— GOOGLE POKAZUJE TRENDY WYSZUKIWAŃ TEMATÓW ZWIĄZANYCH Z WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI.

— PARTIA RAZEM WYSZUKIWANA PRAWIE TAK CZĘSTO JAK PIS, 60% WYBORCZYCH WYSZUKAŃ O KANDYDATACH Z MAZOWSZA TO PATRYK JAKI, JAK GŁOSOWAĆ POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA:
https://trends.google.pl/trends/story/PL_cu_czpC6GUBAABUUM_en

— 300LIVE: SIEMONIAK O SEJMIE JAKO FORTECY, ROSTOWKI O ODPOWIEDZIALNOSCI KONSTYTUCYJNEJ I KARNEJ POLITYKÓW PIS: http://300polityka.pl/live/2018/10/12

— PIOTR ZAREMBA PISZE W DZIENNIKU, ŻE PARADOKSALNIE HISTORIA Z TAŚMĄ MOŻE WZMOCNIĆ MORAWIECKIEGO – KACZYŃSKI WKŁADA W OBRONĘ NADPROGRAMOWO DUŻO SERCA: “Paradoksalnie jednak doraźnie ta historia może zagrożonego Morawieckiego nawet wzmocnić. Dlaczego? Poparcie prezesa PiS stało się bardziej gorące niż kiedykolwiek, bo trzeba było zamknąć usta malkontentom we własnym obozie.  Jeśli Kaczyński opowiada, że Morawiecki kontaktował się z nim jeszcze przed tragedią smoleńską, to taką legendę niełatwo potem odkręcać. Co więcej, obóz zagrożony musi być spoisty. Lider zawsze lubił tolerować, nawet generować pęknięcia, dbać, aby nikt nie był zbyt silny. Ale doszedł do wniosku, że to zagraża szansom wyborczym obozu. Na dokładkę w obronę szefa rządu wkłada nadprogramowo dużo serca”.

— MORAWIECKI ZDAŁ TEST KAMPANII, PREMIER ZACZĄŁ NABIERAĆ TEFLONOWEJ OTOCZKI – DALEJ ZAREMBA: “Kampania samorządowa, w której postawiono na podróże po kraju premiera symbolizującego „dobrą zmianę”, to chyba najważniejszy test. I on go zdał. Jako człowiek kreujący się na najgorliwszego pisowca przemawiającego językiem nieustającego rozliczania poprzedniej ekipy. Ale i jako oświecony europejski finansista, który z wyżyn swoich biznesowych osiągnięć nawiedza zwykłych Polaków. Jeśli były wątpliwości, czy twardy elektorat żałujący Szydło go przełknie, okazało się, że tak, choć w inny sposób niż „naszą Beatę”. Premier zaczął nabierać teflonowej otoczki, publicysta Grzegorz Sroczyński porównał go już do Donalda Tuska”.

— UCZYNIŁ Z GRUPY WYSZEHRADZKIEJ BYT BARDZIEJ REALNY NIŻ KIEDYKOLWIEK – DALEJ ZAREMBA: “Ale próbował. W sprawach międzynarodowych jest zresztą sprawnym negocjatorem. Ma tu sukcesy, umiał choćby pozyskać nieufnego wobec Polski czeskiego premiera Andreja Babiša, czyniąc z Grupy Wysze hradzkiej byt bardziej realny niż kiedykolwiek. I dobrze porusza się po unijnych korytarzach. – Ludzie nawet nie wiedzą, w ilu sporach premier działał łagodząco, wbrew logice swojego obozu. W takich kwestiach jak zgoda Unii na pomoc dla górnictwa wyznawał dobrą zasadę „tisze jediesz, dalsze budiesz” – relacjonuje polski dyplomata”.

— ZAREMBA PYTA O SCENARIUSZ PO WYGRANYCH PRZEZ PIS WYBORACH: “Jeśli poprowadzi partię do zwycięstwa, po wyborach pojawi się pytanie, na ile pasuje do kolejnego etapu pisowskiej rewolucji. Czy pozwoli wrócić PiS do odruchu wojowania ze wszystkimi? Czy zgodzi się, występując dziś w roli ideologicznego prymusa, firmować takie przedsięwzięcia jak manipulowanie rynkiem prasowym czy dalsza centralizacja władzy? One nie tylko rodzą bunt środowisk, na których Morawieckiemu zależy, ale i stawiają nas w kontrze wobec świata. Wzięto go przecież jako magika, który takie bariery przełamie. To jednak może wymagać cudu”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/583012,premier-morawiecki-wybory-samorzadowe-teflon-polityka-afera-tasmowa.html

