— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf
Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących
Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, że dożyliśmy takiego czasu, że w taki sposób większość parlamentarna zdemolowała niezawisłość SN
PAD złożył wniosek o przeprowadzenie referendum
Budka: Chodzi wyłącznie o kadry, chodzi o to, by do sądów powszechnych i SN wpuścić “misiewiczów” wymiaru sprawiedliwości
W przyszłym tygodniu Senat zajmie się nowelizacją ordynacji do PE
Ast: Myślę, że decyzja ws. I prezesa SN powinna zapaść w ciągu paru tygodni
Horała przewodniczącym komisji śledczej ds. VAT
Sejm przyjął projekt dot. sądów
http://300polityka.pl/live/2018/07/20/

*****

FAKTY TVN

— TO NIE BYŁ EKSPRES, TO CZOŁG, KORDON JAKBY WŁADZA SIĘ CZEGOŚ BAŁA: To nie był ekspres, ale czołg. Po nocnej awanturze, w histerycznym tempie, PiS przegłosowuje kolejne zmiany w sądownictwie. To ostatnie wakacyjne posiedzenie. Kto jest przeciw, ten słyszy, że jest lewackim chamem. Budynek Sejmu otacza tak gęsty kordon policji, jakby władza czegoś się bała. A na ścianie budynku pojawia sie napis „czas na sąd ostateczny”.

— KLUCZOWĄ ROLĘ ODEGRAŁ PIOTROWICZ, DO KOŃCA W PZPR – Arleta Zalewska.

— ZALEWSKA O POPRAWKACH W OSTATNIEJ CHWILI – Zalewska.

— NIKT TU PROBLEMÓW W TRYBIE PRACY NIE WIDZI – Zalewska.

— W materiale o obraźliwych krzykach.

— NOWE PRZEPISY DO MINIMUM OGRANICZAJĄ KRYTERIA DO SN – Zalewska.

— NIEMIECKA ODPOWIEDNICZKA GERSDORF: Małgorzata Gersdorf jest w Niemczech na wykładzie o państwie prawa. Bettina Limperg, prezes Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, stwierdziła, że zwolnienie prezes Gersdorf to dramatyczny punkt kulminacyjny.

— Udawała studentkę i dziennikarkę. Była szpiegiem i kongresmenów kusiła seksem. Jeden z nich był jej wyjątkowo bliski. Polscy politycy dostali ostrzeżenie, by się z nim nie kontaktować, ale nie skorzystali. I byli to najważniejsi polscy politycy.

— I Z KIMŚ TAKIM BLISKIE RELACJE ŁĄCZYŁY ANTONIEGO MACIEREWICZA – Sobieniowski o związkach z amerykańskim kongresmenem związanym z rosyjskim szpiegiem.

— MACIEREWICZ NIE CHCIAŁ MÓWIĆ O ZWIĄZKACH Z KONGRESMENEM – Sobieniowski.

— SOBIENIOWSKI O SPOTKANIACH KACZYŃSKIEGO Z ROHRABACHEREM.

— PIS PRZEKONUJE, ŻE ROSJA JEST ZAGROŻENIEM A SPOTYKALI SIĘ Z POLITYKIEM SPRZYJAJĄCYM ROSJI – Sobieniowski.

— SOBIENIOWSKI O KSIĄŻCE PIĄTKA.

— BIRĄC TO CO JUŻ DZIŚ WIEMY O WPŁYWIE ROSJI W RÓŻNYCH KRAJACH, WSKAZUJE NA TO, ŻE MACIEREWICZ NIE POWINIEN SPAĆ SPOKOJNIE – Joanna Kluzik Rostkowska.

— SEJMOWE TEMPO ZAWROTNE: Sejmowe tempo jest tak zawrotne, że do wirówki da się wrzucić wszystko. I PiS dorzuca kolejne ustawy i kolejne istotne zmiany. Miedzy innymi zmianę ordynacji w wyborach do europarlamentu. Opozycja pyta – czy chcecie, by było tam więcej Ryszardów Czarneckich?

