— 300 ZŁ TO DLA CIEBIE OCHŁAPY – SE O WYPOWIEDZI POSŁA NOWOCZESNEJ: “Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (63 l.) zdecydowanie odniosła się do słów posła Nowoczesnej Pawła Kobylińskiego (36 l.). Polityk powiedział, że pieniądze w ramach programu „Dobry Start” to „ochłap”. – Buta i pogarda dla polskich rodzin w wykonaniu Nowoczesnej trwa w najlepsze – skomentowała Rafalska na Twitterze”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/minister-rafalska-ostro-o-nowoczesnej-aa-MsvN-WRTj-Kv11.html

— POSEŁ NOWOCZESNEJ: 300 ZŁ NA DZIECKO TO OCHŁAP! – tytuł w Fakcie.

— ZAPOWIADAŁ WYSOKI PRESSING A TŁUMACZY SIĘ Z NISKIEJ AKTYWNOŚCI – TVN WARSZAWA O TRZASKOWSKIM: “Rafał Trzaskowski dopiero co zapowiadał w kampanii „wysoki pressing”, a jego aktywność znów nieco osłabła. Zwłaszcza na tle głównego konkurenta, który rozpoczął właśnie tour po warszawskich blokowiskach. – Panie pośle, Patryk Jaki ostatnio spotyka się z warszawiakami, robi konferencje, akcję „100imy pod blokiem”, a o panu jest cicho. Nie obawia się pan, że główny kontrkandydat trochę panu ucieka? – zapytał na środowej konferencji reporter TVN24. Zapanowała lekka konsternacja, wszak krótki briefing dotyczył pomysłów na walkę ze smogiem, nie zaś konkurowania z Patrykiem Jakiem. Trzaskowski próbował się tłumaczyć na dwa sposoby. Z jednej strony podkreślał, że jest aktywny, „zajmuje się rozmową z warszawiakami od wielu miesięcy, odbył ponad 150 spotkań i to Patryk Jaki ma sporo do nadrobienia”.

— INTENSYWNY PRESSING PRZYGASŁ – DALEJ TVN WARSZAWA: “Po kilku dniach intensywny „pressing” jednak przygasł, a Trzaskowski znów przestał być widoczny. W miniony weekend nagrał jedynie krótki spot z udziałem żony, dzieci, psa i popularnej niebieskiej ławeczki, na której wcześniej organizował spotkania z warszawiakami. „Zastanawialiście się, gdzie jest ławeczka? U nas na podwórku” – napisał na Twitterze. W odpowiedzi sympatycy Jakiego szybko wytknęli Trzaskowskiemu, że schowaniem ławeczki jedynie potwierdził, że od początku nie był to najlepszy pomysł”.
https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,zapowiadal-wysoki-pressing-tlumaczy-sie-z-niskiej-aktywnosci,268305.html

— MARCIN MASTALEREK O ZNIKNIĘCIU I POJAWIENIU SIĘ TRZASKOWSKIEGO NA ŚWIĘCIE PSZCZOŁY: NAJDZIWNIEJSZA RZECZ W KAMPANII JAKĄ WIDZIAŁEM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/08/09/

— DANIEL STENZEL Z TVN24 NA FACEBOOKU: “Już kampania? Nie, to po prostu „spotkania”. Jeśli wygrana leży na ulicy, to jeden kandydat już się po nią schyla od paru dni. @ Bemowo, Warszawa, Poland”.

— PROFESOR PARUCH O KAMPANII JAKIEGO: “Patryk Jaki idzie dobrą ścieżką, pokazując różne oferty programowe dla różnych segmentów wyborców. Nie dzieli wyborców z względu na płeć czy poziom zamożności, ale bardziej wnikliwie składa im różne oferty. Słyszymy coraz to nowe propozycje. Pozostaje natomiast obszar wizerunkowy i tutaj jest większa potrzeba pracy dla kandydata Zjednoczonej Prawicy, ale chyba jeszcze nie na tym etapie kampanii wyborczej, która oficjalnie się jeszcze nie zaczęła. Obie strony dopiero przygotowują się do ostatecznego starcia, tym bardziej, że pojawili się w przestrzeni publicznej inni kandydaci, którzy też będą mieli pewien wpływ na to, co się będzie działo”.

