— 300LIVE: TRZASKOWSKI POZYTYWNIE O RZĄDACH HGW I O PROPOZYCJI JAKIEGO JAKO O BUDOWIE DUBAJU W WARSZAWIEhttp://300polityka.pl/live/2018/09/12

— DZIŚ GŁOSOWANIE ACTA2 OKOŁO POŁUDNIA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM.

— WALKA NIEMIECKICH KONCERNÓW O KONTROLĘ W INTERNECIE – DR MARIAN SZOŁUCHA W RADIU MARYJA: “Od 2012 r. środowiska takie, jak: niemieccy wydawcy i zrzeszające ich związki, ośrodki stojące za formami trolli rozpowszechniającymi fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje w Internecie, skrajni biurokraci i zwolennicy totalnej inwigilacji społeczeństw – intensywnie podejmują działania na rzecz tego, by ostatnie swobodne medium uczynić przez siebie kontrolowanym w możliwie dużym stopniu: wprowadzić bariery wejścia do działania w Internecie, ograniczyć dostęp do informacji – a więc także do wiedzy – i ograniczyć swobodę wypowiedzi”.
http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-dr-m-szolucha-o-acta-2-to-walka-niemieckich-koncernow-o-wplywy-finansowe-oraz-wprowadzenie-calkowitej-kontroli-w-internecie/

— SONDAŻ WŚRÓD CZYTELNIKÓW GW O KANDYDACIE OPOZYCJI W WYBORACH PREZYDENCKICH: TUSK 78, BIEDROŃ 8, TRZASKOWSKI 2, MATCZAK 2, FRASYNIUK 1.

— MAGDALENA ŚRODA W GW: NIE POTRAFIĘ ZROZUMIEĆ KRYTYKÓW BIEDRONIA: “Nie jestem w stanie zrozumieć jego krytyków – prezydent Słupska podjął się gargantuicznego zadania zaktywizowania biernych obywateli i obywatelek. Przypominam: blisko połowa wyborców zostaje w czasie wyborów w domu! Jedni dlatego, że nie rozumieją, czym jest demokracja i nie chcą tego zrozumieć, inni (a imię ich milion) dlatego, że przysięgli sobie nigdy już nie głosować na Platformę i nie zgłupieli do reszty, by wspierać PiS. Robert Biedroń ma energię, inicjatywę, urok, jest pracowity, a przede wszystkim lubi ludzi – może wiele zdziałać i niewielu zagrozić. Nie rozumiem więc, dlaczego niektóre opiniotwórcze i prodemokratyczne media strzelają do niego z ostrej amunicji. Wszak nie mają lepszego sojusznika i w obronie demokracji, i w aktywizowaniu uśpionych demokratów”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23909213,kto-odmieni-oblicze-tej-ziemi.html

— MARCIN ANASZEWICZ, NAJBLIŻSZY WSPÓŁPRACOWNIK BIEDRONIA MÓWI, ŻE NAJWAŻNIEJSZYM CELEM JEST ODSUNIĘCIE PIS OD WŁADZY A KOALICJA PO WYBORACH BYŁA PROGRESYWNA – w rozmowie z RZ: “Mamy dwa cele. Chcemy, po pierwsze, odsunąć PiS od władzy. Po drugie, chcemy, aby koalicja, która po wyborach 2019 będzie rządzić Polską, była tworzona z udziałem progresywnych polityków i polityczek, którzy narzucą PO i Nowoczesnej nową narrację, nowe wartości. Chcemy mieć realny wpływ na to, jak będą przygotowywane ustawy, jaki będzie nowy kształt administracji, jak reformowany będzie wymiar sprawiedliwości. Jesteśmy przekonani, że dziś PO nie jest samodzielnie zdolna do tego, by skutecznie naprawiać Polskę. To wynika z tego, że Grzegorz Schetyna reprezentuje nadal stare myślenie o polityce. A nas interesuje polityka oparta na jawności, rozliczalności, szerszym włączaniu Polek i Polaków w proces rządzenia. Potrzebujemy nowej jakość rządzenia, a tego PO nie gwarantuje”.

