— KUKIZ O GŁOSOWANIU PO WS ACTA2, KOLEJNE POSIEDZENIE SEJMU SKRÓCONE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/09/13

— RINGER AXEL SPRINGER KONSOLIDUJE SPÓŁKI, NIE MA JUŻ GRUPY ONET TYLKO RINGER AXEL SPRINGER POLSKA – WIRTUALNE MEDIA: “Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami siedem spółek należących do Grupy Onet-RAS Polska zostało połączonych w jeden nowy podmiot prawny – Ringier Axel Springer Polska. Od września br. nową spółkę reprezentuje 5-osobowy zarząd na czele z Markiem Dekanem jako prezesem. Aleksander Kutela, dotychczasowy szef Onetu jest wiceprezesem”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mark-dekan-prezes-ringier-axel-springer-polska-aleksander-kutela-wiceprezesem

— LESZEK MILLER PISZE DO DOPFNERA: “Wraz z żoną napisałem list do pana Mathiasa Döpfnera, przewodniczącego Zarządu Axel Springer SE w Berlinie. Uczyniłem to w przekonaniu, że szef potężnego koncernu wydającego m.in. ogólnopolski dziennik „Fakt” powinien poznać odczucia rodziców tragicznie zmarłego syna, którego śmierć została w tej gazecie opatrzona słowami: „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur”. Publikacja pod tym tytułem ukazała się na pierwszej stronie dodatku weekendowego w tym samym dniu, w którym składaliśmy do grobu urnę z prochami naszego jedynaka”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/leszek-miller-ktos-ten-tytul-w-fakcie-wymyslil-aa-mWNC-Ugwd-MKHY.html

— INTERNET JAKI ZNAMY – WOLNY, ROZDYSKUTOWANY, BEZKOMPROMISOWY, BEZKOMPROMISOWY – WŁAŚNIE ODCHODZI DO HISTORII, TAKŻE ZA SPRAWĄ PLATFORMY – Michał Karnowski: “Jedno tylko zastrzeżenie, bo wszyscy tutaj się mylą: to nie jest walka o prawa autorskie, które dziś w pełni obowiązują, to jest walka o prawa pokrewne. A to zasadnicza różnica. Dziś prawa pokrewne mają do swoich dzieł artyści, teraz mają je dostać wytwórcy wszystkich innych treści, w tym koncerny medialne. Oznacza to objęcie restrykcyjnymi ograniczeniami wszelkie odwołania, cytaty, nawiązania, przeróbki, także do artykułów, nagrań, programów, audycji. A więc i komentarze na facebooku i twitterze, memy, utwory youtubowe, treści w wyszukiwarkach. To będzie potężna zmiana, której skali zwykli użytkownicy internetu nawet nie przeczuwają, a która sprawi, że internet jaki znamy, wolny, rozdyskutowany, bezkompromisowy, właśnie przechodzi do historii”.

— KARNOWSKI O OGRANICZENIU LINKOWANIA: “Linkowanie faktycznie nie będzie zabronione, ale istotnie się zmieni. Linki już nie będą zawierać tzw. snippetów, czyli nagłówka z tytułem linkowego tekstu, czasem jednym/dwoma zdaniami leadu lub zdjęciem,i będą tylko zbiorem bezsensownych znaków. Ponieważ czytelnicy muszą wiedzieć, do czego prowadzi link przed kliknięciem, witryny prawie zawsze zawierają fragment linków do stron w  ramach linku. Wszelkie ograniczenia dotyczące fragmentów są zatem ograniczeniem linkowania”.
https://wpolityce.pl/m/media/411992-za-sprawa-po-ten-internet-jaki-znamy-odchodzi-do-historii

— EUROPOSŁOWIE PRZYŁOŻYLI RĘKĘ DO CENZURY SIECI – MARCIN MAKOWSKI NA WP: “My wszyscy, jako internauci, musimy sobie w tej sytuacji zadać pytanie, czy chcemy sieci, którą szykują za naszymi plecami urzędnicy, wspierani przez część polskich europarlamentarzystów, a może zadowala nas jej obecny kształt, który wystarcza jedynie nieznacznie ucywilizować? Ochrona praw autorskich jest bowiem rzeczą rozsądną, ale ochrona granicząca z krępowaniem debaty publicznej, to prosta droga do cenzury i monopolizacji przekazu, którym internet się do tej pory opierał. Choć linkowanie nie będzie zabronione – jak twierdzą biurokraci – zmieni się jego charakter”.