— PARUCH UWAŻA KAMPANIĘ TRZASKOWSKIEGO ZA WIZERUNKOWĄ: “Popatrzmy na to trochę inaczej. Każdy event musi czemuś służyć. Nie bardzo wiem, jaki był cel sięgnięcia akurat po taki środek w kampanii wyborczej. Jeśli miało to ocieplać jego wizerunek poprzez pokazanie się z rodziną, to mam pytanie, po co? Być może miało to jakiś cel, ale ja go nie widzę. Nie dostrzegam uporządkowanego programu dla mieszkańców Warszawy. Być może kampania Trzaskowskiego ma tylko charakter wizerunkowy. Jeśli tak, to nie jest to dobry pomysł. Takie rozwiązania są natomiast stosowane w grze politycznej”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/407190-nasz-wywiad-prof-paruch-o-patryku-jakim

— JAKUB MAJMUREK O STRATEGII ATAKU NA UPRZYWILEJOWANE ELITY: “Ataki na „uprzywilejowane elity” wywołują bardzo różne reakcje. Z pewnością umacniają poparcie PiS wśród tych grup społecznych, które na niechęci do elit III RP budowały przez lata swoją tożsamość, a swoje aspiracje na marzeniach o zajęciu ich miejsca. Z drugiej strony słyszymy głosy o niebezpiecznym populizmie i wynoszeniu na piedestał chama (jak ujął to Krzysztof Łoziński z KOD). Eliza Michalik w głośnym poście w mediach społecznościowych gwałtownie zaprotestowała przeciw traktowaniu jej życia jako „nieprawdziwego” i oderwanego od rzeczywistych problemów. Post zrobił świetne zasięgi – można przypuścić, że wyraził odczucia wielu osób, które nie czują się dobrze w atmosferze, gdzie znajomość francuskiego nagle staje się zarzutem. Faktem jest, że gdy zaczynamy rozliczać poszczególne osoby z przywileju łatwo może zmienić się to w pełen nadużyć populistyczny festiwal. Zwłaszcza, iż wiele biografii, osób które nie wywodzą się ani z elit ani z klasy ludowej jest pod tym względem niejednoznaczna. Niejednokrotnie trudno wydać wyrok: „uprzywilejowany” lub nie”.
http://m.newsweek.pl/opinie/pis-przedstawia-sie-jako-partia-zwyklego-czlowieka-ile-w-tym-prawdy-,artykuly,431235,1.html

— PAD O TYM, ŻE SKŁANIA SIĘ DO ZABLOKOWANIA ORDYNACJI DO PE – mówi Piotrowi Zarembie w DGP: “Przysługuje mi 21 dni na przeanalizowanie tej ustawy. Biuro Prawa i Ustroju w mojej kancelarii taką analizę szykuje, ale i ja sam przyglądam się temu aktowi prawnemu i historii prac nad nim. I mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego. Wszyscy przyznają, że realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent. To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie. Kwestionuję to z demokratycznych pozycji, próg pięcioprocentowy to rozsądne rozwiązanie. Nie widzę potrzeby wymuszania w ten sposób systemu dwupartyjnego. Nie widzę potrzeby wymuszania koalicji wyborczych na warunkach największych partii. Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji”.

— DUDA O ORDYNACJI, KTÓRA UNIEMOŻLIWIA CZĘŚCI POLAKÓW POSIADANIE REPREZENTACJI W PE: “Można snuć takie rozważania. Dla mnie ta ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Prezydent powinien stać na straży reguł, które czynią parlamentaryzm, demokrację czymś realnym”.

— DUDA O PREZYDENTURZE: “To jest albo próba wymuszania na mnie czegoś, albo wyraz niezrozumienia, czym jest prezydentura. Ona polega na bacznym obserwowaniu sceny politycznej, próbach jakiegoś jej wyważania, czasem mediowania, ale też na realizacji własnego programu. Patrzę, czego chcą moi wyborcy. Oni chcą reformy wymiaru sprawiedliwości. Ja się rok temu nie zgodziłem na sejmową wersję reformy, ale też zaproponowałem własne rozwiązania, które owszem, ograniczały władzę prokuratora generalnego, ale uwzględniały zasadniczy cel, jakim jest naprawa wymiaru sprawiedliwości. Ta ustawa, którą podpisałem teraz, jest kontynuacją tej reformy. Ona precyzowała i wzmacniała rozwiązania uzgodnione przez PiS ze mną. Dlaczego miałbym jej nie podpisać?”

