— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka
Gowin o ACTA2: Dyrektywy unijne to nie jest Pismo Święte
Zabłocki: Prawdę mówiąc, wielkiej nadziei nie miałem, ale iskierkę nadziei miałem, że prezydent wyrazi zgodę na dalsze orzekanie
Zabłocki: W moim głębokim przekonaniu, de iure nadal jestem sędzią w stanie czynnym. Czym innym jest jednak moje przekonanie, a czym innym uznanie rzeczywistości
Karczewski: SN powinien funkcjonować i będzie funkcjonować
Karczewski: Chcemy nasze sprawy dot. sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości, być może w przyszłości mediów, załatwić tutaj, w Polsce
Karczewski: Chcemy być w UE
Terlecki o ACTA2: Dość niezwykłe zdarzenie, że Platforma poparła ten pomysł, ponieważ sama zapowiadała jeszcze nie tak dawno, że nigdy nie poprze żadnych ograniczeń w Internecie
Terlecki: Sędzia, który łamie konstytucję i który łamie prawo, nie powinien być sędzią. To jest kwestia do zastanowienia się, co zrobić w takiej sytuacji
PMM: Polska zawsze była w Europie i w niej pozostanie
PMM: Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo, jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła
Jaki: Albo będziemy mieli dzielnicę przyszłości, albo Warszawa będzie skazana na to, żeby za kilkanaście lat dreptać w miejscu gospodarczo, kiedy inni się będą szybciej rozwijali
Jaki: Przyszłością miasta jest transport zbiorowy. Naszym zadaniem jest to, aby stworzyć ciekawą ofertę transportu zbiorowego
http://300polityka.pl/live/2018/09/13/

*****

FAKTY TVN

— BYŁY PODZIĘKOWANIA, POŻEGNANIA I ŁZY WZRUSZENIA. Sędziowie SN, których w stan spoczynku chce odesłać Andrzej Duda, nie zgadzają się z decyzją, ale wstrzymają się od orzekania do czasu decyzji TSUE – zapowiedź.

— PREZYDENT WYSŁAŁ NA EMERYTURĘ 7 SĘDZIÓW, Z WOKANDY SPADA 99 SPRAW. OPÓŹNIENIE O CO NAJMNIEJ 2 MIESIĄCE – Maciej Knapik.

— PREZYDENCKI MINISTER PAWEŁ MUCHA NIE DOSTRZEGA PROBLEMU – Knapik.

— SĘDZIOWIE NIE AKCEPTUJĄ DECYZJI PREZYDENTA, ALE DO CZASU ORZECZENIA TSUE WSTRZYMUJĄ SIĘ SAMI OD ORZEKANIA, NIE BĘDĄC PEWNYMI SWOJEGO STATUSU – Knapik: Pytają, czemu i prezydent dla pewności na rozstrzygnięcie nie poczeka.

— PAŃSKIE SŁOWA SĄ NIEBEZPIECZNE – PISZE W LIŚCIE OTWARTYM DO ANDRZEJA DUDY BYŁY PREZYDENT ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI – zapowiedź: To reakcja na słowa o unii jako “wyimaginowanej wspólnocie”. Pisze o nich też zachodnia prasa.

— SĄ POLITYCY PIS-U, KTÓRZY SUGERUJĄ NAWET, ŻE SŁOWA PREZYDENTA ZOSTAŁY ZMANIPULOWANE, ALE NIE ZOSTAŁY – Jakub Sobieniowski.

— OPOZYCJA NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE SŁOWA TE SŁOWA TO STRATEGIA PIS-U I PREZYDENTA. POCZĄTEK POLEXITU – Sobieniowski.

— NAJWAŻNIEJSZE AGENCJE I NAJWAŻNIEJSZE ŚWIATOWE MEDIA ZAUWAŻYŁY WYSTĄPIENIE PREZYDENTA I NIKT NIE MÓWI O CHWILOWEJ EMOCJI, RACZEJ O ATAKU NA UNIĘ – Sobieniowski.

— W POLSCE NIKT W OBOZIE RZĄDZĄCYM NIE KRYTYKUJE ANTYUNIJNEJ RETORYKI ANDRZEJA DUDY. Jego ministrowie mówią o świetnym wystąpieniu – Sobieniowski.

