— PLATFORMA WYCOFUJE UJAZDOWSKIEGO – REAKCJE: http://300polityka.pl/live/2018/07/23/

— BĘDZIE DWUCYFROWY WZROST POLSKIEGO SEKTORA BANKOWEGO – MICHAŁ KRUPIŃSKI BYŁ GOŚCIEM BLOOMBERG TV: Michał Krupiński, Prezes Banku Pekao S.A. w Bloomberg TV w Nowym Jorku: To idealny czas, aby być wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce – podkreślił prezes Banku Pekao SA. – Jesteśmy jednym z największych banków w Polsce, liderem w bankowości korporacyjnej. Spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu polskiego sektora bankowego w najbliższym czasie – dodał. Obserwujemy historycznie najwyższy poziom optymizmu konsumentów, który napędza polską gospodarkę. Czynnikiem napędowym są również inwestycje. Prezes Pekao S.A. omówił także sytuację na rynkach wschodzących, globalnych rynkach finansowych oraz trendy w sektorze bankowym w Europie.
https://www.bloomberg.com/news/videos/2018-07-20/bank-pekao-ceo-says-no-final-view-on-alior-merger-video

— JACEK GĄDEK PISZE, ŻE PYTANIA DUDY SĄ WAŻNE, ALE PIS SIĘ NIE ZGODZI – na gazeta.pl: “Na 10 nowych pytań w referendum Andrzeja Dudy jest kilka nadspodziewanie ważnych dla państwa. Prezydent obstaje jednak przy terminie, którego PiS nie akceptuje. Pytania więc spoważniały, a PiS dostało pretekst, by wszystkie je wyrzucić do kosza. Z ulgą dla wszystkich”.

— TERMIN REFERENDUM PRETEKSTEM DLA PIS DO ODRZUCENIA REFERENDUM – DALEJ GĄDEK: “I właśnie nie pytania, ale termin jest świetnym pretekstem, żeby Andrzej Duda z PiS-em się poróżnili. Pogardzana przez partię rządzącą Państwowa Komisja Wyborcza parę dni temu stwierdziła, że termin 10-11 listopada jest chybiony i to z wielu powodów: duże koszty, przeszkody prawne, kłopot ze znalezieniem ludzi do komisji wyborczych, itd. Teraz PiS – ustami rzeczniczki partii Beaty Mazurek – ochoczo powołuje się na autorytet i argumenty PKW. Stanowisko PKW to świetne alibi, by PiS mogło skasować pomysł referendum. Z ulgą tak dla PiS, jak i prezydenta. A skoro tak, to niech już PiS skasuje coś poważnego, a nie wyśmiewanego”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23697892,andrzej-duda-wyostrzyl-pytania-i-dal-pis-owi-swietny-pretekst.html

— CHŁOPOM ZE ZŁOŚCI SIĘ ULAŁO – PAWEŁ RESZKA w Newsweeku: “Jednym słowem chłopom ze złości aż się ulało! To czarny scenariusz dla PiS. Przypomnę, że partia Kaczyńskiego rządzi dzięki wsi. Jeszcze w lutym 2018 roku na pytanie „czy polityka rządu stwarza szansę na poprawę sytuacji gospodarczej” w lutym 2018 „tak” odpowiadało 71 procent rolników. A teraz? Stoją na drodze z widłami!”
http://m.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/rolnicy-protestuja-przeciw-pis-a-to-zelazny-elektorat-partii-kaczynskiego,artykuly,430377,1.html

— JACEK ŻAKOWSKI: DLACZEGO JAŚNIEJSZA CZĘŚĆ ELEKTORATU MA POPRZEĆ SŁABEGO KANDYDATA? “Tezy Bierzyńskiego są mądrzejsze. Kto nie z PiS-em, ten ma poprzeć Trzaskowskiego, przemilczając jego słabości i wpadki (tak PiS popiera Jakiego), bo PO mu nie pomaga, jego sytuacja po latach rządów HGW i aferze reprywatyzacyjnej jest trudna, a on sam jest pracowity, wykształcony, doświadczony na wysokich szczeblach. (…) Ale to nie unieważnia pytania, dlaczego jaśniejsza część polskiego elektoratu znów musi popierać słabego kandydata, by się uratować przed jego fatalnym konkurentem? Dlaczego demokratyczna, liberalna, wykształcona, prozachodnia część naszego społeczeństwa nie jest w stanie wystawić reprezentacji jakościowo bliższej naszym aspiracjom?”

