— NA CZAS PARLAMENTARNYCH WAKACJI I TZW. SEZONU OGÓRKOWEGO, OBRAZ DNIA BĘDZIE DOSTĘPNY TYLKO W NIEKTÓRE DNI, W KTÓRYCH DZIEJE SIĘ COŚ W POLITYCE.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PMM: Od przyszłego roku w kieszeniach przedsiębiorców, w podatkach, niższym ZUS-ie, zostanie 5,3 mld złotych
Karczewski: Myśleliśmy o pakiecie demokratycznym, ale z tą opozycją, która jest totalną opozycją, która kwestionuje wszystko, trzeba jednak odwrócić ten proces
Karczewski o nowelizacji ordynacji do PE: Zamówiłem ekspertyzy. Nie zgadzam się z opinią, którą otrzymaliśmy z BL Senatu
Karczewski: Właściwie wszystkie ustawy przyjęliśmy bez poprawek. To świadczy, że były dobrze przygotowane
Posłanki PiS piszą do Przyłębskiej i zwracają się z apelem o jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej dot. aborcji
Stefaniak zapowiada postawienie w Warszawie klimatyzowanych i ogrzewanych przystanków
Senat przyjął nowelizację ordynacji do PE
http://300polityka.pl/live/2018/07/27/

*****

FAKTY TVN

— DŁUGOPIS ANDRZEJA DUDY DZIAŁAŁ I PREZYDENT GO UŻYŁ – zapowiedź: Krajowa Rada Sądownictwa wybrana przez polityków już niedługo do Sądu Najwyższego wybierze sędziów. W tłumie przed Pałacem Prezydenckim było sporo emocji i łez – od gazu łzawiącego.

— NA DEMONSTRACJI BYŁA ZŁOŚĆ I ROZCZAROWANIE PREZYDENTEM – Maciej Knapik.

— W STOLICY DOSZŁO DO INCYDENTU Z UŻYCIEM GAZU – Knapik: W Internecie policja przekazała, że to protestujący użyli gazu wobec policjantów, ale na portalach społecznościowych jest film, który niewyraźnie, ale jednak pokazuje moment, w którym funkcjonariusz użył gazu. Policja: użył gazu, ale w odpowiedzi na gaz użyty przed demonstrantów.

— OPOZYCJA DOMAGA SIĘ WYJAŚNIEŃ, ALE ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA JUŻ JEST – Knapik.

— DO ZAJŚCIA DOSZŁO, GDY POLICJA INTERWENIOWAŁA WOBEC OSÓB WYPISUJĄCYCH NA CHODNIKU OBRAŹLIWE HASŁA. Doszło do przepychanek. Policja twierdzi, że nie miała wyjścia – Knapik.

— WRACAMY DO CECH SYSTEMU, JAKIE MIAŁ KOMUNIZM – MÓWIĄ PROFESOROWIE PRAWA, BO TAKIEJ KONTROLI POLITYKÓW W TYLU INSTYTUCJACH DAWNO NIE BYŁO – zapowiedź: Wyliczają jednym tchem: Trybunał Konstytucyjny, prokuratura, komisje wyborcze, sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy. I dodają: „Tak PiS domyka system”.

— NAJPIERW PIS Z UDZIAŁEM PREZYDENTA PRZEJĘŁO TK, NA CZELE PROKURATURY STANĄŁ POLITYK. DO TEGO DOSZŁY ZMIANY W KBW I W SĄDACH POWSZECHNY – Jakub Sobieniowski: KRS wybrali politycy, a jej członków nie wiadomo kto rekomendował.

— W SĄDZIE NAJWYŻSZYM ZMIANOM NIE ZAPOBIEGŁ NAWET NAJBARDZIEJ OCZYWISTY ZAPIS O 6-LETNIEJ KADENCJI PREZESA – Sobieniowski.

— W TAKICH WARUNKACH SĄDY BĘDĄ DECYDOWAĆ O WYBORCZYCH PROTESTACH, MINIMALNYCH ZWYCIĘSTWACH LUB PORAŻKACH W WYBORACH – Sobieniowski.

— JUŻ TERAZ WIELU PRAWNIKÓW MÓWI O ZARZUTACH I KARACH ZA TO, CO TERAZ RZĄDZĄCY ROBIĄ Z WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI – Sobieniowski.

— W TEJ SYTUACJI WYBORY SAMORZĄDOWE WYRASTAJĄ NA NAJWAŻNIEJSZE PO OBALENIU KOMUNIZMU – Sobieniowski: Bo każda z pozostałych władz – wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza – jest trzymana w jednym ręku.