— JAKI NARZUCIŁ NARRACJĘ I JEST TRENDSETTEREM, KAMPANIA W WARSZAWIE PRZYKŁADEM JAK STARA OPOZYCJA JEST W DEFENSYWIE WOBEC PIS – DALEJ ANASZEWICZ W RZ: “Za wcześnie o tym mówić. Zasadnicza część kampanii dopiero przed nami, chociaż widać, że do tej pory to Patryk Jaki narzucił narrację, a PiS jest trendsetterem w Warszawie. Ale spokojnie, nie będziemy popierali Jakiego. Kampania w Warszawie to kolejny przykład na to, że stara opozycja, PO jest w defensywie wobec PiS i nie ma żadnego pomysłu”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/309119901-Anaszewicz-Odsunac-PiS-i-zbudowac-progresywna-koalicje.html

— JĘDRZEJ BIELECKI O TYM, ŻE WEBER JEST PRZECIWKO KARANIU POLSKI I CZAS NA NOWE OTWARCIE Z BERLINEM- pisze w RZ: “Ale do zawarcia dobrego dealu między Berlinem i Warszawą potrzeba znacznie więcej. Manfred Weber, kandydat Angeli Merkel na nowego szefa KE, zasygnalizował w tym tygodniu, że jest przeciwnikiem „karania” Polski w ramach procedury o praworządność. To sygnał, że Niemcy mogą być gotowe na kompromis, oczywiście w ramach szerszego pakietu, obejmującego zapewne ustępstwa Polski w sprawie Nord Stream 2, polityki migracyjnej i reparacji. Sondaże wyborcze przekonują obserwatorów w Berlinie, że strategia „przeczekania” rządu PiS jest ryzykowna, a obecny układ władzy w Polsce może się utrzymać także po wyborach w 2019 r.”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/309119904-Bielecki-Czas-na-nowe-otwarcie–z-Berlinem.html

— ANDRZEJ DUDA LECI PO HOMARA – Paweł Wroński w GW: “Polska w przyszłym tygodniu ogłosi, że kupi amerykańskie systemy rakietowe Homar. Ta decyzja związana jest z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkaniem z prezydentem Donaldem Trumpem. Ma też być formą zadośćuczynienia za upokorzenie Dudy w Australii, gdy się okazało, że mimo zapowiedzi jego ministrów Polska nie kupi dwóch używanych fregat Adelaide”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23908773,andrzej-duda-leci-do-usa-po-homara.html#nowaZajawkaGlownaMT

— DRAKA W GDAŃSKIM PIS – Krzysztof Katka w GW: “Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz i radny Gdańska z klubu PiS, twierdzi, że Janusz Śniadek oszukał go obietnicami na temat miejsca na liście wyborczej. Do krytyki Śniadka przyłączają się inni radni PiS”.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23906613,klotnia-z-gdanskim-pis-zarzucaja-klamstwo-januszowi-sniadkowi.html

— ŁUKASZ KIJEK POLICZYŁ W GAETA.PL ILE KOSZTOWAŁOBY 500+ DLA EMERYTÓW: “To byłaby bardzo droga obietnica wyborcza. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce jest dziś 7,9 miliona emerytów i rencistów. Gdyby miesięczny zastrzyk wynosił 500 złotych dla każdego, wówczas kosztowałoby to rocznie budżet państwa 47,4 miliarda złotych. To prawie dwa razy więcej niż wynosi dziś roczny koszt programu 500 plus dla rodzin. A co z emerytami rolniczymi? W sumie z emerytami i rencistami z KRUS uprawnionymi do świadczenia byłoby 9,1 miliona osób. Przy takim założeniu cały program kosztowałby aż 54,6 miliarda złotych. Obydwa scenariusze oznaczają, że koszt byłby ekstremalnie wysoki dla finansów publicznych. Nie uda się tego zrobić bez znalezienia dodatkowych źródeł finansowania. Jednak zysk polityczny dla PiS-u przed wyborami w takim scenariuszu byłby zapewne opłacalny”.

— KIJEK POLICZYŁ TEŻ JEDNORAZOWE 500 PLUS DLA EMERYTÓW NA ZASADZIE WYPRAWKI: “To rozwiązanie wydaje się dużo bardziej prawdopodobne, bo koszt tej operacji byłby ponad dziesięciokrotnie niższy niż w scenariuszu pierwszym. Wciąż jednak byłby to ogromny wydatek. Dodatkowe świadczenie kosztowałaby budżet państwa 4,5 miliarda złotych rocznie. Takie pieniądze w przyszłorocznym budżecie prawdopodobnie udałoby się znaleźć”.
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23906069,500-plus-dla-emerytow-trzy-scenariusze-ile-to-moze-kosztowac.html

