele gorzej, bo nas na takie zabawy – jak te Brytyjczyków – po prostu nie stać. I gospodarczo, i geopolitycznie”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24062556,klamstwo-o-unii-europejskiej-bedzie-rosnac-niczym-lawina-polexit.html

— MONIKA OLEJNIK O OBRZYDLIWYM SPOCIE – pisze w GW: “W 2015 r. Jarosław Kaczyński mówił, że uchodźcy przywloką nam pierwotniaki, cholerę i inne choroby, które im nie szkodzą, ale nam, Polakom – tak. Tym razem przed wyborami PiS wypuścił obrzydliwy, ksenofobiczny spot”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24062642,obrzydliwy-spot-czyli-jak-pis-brzytwy-sie-chwyta.html

— URODZINY: Beata Mazurek, Mariusz Gierszewski. W wyborczą niedzielę urodziny obchodzi Jacek Nizinkiewicz!