— RZĄD KLUCZY WS ACTA2, CZY KPRM KONTROLUJE TO, CO SIĘ DZIEJE W PODLEGŁYCH RESORTACH? – WPOLITYCE: “Oznacza to, że furtka do wprowadzenia w Polsce faktycznej cenzury w Internecie pozostanie otwarta. Co się zmieniło w ciągu tego miesiąca? We wrześniu stanowisko PE było nie do przyjęcia, a teraz stało się akceptowalne? Czy KPRM kontroluje to, co się dzieje w podległych mu resortach? Jeśli rząd zmieni zdanie, to w jakim kontekście postawi to partię rządzącą szczególnie na finiszu kampanii wyborczej? Być może rząd powinien rozważyć zmianę przedstawicieli zajmujących się tą sprawą. Obecni wydają się sercem być po stronie ACTA”.
https://wpolityce.pl/polityka/415886-ujawniamy-acta2-wraca-a-rzad-kluczy

— ZA CHWILĘ BĘDZIEMY BOGATSI NIŻ PORTUGALIA – DGP na jedynce o danych MFW.

— POWRÓT NARODOWEGO DIAMENTU – tytuł w DGP.

— KASPROWY WIERCH WRACA DO PAŃSTWA – jedynka RZ.

— KOLEJKA NA KASPROWY ZNACJONALIZOWANA – tytuł w GW.

— KOLEJKA NA KASPROWY ZNÓW NALEŻY DO SKARBU PAŃSTWA – jedynka GPC.

— TIMES OF ISRAEL O UCZCZENIU POLSKIEGO DYPLOMATY, KTÓRY WYDAWAŁ FAŁSZYWE PASZPORTY, ŻEBY RATOWAĆ ŻYDÓW:
https://www.timesofisrael.com/polish-leader-honors-wwii-diplomat-who-issued-fake-passports-to-save-jews/amp/

— RAFAŁ WOŚ W TYGODNIKU POWSZECHNYM. ZACZYNA WYWIADEM Z RAFAŁEM TRZASKOWSKIM:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nasz-elektorat-nie-wybacza-155651

— TRZASKOWSKI REAGUJE NA SŁOWA GUZIAŁA I JAKIEGO O ŚRODKACH DLA WARSZAWY: http://300polityka.pl/live/2018/10/10/

— MARCIN MASTALEREK NA TWITTERZE: Przed dzisiejszą konferencją @Trzaskowski_  powinien udać się do byłego prezydenta Radomia Kosztowniaka i zapytać się dlaczego przegrał wybory prezydenckie. Odpowiem: mieszkańcy Radomia chcieli współpracy samorządu z rządem a nie wojny…
https://twitter.com/MMastalerek/status/1049944258445303808

— JACEK GĄDEK OPISUJE DWA SONDAŻE W ŁODZI – W SONDAŻU DLA PIS, POPARCIE DLA ZDANOWSKIEJ PIKUJE PO WYROKU, W SONDAŻU DLA PO MA 65%: “Prezydent Hanna Zdanowska (Platforma Obywatelska) usłyszała wyrok za poświadczenie nieprawdy. Starsze sondaże dawały jej wygraną w I turze, ale w wykonanym już po wyroku badaniu dla PiS ma niespełna 40 procent – ustaliła Gazeta.pl. Sztab Zdanowskiej powołał się właśnie na inne świeże badanie, w którym ma ona aż 65 proc. Mówi polityk PiS: – Nasze sondaże wskazują, że Hanna Zdanowska ma już ledwie 40 proc. Po wyroku skazującym to poparcie zaczęło pikować. Sztabowcy PiS walczą o to, aby wybory nie zakończyły się na jednej turze, bo wtedy partia władzy zostałaby zmiażdżona. Wedle naszych informacji w tym sondażu dla PiS Zdanowska ma prawie 40 proc., a kandydat PiS poseł Waldemar Buda 32 proc”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24021004,wewnetrzny-sondaz-pis-po-wyroku-poparcie-dla-hanny-zdanowskiej.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA O ZŁAMANYM LEWYM SKRZYDEŁKU – pisze w RZ: “Nie byłoby jeszcze tak źle, gdyby problem ograniczony był do jednego zadowolonego z siebie samorządowca z Legionowa. Ale tak się nie stało. Po pierwsze, po feralnym przemówieniu miała miejsce afirmacja prezydenta Romana Smogorzewskiego przez rzecznika PO Jana Grabca, który uroczyście wręczył mu szablę z odkrytą klingą, Po drugie, złudzeń nie pozostawia także Grzegorz Schetyna, mówiąc o braku akceptacji „dla aborcyjnych pomysłów Barbary Nowackiej”. Po trzecie we wtorek zakaz organizowania Marszu Równości wydał kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wszystko więc jakby sprzysięgło się przeciw potencjalnemu lewemu skrzydłu Platformy. Nie ma zapewne w tym nic dziwnego, zważywszy że PO zgodnie z wieloletnimi etykietami politycznymi sama siebie raczej uważała za partię prawicową”.
https://www.rp.pl/Analizy/181019991-Prezydent-Legionowa-lamie-lewe-skrzydelko-Koalicji-Obywatelskiej.html