— ŻAKOWSKI O DEMORALIZACJI PLATFORMY: “Odpowiedzią jest demoralizacja liderów PO, którzy wierzą, że kogokolwiek wystawią, musimy go poprzeć, bo chcemy zatrzymać PiS. W ten sposób zdolny specjalista od spraw europejskich został kandydatem na prezydenta miasta, o którym nie ma pojęcia, chociaż PO ma wybitnych młodych polityków (jak poseł Szczerba czy wiceprezydent Olszewski) od lat zajmujących się miastem, a w szerokim obozie demokratycznym jest takich osób wiele”. http://wyborcza.pl/7,75968,23704568,ukladanka.html

— PAWEŁ SIENNICKI PISZE O BUFONADZIE I OŚMIESZANIU SIĘ TRZASKOWSKIEGO: “Spójrzmy na przypadek kandydata PO na prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Wiem, że wszystkie porównania jego kampanii bez kampanii do Bronisława Komorowskiego są już nudne i mało oryginalne, mogą też uchodzić za czyste złośliwości ludzi mu niechętnych, ale co zrobić, jeśli sam kandydat robi wszystko, żeby ośmieszyć samego siebie. Doprawdy, pomysł Rafała Trzaskowskiego, żeby dziesiątą rocznicę śmierci Bronisława Geremka uczcić nie tyle wspomnieniem tragicznie zmarłego polityka, a epitafium na własną cześć, przedstawiając siebie samego jako światowca mówiącego po francusku, smakującego literaturę i klasyczne malarstwo przejdzie do historii tej kampanii jako przykład rozpoczynający rozdział na literę „B” jak bufonada”.

— SIENNICKI PORÓWNUJE PLATFORMĘ DO NEYMARA:“Dokładnie jest tak, jak z występem na mundialu Brazylijczyka Neymara. Niby powinniśmy pamiętać jego dryblingi i wspaniałe bramki, a pamiętamy spektakularne upadki po faktycznych i rzekomych faulach, teatralne turlanie się na murawie. Nikt tak pięknie nie aktorzył jak Neymar, nikt nie był bohaterem tylu żartów, co on. Platforma Obywatelska jest jak Neymar polskiej polityki. Programu poza „antyPiSem” tam nie sposób doszukać się, teraz dochodzi coś znacznie boleśniejszego – okazuje się, że nie ma nawet poważnych liderów”.
http://www.polskatimes.pl/opinie/komentarze/a/pawel-siennicki-neymar-polskiej-polityki-czyli-turlanie-po-trawie,13357923/

— PRZEPRASZAM CZY TU BIJĄ?– jedynka GW.

— OPOZYCJA HODUJE NOWEGO CYBĘ – jedynka GPC.

— W STRONĘ OPOZYCJI BAGAŻNIKOWEJ – tytuł w GPC.

— NACZELNY RZECZPOSPOLITEJ O ESTETYCE, KTÓRĄ KARMIĄ RZĄDZĄCY – OBRAZY RODEM ZE STANU WOJENNEGO – pisze Bogusław Chrabota: “Pytam, czy tak to sobie wyobrażał Jarosław Kaczyński, bo obrazy, które widzimy, nie mają nic wspólnego z wcześniej deklarowaną wizją poprawy państwa. Estetyka, którą nas karmią rządzący, to obrazy rodem ze stanu wojennego, pełne konfrontacji, brutalnej siły i przemocy. O konsensusie, czy przynajmniej kompromisie, który winien służyć poprawianiu ustroju, nikt już nie pamięta. Jarosław Kaczyński pewnie powie: „warcholstwo, opór łże-elit przeciw potrzebnym zmianom”. Czyżby? Niektórzy mogli w to wierzyć tuż po wyborach, ale nie dziś, kiedy rządząca partia stosuje skrajnie niedemokratyczne metody w Sejmie (30 sekund od posła Piotrowicza na wypowiedź w dyskusji na forum komisji sejmowej), a jej twarzą są ludzie tak bardzo epatujący wulgarnością jak niesławna poseł Pawłowicz”.
http://www.rp.pl/W-sieci-opinii/307229937-Chrabota-A-w-tle-milczaca–i-nieczula-Polska.html&template=restricted

— TAK PIS REALIZUJE SWÓJ PROGRAM? WOLNE ŻARTY! – Fakt o komisji sprawiedliwości.