— MAKOWSKI PRZYPOMINA MASOWĄ AKCJĘ TVN Z KASOWANIEM MEMÓW: “Możemy zapomnieć o tzw. snippetach, czyli popularnych w mediach społecznościowych ramkach ze zdjęciem, tytułem tekstu i kilkoma pierwszymi zdaniami. Nieostrość i niejednoznaczność prawa uprzywilejowuje również wielkie koncerny, które będzie stać na jego egzekucję oraz utrzymanie zespołu, monitorującego zamieszczane treści. Ograniczone zostanie również publikowanie memów, które – jak pokazał przykład masowego ich kasowania przez TVN w mediach społecznościowych – uważane będą za naruszanie praw autorskich do wizerunku własnych gwiazd, treści czy tekstów. Podobnych kuriozów jest więcej, ale niestety coraz mniej czasu i przestrzeni zostaje na to, aby je zatrzymać. A my, jako internauci, broni bez walki składać nie powinniśmy”.
https://opinie.wp.pl/marcin-makowski-acta-2-na-ostatniej-prostej-europoslowie-przylozyli-reke-do-cenzury-sieci-6294592279144065a

— EUROPARLAMENT POSKRAMIA INTERNET – jedynka GW.

— NOWACKA POPEŁNIA DUŻY BŁĄD – WANDA NOWICKA PISZE NA WYBORCZA.PL: “Co do Barbary Nowackiej – uważam, że popełnia duży błąd. Liderka projektu „Ratujmy kobiety”, który przepadł w Sejmie m.in. za sprawą jej obecnych koalicjantów, parę miesięcy po tym haniebnym fakcie dokonuje takiej wolty. Przy całym moim uznaniu dla Barbary za „Ratujmy kobiety” – nie będę ukrywać, że bardzo osobiście odbieram jej decyzję. Sama od kilkudziesięciu lat walcząc o prawo Polek do legalnej i dostępnej aborcji, widziałam w niej godną kontynuatorkę walki o prawa reprodukcyjne, która dokona tego, co mi się nie udało. Bez wątpienia Nowacka wejdzie do Sejmu, ale łącząc się z Platformą, de facto grzebie Inicjatywę Polską, choć nad nią płakać nie będę. Jednak zawieszenie na kołku, by nie powiedzieć sprzeniewierzenie się prawom reprodukcyjnym, to zupełnie inna sprawa. W Koalicji Obywatelskiej będzie musiała prawa kobiet złagodzić czy wręcz odłożyć”.

— ODSUNIĘCIE PIS BARDZO WAŻNE, ALE POWRÓT DO POLITYKI PO BYŁBY NIE DO ZNIESIENIA – DALEJ WANDA NOWICKA: “Ktoś powie, że najważniejsze jest odsunięcie PiS od władzy. Ale ja odpowiem: tak, to bardzo ważne, ale powrót do tego, co było, powrót do polityki prowadzonej przez PO byłby nie do zniesienia i zmiany na lepsze nie zapewni. Nowacka Platformy nie odmieni, za to sama nieraz będzie się godzić na kompromisy, o których dziś nawet się jej nie śni. No cóż, gen destrukcji tkwiący nie od dziś w polskiej lewicy na długo pogrzebie jej szanse na powrót na dużą scenę polityczną. Czyżbyśmy więc na zawsze byli skazani na PO-PiS? A może jednak Biedroniowi się uda…”
http://wyborcza.pl/7,75968,23912949,barbara-nowacka-popelnila-wielki-blad.html