— GW O ZAKAZANYM MARSZU RÓWNOŚCI W LUBLINIE – komentarz Pawła Krysiaka: “Wszystko to dzieje się w trakcie kampanii wyborczej. Żuk kandyduje z PO, jego główny konkurent to Sylwester Tułajew z PiS. Być może prezydent obawiał się, że zezwalając na marsz, straci coś w oczach konserwatywnego elektoratu. Jednak musi wziąć pod uwagę to, że zakazując marszu, stracił przede wszystkim w oczach swoich zwolenników, dla których równość, prawa człowieka i obrona wykluczonych są wartościami podstawowymi. Wygląda na to, że Platforma w Lublinie zatańczyła tak, jak zagrał PiS.

— DALEJ GW Z KRYTYKĄ ŻUKA: “I jeszcze coś: Lublin ma jedną z najlepiej opracowanych strategii rozwoju miasta. Jednym z jej głównych autorów jest rządzący drugą kadencję Żuk. Na okładce tego dokumentu widnieją dwa drogowskazy rozwoju Lublina: otwartość i przyjazność. Jak widać, na czas wyborczej bitwy z PiS strategia została schowana do szuflady”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24023952,prezydent-z-platformy-zakazal-marszu-rownosci-dlaczego-tanczy.html

— POLITYKA OPISUJE KULISY ZAKAZANEGO MARSZU RÓWNOŚCI W LUBLINIE: “Krzysztof Żuk idzie drogą Lecha Kaczyńskiego, który w 2005 r. zakazał Parady Równości w Warszawie. On też powoływał się na „poważne ryzyko dla zdrowia i życia ludzi”, a później przegrał w Trybunale w Strasburgu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1766946,1,prezydent-lublina-zakazal-pierwszego-w-miescie-marszu-rownosci.read

— PATRYK JAKI O TYM, ŻE NIE BĘDZIE CENZURY W KULTURZE – W ROZMOWIE Z JAKUBEM MAJMURKIEM W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Wszystkich, którzy się tego obawiają, zachęcam, by sprawdzili, jak wyglądała polityka kulturalna miasta w czasach śp. Prof. Lecha Kaczyńskiego. Nie tylko nie było żadnej cenzury, ale także znacząco zwiększono środki na kulturę przy mniejszym niż dziś budżecie. Jeśli zostanę prezydentem stolicy, za kulturę będzie w niej odpowiadał Piotr Guział. Osoba związana przez całe życie z lewicą”.

— KLĄTWA BYŁA DLA MNIE OBRZYDLIWA, ALE NIE BĘDĘ CENZUROWAŁ SZTUK – DALEJ JAKI W ROZMOWIE Z MAJMURKIEM: “Klątwa dla mnie była obrzydliwa. Jednak jako zasadę przyjmę, że nie będę cenzurował sztuk. Za ten obszar będzie odpowiadał kto inny. Ja skupię się na kluczowych sprawach dla rozwoju Warszawy, inwestycjach, innowacjach i infrastrukturze.

— JAKI NA PYTANIE O TO, CO POWIE ZAPLECZU: “Powiem swojemu zapleczu nie, żadnej cenzury w Warszawie nie będzie”.

— WARTO RAZ NA 12 LAT ZMIENIĆ WŁADZĘ – DALEJ JAKI U MAJMURKA W KP: “Mam też ambitny swój program a mój konkurent powtarza niezrealizowane obietnice PO i HGW z 2006. Każdego inteligentnego człowieka taki „program” obraża. Jeśli ktoś nie potrafi nawet zaangażować się w napisanie własnego programu – to jakim cudem będzie dobrym prezydentem? Nawet jeśli ktoś nie lubi Zjednoczonej Prawicy – to ma ze mną gwarancje, że Warszawa będzie miała nowe impulsy rozwojowe np. 3 i 4 linia metra – bo mam na to środki rządowe. A i nawet ze względów na higienicznych warto raz na 12 lat zmienić władze”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/patryk-jaki-wywiad/