— FRAGMENT TEKST AGATY KONDZIŃSKIEJ I WIONY SZPALI O MORAWIECKIM W GW – KRZEMIŃSKI O KULISACH ODEJŚCIA MORAWIECKIEGO Z RADY GOSPODARCZEJ: “Bielecki pożegnał się z Morawieckim bez rozgłosu, w Radzie Gospodarczej wszystko odbyło się elegancko. Wcześniej mieliśmy jakieś sygnały, że może chodzić do PiS – opowiada prof. Ireneusz Krzemiński, który też był jej członkiem. – Morawieckiemu nie udało się przekonać do siebie Tuska. Mógł go dwa razy wprowadzić do rządu. Na ministra skarbu, potem na ministra finansów, ale z jakichś powodów tego nie zrobił – twierdzi osoba, która za czasów PO współpracowała z premierem.
http://wyborcza.pl/7,75398,24033094,doradca-tuska-przyjaciel-po-kim-byl-morawiecki-nim-stal-sie.html

— PRAWA CZŁOWIEKA TO NIE TYLKO WOLNE SĄDY, AKCEPTUJEMY ZŁE PRAKTYKI WE WŁASNYCH SZEREGACH, BO PRZECIEŻ I TAK JESTEŚMY TROCHĘ LEPSI – MARCIN ANASZEWICZ w Krytyce Politycznej: “Jeżeli naprawdę chcemy odsunąć Jarosława Kaczyńskiego od władzy, musimy pokazać obywatelom i obywatelkom konkurencyjną, atrakcyjną wizję Polski. A także wizję polityki bez przemocy, która obecnie jest jej podstawą. Nie uda się to bez przestrzegania zasad, bez odpowiedniej etykiety sfery publicznej. Niestety, polska polityka z twarzą Kaczyńskiego przyzwyczaiła nasz szeroko rozumiany obóz demokratyczny do łamania zasad, zastraszania, obrażania ludzi bez względu na tytuły i zasługi. Akceptujemy te praktyki we własnych szeregach, bo przecież i tak jesteśmy trochę lepsi niż konkurent”.

— ANASZEWICZ PYTA JAKIE WARTOŚCI STOJĄ ZA PO – PRZECIEŻ 8 LAT RZĄDÓW TO BEZPLANOWOŚĆ I OSPAŁOŚĆ: “Jaką mamy gwarancję, że obecna opozycja skupiona wokół Koalicji Obywatelskiej, po ewentualnym przejęciu władzy zacznie Rzecznikowi odpowiadać: „tak”, „skończyliśmy analizy i zmieniamy prawo”? Czy wartości, które stoją za Grzegorzem Schetyną to faktycznie równość, solidarność, sprawiedliwość, jawność, zrównoważony rozwój i rozliczalność polityków i polityczek? Mam duże wątpliwości. Bo przecież 8 lat rządów PO w kontekście jakości rządzenia i polityk społecznych to bezplanowość, indolencja i pogłębiająca się ospałość administracji. Te wyzwania nie są dla Schetyny, ani jego ugrupowania i koalicjantów, priorytetem. Niestety”.

— PLATFORMA NIKOGO NIE URATUJE I WCHŁONIĘCIE NOWACKIEJ NIC NIE ZMIENIŁO – DALEJ ANASZEWICZ W KRYTYCE: “Od niemal 3 lat główny nurt opozycji wierzy, że walka o wolne sądy wyprowadzi na ulice miliony Polek i Polaków przeciwko rządom PiS. Część z nas uwierzyła, że wybawcą może być tylko i wyłącznie Platforma Obywatelska, a nikt inny nie może jej w tym przeszkadzać. Taka strategia może okazać się korzystna, ale tylko dla jednego ugrupowania – i jest nim Prawo i Sprawiedliwość. Powiedzmy to wyraźnie: jeśli coś dziś wiadomo na pewno, to że strategia „na zjednoczoną opozycję” zawiodła. Musimy szukać nowej. Do odsunięcia Kaczyńskiego od władzy nie wystarczy wykrzyczeć, że to autorytarny watażka. Wielu Polaków i wiele Polek, dla których demokracja jest najwyższą wartością, ma już tych okrzyków dosyć. Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska nikogo nie uratują, przemawiają za tym twarde fakty. Sondaże z ostatnich trzech lat nie dają im podstaw do optymizmu, a wchłonięcie Nowoczesnej i Barbary Nowackiej nic w tej kwestii nie zmieniło”.

— MEDIA PRZYZWYCZAIŁY SIĘ DO POPISU A PUBLICYŚCI BOJĄ SIĘ O WŁASNĄ POZYCJĘ JEŚLI NIE POPIERAJĄ PO – DALEJ ANASZEWICZ: “Czego potrzebujemy? Na początek równych szans wejścia do politycznej gry, nieograniczonych ani przez media, które przyzwyczaiły się wygodnie do POPiS-u, ani przez publicystów, którzy boją się o własną pozycję w środowisku w razie poparcia kogokolwiek poza PO. Nie odbierajcie ludziom prawa udziału w debacie publicznej, nie podważajcie idei i zasad demokracji parlamentarnej, bo w ten sposób podważacie samą demokrację. Polska potrzebuje i demokratycznej partii konserwatywnej, i nowych, progresywnych inicjatyw politycznych. W demokracji jest miejsce dla wszystkich, którzy w nią wierzą”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/anaszewicz-nie-tylko-sady/

