— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach naprawić. Nasz program będzie bardzo precyzyjną odpowiedzią na te potrzeby – dodaje”.
https://wpolityce.pl/polityka/404554-ciekawa-kampania-w-gdansku-platforma-sie-kloci-i-dzieli

— ŻONA MULARCZYKA KANDYDATKĄ PIS W NOWYM SĄCZU: “Z informacji, do jakich dotarło Radio Kraków, wynika, że start w wyborach w Nowym Sączu Iwony Mularczyk to niespodzianka. W kręgach Prawa i Sprawiedliwości mówiło się, że o fotel prezydenta tego miasta miałby walczyć sam poseł Mularczyk”.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23700573,wybory-2018-zona-posla-mularczyka-powalczy-o-prezydenture-w.html

— ZGRZYT W EKIPIE RATUSZA, HGW ODSUWA WICEPREZYDENTA – Michał Wojtczuk w Stołecznej: “- Nie można było się doczekać na decyzje. Pani prezydent straciła cierpliwość i szarpnęła lejcami – tak urzędnicy w stołecznym ratuszu tłumaczą decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o odebraniu wiceprezydentowi Witoldowi Pahlowi nadzoru nad miejskimi spółkami”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23697125,zgrzyt-w-ekipie-gronkiewicz-waltz-wiceprezydent-odsuniety-od.html

— SPADEK NOTOWAŃ PREZYDENTA – SONDAŻ: “Kantar Public zauważa, że ocena prezydenta pogorszyła się w tym miesiącu. W porównaniu z wynikami z czerwca odsetek pozytywnych ocen pracy Andrzeja Dudy zmalał o 2 punkty procentowe, natomiast ocen negatywnych jest o trzy punkty procentowe więcej. O jeden punkt procentowy zmniejszył się odsetek osób niezdecydowanych”.
https://fakty.interia.pl/polska/news-spadek-notowan-prezydenta-i-rzadu-sondaz,nId,2609607

— DAJCIE MI KANDYDATÓW, TO NA NICH ZAGŁOSUJĘ, DAJCIE POWAŻNYCH LIDERÓW OPOZYCJI – Agnieszka Wiśniewska, naczelna Krytyki Politycznej: “Nie jestem tak naiwna, żeby pisać: dajcie ludziom programy wyborcze. Mówię: dajcie ludziom poważnych liderów opozycji. (…) Ale za nawet najlepszymi pomysłami politycznymi muszą stać ludzie – autentyczni i konkretni, tacy, którzy chcą wygrać coś więcej niż walkę o władzę w dolnośląskiej Platformie Obywatelskiej. Wspierajcie protesty, ale nie czyńcie z nich finału politycznej walki. Dajcie nam kandydatów, którzy są w stanie wydukać coś więcej niż „zatrzymać PiS” i porwać kogoś więcej niż – przy całym ogromnym szacunku – Obywateli RP. To na nich będziemy głosować i to z nimi obronimy demokrację, odsuniemy PiS od władzy i zmienimy Polskę (tylko tyle i aż tyle)”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/protesty-sejm-opozycja-sad-najwyzszy/

— JAK MIEĆ 100% RACJI I PRZEGRAĆ – ADAM LESZCZYŃSKI: “Opozycja pod Sejmem odniosła bardzo polskie zwycięstwo: wygrała moralnie i całkowicie przegrała politycznie. Miała 100 proc. racji, a mimo to ludzie woleli pójść do ogródków piwnych nad Wisłę niż stanąć w obronie konstytucji. Oto trzy powody: abstrakcyjny cel, radykalizm protestu oraz brak zaufania do liderów”.

— ZDANIEM LESZCZYŃSKIEGO, POLAKÓW ODRZUCA RADYKALIZM ŚRODKÓW A OPOZYCJA NIE POTRAFI WYTŁUMACZYĆ: “Media obiegły zdjęcia skutej kajdankami Klementyny Suchanow, która próbowała namalować sprajem napis na Sejmie. Radykalizm protestu Polacy mogą odbierać źle, podobnie jak odbierali źle przed paroma laty rzucanie śrubami w gmach spółki węglowej (2015) czy petardami w Kancelarię Premiera (2008). Codzienne życie, przypomnijmy, przebiega całkiem normalnie, co w umyśle zwykłego obywatela może nie uzasadniać radykalnych aktów. Wojska na ulicach nie ma. Ludzie nie znikają w nocy. Tak, wiem, że demontaż demokracji odbywa się innymi metodami. Tak, mnie to też oburza. Z punktu widzenia przeciętnego obywatela nic jednak nadzwyczajnego się nie dzieje, a opozycja nie potrafi mu wytłumaczyć, że się dzieje”.
http://newsweek.pl/opinie/jak-miec-100-procent-racji-i-przegrac-czyli-o-demonstracjach-pod-sejmem-,artykuly,430357,1.html