— MICHAŁ KARNOWSKI O TYM, ŻE PRZEJĘCIE PKL JEST SYMBOLICZNE: “Najświeższe wydarzenie, odkupienie sprzedanych haniebnie w 2013 roku Polskich Kolei Linowych, ma wymiar praktyczny, to ważne dla regionu, ale też symboliczny. Tak jak Komisja Weryfikacyjna w Warszawie kierowana przez ministra Jakiego jest dowodem, że można zerwać z paskudną, żelazną zasadą III RP iż raz ukradzione jest ukradzione na zawsze, tak powrót PKL do zasobu polskiego, jest kolejnym znakiem, że raz wyprzedane przez III RP, nie jest wyprzedane na zawsze. Po repolonizacji sektora bankowego to kolejny taki sukces obozu Jarosława Kaczyńskiego, to duże osobiste osiągnięcie premiera Mateusza Morawieckiego. Właśnie dla takich działań Polacy zdecydowali się w roku 2015 na zasadniczą zmianę władzy”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/415844-ta-paskudna-zelazna-zasada-iii-rp-juz-nie-obowiazuje

— RAFAŁ KALUKIN O KSIĄŻCE SIENKIEWICZA: “Krytyczny wobec własnego środowiska Sienkiewicz nie dostrzega na scenie politycznej potencji zdolnej odpowiedzieć na pytanie, „co po PiS”. Podpowiada więc, aby zrobić coś obok. W roli przykładu pojawia się wspomnienie Ruchu „Wolność i Pokój”, który w połowie lat 80. śmiało wszedł między Jaruzelskiego a Wałęsę, formułując raptem kilka bardzo konkretnych postulatów pacyfistyczno-ekologicznych. I zmusił władzę do ustępstw, co nie udawało się zastygłej w heroicznej pozie podziemnej Solidarności”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1766980,1,sienkiewicz-napisal-ksiazke-o-naszym-kiepskim-panstwie-i-o-sobie.read

— EWA SIEDLECKA O STANIE SĄDÓW I HIPOTETYCZNEJ SPRAWIE WŁOSKIEJ FIRMY BUDOWLANEJ: “Astaldi jest winna polskim podwykonawcom póki co 30 mln złotych. Jeśli ucieknie z Polski i odmówi płacenia długu – a mówi się, że jest na skraju bankructwa – podwykonawcy mogą domagać się wypłat zaległości przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. A potem GDAKiA może się procesować z Astaldi o zwrot. Podobnie jak PKP i inni kontrahenci – o odszkodowania za zerwane kontrakty. Tyle że Astaldi może odmówić poddania się wyrokowi polskiego sądu, dowodząc, że sądy w Polsce podlegają rządowi, a w interesie rządu jest niekorzystny dla Astaldi wyrok. I włoski wymiar sprawiedliwości może odmówić wykonania wyroku polskiego sądu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1766752,1,polexit-wymiaru-sprawiedliwosci.read

— OTRZEŹWIĄ NAS TRUMNY – LUDWIK DORN W GW: “Polskim fenomenem jest bliski związek rządzącej masowej partii politycznej z ruchem antyszczepionkowym. W obozie władzy twarde proszczepionkowe stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest izolowane, a PiS, który wybory wygrał także dzięki odwoływaniu się do mentalności przednowoczesnej, z ruchem antyszczepionkowym flirtuje i będzie szukał kompromisu. Nietrudno przewidzieć rezultat: antyszczepionkowcy będą krzepli, ich propaganda się nasili, liczba odmów szczepień będzie rosła, a co za tym idzie – wzrośnie również liczba zachorowań. Zwrot nastąpi wtedy, kiedy w wyniku odmów szczepień dojdzie do przypadków zgonów lub ciężkich powikłań, które zostaną wyeksponowane przez środki masowego przekazu. Trzeba więc zaczekać na pogrzeby”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24023568,otrzezwia-nas-pogrzeby-flirt-pis-z-antyszczepionkowcami-to.html

— GW O TYM JAK PIS WYCOFUJE SIĘ Z USTAWY DEZUBEKIZACYJNEJ: “Takie stanowisko oznacza, że PiS wycofuje się z najbardziej restrykcyjnego zapisu ustawy. Zrównuje on funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL, którzy zakończyli pracę z upadkiem komunizmu, z tymi, którzy kontynuowali służbę. Dezubekizacja odbierała świadczenia nawet tym, którzy w organach PRL przepracowali kilka dni, a potem przez lata służyli wolnej Polsce (rekordziści nawet 26 lat)”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24023855,dezubekizacja-wersja-przedwyborcza.html

— CIELECKA W FILMIE OBOK ŚWIATOWYCH GWIAZD: http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,24023120,146943,Magdalena-Cielecka-w–The-Song-of-Names–u-boku-Cl.html