— DZIWNE PRZYPADKI POSŁA LATOSA, FUCHA DLA SZWAGRA, PIENIĄDZE OD SIOSTRY – Dariusz Grzędziński w Fakcie: “Poseł PiS Tomasz Latos (54 l.) często pojawia się na giełdzie kandydatów na nowego ministra zdrowia. Nic dziwnego – jest szefem sejmowej Komisji Zdrowia. I co za przypadek! Szwagier posła najpierw został dyrektorem rządowego szpitala, a kilka tygodni późnej jego żona podarowała bratu posłowi 120 tys. zł! (…) Nieco ponad trzy tygodnie po awansie szwagra, 27 kwietnia, poseł Tomasz Latos dostaje od siostry darowiznę –120 tys. zł. To kwota dwukrotnie przewyższająca jego oszczędności i stanowiąca niemal 2/3 jego rocznych zarobków (170 tys. zł Latos zarobił w Sejmie, a 10 tys. zł ma z prywatnej praktyki lekarskiej). Wcześniej siostra nie wspomagała go finansowo. Skąd ta hojność? Czy jej mąż mógł liczyć na fory w konkursie?”
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/dziwne-przypadki-posla-latosa-fucha-dla-szwagra-kasa-od-siostry/lc937yl

— KOBIETY IDĄ PO WŁADZĘ – jedynka GW: “Już 40 proc. spośród wszystkich kandydujących w wyborach samorządowych stanowią kobiety. To najwięcej od 2006 r. W 54 gminach o urząd wójta, burmistrza lub prezydenta walczyć będą wyłącznie one.W tym roku kobiety stanowią 18 proc. zarejestrowanych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. W poprzednich wyborach lokalnych po władzę szło w 2006, 2010 i 2014 r. – odpowiednio – 12, 14 i 16 proc. kandydatek”.
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,24033340,kobiety-ida-po-wladze-rekordowa-liczba-kandydatek-w-wyborach.html#nowaZajawkaGlownaMT

— NISKIE PŁACE DOPADNĄ RZĄD – Adriana Rozwadowska w GW: “Alternatywna rzeczywistość – w której bunty ludzi niemogących wyżyć z pensji są sprawką opozycji – pewnego dnia obróci się przeciwko PiS. Władza wchodzi w konflikty ze wszystkimi grupami zawodowymi, które pracują na rzecz państwa. Czy kogoś jeszcze dziwi, że jedyną grupą, której minister spraw wewnętrznych zaproponował sowite podwyżki, jest policja?”
http://wyborcza.pl/7,155290,24032152,tej-jesieni-wszyscy-protestuja-a-przeciez-w-rzeczywistosci.html

— MARCIN FIJOŁEK O KŁODACH RATUSZA DLA MUZEUM HISTORII POLSKI I SUKCESIE PROJEKTU: “Tak naprawdę ta budowa powinna ruszyć z kopyta kilka dobrych lat temu, a nie dopiero w roku 2018. Projekt Muzeum Historii Polski i kierujący nim dyrektor Robert Kostro przeszli naprawdę sporo trudnych chwil w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, szczególnie wtedy, gdy Bogdan Zdrojewski (ówczesny minister kultury) nagle zapalił czerwone światło dla realnego finansowania MHP. Warto dodać też rzucanie kłód ze strony stołecznego ratusza. Była to decyzje małostkowe, niepotrzebne, oparte wyłącznie o myślenie partyjne i frakcyjne. Robert Mazurek zażartował nawet, że sam proces budowy muzeum mógłby swobodnie doczekać się własnego muzeum. Coś w tym jest; zmarnowanego czasu szkoda, ale ten dziś jest sprawnie odrabiany”.
https://wpolityce.pl/polityka/416112-duza-rzecz-trzymajmy-kciuki-za-dyrektora-kostro-i-mhp

— ZNOWU WIELKA KOLEJ NARODOWA – Edyta Bryła w GW: “W regionach ścierają się interesy Przewozów Regionalnych i kolei samorządowych. Po wyborach politycy PiS mogą dążyć do tego, by wchłonęła je państwowa spółka”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24005687,po-wyborach-powrot-do-wielkiej-kolei-jak-za-gierka-lepiej.html

— SE O BARZE, GDZIE JADA JAROSŁAW KACZYŃSKI: “Zwykły bar w centrum Warszawy. To tu niemal codziennie gotowany jest obiad dla Jarosława Kaczyńskiego (69 l.). Ulubione danie prezesa Prawa i Sprawiedliwości? Schabowy z ziemniakami i kapustą zasmażaną. Cena – 19 złotych”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/tu-stoluje-sie-prezes-zobacz-co-je-kaczynski-galeria-aa-bWd5-7BWq-Y83u.html

— URODZINY: Piotr Legutko, Cezary Olejniczak, Robert Wardzała, Piotr Szeliga.