— A SKORO WYSTĄPIENIE BYŁO ŚWIETNE, TO PRZYGOTOWANE, ZGODNE Z PLANEM I POGLĄDAMI, KTÓRE SIĘ WRĘCZ U PREZYDENTA ODWRÓCIŁY W CIĄGU 2 LAT – Sobieniowski.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PLATFORMA PRZECIW WOLNOŚCI I DEMOKRACJI – belka.

— „To kneblowanie internetu” – mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości o dyrektywie zwanej ACTA 2. Dyrektywie, którą poparli wczoraj europosłowie Platformy Obywatelskiej. Ci sami, którzy jeszcze niedawno ostro się jej sprzeciwiali.

— ZA A NAWET PRZECIW TO STOSUNEK PO DO ACTA 2 – Jałtuszewski.

— JESZCZE W LIPCU POJAWIAŁY SIĘ GRAFIKI, ŻE SĄ PRZECIWNI CENZURZE W INTERNECIE – Dworczyk.

— PIS BYŁO GOTOWE POPRZEĆ GDYBY ZOSTAŁY PRZYJĘTE POPRAWKI CHRONIĄCE INTERNAUTÓW – Jałtuszewski.

— TO NIE PIERWSZY RAZ KIEDY PO ZMIENIA ZDANIE W TEJ SPRAWIE, JEGO MINISTROWIE ZAPEWNIALI, ŻE ACTA “DE FACTO NICZEGO NIE ZMIENIA” – Jałtuszewski.

— WYPOWIEDZI POLITYKÓW PO NA TEMAT ACTA.

— JA DZISIAJ ZAJMUJĘ SIĘ MIASTEM STOŁECZNYM WARSZAWA – Rafał Trzaskowski.

— PIS PRZYWRÓCIŁ KORZYSTNE ROZWIĄZANIA PODATKOWE DLA TWÓRCÓW – Jałtuszewski.

— WIELKI BRAT ŁOWI W SIECI – belka.

— Okrojone wyszukiwarki, mniej linków internetowych w mniejszych serwisach i ograniczenie satyrycznych treści. Takie mogą być efekty wprowadzenia unijnej dyrektywy potocznie nazywanej ACTA 2.

— TO MOŻE BYĆ KONIEC INTERNETU JAKI ZNAMY – Dominik Cierpioł.

— ADMINISTRATOR ZANIM OPUBLIKUJE, BĘDZIE MUSIAŁ SPRAWDZIĆ CZY UŻYTKOWNIK NIE NARUSZA PRAWA AUTORSKICH – Cierpioł.

— KOMPUTERY BĘDĄ SKANOWAŁY WSZYSTKIE NASZE TREŚCI – Cierpioł.

— TO ELIMINUJE MILIONY ŚMIESZNYCH OBRAZKÓW ZWANYCH MEMAMI – Cierpioł.

— W SKRAJNYCH WYPADKACH ZABLOKUJĄ ZDJĘCIE Z WAKACJI I Z SALI KONCERTOWEJ – Cierpioł.

— SPORO TREŚCI ZNIKNIE ZE SFERY INTERNETOWEJ – Cierpioł.

— CENZORSKIE NOŻYCE JUŻ POSZŁY W RUCH – belka.

— Oburzenie i protesty, tak wygląda reakcja internautów na przegłosowaną dyrektywę. Emocje udzielają się youtuberom, ale nie wszystkim dziennikarzom. Część koncernów medialnych działających w Polsce, wczoraj temat o ACTA 2 zupełnie przemilczała.

— WYPOWIEDZI YOUTUBERÓW.

— REAKCJA DZIENNIKARKI TVN MARTY KULIGOWSKIEJ: TO NIE SĄ ACTA 2.

— W NAJWIĘKSZYCH MEDIACH ROBIONO WIELE, ŻEBY TEMAT NIE ZAISTNIAŁ – Jan Korab.

— W GŁÓWNYM WYDANIU STACJI DZIENNIKARZE ZNALEŹLI CZAS NA RÓŻNE TEMATY A NIE NA SPRAWY KTÓRE DOTYCZĄ INTERNAUTÓW – Korab.

— DYREKTYWĘ WZIĘŁY W OBRONĘ PORTALE NALEŻĄCE DO NIEMIECKICH KONCERNÓW, SUGERUJĄC, ŻE AUTORZY WPISÓW SĄ INSPIROWANI PRZEZ POLITYKÓW – Korab.

