— BIEDROŃ O “TRESOWANIU” NOWACKIEJ PRZEZ MEDIA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/10/11/

— JANUSZ STEINHOFF CHWALI ODZYSKANIE PKL – w rozmowie z RZ: “Zdecydowanie tak. Byłem przeciwko tej prywatyzacji. Prywatyzacje PKL i PKP Energetyka przeprowadzone przez zarząd PKP w czasach PO były nieprzemyślane, nieracjonalne i z punktu widzenia funkcjonowania państwa złe. Infrastruktury się nie prywatyzuje. A jeśli już – to nie w taki sposób. Tym bardziej że jeśli chodzi o kolejkę na Kasprowy Wierch, to nie były uregulowane kwestie własnościowe gruntów. Odzyskanie kolejki to dobry ruch, mam jednak nadzieję, że nieostateczny. PFR może prywatyzować PKL przez giełdę”
https://www.rp.pl/Biznes/310109932-RZECZoBIZNESIE-Janusz-Steinhoff-Odzyskanie-PKL-to-dobry-ruch-ale-trzeba-je-sprywatyzowac.html

— PREZYDENT DUDA ZLEKCEWAŻYŁ SĄD– jedynka GW.

— NSA NIE ZROBIŁ NA PREZYDENCIE WRAŻENIA– tytuł na jedynce DGP.

— PREZYDENT NIE CZEKA, MIANUJE – tytuł na jedynce RZ.

— WOJCIECH TUMIDALSKI O ZAPRZYSIĘŻENIU SĘDZIÓW JAK O NOCNYM ZAPRZYSIĘŻENIU SĘDZIÓW TK: “Tak nie można, reformy sądownictwa nie robi się w warunkach niepewności prawa, które jest jej podstawą. Zaprzysiężenie sędziów SN (czemu nie w nocy, jak dawniej z Trybunałem Konstytucyjnym?) to kolejny dowód, że strona rządowa idzie na zwarcie z instytucjami europejskimi”.

— DECYZJA PREZYDENTA PRZENOSI SPÓR DO SN – Grzegorz Osiecki i Małgorzata Kryszkiewicz w DGP: “Decyzja prezydenta o powołaniu kolejnych sędziów SN przenosi spór do samego sądu. A w nim przewagę nadal mają „starzy” sędziowie”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/582934,prezydent-nominacje-niewiadome-sn-andrzej-duda.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ ANALIZUJE WYNIKI BADAŃ DLA RZ Z KTÓRYCH WYNIKA, ŻE NOWA ODSŁONA TAŚM NIE MA WPŁYWU NA DECYZJE WYBORCZE: “Najnowsza odsłona afery taśmowej dotycząca premiera Mateusza Morawieckiego budzi średnie zainteresowanie i nie wpływa raczej na decyzje wyborcze”.
https://www.rp.pl/Kraj/310109904-Afera-tasmowa-miska-ryzu-czy-odgrzewane-kotlety.html

— ADAM LESZCZYŃSKI W OKU O SPRAWIE MOSTÓW: “Technicznie rzecz biorąc, Jaki może czuć się potraktowany niesprawiedliwie: w istocie zarówno jego przeciwnik, jak i „Wyborcza”, cytowali tylko fragment jego wypowiedzi – co sprawiało, że wydawała się bardziej obciążająca dla polityka PiS. (…) Współczucie OKO.press dla Jakiego ogranicza jednak fakt, że PiS i sprzyjające media są mistrzami w wybiórczym traktowaniu cytatów – co było widać np. przy „aferze taśmowej”, kiedy nieustająco powtarzano słowa ówczesnej minister infrastruktury Elżbiety Bieńkowskiej (…)”.
https://oko.press/mosty-dla-trzaskowskiego-co-naprawde-powiedzial-patryk-jaki/

— PIOTR SKWIECIŃSKI O ZAGMATWANIU PIS Z DEZUBEKIZACJĄ: “Po drugie zaś: rozumiem przyczyny ewentualnej (lub też: zapadłej, a potem wycofanej, bo zdaje się że tak właśnie było) decyzji o wycofaniu się (którą trzeba by postrzegać też w kontekście szerszym, kontekście ogólnego kierunku na nieantagonizowanie, charakterystycznego dla rządów PiS okresu, symbolizowanego – tylko symbolizowanego, bo przecież o takiej zmianie strategii postanowił Centralny Ośrodek Dyspozycji Politycznej – przez premierostwo Mateusza Morawieckiego). Przecież po ewentualnym uznaniu przez TK ustawy za konstytucyjną otwarta zostałaby (a może: zostanie?) droga do podniesienia tej sprawy na poziomie trybunału europejskiego. A ten, i trudno mieć co do tego jakiekolwiek wątpliwości, uznałby to polskie prawo za sprzeczne z wszelkimi możliwymi zasadami. A ponieważ Polska pozostaje z instytucjami UE w konflikcie polityczno-prawnym dotyczącym spraw znacznie ważniejszych, logika nakazywałaby wówczas i tak wycofać się z deubekizacji. Wyszłoby więc na to samo, jak wtedy, gdyby z kontrowersyjnego zapisu wycofać się teraz, samemu, dobrowolnie”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/415938-kontrowersje-w-pis-wokol-najwazniejszego-punktu-deubekizacji