— ZDANIEM EWY SIEDLECKIEJ PREZYDENT ŁAMIE KONSTYTUCJĘ: “Jeśli prezydent stoi na stanowisku, że nie uznaje orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie zawieszenia działania przepisów o posłaniu sędziów na wcześniejszą emeryturę – to znaczy, że łamie konstytucję. Żaden przedstawiciel władzy nie ma bowiem prawnej możliwości nie uznać ostatecznego orzeczenia sądu jakiejkolwiek instancji. Jeśli Trybunał Sprawiedliwości wyda zarządzenie o zawieszeniu tych przepisów, a prezydent ich nie uzna – złamie prawo Unii Europejskiej. Natomiast trudno sobie wyobrazić sytuację, w której sędziowie Sądu Najwyższego nie podporządkują się orzeczeniu Sądu Najwyższego o zawieszeniu przepisów. Zatem powinni orzekać w oczekiwaniu na decyzję TSUE. Dotyczy to sędziów: Anny Owczarek, Marii Szulc, Wojciecha Katnera i Jacka Gudowskiego z Izby Cywilnej, prezesa Izby Karnej Stanisława Zabłockiego, prezesa Izby Pracy Józefa Iwulskiego i sędziego tej Izby Jerzego Kuźniara”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1763546,1,prawo-pis-prawo-sadu-najwyzszego.read

— ZAWISTOWSKI MÓWI STANKIEWICZOWI, ŻE NIE MA WYBORU: “Z wypowiedzi ministra Muchy wynika, że zostałem wskazany na prezesa zastępującego prof. Gersdorf, gdy nie ma jej w sądzie – mówi Onetowi sędzia Zawistowski. – To ewentualność zapisana w art. 14 ustawy o Sędzie Najwyższym. Wcześniej tę rolę pełnił sędzia Józef Iwulski, ale – jak rozumiem – prezydent sugeruje, że nie zgodzi się na jego dalsze orzekanie w związku z przekroczeniem 65 roku życia. Oparcie się o art. 14 właściwie nie daje mi pola manewru, bo artykuł ten mówi o tym, że pierwszego prezesa w razie jego nieobecności zastępuje „Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego” – tłumaczy sędzia”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dariusz-zawistowski-malgorzata-gersdorf-pozostaje-pierwsza-prezes-sadu-najwyzszego/1p7plh0

— LIBERAŁOWIE UWAŻAJĄ LEWICĘ ZA SWOJĄ PRZYSTAWKĘ – Rafał Woś w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim: “Chciałem w ten sposób powiedzieć lewicy, że jak z góry przyjmie tezę, że wasza strona chce ich tylko zniszczyć i wysłać do więzień, to efekty będą katastrofalne właśnie dla podmiotowości lewicy. Od lat jest w Polsce tak, że liberałowie uważają lewicę za swoją przystawkę. Wiedzą, że lewica trochę pokrzyczy, a potem przyzna z zaciśniętymi zębami, że nie można trwonić głosów na Razem, Śpiewaka czy innego Biedronia. Bo przecież trzeba zatrzymać PiS. Dla liberałów to idealna logika. Dla lewicy – skazywanie siebie na brak politycznej podmiotowości i niezależności”.

— WOŚ O ZGUBNEJ NARRACJI MEDIÓW TOŻSAMOŚCIOWYCH: “To w dużej części wina tożsamościowych mediów, po obu stronach. Ich narracja powoduje, że w końcu obie strony przestają wzajemnie dostrzegać w sobie człowieka. A przecież w dużej mierze to publicyści stworzyli ten podział, wymyślili go i w niego potem uwierzyli […]. Dziennikarzom wydaje się, że jak ktoś poparł w pewnym momencie jakąś formację, to już całym sobą i na całe życie”.

— WOŚ O NIEPOKOJĄCYCH NASTROJACH PO LIBERALNEJ STRONIE: “Z niepokojem obserwuję widoczne po liberalnej stronie nastroje, które można by oddać słowami „źle zrobiliśmy, że oddaliśmy władzę”. To jest groźne dla demokracji. Boję się, że po waszej stronie może też wykiełkować podobne myślenie […]. A ja chcę mieć pewność, że zrobiłem wszystko, co mogłem, by temu zapobiec”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/411754-wos-dla-sieci-pis-moze-potrzebowac-lewicowego-partnera

— URODZINY: Adam Bielan, Pawel Ciacek kończy 50 lat, Anna Dryjańska, Barbara Dolniak.