— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Bielan: PMM sprzeciwiał się drenowaniu polskiego banku przez spółkę matkę z Hiszpanii
Bielan: PMM spotkał się dzisiaj z Kubicą i sprawę wyjaśnili
Bielan: Nie ma żadnej nowej taśmy
Jakubiak: Widać wyraźnie, że warszawiacy głosują nie tyle przeciw Jakiemu, co przeciwko PiS-owi
Kaczyński: Samorząd jest władzą państwową i władza rządowa jest władzą państwową. Te władze często ze sobą nie współpracują
Kaczyński: Dla nas europejskość to nie jest hasło, które jest przeciwstawiane polskości. To jest tylko dążenie do tego, żeby historyczna luka, która trwa przez całe nasze dzieje, została zlikwidowana
Manowska: Nie chcę zastąpić Gersdorf
PiS rozpoczyna nową akcję billboardową “Oni gardzą, my pomagamy!”
Szefernaker: Rząd PiS jest rządem przyjaznym samorządom
Schetyna: Furgo wycofał ten plakat i przeprosił. Czytałem na Twitterze
PiS składa zawiadomienie do prokuratury na byłego wiceministra finansów, Andrzeja Parafianowicza. Mazurek: To główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami podatkowymi
http://300polityka.pl/live/2018/10/15/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ROZMOWA ANDRZEJA DUDY Z PAPIEŻEM.

— WEDŁUG PREZYDENTA, PAPIEŻ CHWALIŁ POLSKĘ ZA WALKĘ Z UBÓSTWEM I PROGRAM 500+ – Agnieszka Milczarz z Watykanu.

— PREZYDENT NIE ODPOWIEDZIAŁ NA PYTANIE, DLACZEGO NIE WSTRZYMAŁ SIĘ Z SĘDZIOWSKIMI NOMINACJAMI DO CZASU ROZSTRZYGNIĘCIA SPRAWY PRZEZ UNIJNY TRYBUNAŁ – Milczarz dalej.

— TYLKO I AŻ 101 GODZIN POZOSTAŁO POLITYKOM, ABY PRZEKONAĆ DO SIEBIE WYBORCÓW – Bogdan Rymanowskim.

— W MATERIALE O WIZYCIE PATRYKA JAKIEGO W MADRYCIE.

— Z BUDOWY III I IV LINII METRA PATRYK JAKI UCZYNIŁ PRZEWODNI TEMAT KAMPANII – Dariusz Ociepa.

— DZISIEJSZA PODRÓŻ DO MADRYTU TO SWOISTA KLAMRA – Ociepa dalej.

— PIS WYKORZYSTUJE SŁOWA GRZEGORZA SCHETYNY Z SOBOTNIEJ KONWENCJI – Ociepa.

— PIS ZACZĘŁO AKCJĘ ”ONI GARDZĄ, MY POMAGAMY” – Ociepa dalej.

— PRAKTYCZNIE TYLKO DO JUTRA, CHOĆ FORMALNIE DO PIĄTKU, MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DOPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW TAM, GDZIE NIE JEST SIĘ ZAMELDOWANYM.

— GRZEGORZ KĘPKA O SOBOTNIM MARSZU RÓWNOŚCI I JEGO PRZECIWNIKACH.

— WYPOWIEDŹ PAWŁA SZEFERNAKERA Z KONFERENCJI.

*****

FAKTY TVN

— JAKI CHCE ZAMKNĄĆ KAMPANIĘ JAK JĄ ZACZYNAŁ – BUDOWĄ METRA – KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI O EPIZODZIE WARSZAWSKIM KAMPANII: Najwidoczniej Patryk Jaki chce zamknąć kampanię przed pierwszą turą, tak, jak ją otwierał. Wtedy o budowie metra i tempie budowy metra rozmawiał z Bułgarami, dziś z byłym burmistrzem Madrytu. Dziś, nawet bukmacherzy są przekonani, że w Warszawie będzie druga tura wyborów i że rozegra się między tą dwójką. Każdy inny wynik, byłby sensacją.