— ZWIEFKA O WYKORZYSTYWANIU “NAS WSZYSTKICH PRZEZ AMERYKAŃSKICH GIGANTÓW”.

— ZWIEFKA WIE O CZYM MÓWI, BO W PRL TEŻ BYŁY WINNE ZACHODNIE MOCARSTWA, GDY ZAATAKOWAŁA STONKA, ZWIEFCE JAKO DZIAŁACZOWI PZPR NIE PRZESZKADZA CENZURA – Korab.

— ZMIANY W SN – belka.

— „Czujemy się skrzywdzeni decyzją prezydenta” – mówią ci sędziowie Sądu Najwyższego, którzy przeszli w stan spoczynku. Prezydent dochował procedury, opowiadają przedstawiciele kancelarii prezydenta. Zmiany w Sądzie Najwyższym stały się faktem.

— RZĄD STAWIA NA DIALOG – belka.

— W nowym roku na pracowników czekają spore zmiany. Znów w górę poszybuje pensja minimalna, która wyniesie 2250 złotych, czyli o 50 złotych więcej niż wtedy, gdy Zjednoczona Prawica obejmowała rządy. Przyszły rok, to także start Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wprowadzenie nowych przepisów poprzedziły wielomiesięczne dyskusje i konsultacje ze związkowcami i pracodawcami. To istotna zmiana w stosunku do tego, jak dialog społeczny traktowały rządy PO-PSL.

— BUNDESTAG PROWOKUJE POLSKĘ – belka.

— Niemieccy politycy, pomimo ostrzeżeń polskich służb specjalnych zaprosili do Berlina Ludmiłę Kozłowską, szefową fundacji Otwarty Dialog, której finanse budzą ogromne wątpliwości. Do kasy fundacji wpływały pieniądze między innymi od biznesmenów związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Z tego powodu Kozłowska została objęta zakazem wjazdu do strefy Schengen. Ale Niemcy zlekceważyli zagrożenie.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— 7 SĘDZIÓW SN POŻEGNAŁO SIĘ DZIŚ Z PRACĄ – zapowiedź.

— 7 SĘDZIÓW, KTÓRZY ZGODNIE Z DECYZJĄ PREZYDENTA NIE MOGĄ JUŻ DŁUŻEJ ORZEKAĆ, PODPORZĄDKOWAŁO SIĘ TEJ DECYZJI – Dariusz Ociepa: Mimo że uznają ją za niesprawiedliwą, a przede wszystkim sprzeczną z Konstytucją.

— SĘDZIOWIE ZADEKLAROWALI, ŻE SĄ GOTOWI W KAŻDEJ CHWILI POWRÓCIĆ DO ORZEKANIA, AŻ DO UKOŃCZENIA 70 LAT – Ociepa.

— POWRÓT UZALEŻNIAJĄ OD WERDYKTU UNIJNEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI – Ociepa dalej.

— RZĄDZĄCY WIELOKROTNIE PODKREŚLALI, ŻE W SN NIE POWINNI ZASIADAĆ SĘDZIOWIE, KTÓRZY ORZEKALI JESZCZE W STANIE WOJENNYM – Ociepa: Ale w stan spoczynku musi odejść m.in. sędzia Zabłocki, który w tamtym czasie bronił opozycji demokratycznej.

— NIE MILKNĄ SPORY PO WYSTĄPIENIU PREZYDENTA W LEŻAJSKU – zapowiedź.

— ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI NAPISAŁ LIST OTWARTY DO PREZYDENTA – Grzegorz Kępka.

— WEDŁUG KANCELARII PREZYDENTA ANDRZEJ DUDA MÓWIŁ O SILNEJ POLSCE W SILNEJ EUROPIE, ALE PODKREŚLAŁ, ŻE TAM, GDZIE UE NIE MA KOMPETENCJI, POWINNY DECYDOWAĆ PAŃSTWA – Kępka dalej.

— WSPÓŁPRACOWNICY PREZYDENTA PRZYPOMINAJĄ: ANDRZEJ DUDA CHCIAŁ W REFERENDUM ZAPYTAĆ, CZY CZŁONKOSTWO W UE ZAPISAĆ W KONSTYTUCJI – Kępka.