— 13 LAT TEMU Włodzimierz Cimoszewicz wycofał się ze startu w wyborach prezydenckich.

— PRZEMYSŁAW PAJĄK, TWÓRCA Z NAJWIĘKSZEGO SERWISU TECHNOLOGICZNEGO SPIDERSWEB O KONSEKWENCJACH DYREKTYWY: “Wspieranie tej dyrektywy to kompletnie niezrozumienie tego, jak działa współczesny rynek mediów internetowych. Dlatego liczę na to, że większość polskich mediów się jednak opamięta. Próba regulowania ruchu w sieci świadczy o nieznajomości realiów. Tego jak działa czytelnik i jak się porusza po Internecie. Media próbujące wykorzystać dyrektywę na swoją korzyść dotkliwie stracą, a dyrektywa obróci się przeciwko nim samym. Zapisy są zaprzeczeniem swobodnego dostępu do dóbr w sieci. To dzięki tej swobodzie Internet stał się najważniejszym, najszybszym i najlepszym dostawcą treści XXI wieku”.
https://www.spidersweb.pl/2018/09/acta-2-dyrektywa-ws-praw-autorskich.html

— JACEK WOJCIECHOWICZ ZAWIESZA KAMPANIĘ ZE WZGLĘDU NA WYPADEK 87-LETNIEGO OJCA: “W środę wieczorem sąsiedzi ojca Jacka Wojciechowicza znaleźli 87-letniego mężczyznę w bardzo złym stanie. Starszy mężczyzna był poobijany i unieruchomiony. Podejrzewa się, że spadł ze schodów. Mężczyzna znajduje się obecnie w szpitalu w stanie ciężkim”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23916522,jacek-wojciechowicz-zawiesza-kampanie-ze-wzgledow-rodzinnych.html

— MORAWIECKI ZDYMISJONUJE WICEMINISTRA – MARCIN MAKOWSKI NA WP: “Wiceminister w dyskusji podczas panelu zatytułowanego: “Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska?”, stwierdził m.in., że napływ imigrantów do naszego kraju musi wzrosnąć, a ”Polska musi i nawet jeśli nie chce to powinna chcieć” takiego stanu rzeczy, ”bo migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces”. Według Pawła Chorążego, tylko w ten sposób osiągniemy wzrost gospodarczy, który nie przełoży się jednak na obniżenie wynagrodzenia Polakom. Jak stwierdził wiceminister, jedynie przy stałym napływie imigrantów, ”będziemy w stanie utrzymać rozwoju gospodarczego na takim poziomie jaki mamy”.
https://opinie.wp.pl/news-wp-premier-byl-wsciekly-morawiecki-podjal-decyzje-o-zdymisjonowaniu-ministra-chorazego-zawazyly-wypowiedzi-o-imigrantach-6295185123436161a

— REALNIE PATRZĄC, JUŻ 5 SEJMIKÓW TO BĘDZIE SUKCES – JACEK KARNOWSKI STUDZI OCZEKIWANIA PIS: “Zdobycie władzy w sejmikach przez obóz rządzący jest więc nie lada wyzwaniem. Podawane przez niektórych polityków PiS liczby oscylujące między 8 a 10 sejmikami są zdecydowanie bardzo, bardzo ambitne. Jeśli PiS zdoła uzyskać bądź zbudować większość w 5 lub 6 sejmikach, powinien być zadowolony. Budowanie przesadnych oczekiwań samorządowych jest także błędem politycznym w perspektywie wyborów parlamentarnych. Jeśli PiS wywinduje oczekiwania na poziom nierealny, opozycja będzie mogła odtrąbić wielki sukces, i zyska wiatr w żagle przed głosowaniem w roku 2019-ym. Dlatego znacznie lepiej twardo stąpać po ziemi.