— LUDWIK DORN PISZE, ŻE CIĄGLE OBOWIĄZUJE KOMPROMIS PO-PIS W SPRAWACH OBYCZAJOWYCH, CZY ZBURZY GO LEWICA? – pisze w gazeta.pl: “Ciągle zatem, wbrew polaryzacyjnym deklaracjom i aktom symbolicznym, obowiązuje kompromis w kwestiach obyczajowych i stosunku państwo – Kościół Katolicki, który poprzez liczne i ostre konflikty utarł się politycznie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jak sądzę przyczyną tego jest to, że po stronie lewicowo-liberalnej w Sejmie brak siły politycznej i konkretnych ludzi, którzy na poważnie poświęciliby się jego obaleniu. Teraz trwa on siłą inercji i jest podmywany przez akty symboliczne. Brak po prostu w Sejmie zorganizowanej lewicy i polityków lewicowych. Jeśli się oni pojawią i zaczną walczyć o swoje, to przetrwanie tego kompromisu okaże się wysoce wątpliwe i dramatyczny konflikt kulturowy stanie się w Polsce codziennością. I to jest najważniejszy powód, dla którego warto się interesować lewicą; możliwe, że podkulony dzisiaj ogonek urośnie, zacznie dumnie powiewać i tak rozhuśta politycznego psa, że łapy zaczną mu się plątać”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23910582,dorn-lewicowy-ogonek-czy-intensywnym-machaniem-mozna-zmienic.html

— NAJWAŻNIEJSZE, ŻEBY W OPOZYCJI SIĘ NIE POZABIJAĆ – Rafał Zakrzewski w Wyborcza.pl: “Ale za dużo tu zmiennych, żeby oceniać trafność tych scenariuszy. Dziś najważniejsze wydaje się to, aby w szeroko rozumianym obozie opozycji demokratycznej nie pozabijać się. I pamiętać, gdzie jest główny przeciwnik”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23912105,najwazniejsze-zebysmy-sie-w-obozie-demokratycznym-nie-pozabijali.html

— WASSERMANN O ELIMINACJI WĘGLA SŁABEJ JAKOŚCI: “Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze i nie możemy pozwolić sobie na dalsze pogarszanie się stanu jakości powietrza patrząc jedynie przez pryzmat względów ekonomicznych. Węgiel o słabych parametrach jakościowych powinien być eliminowany z rynku lub przeznaczany do pieców przemysłowych, gdzie dzięki filtrowaniu spełniane są normy”.
https://dziennikpolski24.pl/dosc-zlej-jakosci-wegla-w-kotlach-polskich-domow-grzmia-kandydaci-na-prezydenta-krakowa-wiekszosc-zada-ostrych-norm-natychmiast/ar/13488465

— JAKI ZAPROSIŁ KONTRKANDYDATÓW DO ROZMOWY – REAKCJA GUZIAŁA, JAKĄ OPISUJE STOŁECZNA: “Piotr Guział pojawił się z własnym kubkiem kawy. – Przyszedłem porozmawiać o Warszawie. To świetny pomysł, by rozpocząć rozmowę jeszcze przed pierwszą turą – ocenił Guział. Nie ma wsparcia żadnej organizacji i może mieć kłopot z zarejestrowaniem list wyborczych niezbędnych, by mógł wystartować w wyborach (termin upływa w poniedziałek). – Chcę porozmawiać o wolności w naszym mieście, czy pan Jaki będzie respektował wolność kultury, wolność głoszenia swoich poglądów, czy w każdej dzielnicy będzie WOŚP, czy będzie Parada Równości, wolność sztuki – wyliczał Piotr Guział”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23913193,kandydaci-na-prezydenta-warszawy-spotkali-sie-w-kawiarni-u.html