— WŁADZA ZOSTANIE SAMA ZE SOBĄ – Agata Szczęśniak w Gazeta.pl: “Jednak ma to konsekwencje nie tylko dla tych, którzy widzą w tym grozę. Ma to skutki również dla obozu rządzącego. Wraz z ostatecznym przejęciem sądownictwa kończy się okres ochronny władzy. Osiągając sukces, PiS zarazem robi potężny krok w stronę własnej porażki. Władza stanie naprzeciwko samej siebie i w sobie będzie się przeglądać. (…) Otóż PiS właśnie skończyło z postkomunizmem. Ktoś wam jeszcze przeszkadza? Serio? Przecież ich wymietliście. Władza zostanie sama ze sobą. Od tej pory będzie ustrój, który ta władza planuje sama dla siebie. Kraj, który sama urządza po swojemu. Coś się nie udaje? Coś idzie po grudzie? Sorry, to nie Tusk z Lisem ukartowali. To Ziobro z Morawieckim”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23699391,szczesniak-konczy-sie-okres-ochronny-wladzy-skonczyla-sie.html

— TEATR ABSURDU – Anna Gielewska: “Nowe przepisy dotyczą w takim stopniu Iwulskiego, który opozycjonistów skazywał, jak i sędziego Stanisława Zabłockiego, który ich w PRL bronił. Nie mówiąc już o tym, że ich główną twarzą jest PZPR-owski prokurator Piotrowicz. W teatrze absurdu dominuje poczucie, że właściwie nie wiadomo, o co chodzi. W polityce jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze o władzę. Zaraz po głosowaniu, większość posłów popędziła na wakacje. Ich wyjście z budynku nie zajęło więcej niż 30 sekund”.
https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10140770/30-sekund-milczenia-czyli-pis-reformuje-sad-najwyzszy.html

— DOBRA ZMIANA TO CIENIASY, JEST NA NICH SPOSÓB – Marek Beylin w GW:“Że to nie takie trudne, dowiódł już prezydent Francji Macron, polityk sprawny i bystry, ale doprawdy nie geniusz. W kampanii wyborczej w 2017 r., gdy wydawało się, że nacjonalistyczny Front Narodowy nawet jeśli nie weźmie władzy, to na pewno utrwali swą potęgę we francuskiej polityce, zepchnął nacjonalistów na margines. Postawił bowiem na ponadpartyjny sojusz demokratów od lewicy po republikańską prawicę, mający radykalnie odnowić francuską demokrację. Co z tego uda się Macronowi, zobaczymy. Ale twardy fakt jest taki, że za pomocą takiego sojuszu i wizji nowej demokracji wykrzesał obywatelską energię milionów Francuzów. Przywrócił, przynajmniej na jakiś czas, wiarę w sens demokracji, odspawając ją od FN”.

— BEYLIN O WZORCU MACRONA: “Przykład, jak to robić, także dał Macron. W kampanii nie zwracał się do wszystkich Francuzów hurtem, lecz personalizował demokratyczną opowieść. Pracownikom mówił o godności pracy, zalęknionym marginalizacją – o republikańskiej równości, przedsiębiorcom obiecywał racjonalną gospodarkę, młodym – walkę z bezrobociem, kobietom – wojnę z seksizmem, a ruchom społecznym – większy wpływ na władzę. A roztaczając wizję wielkiej Francji w wielkiej Europie, godził suwerenistów i entuzjastów Unii. To zawsze było „i, i”, nigdy „albo, albo”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23696809,dobra-zmiana-to-cieniasy-poradzimy-sobie-z-nimi-latwo-jesli.html

— KACZYŃSKI, SĘDZIA NAJWYŻSZY– tytuł na jedynce GW.

— WYROK SEJMU NA SĄDY– tytuł w GW.

— NIE MA TO JAK DOBRY KRYMINAŁ NA PLAŻY – rozmowa na rysunku Andrzej Rysuje w GW
: – Czytałem to, słabe, w połowie książki Duda go ułaskawia.