— JAKUB MAJMUREK: BAT NA OPOZYCJĘ SEJMOWĄ – pisze w Krytyce: “Sejm zmienił swój regulamin. Dzięki zmianie prezydium Sejmu zyskuje szersze niż do tej pory możliwości karania posłów. Nie wierzę, że prezydium Sejmu z Terleckim i Kuchcińskim będzie używać nowych przepisów inaczej, niż jako pałki na opozycję. Poseł Pawłowicz włos z głowy nie spadnie, posłowie opozycji będą karani za najmniejszą obrazę majestatu rządzących.

— MAJMUREK WOLI TAKĄ OPOZYCJĘ NIŻ TAKĄ, KTÓREJ PRAGNĄŁBY PIS: “Jak krytyczni nie bylibyśmy wobec tej parlamentarnej opozycji, jaką mamy – a powodów do krytyki są miliony – to naprawdę wolę istniejącą opozycję, niż taką, jakiej by pragnął dla siebie PiS – bierną wobec jawnego i oczywistego bezprawia, jakiego dopuszcza się partia rządząca”.

— PIS OSTATNIĄ PARTIĄ, KTÓREJ MOŻNA ZAUFAĆ W KWESTII STANDARDÓW DEBATY – JESZCZE MAJMUREK: “Oczywiście, można się zgodzić, że parlamentarna debata, której uczestnicy przerzucają się określeniami typu „tchórze”, jest średnio sensowna. Ale PiS jest dziś ostatnią siłą, jakiej mógłbym zaufać w kwestii wyznaczania standardów debaty parlamentarnej. To posłowie tej partii wyzywają politycznych oponentów od „lewackiego bydła”. Sam Jarosław Kaczyński nazwał rok temu posłów opozycji „kanaliami”, a nawet zarzucił im, że zabili jego brata – co akurat w przeciwieństwie do „tchórza” pod pomówienie jak najbardziej podpada”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/majmurek-bat-na-opozycje-sejmowa/

— DLA PIS 15 TYS. MIESIĘCZNIE TO ŻADNE PIENIĄDZE – Michał Szułdrzyński w RZ: ”Z tego wynikają dwa wnioski. Pierwszy jest taki, że mniej niż 15 tys. zł nie jest dla PiS wysoką pensją. Dla wielu wyborców tej partii może to być szokiem. Sam PiS – obniżając pensje posłom, senatorom, ale też i samorządowcom – przekonywał, że choć średnie wynagrodzenie w Polsce zbliża się do 5 tys. zł brutto miesięcznie (a więc o dwie trzecie mniej niż limit wyznaczony działaczom PiS na bezkarne dorabianie w spółkach), to najczęściej pensja wynosi 3,5 tys. brutto. Powiedzmy wprost: 15 tys. to spore zarobki jak na Warszawę, poza dużymi miastami zaś to już prawdziwa fortuna”.
http://www.rp.pl/Komentarze/307229935-Szuldrzynski-15-tys-zl-miesiecznie–Dla-PiS-to-zadne-pieniadze.html&cid=44&template=restricted

— DZIENNIK PIERWSZY NAPISAŁ O KANDYDATURZE MANOWSKIEJ NA I PREZES SN: “Obecna dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury jest najpoważniejszą kandydatką do objęcia stanowiska po prof. Małgorzacie Gersdorf. Z naszych informacji wynika, że prof. Manowska jest już po słowie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą – Pani dyrektor Manowska to wybitna prawniczka, sędzia z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, autorka cenionych publikacji. Ma też zmysł organizacyjny – zachwala ją jeden z dobrze zorientowanych posłów PiS”.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1184984,news-malgorzata-manowska-i-prezes-sn.html