— RAFAŁ TRZASKOWSKI NIE WIERZY, ŻE RZĄD ODWRÓCI SIĘ OD WARSZAWY – jak mówi Jackowi Nizinkiewiczowi w RZ: “Patryk Jaki szantażuje warszawiaków. Zagłosujcie na mnie, to rząd wam pomoże. Nie wierzę, że gdybym został prezydentem Warszawy, to rząd odwróci się od stolicy. To byłyby strzał w stopę. Po czymś takim w wyborach parlamentarnych z Warszawy nie zostałby wybrany żaden poseł PiS. Jeśli minister obiecał pieniądze na metro i na most, to pieniądze powinny trafić do warszawiaków. Czy ktoś sobie wyobraża, że gdybym ja wygrał wybory, to powiedziałbym, że dzielnice, w których przegrałem, nie dostaną pieniędzy?”

— TRZASKOWSKI ZAPOWIADA AUDYT: “Niczego nie będę zmiatał pod dywan. Chcę być prezydentem Warszawy z czystym kontem. Pierwszą z decyzji będzie audyt w urzędzie miasta. Pomogę także rozliczyć warszawską reprywatyzację”.
https://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/181019892-RafalTrzaskowski-Patryk-Jaki-to-klasyczny-farbowany-lis.html

— MICHAŁ WOJTCZUK W GW O MITACH WOKÓŁ DOPISYWANIA SIĘ DO REJESTRU WYBORCÓW W WARSZAWIE: “Absurdem jest założenie, że wszyscy, którzy dopisują się do rejestru wyborców, to przywiezieni w autokarach zwolennicy PiS i Patryka Jakiego. Znaczna część z nich to zapewne warszawiacy mieszkający tu od dawna, którzy postanowili wziąć udział w wyborach. Być może nawet część z nich dopisuje się do rejestru z pobudek dokładnie przeciwnych niż podejrzewają to autorzy teorii spiskowych – sam znam kilka takich przykładów. Na dopisanie się do rejestru zostało realnie pięć dni roboczych, bo żeby mieć pewność na pozytywną decyzję, wniosek trzeba złożyć do wtorku 16 października. Jeśli tylko w tych dniach nagle nie spadnie lawina 20 tysięcy wniosków, obawy o próby wypaczenia wyborów można będzie odłożyć między bajki”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24025821,cale-autokary-pis-owcow-dopisuja-sie-do-rejestru-wyborcow-w.html

— SE CYTUJE BADANIE ARIADNY: 38 DO 19 I 5 DLA BIEDRONIA: “Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, zwycięzcą okazałby się PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego (69 l.) chciałoby zagłosować 38,5 proc. badanych. Na Koalicję Obywatelską (Platforma i Nowoczesna) swój oddałoby 19 proc ankietowanych, a na SLD 6,5 proc. W Sejmie znalazłaby się jeszcze partia Biedronia i ruch Kukiz’15 (po 5,5 proc. głosów)”.

— SAMORZĄDOWY SUKCES (LUB PORAŻKA) WPROWADZI DOBRĄ ZMIANĘ NA NOWE TORY – pisze Tomasz Żółciak w DGP: “Wynik partii rządzącej w nadchodzących wyborach lokalnych może zdecydować o dalszych losach kilku ogólnopolskich reform i sytuacji w samej partii. Utworzenie województwa środkowopomorskiego, powrót do zawetowanej ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych czy kompleksowa zmiana systemu janosikowego – to tylko niektóre reformy, nad którymi toczą się prace w rządzie i których dalsze losy – według naszych ustaleń – mogą zależeć od wyników partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach samorządowych”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/wybory-samorzadowe/artykuly/582929,wybory-samorzadowe-sukces-porazka-pis-dobra-zmiana-na-nowe-tory.html

— DGP NA JEDYNCE O PRAWNIKU, KTÓRY BYŁ NAJSKUTECZNIEJSZY W ODZYSKIWANIU NIERUCHOMOŚCI W WARSZAWSKIEJ REPRYWATYZACJI A ZASIADA W RADZIE LEGISLACYJNEJ OD CZASÓW TUSKA – pisze Patryk Słowik: “Największe kontrowersje wzbudza jednak „jedynka” na liście. Świetny polski cywilista, ekspert służący swą wiedzą czterem kolejnym premierom w ramach Rady Legislacyjnej, brał udział w uzyskaniu dla swych klientów 236 mln zł – czyli więcej niż dwóch kolejnych na liście razem wziętych (trzeci na liście Michał Sobański prowadził kilka spraw wraz z rankingową „jedynką”). Sam prof. Maciej Kaliński mówi, że nic złego nie robił. Reprezentował swoich klientów zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Nie brał też udziału w działaniach, które dziś są określane mianem dzikiej reprywatyzacji: nie reprezentował handlarzy roszczeniami ani nie działał metodą „na kuratora”.
http://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/582927,reprywatyzacja-pelnomocnik-maciej-kalinski-komisja-weryfikacyjna.html

— TADEUSZ KOŚCIŃSKI, ZNAJĄCY MORAWIECKIEGO Z SEKTORA BANKOWEGO W ROZMOWIE Z Marcinem Makowskim dla WP: “Niech pan mi znajdzie – na świecie, nie tylko w Polsce – szefa dużej firmy, który nie pomógł komuś w znalezieniu pracy. No, naprawdę nie przesadzajmy. Mateusz Morawiecki był prezesem trzeciego największego banku w Polsce”.