— DALEJ KARNOWSKI: “Do uzyskania samodzielnej większości w sejmiku potrzebna jest znacząca przewaga nad drugim i trzecim ugrupowaniem, a to w wielu regionach nie będzie łatwe. Tym bardziej, że PO i PSL sprawują dziś władzę w 15 regionach; tym samym cały układ powiązań i interesów będzie dążył do reprodukcji tej władzy”.
https://wpolityce.pl/polityka/411665-realnie-patrzac-5-lub-6-sejmikow-dla-pis-bedzie-sukcesem

— JACEK SARYUSZ-WOLSKI O TYM, ŻE EPP NIE WYRZUCI ORBANA A PRZECIW KARANIU WĘGIER ZAGŁOSUJE POLSKA, CZESI I WŁOCHY: “Być może sprawa potoczyłaby się inaczej, gdyby nie to, że jest już w zasadzie kampania i była bardzo silna presja mediów i całej lewej strony politycznej, żeby przestano bronić Orbana. I oni to zrobili, moim zdaniem taktycznie. Moja prognoza jest taka, że Węgrzy nie wyjdą z grupy, ani ich z niej nie wyrzucą, chociaż będzie wiele hałasu. W tej chwili już wiadomo, że przeciwko jakimikolwiek sankcjom wobec Węgier zagłosują Polacy, Czesi i Włosi, a tych głosów będzie dużo więcej. Ci którzy uruchomili tę procedure z góry wiedzieli, że ona niczym się nie zakończy. Także opowiadanie, że tu chodzi o jakieś wartości i ewentualnie wpłynięcie na zmiany, to wszytko można włożyć między bajki. Tu chodzi o to, że użyto instrumentalnie art. 7 do walki politycznej, a ten był pomyślany jako narzędzie do naprawdę groźnych sytuacji, jakie znamy z historii: tj. np. hitleryzm. Ten instrument coraz bardziej powszednieje”.

— SARYUSZ-WOLSKI NIE WIERZY W MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W ACTA2 – DYREKTYWA JEST PRZEGŁOSOWANA: “Generalne biorąc nie, bo dyrektywa jest przegłosowana i przeszła już do negocjacji. A co wyjdzie z nich, to zależy od układu sił w Radzie. Także mogą być jeszcze zmiany, modyfikacje, nie wiem czy in plus czy minus”.
https://wpolityce.pl/polityka/412117-nasz-wywiadsaryusz-wolski-polacy-czesi-i-wlosi-za-wegrami

— ROMAN GRACZYK O PODZIALE EUROPY – pisze w Nowej Konfederacji: “Czy nazwiemy to Unią dwóch, czy wielu prędkości, czy Unią twardego jądra i reszty, czy powiemy tylko, że w ramach istniejących traktatów dozwolona jest ściślejsza współpraca niektórych państw członkowskich – wychodzi na jedno. Razem ze środowym głosowaniem silnie rośnie prawdopodobieństwo porzucenia założenia jedności Unii (nawet jeśli jego realizacja nie była dosłowna), na rzecz założenia, że są w Unii państwa bardziej i mniej europejskie. Niezależnie bowiem od ostatecznego rezultatu procedury z art. 7 wobec Węgier, politycznie pójdą one do europejskiej oślej ławki. Komentatorzy i politycy, którzy wskazują, że przecież na końcu tej procedury wymagana jest w Radzie Europejskiej jednogłośność, a jej się nie osiągnie, bo Polska będzie głosować przeciw, mają rację matematycznie, ale nie mają jej politycznie (jeśli nawet zgodzimy się, żeby wszelkie rozważania aksjologiczne wyłączyć poza nawias)”.
https://nowakonfederacja.pl/wegry-polska-dwa-bratanki/

— DUDA POWINIEN PROSIĆ ZABŁOCKIEGO O POZOSTANIE W SĄDZIE – Paweł Wroński: “To nie sędzia Zabłocki prezydenta, ale Andrzej Duda powinien prosić sędziego Zabłockiego, by pozostał na swoim stanowisku. Ludzie tacy jak sędzia Zabłocki latami tworzyli prestiż i reputację Sądu Najwyższego. Duda prestiżu swojemu urzędowi na razie nie przydaje”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23914356,honor-sedziego-zablockiego-honor-prezydenta-dudy-jakby-co.html

— GRZEGORZ SCHETYNA MÓWI JACKOWI NIZINKIEWICZOWI W RZ O BUDOWIE KONSTRUKCJI OD UJAZDOWSKIEGO PO NOWACKĄ: “Wierzę w budowę konstrukcji politycznej od Nowackiej do Ujazdowskiego. Potrzebujemy demokratycznej wspólnoty już teraz, już na wybory samorządowe. Mamy bardzo szeroką odpowiedź na PiS”.