— W GDAŃSKU JEST TEN TRZECI I MOŻE BYĆ BRATOBÓJCZA WALKA – SKÓRZYŃSKI: Gdańsku, jest „ten trzeci”. I z sondażu dla „Gazety Wyborczej” wynika, że w pierwszej turze, wyniki tercetu Adamowicz-Wałęsa-Płażyński są zbliżone. Ciekawie może być potem, bo w tym samym sondażu, w drugiej turze, minimalnie prowadzi dziś kandydat Zjednoczonej Opozycji. Jeśli w drugiej turze spotkają się Paweł Adamowicz z Jarosławem Wałęsą, to Gdańsk będzie polem bratobójczej walki. Bo to będzie bitwa kandydata Platformy, z kandydatem który w Gdańsku współtworzył Platformę. Był jej samorządowym liderem do czasu, gdy prokuratura nie zaczęła mu zarzucać błędów w oświadczeniach majątkowych.

— SKÓRZYŃSKI O MAJCHROWSKIM, KTÓRY MOŻE IŚĆ NA REKORD: I jeśli potwierdzą się te sondaże i jeśli ostatnia prosta kampanii nic nie zmieni, to Jacek Majchrowski wygląda na faworyta i w pierwszej i w drugiej turze. Dziś wydaje się, że idzie na rekord, bo zwycięstwo oznacza… piąta kadencję w ratuszu.

— SKÓRZYŃSKI O SŁOWACH WASSERMANN NAWIĄZUJĄCYCH DO SONDAŻY Z 2015: Prawdą jest, że Andrzej Duda startował z poziomu kilku procent, ale im bliżej było wyborów, tym sondażowe wyniki robiły się coraz bardziej wyrównane.

— SCHETYNA NA PYTANIE O DOBRE SONDAŻE W MIASTACH: Mam się martwić? Hahaha. Nie no, to pokazuje że ludzie nie dają się nabrać

— JAROSŁAW GOWIN O TYM, ŻE DECYDUJĄCE SĄ SEJMIKI: To oczywiste, że w dużych miastach nie możemy liczyć na świetne poparcie. Ja wielokrotnie mówiłem, że dla nas rozstrzygający jest bój o sejmiki wojewódzkie.

— KKZ O WIZYCIE PAD U PAPIEŻA: PAD NIE UWAŻA, BY SWOJĄ DECYZJĄ UPRZEDZAJĄCĄ WERDYKT TSUE WS SN ODDALAŁ POLSKĘ OD UE CZY PODWAŻAŁ FUNDAMENTY NA KTÓRYCH ZBUDOWANA JEST WSPÓLNOTA.

— A CZY MOŻE PANIU WSKAZAĆ PRZEPIS, KTÓRY MNIE DO TEGO ZOBOWIĄZUJE? – PAD DO KKZ.

— NIE CHODZI O PRZEPIS A O ZAUFANIE Z EUROPĄ – KKZ.

— PAD MÓWIŁ, ŻE PAPIEŻ POCHWALIŁ WALKĘ Z UBÓSTWEM I PROGRAM 500+, CO MOŻNA UZNAĆ ZA ZASKAKUJĄCE, BO PAPIEŻE NIE ODNOSZĄ SIĘ ZWYKLE DO POLITYKI W INNYCH KRAJACH – KKZ.

— ARLETA ZALEWSKA O WALCE O 3. M-CE – ODCIĄGNĄĆ UWAGĘ OD PO I PIS: Zdecydowali się iść do wyborów samodzielnie. Pod własnym, partyjnym szyldem. Dla liderów mniejszych ugrupowań opozycyjnych te wybory są szansą, aby sprawdzić ile warte realnie jest logo ich partii pod ich przywództwem. Na ostatniej prostej przed wyborami mniejsze partie mają jeden cel: odciągnąć uwagę wyborców od PiS-u i Koalicji Obywatelskiej.

— DZIŚ FAWORYTEM DO 3. M-CA JEST ROZENEK, ALE RÓŻNICE SĄ NIEWIELKIE: W stolicy walka o trzecie miejsce będzie toczyć się do samego końca. Choć na dziś faworytem w sondażach spośród przedstawicieli mniejszych partii jest Andrzej Rozenek, to różnice między kolejnymi kandydatami są naprawdę niewielkie. Wynoszą maksymalnie 2 punkty procentowe.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— BĘDZIE PROKURATORSKIE POSTĘPOWANIE WS. BYŁEGO WICEMINISTRA FINANSÓW, ANDRZEJ PARAFIANOWICZA – zapowiedź: To pierwszy urzędnik rządu Tuska, który może odpowiedzieć przed prokuratorem za zaniechania zw. z poborem podatku VAT.