— JEŚLI POLACY SIĘ NIE OBURZĄ, TO PO WAKACJACH WRÓCĄ DO KRAJU NA KSZTAŁT TURCJI – MARCIN ANTOSIEWICZ: “To ostatni moment na obronę demokracji w Polsce. Jeśli PiS skróci konstytucyjną kadencję Małgorzaty Gersdorf i przejmie Sąd Najwyższy skończy się w Polsce trójpodział władzy, sądownictwo przejdzie pod polityczną kontrolę partii rządzącej. Dlatego organizacje społeczne wzywają do protestów. Przyjętą przez Sejm nowelizację o KRS i SN wciąż może odrzucić Senat lub prezydent”
http://newsweek.pl/polska/polityka/jesli-polacy-sie-nie-obudza-to-po-urlopie-wroca-do-kraju-na-ksztalt-turcji-i-bialorusi,artykuly,430393,1.html

— KOLEJNA BUFONADA POLITYKA, KTÓREGO WSZYSCY PODEJRZEWAJĄ, ŻE JEST BUFONEM – Michał Szułdrzyński: “Poza tym, że wpis jest dość pretensjonalny, jego problemem jest to, że ujawnia nieprawdopodobne wprost ego Trzaskowskiego, dla którego okrągła, dziesiąta rocznica śmierci Geremka staje się okazją nie tyle do wspomnienia polityka, ile raczej do tego, by się wylansować, pokazać jako człowiek bywały w świecie, znający francuski, literaturę czy klasyczne malarstwo. Ot, po prostu kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem”.

— LIBERAŁOWIE, JAK TRZASKOWSKI ROBIĄ WIELE, BY NIE DAŁO SIĘ ICH LUBIĆ – KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO: “Wspólnym wrogiem nowej prawicy i nowej lewicy staje się więc liberalizm – jako doktryna elitarystyczna właśnie. Cóż, liberałowie – jak choćby sam Trzaskowski – robią wiele, by nie dało się ich lubić. Antyelitaryści wszystkich krajów łączą więc siły”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1381561-Antyelitarysci-laczcie-sily.html

— JAKUB BIERZYŃSKI PISZE W GW, ŻE JAKI MOŻE WYGRAĆ:“PiS i jego przybudówki mają w tym starciu przewagę. Patryk Jaki może te wybory jedynie wygrać. Gdy przegra, z porażki zrobi sukces, chwaląc się wysokim wynikiem osiągniętym w bastionie przeciwnika”.

— BIERZYŃSKI O KAMPANII TRZASKOWSKIEGO – CYTUJE POLITYKA PO: “Znany działacz PO potwierdza: – Pomocy w tej kampanii nie ma. Dryfujemy. Jeśli kampania Trzaskowskiego ma być probierzem ogólnopolskiej walki o rząd dusz, to jest słabo. Przegramy”.

— BIERZYŃSKI CYTUJE ROZGORYCZONEGO TRZASKOWSKIEGO: “– W partii jest pełne poparcie, gorzej z medialnym establishmentem – tam nie ma taryfy ulgowej. Ci sami ludzie, którzy kiedyś mnie namawiali do startu, teraz kręcą nosem na każde moje posunięcie. Tak pewnie musi być, bo każdy chce pokazać, że jest bardzo krytyczny. (…) Media krytyczne wobec rządu powtarzają slogany PiS-owskiej propagandy. Dziennikarze tzw. naszych mediów, gdy przychodzą na wywiad, zadają te same pytania. I znowu, zamiast mówić o Warszawie, o wizji miasta, muszę się tłumaczyć, że nie jestem z Krakowa, że z reprywatyzacją nie miałem nic wspólnego… I tak w koło Macieju”.

— JAKI WYKORZYSTUJE WSZYSTKIE ZASOBY – DALEJ BIERZYŃSKI:“A obóz przeciwny jest niebywale zdyscyplinowany. Jaki konsekwentnie wykorzystuje wszystkie zasoby – zwłaszcza swoją pozycję w rządzie. Przypisuje sobie zasługi resortu sprawiedliwości, przedstawiając siebie jako polityka zdeterminowanego, skutecznego, „sprawczego”.

— BIERZYŃSKI O PRZEGADANEJ KAMPANII TRZASKOWSKIEGO: “Niestety, jego kampania ma tę samą wadę co wszystkie kampanie liberalnych kandydatów do tej pory. Jest niemiłosiernie przegadana. Jaki przedstawia swój program w paru prostych punktach. Trzaskowski zaś na każdy temat „się doktoryzuje”. Rozdział „Warszawa dla kobiet” ma sześć stron bitego tekstu, „Zaplanowana Warszawa” – osiem itd. Razem: osiem rozdziałów, 51 stron. Zestaw dla ekspertów. Dla wyborcy nie ma nic. Żadnej syntezy. Choć wydawało się, że po ostatniej kampanii opartej przez zwycięską partię na trzech nośnych postulatach wbijanych ludziom do głowy każdego dnia liberalni demokraci czegoś się od przeciwników nauczą. Niestety. Powtarzają te same błędy, choć Trzaskowski obiecuje poprawę. Zobaczymy”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23698543,jaki-vs-trzaskowski-do-przerwy-3-0.html

— WITOLD GADOMSKI O LEWICY, KTÓRA POMAGA JAKIEMU – pisze w GW:“W mediach społecznościowych lewica prowadzi przeciwko kandydatowi PO-Nowoczesnej kampanię ośmieszania przypominającą tę, która wymierzona była w 2015 r. w Bronisława Komorowskiego. Wmawia swoim czytelnikom, że głosowanie na Trzaskowskiego to obciach. Nie przyznając tego wprost, stoi murem za Jakim. Po pierwsze – jest „bliższy klasowo” niż elitarny Trzaskowski. Po drugie – lewica ma nadzieję, że klęska Platformy stworzy wyrwę, którą będzie mogła zagospodarować. To kalkulacja absurdalna, ale nie jest to pierwszy absurdalny pomysł tego środowiska”.