— NIZINKIEWICZ PYTA SCHETYNĘ O WYCOFANIE TRZASKOWSKIEGO: “Zmieniliście Ujazdowskiego we Wrocławiu, może trzeba było zmienić kandydata na prezydenta Warszawy?” oraz dopytuje: “Podobno rozważny jest alternatywny scenariusze dla Rafała Trzaskowskiego na wypadek przegranej w stolicy?”

— ODPOWIEDŹ SCHETYNY: “Dementuję. Nie ma alternatywnego scenariusza dla Trzaskowskiego. Będzie prezydentem stolicy”.
https://www.rp.pl/Polityka/309139860-Grzegorz-Schetyna-Wywodzimy-sie-z-Solidarnosci.html

— NASZE INTERESY MNIEJ WAŻNE NIŻ BERLINA I PARYŻA – Marcin Fijołek: “A to właśnie konkretne kwestie są w całej dyskusji o UE najważniejsze. Nie to, czy lubimy Junckera, nie to czy Timmermans jest ugoszczony w Belwederze. Gdy zejdzie się na poziom konkretu, czyli kwestii jednolitego rynku cyfrowego czy walki wokół polityki energetycznej i infrastruktury gazowej, widać, że tutaj nie ma większych różnic. Że Niemcy do spółki z Rosją staraliby się rozgrywać nasz kraj, niezależnie od tego, czy na jego czele stać będzie ktoś z PiS, czy PO. A to niestety również rzeczywistość UE – nie tylko piękne słowa, hymny, impreza na Erasmusie i roaming za darmo, ale i sprawa Nord Stream 2, zbudowanej przez Polskę koalicji państw ws. dyrektywy gazowej, którą to skutecznie blokuje koalicja Berlina i Brukseli. Można się obrażać na rzeczywistość, machając ręką na każdą tego typu grę, uznając, że i tak nasze interesy będą mniej istotne niż Berlina czy Paryża. Można też zamykać oczy na tę rzeczywistość, przekonując, że UE to wyłącznie pozytywy, bez wyzwań, problemów i piętrowo złożonych zjawisk. Ale można – a nawet trzeba – też podjąć tę grę, czasem w niej wygrywając, innym razem nie”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/412099-proba-zrobienia-z-dudy-komorowskiego-bis-ma-glebsze-tlo

— POLACY SKRAJNIE PRO-EUROPEJSCY, DUDA STRZELA SOBIE W KOLANO – KRZYSZTOF PACEWICZ W OKU: “Przeważająca większość Polek i Polaków – 77 proc. – uważa, że obecność w UE wzmacnia niepodległość Polski. Przeciwnego zdania jest tylko 16 proc. respondentów – to wyraźnie mniej, niż zagłosowało przeciwko wejściu Polsku do Unii w referendum akcesyjnym w 2003 roku (23 proc.). Narracja Prawa i Sprawiedliwości o tym, że Unia Europejska zbytnio wtrąca się w polskie sprawy wewnętrzne nie szanując suwerenności naszego państwa, nie znajduje więc poparcia wśród większości społeczeństwa”.
https://oko.press/falsz-dudy-wierze-ze-wiekszosc-polakow-chce-by-ue-zostawila-nas-w-spokoju/

— ALEKSANDER SMOLAR O ROZDŹWIĘKU RETORYKI PAD Z RETORYKĄ MORAWIECKIEGO I PIS: „To, co mówi prezydent, jest połączeniem niemądrości, arogancji i braku kontaktu z rzeczywistością. Myślę zresztą, że przesadził nawet z punktu widzenia kolegów partyjnych. Te słowa dotarły już do Brukseli i wtedy kiedy będą kontynuowane dyskusje o sytuacji w Polsce, będą na pewno przywoływane. Nie jest zatem przypadkowe, że i prezes Jarosław Kaczyński, i premier Mateusz Morawiecki starają się ostatnio nie atakować UE, a wręcz przeciwnie, poprzez milczenie starają się te stosunki łagodzić”.
https://wiadomo.co/aleksander-smolar-slowa-dudy-to-polaczenie-agresji-arogancji-i-pyszalkowatosci/