— LENA KOLARSKA-BOBIŃSKA POZYTYWNIE O REFORMIE GOWINA – w Kulturze Liberalnej: “Ta reforma daje możliwości dobrych zmian, ale równocześnie nie wymaga ich od uczelni. Jej skutki mogą być rozmyte, jeśli nie pójdą za nią duże środki finansowe. Zmiany prawne to tylko część i muszą im towarzyszyć zachęty oraz nagrody dla najlepszych. A ten rząd nie zwiększy środków na naukę, ponieważ skupiony jest na kwestiach społecznych, chociaż obiecywał innowacyjność”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/09/12/kolarska-bobinska-wywiad-reforma-gowin-komentarz/

— DUDA WYRZUCA SĘDZIÓW KURIEREM – tytuł w GW.

— SĄD NAJWYŻSZY WYWIESZA BIAŁĄ FLAGĘ – tytuł w DGP.

— SĘDZIA ZABŁOCKI: JEST MI SMUTNO, ŻE PREZYDENT NIE POCZEKAŁ NA STANOWISKO TSUE: “Nadal uważam, że rozwiązania ustawy, które posłużyły Panu Prezydentowi za podstawę prawną stwierdzenia mojego przejścia w stan spoczynku są – w odniesieniu do tych sędziów, którzy swoją służbę w Sądzie Najwyższym rozpoczęli przed wejściem w życie nowej ustawy o SN – niezgodne z konstytucyjną zasadą nieusuwalności sędziów, odczytywaną prawidłowo, to jest w połączeniu z konstytucyjnymi wzorcami niezależności władzy sądowniczej od dwóch pozostałych władz i niezawisłości sędziów” – stwierdził Zabłocki”.
https://fakty.interia.pl/polska/news-sedzia-zablocki-jest-mi-smutno-ze-prezydent-nie-poczekal-na-,nId,2630344

— EWA SIEDLECKA ZASTANAWIA SIĘ CZY W SN BĘDZIE JESZCZE KTOŚ DO KOGO ODPOWIEDŹ TSUE MOGŁABY SIĘ ODNOSIĆ: “Sędzia Zabłocki zdecydował o sobie i ma do tego pełne prawo. Należy docenić, że wyjaśnił opinii publicznej swoją motywację. W tym Obywatelom RP, którzy od dwóch miesięcy stoją co dzień o ósmej rano pod Sądem Najwyższym, witając sędziów banerem „Zostańcie”. Chociaż można żałować, że i on nie poczekał na decyzję Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zawieszenia przepisów emerytalnych. Może zrobią to pozostali sędziowie odesłani dziś przez prezydenta na emeryturę. Prezes Gersdorf prawdopodobnie zamierza się udać na urlop, bo uczyniła swoim zastępcą na czas nieobecności sędziego Dariusza Zawistowskiego, prezesa Izby Cywilnej SN, którego dzień wcześniej tymczasowo pełniącym obowiązki I Prezesa SN uczynił prezydent. Czy kiedy Trybunał Sprawiedliwości odpowie na pytanie prawne Sądu Najwyższego, będzie w tym sądzie jeszcze ktoś, do kogo ta odpowiedź mogłaby się odnosić?”
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/09/12/czy-trybunal-sprawiedliwosci-bedzie-mial-komu-odpowiedziec/?nocheck=1

— WITOLD GADOMSKI PISZE O TYM, ŻE ELITY EUROPEJSKIE “NIE POGODZĄ SIĘ Z DRYFOWANIEM POLSKI: “Polacy są bardziej przywiązani do wartości europejskich, a Polska jest dla Europy krajem ważniejszym niż Węgry. Elity europejskie nie pogodzą się tak łatwo z dryfowaniem Polski ku Wschodowi. Dużą przewagę partia Kaczyńskiego wciąż ma na wsi, ale klęska urodzaju owoców, susza, epidemia ASF stale podkopują jej pozycję”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23913154,budapeszt-w-warszawie-jeszcze-nie.html

— URODZINY:Michał Majewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Jarosław Wałęsa, Rafał A. Ziemkiewicz, Janusz Tomaszewski.