— MINISTERSTWO FINANSÓW ZAPOWIADA, ŻE W PRZYSZŁOROCZNYM BUDŻECIE PIENIĘDZY DLA SAMORZĄDÓW BĘDZIE DUŻO WIĘCEJ NIŻ W 2015 – Dominik Cierpioł: To między innymi pieniądze, które na skutek uszczelnienia VAT-u, nie trafią do mafii podatkowych.

— PARA PREZYDENCKA NA AUDIENCJI U PAPIEŻA FRANCISZKA – zapowiedź.

— INFRASTRUKTURA TO TEMAT, KTÓRY OTWORZYŁ OSTATNI TYDZIEŃ KAMPANII WYBORCZEJ W REGIONACH – zapowiedź: Tempo aktywności, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, narzucili politycy ZP.

— OSTATNI TYDZIEŃ KAMPANII TO WZMOŻONA AKTYWNOŚĆ POLITYKÓW W REGIONACH – Damian Diaz: Prezes PiS odwiedził Otwock Wielki, gdzie wskazywał jak ważna jest współpraca samorządów z rządem.

— EKSPERCI PRZEKONUJĄ, ŻE INFRASTRUKTURA TO NAJWAŻNIEJSZY TEMAT KAMPANII SAMORZĄDOWEJ – Diaz.

— SPOTKANIE PREMIERÓW POLSKI I CZECH W WARSZAWIE – bez materiału.

— PATRYK JAKI O SZYBSZEJ BUDOWIE WARSZAWSKIEGO METRA NA PRZYKŁADZIE MADRYTU – zapowiedź: Rafał Trzaskowski zachęca do płacenia podatków w stolicy Polski. Ostatni sondaż potwierdza, że dwóch głównych kandydatów dzieli niewielka różnica poparcia.

— WALKA O FOTEL PREZYDENTA WARSZAWY PO RAZ KOLEJNY WYSZŁA POZA JEJ GRANICE – Marcin Tulicki: Jaki spotkał się z byłym burmistrzem Madrytu, który w trakcie jednej kadencji zbudował 50 km metra.

— GDY JAKI BYŁ W MADRYCIE, TRZASKOWSKI W WARSZAWIE OBIECYWAŁ, ŻE W PRZYPADKU WYGRANEJ BĘDZIE ZACHĘCAŁ DO PŁACENIA W STOLICY PODATKÓW – Tulicki.

— INTERNAUCI WYTKNĘLI TRZASKOWSKIEMU KOLEJNĄ KAMPANIJNĄ WPADKĘ. Szybko dostrzeżono, że przypadkowo spotkany sympatyk to poseł Piotr Cieśliński – Tulicki.

— OSTATNI SONDAŻ POKAZUJE, ŻE OBAJ KANDYDACI IDĄ ŁEB W ŁEB – Tulicki: Wszystko wskazuje na to, że bój w Warszawie zakończy się w II turze.

— SZTAB JAKIEGO MÓWIŁ DZIŚ O RODZINIE RÓŻY THUN, KTÓRA PRACUJE W WARSZAWSKIM RATUSZU – Tulicki.

— HGW PO RAZ KOLEJNY PRÓBUJE ZABLOKOWAĆ PRACE KOMISJI WERYFIKACYJNEJ. Tym razem jako osoba prywatna zadaje pytania TSUE, między innymi o zasadność wysokości grzywny nałożonej na nią za niestawianie się przed komisją weryfikacyjną – Tulicki.

— POSEŁ GRZEGORZ FURGO NA OSTATNIEJ PROSTEJ KAMPANII, BY UDERZYĆ W POLITYKÓW PIS, SIĘGA PO NIEMIECKIE, NAZISTOWSKIE PLAKATY – zapowiedź: Potem milczy i dopiero po fali oburzenia, po 16 godzinach usuwa skandaliczne wpisy.

— PLAKAT, ZAPREZENTOWANY PRZEZ POSŁA, WBREW ZAPOWIEDZIOM PO O MERYTORYCZNEJ DEBACIE, NAWIĄZUJE DO OSTATNICH WYPOWIEDZI SCHETYNY O SZARAŃCZY – Jan Korab.

— TYM RAZEM NIE REAGUJĄ INSTYTUCJE UNIJNE – Korab: Wspierający KO Lech Wałęsa marzy, by znęcać się nad politykami Zjednoczonej Prawicy jako dowódca aresztu wojskowego.

— ZJEDNOCZONA PRAWICA ODPOWIADA AKCJĄ “ONI GARDZĄ, MY POMAGAMY” – Korab: Pokazujące wdrażane programy społeczne i ideową pustkę totalnej opozycji.