— RAFAŁ KALUKIN – JAK STARE ELITY MIAŁYBY ODZYSKAĆ WIARYGODNOŚĆ, ŻE SĄ ZDOLNE DO PRZEPROWADZENIA REALNYCH ZMIAN? “Z kolei w debacie nad orędziem Junckera padały jeszcze ostrzeżenia przed wspólną aktywnością Orbána i Kaczyńskiego, którzy rzekomo indoktrynują zachodnie ruchy populistyczne, usiłując przejmować nad nimi kontrolę – niczym Trump nad Partią Republikańską. Prawda to czy fałsz, obrazuje skalę paraliżującego lęku. A wspomnijmy jeszcze o naprawdę realnym zagrożeniu rosyjskich ingerencji w europejskie wybory. Wielka konfrontacja wydaje się więc nieunikniona, a wynik wysoce niepewny. To bez wątpienia pobudza alarmistyczne tony. Powraca wszakże ten sam dylemat, z którym zmagamy się w kraju. Bić na alarm czy proponować nowe rozwiązania? Krzyczeć „konstytucja!” czy projektować nowy ład? I jak stare elity miałyby odzyskać wiarygodność, że są jeszcze zdolne do przeprowadzenia realnych zmian?”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1763786,1,kto-i-jak-zrozumial-przemowienie-szefa-komisji-europejskiej-o-stanie-ue.read

— JACEK KARNOWSKI O DECYDUJĄCYM CYKLU WYBORCZYM – POGRZEBANIE STAREGO ŚWIATA: “Kolejne cztery lata dla Dobrej Zmiany będą oznaczały trwałą zmianę reguł gry. Mogą otworzyć drzwi do zupełnie innej rzeczywistości politycznej. Mogą ostatecznie pogrzebać stary świat, wywołać tektoniczne ruchy po stronie opozycji. Z kolei klęska obozu rządzącego na tym etapie reformowania państwa sprawi, że wiele można będzie odwrócić, likwidując jednocześnie na długo jakiekolwiek zagrożenie dla „urodzonych do rządzenia”. Wybory roku 2015-go niosły w sobie pytanie, czy zmiana w Polsce jest w ogóle możliwa. Wybory roku 2019-go będą krążyły wokół pytania, czy Polskę można trwale zmienić”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/412168-kolejne-wybory-moga-ostatecznie-pogrzebac-stary-swiat

— GW OPISUJE UMOWĘ SZTABU DUDY Z FIRMĄ INTERNETOWĄ Z ARCHIWÓW SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO W PKW: “Za ile wpisów z fałszywych kont zapłacił sztab wyborczy Dudy? W dokumentach jest jedynie częściowa odpowiedź – tylko za marzec 2015 r. ELCHUPACABRA wystawiła sztabowi Dudy fakturę na 40 tys. 590 zł. Licząc po 2 zł od sztuki – daje to ponad 20 tys. wpisów”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23917763,boty-w-sluzbie-dudy-jak-manipulowano-internetem-w-kampanii.html

— KATARYNA O PUBLIKACJI GW: “Wreszcie głos rozsądku bo już myślałam, że tylko ja nie rozumiem afery z zamieszczaniem automatycznych wpisów na własnej stronie internetowej”.
https://twitter.com/katarynaaa/status/1040497707520065536

— KRYTYKA POLITYCZNA OPISUJE PRZYPADEK ATAKOWANA JAKIEGO FAKE NEWSAMI: LABRADOR PATRYKA JAKIEGO. JAK SIĘ MANIPULUJE ZA POMOCĄ FAKE NEWSÓW – jak pisze MARCIN NAPIÓRKOWSKI: “Narysujmy to kredkami: Patryk Jaki wrzucił na swój profil zdjęcie BEZ labradora. Psa dorysował mu (celowo nieudolnie) AszDziennik po to, by zrobić żart na temat przekręconej nazwy rasy. Rok później polityczni manipulatorzy (wciąż mam nadzieję, że ten profil to jednak jakaś prywatna troll-inicjatywa) biorą satyryczną fałszywkę i przedstawiają jako podstępną manipulację kandydata. Oszust krzyczy: „łap oszusta!”. Fejk ostrzega przed fejkami!”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/manipulacja-fake-news-napiorkowski/

— DZIŚ PREMIERA KSIĄŻKI JASIA KAPELI O TYM, JAK PRODUKOWANE JEST MIĘSO: “Kapela zatrudnił się na czarno przy łapaniu drobiu w kurniku oraz na etacie na zawieszaniu w ubojni, by u źródeł zobaczyć, w jakich warunkach żyją hodowlane kury i jak są później przetwarzane na mięso. Premiera książki już w piątek 14 września!”
http://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/rewolucja-sojowego-latte-kapela/

— URODZINY:Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Joanna Schmidt.