— GADOMSKI: WPIS TRZASKOWSKIEGO ZBYT SKONCENTROWANY NA SOBIE – GADOMSKI: “Nie przypominam sobie, by ci publicyści chichrali się z Jakiego, który na Facebooku zamieścił tekst o „niemieckiej hatakumbie”, w którym zresztą popełnił błędy ortograficzne. Wpis Trzaskowskiego można uznać za niezręczny, bo zbyt skoncentrowany na sobie, a nie na Geremku, ale chwalenie się sukcesami, zresztą prawdziwymi, to jedna z mniejszych ludzkich wad. „Poważni” publicyści, zamiast ocenić kompetencje kandydatów lub pokazywać znaczenie warszawskich wyborów dla polskiej polityki, skupili się na didaskaliach. Nieprzypadkowo”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23698882,lewica-ma-beke-z-trzaskowskiego-podziwia-jakiego-bo-brzydzi.html

— UCHO RAFAŁA – SZYDERCZE WOBEC TRZASKOWSKIEGO – “Rafał wygrywa wybory. Do gabinetu przychodzi wiceprezydent Kinga” https://twitter.com/UchoRafala

— ROBERT BIEDROŃ O ROZCZAROWANIU PLATFORMĄ – w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ: “PO miała szansę pokazać swoją odwagę. Nic nie zrobili. Wiele osób jest rozczarowanych i nie chce już na nich głosować”.

— BIEDROŃ O TECHNOKTARACH Z PLATFORMY I NARRACJI ADEKWATNEJ DO NASZYCH CZASÓW: “Na pewno jest potrzeba stworzenia alternatywy dla tego, co jest. Wiele osób nie ma na kogo głosować i z kim się identyfikować. Nie podoba im się PiS, ale czują się oszukani przez technokratów z Platformy. To, że odrzucimy narrację historyczną i puścimy ciepłą wodę z kranu, nie przemawia już do nikogo. Mamy rok 2018 i wiele Polek i Polaków chciałoby usłyszeć narrację adekwatną do współczesnych czasów”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/307199898-Robert-Biedron-PiS-wykorzystalo-frustracje-ale-nie-rozwiazalo-problemow.html

— POLSKA POTRZEBUJE ALTERNATYWY DO SOJUSZU Z USA – RADEK SIKORSKI W GW: “Trzeba szukać alternatyw. Opcją jest Unia albo koalicja regionalna – NATO w NATO. Swego czasu stworzyliśmy format współpracy z Rumunią, państwami bałtyckimi i skandynawskimi. Powstała grupa krajów, które naprawdę mają powód, by obawiać się Rosji i wspólnie zabezpieczać się przed zagrożeniem. Unia Europejska powinna się stać siłą militarną. W traktatach europejskich zapisy o solidarności w dziedzinie bezpieczeństwa są silniejsze niż w traktacie waszyngtońskim. Ale musi stanąć za nimi siła. Unia musi przejść do czynów”.
http://wyborcza.pl/7,75399,23699577,sikorski-blisko-rosji-trudno-nam-spac-spokojnie-unia-europejska.html

— SE O WIZYTACH WASSERMANN U KACZYŃSKIEGO:“Codziennie ochroniarze pomagają prezesowi, który ciągle chodzi o kuli, dotrzeć z domu do partyjnego biura. I tam meldują się politycy z pierwszych stron gazet. W czwartek prezesa odwiedził m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski (46 l.), szef MSWiA Joachim Brudziński (50 l.), wiceminister z kancelarii premiera Paweł Szefernaker (31 l.) oraz… Małgorzata Wassermann (40 l.), szefowa komisji ds. Amber Gold, która niedługo ma przesłuchać Tuska. – Prezes ją lubi. Pokłada w niej duże nadzieje – mówi nam polityk PiS”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-pomaga-wassermann-zniszczyc-tuska-aa-PU1J-f2ys-PqxK.html

— URODZINY: Jacek Sauk, Wojciech Kasprowski, Adam Malczak, NIEDZIELA: Krystyna Skowrońska, Michał Dworczyk, Mateusz Sabat, Jakub Kurasz.