— PAD CYTUJE PROF. GINTOWT-JANKOWICZ O NIEMOŻLIWOŚCI ZAWIESZENIA PRZEPISÓW: “Profesor Maria Gintowt -Jankowicz, znakomity prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, powiedziała prosto: nie ma w polskim systemie prawnym organu, który może zawieszać obowiązujące przepisy ustawy. Można kwestionować je przed Trybunałem Konstytucyjnym. Ale nawet on zawieszać ustawy czy jej poszczególnych przepisów przed swoim orzeczeniem nie może. Konstytucja ani akty niższego rzędu dla nikogo nie przewidują takiego uprawnienia. Co gorsza, SN zrobił to we własnej sprawie, bo dotyczącej sędziów SN. To postanowienie w zakresie rzekomego „zawieszenia” obowiązywania niektórych przepisów ustawy uznać należy za nieważne z mocy prawa”.

— PAD NA PYTANIE ZAREMBY CZY SWOIMI WYSTĄPIENIAMI NIE ODDALA SIĘ OD POPARCIA PRZEZ PIS: “Chcę realizować zobowiązania wobec wyborców. I działać zgodnie ze swoim sumieniem. Tam, gdzie trzeba, mówię: stop, na to nie mogę się zgodzić”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/579060,prezydent-andrzej-duda-weto-ordynacja-wyborcza-do-pe-zawetowanie-ustawa-wybory-pis-sn-kontytucja-wywiad.html

— RZECZNIK SN MICHAŁ LASKOWSKI O ODPOWIEDZIALNOŚCI PAD PRZED TS– mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkieiwczem w RZ: “No tak to trzeba traktować, w tych kategoriach. Będzie to jakiś delikt konstytucyjny, będzie to złamanie prawa z potencjalnymi formami odpowiedzialności w przyszłości…

Jakimi?

Przed Trybunałem Stanu. (…) Istnieje potencjalna odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Mówimy oczywiście teoretycznie. Ale jeśli przeczytać przepisy o odpowiedzialności prezydenta w konstytucji, no i całe piśmiennictwo z tym związane, to jest to przypadek, który ewentualnie kwalifikuje się do takiego postępowania”.
https://www.rp.pl/Sadownictwo/180809531-Rzecznik-Sadu-Najwyzszego-Michal-Laskowski-Nie-stosujac-sie-do-orzeczenia-SN-prezydent-zlamie-prawo.html

— CZABAŃSKI PREZESEM RADIA? – Agnieszka Burzyńska w Fakcie: “Media narodowe nie mają szczęścia do szefów. W tajemniczych okolicznościach został zawieszony nominat „dobrej zmiany”, czyli prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. Według nieoficjalnych informacji Faktu chrapkę na objęcie tego dobrze opłacanego stanowiska ma sam Krzysztof Czabański”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/krzysztof-czabanski-bedzie-szefem-polskiego-radia/8ycjk5h

— MIĘDLAR BĘDZIE KANDYDOWAŁ W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH? – ONET: “Propozycja, by Jacek Międlar wystartował w wyborach prezydenckich we Wrocławiu padła w sobotę na wrocławskim Rynku ze strony Romana Zielińskiego (autora książki „Jak pokochałem Adolfa Hitlera”), który w środowisku kiboli Śląska Wrocław uchodzi za jednego z przywódców”.
https://wroclaw.onet.pl/wroclaw-miedlar-bedzie-kandydowal-w-wyborach-samorzadowych/92642zn

— JADWIGA EMILEWICZ O UŁATWIENIACH DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I WALCE Z PIECZĄTKAMI – mówi w rozmowie z Marcinem Piaseckim i Arturem Osieckim w RZ: “Innym przykładem jest nasza inicjatywa zebrania ograniczeń biurokratycznych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pytaliśmy wszystkie ministerstwa o to, w jakich obszarach mogłyby zmniejszyć uciążliwości administracyjne. Mam nadzieję, że kulturą redukcji uda się nam zarazić pozostałych ministrów i kolejne ułatwienia będziemy systematycznie wprowadzać. Prostym przykładem jest zniesienie pieczątek. Obowiązek ich stosowania jest archaiczny w sytuacji, w której pieczątkę możemy wyrobić na co drugim rogu ulicy, a sama pieczęć nie jest żadnym materialnym potwierdzeniem, dowodem. A z takich drobnych niedogodności składa się życie małego i średniego przedsiębiorcy.

