Agnieszka Pomaska dla 300. Po tym tekście obejrzysz dokładnie każde opakowanie

 • Substancje groźne dla naszego zdrowia mogą występować w przeróżnych produktach, z którymi stykamy się na co dzień. Należą do nich między innymi środki czystości, zabawki, meble czy wreszcie wspomniane opakowania żywności. Tym razem chciałabym zwrócić Waszą uwagę właśnie na te ostatnie zarówno dlatego, że mamy z nimi styczność każdego dnia, jak i dlatego, że najłatwiej zmienić nasze przyzwyczajenia z tym związane.
 • Weźcie więc do ręki dowolne plastikowe opakowanie i sprawdźcie jaka cyfra znajduje się w środku charakterystycznego trójkąta ze strzałkami ♻.
 • Jeśli słyszycie dziś o tym po ta pierwszy, nie znaczy to, że problem jest błahy. Ta sytuacja przypomina mi tę związaną z brakiem świadomości szkodliwości palenia, nie tak przecież dawno. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu palono wszędzie: w samolotach, restauracjach, studiach telewizyjnych czy podczas sejmowych komisji. Dziś o szkodliwości palenia wiedzą wszyscy, a większa moda jest na rzucenie palenia niż na publiczne pokazywanie się z papierosem. Co prawda odwyk od plastiku w naszym codziennym życiu może być dużo trudniejszy, ale to nie oznacza, że nie możemy jego produkcji i używania trochę ograniczyć. Z korzyścią dla środowiska i dla nas samych.
 • WIĘCEJ – NA 300POLITYKA

Agnieszka Pomaska zobaczyła na Instagramie autora Stanu Gry skuter obwieszony reklamówkami z zakupami i napisała, że ma nadzieję, że to chociaż do sprzątania po psach. I tak wywiązała się dyskusja, której efektem jest ten tekst. Posłanka Platformy Obywatelskiej od lat fascynuje się nową polityką miejską i promowaniem szanowania wspólnej przestrzeni.

ORLEN zwiększa obecność polskich produktów na stacjach. Według badania Kantar dla PKN Ponad 70% Polaków świadomie wybiera towary wyprodukowane w małej, rodzinnej firmie, wspierającej lokalny rozwój

 • Polskie produkty dostępne są już na ponad 50% stacji ORLEN. PKN chce wspierać polskich sadowników i planuje zwiększenie zakupu soków od polskich producentów o 150% Soki zatowarowane są już na 80% stacji własnych ORLEN.
 • – Widzimy olbrzymi potencjał do rozwoju sprzedaży detalicznej w kierunku produktów pochodzących od polskich wytwórców. Dlatego nieustannie poszukujemy możliwości poszerzenia oferty w tym zakresie. W kontekście trudnej obecnie sytuacji polskich sadowników, zwiększenie dostępności i sprzedaży soków z polskich owoców jest dla nas oczywistym wyborem i przejawem nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego. Zainicjowane właśnie działania są korzystne biznesowo, ale również wyznaczają najlepsze, warte naśladowania trendy społeczne – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 • Przeprowadzone przez Kantar badania, pokazują, że 87% respondentów (w tym kierowców) zachęca do zakupu informacja o krajowym pochodzeniu produktów.
 • Z kolei 80% biorących udział w badaniu uważa polskie produkty za lepsze i bardziej ekologiczne. Na decyzje konsumenckie duży wpływ ma także skala produkcji.
 • Ponad 70% Polaków świadomie wybiera towary wyprodukowane w małej, rodzinnej firmie, wspierającej lokalny rozwój.
 • Według 75% respondentów aktywną rolę we wsparciu drobnej przedsiębiorczości w Polsce powinny odgrywać duże, narodowe koncerny.

PKN Orlen ma od dziś dwóch nowych członków zarządu. Jeden to Arwen Arwich – do tej pory szef departamentu prawnego KPRM, prawnik z doświadczeniem międzynarodowym i w bankowości oraz Michał Róg, były wiceprezes Telefoniki, który będzie odpowiedzialny za handel hurtowy. Więcej – na 300POLITYKA.