— PREZYDENT JUŻ NIE STAWIA WARUNKÓW PIS-OWI – Sobieniowski:

— EWOLUCJA ANDRZEJA DUDY – Sobieniowski. Wypowiedzi PAD z debaty z bPBK: “Pan podpisywał wszystko, co PO chciała, żeby pan podpisał”; “Ja jestem człowiekiem niezłomnym”; prezentacja wniosku o rozpisanie referendum.

— GDY PIS W SENACIE ODRZUCIŁO NAJWAŻNIEJSZĄ INICJATYWĘ ANDRZEJA DUDY, TO NASTĘPNEGO DNIA PODPISAŁ NOWELIZACJĘ, ODWOŁUJĄCĄ SIĘ DO NIEISTNIEJĄCYCH PRZEPISÓW – Sobieniowski.

— ANDRZEJ DUDA NIE BĘDZIE ROZSZCZELNIAŁ DOMYKANEGO SYSTEMU – Sobieniowski.

— SENAT PRZYJĄŁ ZMIANY W ORDYNACJI WYBORCZEJ. W przyszłym roku 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już na nowych zasadach. Każdy okręg ma mieć konkretną liczbę wybieranych posłów. Zyska PiS i Platforma Obywatelska, małe partie w takim wyścigu mogą zniknąć – bez materiału.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MAŁY ZUS DLA MAŁYCH FIRM: Jak mała firma to i mały ZUS – tak będzie od początku przyszłego roku dzięki przyjętym dziś przez Senat zmianom. Składki proporcjonalne do przychodu nie większego niż 5 250 zł to jedna z obietnic z tzw. piątki premiera Mateusza Morawieckiego, który spotykał się z przedsiębiorcami w Wielkopolsce.

— Nie chcemy politycznych sądów i nadzwyczajnych kast – mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i przekonuje, że bez reformy wymiaru sprawiedliwości nie można mówić o sprawnym państwie. Wbrew apelom sędziowskich korporacji – do Sądu Najwyższego zgłosiło się znacznie więcej kandydatów niż jest sędziowskich wakatów.

— SŁOWA O NADZWYCZAJNEJ KAŚCIE.

— TO POTWIERDZAŁO, ŻE SĄDOWNICTWO POTRZEBUJE REFORMY – Graczak.

— O UPOLITYCZNIONYCH SĄDACH WIEDZIELI POLITYCY PO – Graczak.

— TAKI BYŁ PROMIEŃ ODDZIAŁYWANIA PLATFOTRMY – archiwalne słowa Jana Rulewskiego.

— RZĄD I PREZYDENT SĄ ZGODNI DLATEGO PAD PODPISAŁ NOWELIZACJĘ – Graczak.

— MIMO PRESJI ŚRODOWISKA DO SN ZGŁOSIŁO SIĘ 114 KANDYDATÓW – Graczak.

— W materiale o sędzim na telefon i nieprawidłowościach w sądach.

— ŚRODOWISKO NIE JEST SAMO SIĘ W STANIE SPRAWIEDLIWIE SĄDZIĆ DLATEGO IZBA DYSCYPLINARNA JEST POTRZEBNA – Michał Woś.

— W materiale o sędziach sądu wojennego.

— ATAK NA POLICJANTÓW – belka.

— Protesty opozycji coraz mniej liczne, ale częstsze są przypadki agresji. To już nie tylko wulgarne hasła, ale również próby dewastacji samochodów policyjnych i ataki na samych policjantów. Ktoś z pikietujących przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie użył gazu wobec policjantów. Jeden z nich odpowiedział również gazem.

— ZACZĘŁO SIĘ OD WULGARNYCH HASEŁ WYPISYWANYCH I WYKRZYKIWANYCH PRZED PAŁACEM PREZYDENCKIM, POLICJANCI ZACZĘLI LEGITYMOWAĆ WANDALI CO NIE SPODOBAŁO SIĘ PODOBNO POKOJOWO NASTAWIONYM MANIFESTANTOM –Marcin Szypszak.

— W PEWNYM MOMENCIE KTOŚ UŻYŁ WOBEC POLICJANTÓW GAZU, W SYTUACJI ZAGROŻENIA POLICJANT RÓWNIEŻ UŻYŁ GAZU – Szypszak.

— GW SUGEROWAŁA, JAKOBY POLICJA PIERWSZA UŻYŁA GAZU – Szypszak.

— TWEET KATARYNY O LINCZU NA POLICJANTACH – Szypszak.

— POLICJANCI UŻYWAJĄ GAZU STRUMIENIOWEGO NIE MA MOŻLIWOŚCI JEGO ROZPYLENIA – rzecznik policji.

— W materiale o tweetach polityków PO.