— MANOWSKA ZA GERSDORF? WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI JEST „NA TAK”: “”Małgorzata Manowska to znakomity fachowiec. Stanowisko sędziego Sądu Najwyższego należy jej się jak mało komu, jeśli zgłosi swoją kandydaturę, byłaby również dobrym pierwszym prezesem Sądu Najwyższego” – powiedział w niedzielę PAP wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak”.
https://fakty.interia.pl/polska/news-manowska-za-gersdorf-wiceminister-sprawiedliwosci-jest-na-ta,nId,2609920

— ŹRÓDŁEM BEZPRAWIA JEST OBECNA WŁADZA – Ewa Siedlecka: “Wina demonstrantów? Niewątpliwie niepodporządkowanie się poleceniom policji jest naruszeniem prawa. Ale trzeba zapytać, jakie jest źródło tych wydarzeń? Źródłem zaś są bezprawne zarządzenia marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zamykające Sejm i jego okolice dla obywateli. Gdyby nie to, demonstracje pod Sejmem nie polegałyby na szturmowaniu barierek. Tak jak kontrdemonstracje smoleńskie nie polegałyby na blokowaniu miesięcznic smoleńskich, gdyby nie bezprawne prawo zabierające wolność zgromadzeń tym, którzy te miesięcznice kontestowali. Nie byłoby wynoszenia Władysława Frasyniuka, setek spraw prowadzonych przez prokuraturę i rozpraw sądowych. Nie byłoby dziesiątek spraw przeciw obrońcom Puszczy Białowieskiej, gdyby jej wbrew prawu nie wycinano. Źródłem bezprawia jest obecna władza. Jej narzędziem – póki co – policja i prokuratura. Teraz walczy, by mieć kolejne narzędzie: sądy”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/07/21/zrodlem-bezprawia-jest-obecna-wladza/?nocheck=1

— EWA SIEDLECKA O TYM, ŻE POLICJANCI MAJĄ WĄTPLIWOŚCI WS ROZKAZÓW: “Policjanci zaczynają mieć wątpliwości, czy chcą wykonywać rozkazy wymierzone przeciwko protestującym. Zdarzyło się nawet, że wykonywali je tak mało gorliwie, że nowa Straż Marszałkowska musiała ich zastąpić, działając poza obszarem parlamentu, co było przekroczeniem uprawnień”.

— SIEDLECKA PISZE, ŻE PROTESTY MAJĄ ZNACZENIE, BO JEŚLI COŚ SIĘ TLI TO MOŻE ZAPŁONĄĆ: “Protesty mają znaczenie, bo pokazują, że Polacy wciąż domagają się powrotu państwa prawa. Jeśli coś się tli – zawsze może zapłonąć. A protestujący są jak wyrzut sumienia dla tych, którym się nie chce lub się boją. Wreszcie „lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach”, co doskonale pokazuje historia PRL”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1757308,1,panstwo-prawa-nie-jest-stracone.read

— ZUZANNA DĄBROWSKA MOCNO O TYM, JAK PIS TRAKTUJE OPOZYCJĘ – pisze w RZ: “Ten sposób postępowania i traktowania parlamentarzystów jest obraźliwy dla państwa i instytucji wyborów. Umniejsza obywateli i całą demokratyczną procedurę. I wygląda na to, że to właśnie są prawdziwe powody kolejnej eskalacji kar dla opozycji: erozja resztek powagi i autorytetu wybranych przedstawicieli społeczeństwa. Sesje będzie można robić jeszcze rzadziej. A kiedyś może łatwiej będzie zwinąć cały ten parlamentarny interes?”
http://www.rp.pl/Analizy/307229954-Zuzanna-Dabrowska-Poslowie-nie-sa-niesfornymi-nastolatkami.html&template=restricted

— KONIEC ŚCIGANIA ZA STARE DŁUGI – FAKT CHWALI ZIOBRĘ: “Długi milionów Polaków właśnie przepadły i firmy windykacyjne nie będą mogły już za nie nikogo ścigać! Obowiązuje już ustawa, która zakłada, że zadłużenie będzie się przedawniać już po sześciu latach”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ziobro-dla-faktu-koniec-z-naciaganiem-polakow/qcqw2dq

— URODZINY: Waldy Dzikowski, Robert Kropiwnicki, Karol Maciej Darmoros, Maciej Zauszkiewicz, Jan Tymowski.