Technologie cyfrowe tworzą nowe rynki i zmieniają sposób funkcjonowania już istniejących – raport FOR

 

 • Koszty poszukiwania występują nie tylko w przypadku wyszukiwania najtańszego sklepu czy najbardziej nam odpowiadającego towaru, lecz także w wielu innych dziedzinach naszego życia, łącznie z szukaniem pracy lub życiowego partnera.
 • Zarówno powstała w 2000 roku platforma ofert pracy Pracuj.pl, jak i działająca od 2003 roku zawodowa sieć społecznościowa LinkedIn mają obecnie w Polsce już ok. 2 mln użytkowników i były w 2016 roku odpowiednio 44. i 68. wśród najczęściej odwiedzanych stron w Internecie.
 • Znacząco też usprawniły funkcjonowanie rynku pracy. W skali świata McKinsey szacuje, że działanie internetowych platform kojarzenia pracowników może do 2025 roku podnieść globalny PKB o 2%. O rosnącym znaczeniu internetowych poszukiwań świadczy również to, że już 1/3 małżeństw w USA zawierana jest między osobami, które poznały się w Internecie. Co ciekawe, małżonkowie, którzy poznali się w ten sposób, są lepiej dopasowani, a ich małżeństwa nieznacznie trwalsze.
 • Wiążące się z rozwojem platform internetowych niskie koszty poszukiwania, mechanizmy reputacyjne oraz korzyści skali umożliwiły rozwój ekonomii współ- dzielenia, czyli rozproszonego wykorzystania nieużywanych w przeciwnym razie zasobów (Koopman, Mitchell i Thierer, 2015). Dzięki nim możemy, wyjeżdżając na dłużej, bez większych obaw wynająć swoje mieszkanie, by nie stało w tym czasie puste, albo, jadąc gdzieś, zabrać dodatkowego pasażera w zamian za zwrot kosztów paliwa.
 • Więcej – w raporcie FOR.

Kto najwięcej zarobił w tym tygodniu? Akcjonariusze Pekao S.A.

 • Zarząd Pekao S.A. na wniosek prezesa Krupińskiego odstąpił od dalszych negocjacji z Alior Bankiem.
 • Inwestorzy więcej niż pozytywnie odebrali odstąpienie Pekao od fuzji z Aliorem. Do tego, bardzo pozytywnie giełda odebrała wyniki banku: otworzenie 200 tys. nowych rachunków i pozyskanie 1 mld zł depozytów, wzrost skonsolidowanego zysk netto (+7,3%) i dochodów z działalności banku komercyjnego (wzrosły o 9%).
 • W związku z tym, że kurs Pekao wystrzelił aż w sumie o 10pp, najwięcej w tym tygodniu zarobili jego akcjonariusze a przede wszystkim ci najwięksi, którzy doprowadzili do repolonizacji – Polski Fundusz Rozwoju i PZU.
 • PFR zarobił 400 mln zł, PZU ok 800 mln.

CIEKAWOSTKA: Trasa Tour de Polognie pokrywa się z obszarem działania Taurona

 • W tym roku trasa kolarskiej ligi mistrzów pokrywała się z obszarem działania Grupy TAURON – oficjalnego sponsora wyścigu.
 • W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Tour de Pologne obchodził swoje 90. urodziny, a najlepsi kolarze walczyli w nim po raz 75. Zwycięzcą został POlak, Michał Kwiatkowski.
 • Na metach w Krakowie, Katowicach, Zabrzu i Bielsku-Białej obecne były się mobilne domy TAURONA. W niezwykłej konstrukcji można było poznać ciekawostki związane z ekologicznymi systemami grzewczymi. Doradcy podpowiadali, jak wymienić ogrzewanie na ekologiczne, porównywali koszty eksploatacji różnych urządzeń, których na co dzień używamy w domu. Eksperci TAURONA doradzali, jakie ogrzewanie wybrać, by odpowiadało potrzebom domowników oraz ich możliwościom finansowym.

CIEKAWOSTKA DLA EURO-BYWALCÓW: Susza przetrzebiła belgijskie plony ziemniaka, POLITICO pisze, że może się to odbić na podaży belgijskich frytek!

 • W Brukseli sezon ogórkowy (ale nie ziemniaczany) w pełni do tego stopnia, że leadem europejskiego POLITICO jest problem suszy, która przetrzebiła plony ziemniaka i alarm wśród dostawców belgijskich frytek!
 • Więcej na POLITICO EUROPE.

INTRYGUJĄCE: THE ECONOMIST – PODATKI TRZEBA DOSTOSOWAĆ DO XXI WIEKU

Tekst okładkowy The Economist o tym jakim reliktem są dzisiejsze systemy podatkowe – link.

 

STRATEG: CZY KORPORACJE TO ORGANIZACJE CHARYTATYWNE JUTRA?

 • John Wood porzucił wysoką pozycję w Microsoft, by ratować świat – tak zaczyna swój tekst Ozy.com. Jest naczelnym innowatorem w światowym ruchu non-profit. W ciągu 20 lat zebrał pół miliarda dolarów na cele dobroczynne. Opowiada o tym, jak korporacje powinny wspierać dobroczynność jutra.
 • Tekst na OZY.