— TYMCZASEM TO W 2008 ZA RZĄDÓW PO DOSZŁO DO BRUTALNEGO ZATRZYMANIA 800 KIBICÓW – Szypszak.

— W materiale o akcji “Widelec” o represjach wobec kibiców wykrzykujących “Donald matole”.

— POLICJA WYKAZAŁA SIĘ BARDZO DUŻĄ KOMPETENCJĄ JESTEM PEŁEN UZNANIA – archiwalna wypowiedź Tuska.

— WOBEC PROTESTUJĄCYCH PODCZAS ZJAZDU EPP UŻYTO GAZU W ŻELU , PADŁY STRZAŁY DO GÓRNIKÓW W JSW – Szypszak.

— BÓJ O WARSZAWĘ: Krzysztof Czuma, warszawski radny odchodzi z Platformy Obywatelskiej, bo ma dość patrzenia na nierzetelne gospodarowanie majątkiem i okradanie miasta. Były już radny Platformy zaapelował o to, by głosować na Patryka Jakiego.

— JAKI Z POPARCIEM RADNEGO PO,TO KOLEJNY RADNY PO, KTÓRY POPARŁ JAKIEGO- Jan Korab.

— BĘDĄ KOLEJNE PRZEJŚCIA – Jaki.

— TO ZŁA WIADOMOŚĆ DLA TRZASKOWSKIEGO, INTERNAUCI SZYBKO WYTKNĘLI MU, ŻE TAKĄ SAMĄ JAK DZIŚ OBIETNICĘ ZŁOŻYŁA W 2006 HGW – Korab.

— FALSTART KANDYDATA SLD – Korab.

— CELIŃSKI WYMIENIONY NA ROZENKA ZNANEGO Z OBROŃCY SB-CKICH EMERYTÓW I ZASTĘPCA URBANA – Korab.

— AMERYKAŃSKIE WSPARCIE DLA POLSKI – Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zakończył dwudniową wizytę w amerykańskiej stolicy. Wczoraj rozmawiał w Białym Domu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

— PREMIER WĘGIER KRYTYCZNIE O KE: Dni obecnej Komisji Europejskiej są już policzone, potrzebujemy nowej, które będzie miała nowe podejście do spraw migracji – mówi premier Węgier Victor Orban. Szef węgierskiego rządu nawet nie próbuje ukrywać swej niechęci wobec unijnych polityków i urzędników, którzy chcą ingerować w wewnętrzne sprawy jego kraju.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PRZEPYCHANKI I GAZ ŁZAWIĄCY WCZORAJ, DZIŚ WZAJEMNE OSKARŻENIA – zapowiedź.

— DO SPIĘCIA MIĘDZY POLICJĄ A PROTESTUJĄCYMI DOSZŁO JUŻ PO OFICJALNYM ZAKOŃCZENIU DEMONSTRACJI – Dariusz Ociepa.

— NA CHODNIKU PRZED PAŁACEM JEDEN Z PROTESTUJĄCYCH WYPISYWAŁ SPRAYEM HASŁA – Ociepa dalej.

— DO INTERWENIUJĄCYCH POLICJANTÓW PODBIEGLI INNI PROTESTUJĄCY, SYTUACJA ZACZĘŁA WYMYKAĆ SIĘ SPOD KONTROLI – Ociepa.

— NIEKTÓRZY ŚWIADKOWIE, W TYM OBECNI NA MIEJSCU POLITYCY PLATFORMY, MÓWIĄ O NIEADEKWATNEJ REAKCJI FUNKCJONARIUSZY – Ociepa dalej.

— PO KILKU MINUTACH KTOŚ UŻYŁ GAZU ŁZAWIĄCEGO – Ociepa.

— ZDANIEM POLICJANTÓW, GAZU NAJPIERW UŻYLI PROTESTUJĄCY – Ociepa dalej.

— UCIERPIAŁO DWÓCH POLICJANTÓW I CO NAJMNIEJ KILKU DEMONSTRUJĄCYCH – Ociepa.

— OPOZYCJA DOMAGA SIĘ WYJAŚNIEŃ OD SZEFA MSWIA – Ociepa dalej.

— KILKA GODZIN PRZED WCZORAJSZYM PROTESTEM PREZYDENT DUDA PODPISAŁ NOWELIZACJĘ USTAWY O SN I KILKU INNYCH USTAW – Ociepa: Po opanowaniu sytuacji, o protestach przed Pałacem przypominały już tylko te nie zawsze nadające się do pokazania w pełni napisy.

— DZIAŁACZE KOD ZAPOWIEDZIELI, ŻE DZIŚ PROTEST ODBĘDZIE SIĘ PRZED SN – Ociepa dalej.

— NIŻSZY ZUS OD NOWEGO ROKU DLA MAŁYCH FIRM.