— EMILEWICZ O MNIEJ SZKODLIWYCH PRODUKTACH PRZEMYSŁU TYTONIOWEGO: “Rolnictwo to ogromny potencjał dla Przemysłu 4.0 i dla zaawansowanego przetwórstwa. Polska powinna eksportować już nie tylko same borówki czy porzeczki, ale jak najwięcej produktów przetworzonych. Co do tytoniu – jestem przeciwniczką palenia i chciałabym Polski bez papierosa. Jednak zdaję sobie sprawę, że to nierealne. Przemysł tytoniowy jednak się zmienia, produkujenowoczesne i według badań naukowych mniej szkodliwe wyroby. Jestem za tym, aby mógł o nich informować. A na rewolucji technologicznej powinni skorzystać nasi plantatorzy, tak jak i cała nasza gospodarka”.

— EMILEWICZ O WOJNIE CELNEJ Z USA, KTÓRA MARTWI BO NIEMCY SĄ NASZYM PIERWSZYM PARTNEREM HANDLOWYM: “I martwi. Niemcy to nasz pierwszy partner handlowy, a zatem każde tąpnięcie w gospodarce niemieckiej poczujemy nad Wisłą. Dlatego kolejny zapowiadany przez USA krok, czyli cła na samochody i części samochodowe, to dla nas poważne zagrożenie. Dobrze, że zostało zażegnane, przynajmniej czasowo, podczas spotkania Trump – Juncker”.
https://www.rp.pl/artykul/1374721-Minister-Emilewicz–PiS-stara-sie-obnizac-podatki.html

— CHŁODNE RELACJE W MINISTERSTWIE FINANSÓW – Bartek Godusławski w DGP: “Jako pierwszy informacje o tym, że Paweł Gruza będzie się ubiegał o stanowisko wiceprezesa KGHM, podał „Puls Biznesu”. To jego drugie podejście do KGHM, bo w DGP opisywaliśmy, że rozważał już start w konkursie na prezesa. Niezależnie od decyzji Pawła Gruzy i wyników konkursu minister Czerwińska wolałaby współpracować z kimś innym w sprawach podatkowych – mówi nasz rozmówca z MF. Chłodne relacje na linii Gruza-Czerwińska to przede wszystkim efekt rozstrzygnięcia przez premiera Mateusza Morawieckiego, kto zajmie jego miejsce w fotelu ministra finansów. Tajemnicą poliszynela jest, że oboje bardzo zabiegali o to stanowisko. Z otoczenia zarówno szefowej MF, jak i premiera płyną dzisiaj zarzuty, że wiceminister odpowiadający za kwestie podatkowe gra na siebie i przypisuje sobie zasługi związane z uszczelnieniem systemu podatkowego. Ograniczenie skali wyłudzeń i oszustw jest faktem, a eksperci nie zgadzają się jedynie co do tego, jak wiele z tego można przypisać skarbówce”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/579080,chlodne-relacje-personalne-w-miisterstwie-finansow.html

— SKOKOWE WZROSTY PEKAO S.A.: “Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao S.A. wyniósł w pierwszym półroczu 2018 r. 932,1 mln zł, co przełożyło się na wzrost o +7,3% r/r i poprawę rentowności. Dochody z działalności banku komercyjnego2 wzrosły o 9% r/r. Nowa oferta pozwoliła na otworzenie do tej pory 200 tys. nowych rachunków i pozyskanie 1 mld zł depozytów. Oprócz zmian w ofercie, modernizujemy Bank od środka, aby nasze działania były efektywne. Dobrym przykładem takich rozwiązań jest uproszczona, zautomatyzowana ścieżka odnowień kredytów dla MŚP w rachunku bieżącym. Nowa firma z segmentu MŚP, oczekuje na decyzję kredytową maksymalnie 5 dni. Te działania spowodowały wzrost wolumenów kredytowych segmentu MŚP o +9% i co za tym idzie zwiększenie udziałów rynkowych. Będziemy kontynuować ten proces – powiedział Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.”.
http://media.pekao.com.pl/pr/398522/wyniki-finansowe-banku-pekao-s-a-po-pierwszym-polroczu-2018-roku-konse

— 17 lat temu wystartowała stacja TVN24.

— URODZINY:Marek Kuchciński, Waldemar Kumór, Bogumiła Boba.