— KOŚCIŃSKI MÓWI O MORAWIECKIM JAKO PREZESIE BZ WBK: “Mateusz Morawiecki to dla mnie patriota. Pomimo tego, że przez 20 lat byłem jego podwładnym, zawsze miałem większe biuro, lepszy samochód. Jemu na takich rzeczach nie zależało. Mieliśmy też trochę spięć, ponieważ odpowiadałem za sektor direct banking, płatności kartowe… Przeszkadzało mu, że płatnościami zajmują się wyłącznie zagraniczne korporacje, których prowizje obciążały polski handel. Zawsze próbował, aby bilans na rzecz rodzimego rynku był dodatni. Ja go znam przede wszystkim od tej strony, jeśli chodzi o ekonomię”.

— NIC GO TAM NIE KOMPROMITUJE – DALEJ KOŚCIŃSKI: “To naturalne, że poruszał się w różnych środowiskach, również tych bliskich polityce, bo każdy prezes dużego banku na świecie ma takie znajomości. Dlatego nie widziałem w tych taśmach niczego, co kompromitowałoby dzisiejszego premiera w oczach wyborców. Tym bardziej, że wówczas nie pełnił żadnej funkcji publicznej. Nie było tam zresztą nawet cienia podejrzenia o działanie niezgodne z prawem, w przeciwieństwie do taśm polityków PO. Te rozmowy to dla mnie normalne, biznesowe zachowanie. Nie było też żadnego wsparcia dla pana Grada, o czym mówił niedawno sam Mateusz Morawiecki”.
https://opinie.wp.pl/tadeusz-koscinski-znam-morawieckiego-od-20-lat-w-tasmach-zaskoczyla-mnie-jedna-rzecz-6304481196304001a

— SE O ANNIE KAMIŃSKIEJ, ŻONIE MICHAŁA KAMIŃSKIEGO I ŻONACH INNYCH POLITYKÓW NA LISTACH DO SAMORZĄDÓW: “Najbardziej obawiam się, że Ania będzie ode mnie lepsza w polityce. Jako ostatniego spytała mnie o zdanie. Nawiasem mówiąc boję się, że nie będzie miała dla mnie czasu jak pójdzie do polityki – ubolewa Michał Kamiński (46 l.), którego żona Anna startuje do rady powiatu w Otwocku z PSL. Podobnie jak żona Eugeniusza Kłopotka (65 l.), Agnieszka Kłopotek, która ubiega się o mandat do sejmiku z kujawsko – pomorskiego. Z kolei do bitwy o gliwicki samorząd swoją miłość wysłał poseł PO Borys Budka (40 l.). – Może się jednak okazać, że to moja Kasia niedługo będzie na pierwszej linii frontu a o mnie będą mówić, że jestem mężem znanej polityk – śmieje się Budka”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wyborco-sprawdz-na-kogo-glosujesz-zony-politykow-szturmuja-twoja-gmine-aa-aHE9-MUYr-q5Na.html

— KRYTYKA POLITYCZNA MA NOWYCH PUBLICYSTÓW I PROSI O WSPARCIE: “Stałym felietonistą Krytyki Politycznej będzie Ziemowit Szczerek, pisarz i publicysta, laureat Paszportu „Polityki”. Do grona felietonistek „Krytyki Politycznej” dołącza Olga Wróbel, kulturoznawczyni i autorka komiksów. Na łamach Krytyki Politycznej pojawiała się dotąd jako autorka wywiadów z pisarkami i pisarzami. Teraz przeczytacie również jej felietony. Ponadto do zespołu stałych współpracowników wchodzą osoby znane już z naszych łamów – publicysta ekonomiczny Piotr Wójcik i Weronika Rokicka, adiunktka na Wydziale Orientalistycznym UW, przez lata związana z Amnesty International. Kaja Puto, dotąd felietonistka i autorka, której teksty i wywiady regularnie publikujemy na stronie, dołącza do naszej redakcji i będzie współtworzyć codzienne wydania KrytykaPolityczna.pl”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/nowi-autorzy-nowe-felietonistki/

— URODZINY: Barbara Fedyszak-Radziejowska, Sławomir Siwek, Stanisław Bisztyga, Krzysztof Lipiec, Jerzy Halbersztadt, Agnieszka Walczak.