— PYTANIE JEDENASTE: CZY PIS SIĘ ZGODZI NA REFERENDUM: Prezydent złożył w Senacie wniosek o zgodę na przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji. Zaproponował termin 10-11 listopada i 10 referendalnych pytań. My stawiamy jedenaste pytanie: czy PiS się na to zgodzi?

— WYMYŚLIŁ SOBIE, ŻE JEŚLI ZMIENI KONSTYTUCJĘ TO UNIKNIE KARY ZA ŁAMANIE TEJ – Sławomir Nitras.

— POPRZEDNI RZĄD PIS STOCZNIĘ SPRZEDAŁ, OBECNY ODKUPIŁ: Rząd kupił Stocznię Gdańską. Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła akcje stoczni od ukraińskiego inwestora. 11 lat temu Jarosław Kaczyński obiecywał, że znajdzie inwestora. Stocznia została sprzedana, a związkowcy klaskali. Teraz obiecywał, że ją odzyska. Co z tego wynika?

*****

WIADOMOŚCI TVP

— SEJM POWOŁAŁ 9 CZŁONKÓW KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. WYŁUDZEŃ PODATKU VAT – zapowiedź: Na jej czele stanął Marcin Horała.

— POWOŁANIE CZŁONKÓW POPRZEDZIŁA BURZLIWA WYMIANA ZDAŃ NA SALI PLENARNEJ – Dariusz Wrzosek: Jednym z zaangażowanych w nią posłów był Stanisław Gawłowski.

— SEJM PRZYJĄŁ PROJEKT ZMIAN NOWELIZUJĄCYCH USTAWĘ O PROKURATURZE – zapowiedź: Głosowanie poprzedziło długie i burzliwe głosowanie posiedzenie komisji sprawiedliwości. Jego przebieg próbowali zakłócić posłowie opozycji.

— PODCZAS POSIEDZENIA KOMISJI DOCHODZIŁO DO SŁOWNYCH UTARCZEK I AWANTUR – Marcin Szypszak.

— NOWELIZACJI TOWARZYSZYŁ PROTEST NIEWIELKIEJ, ALE AGRESYWNEJ GARSTKI ZWOLENNIKÓW OPOZYCJI – Szypszak.

— TEMPERATURA PROTESTU WYRAŹNIE SPADA – Szypszak: Nieliczne były też protesty przed sądami w całej Polsce, mimo tego, że próbowali je podsycać politycy opozycji.

— 10 i 11 LISTOPADA MIAŁOBY SIĘ ODBYĆ, PROPONOWANE PRZEZ PREZYDENTA, REFERENDUM. Prezydent przedstawił dziś 10 pytań i skierował wniosek o zarządzenie referendum do Senatu – zapowiedź.

— CENTRALNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA POLICJI Z UDZIAŁEM PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY I SZEFA MSWIA, JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO.

— PATRYK JAKI CHCE ZWIĘKSZENIA WYDATKÓW NA SPORT W STOLICY – zapowiedź: Kandydat na prezydenta Warszawy zapowiedział, że będzie chciał wybudowania nowych obiektów sportowych w Warszawie, gdy zostanie prezydentem.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI, W CZASIE, KIEDY JAKI PRZEDSTAWIAŁ PROGRAM SPORTOWY DLA WARSZAWY, TŁUMACZYŁ SIĘ ZE SWOJEJ OSTATNIEJ WPADKI INTERNETOWEJ, PO KTÓREJ ZOSTAŁ OKRZYKNIĘTY WARSZAWSKIM NARCYZEM – Dominik Cierpioł.

— PRZED NARCYSTYCZNYM WPISEM NIE POWSTRZYMAŁ TRZASKOWSKIEGO JEGO SZTAB – Cierpioł: Zdaniem warszawskich radnych współpracownicy Trzaskowskiego skupiają się w ostatnim czasie na zakłócaniu spotkań Jakiego z mieszkańcami Warszawy.

— EKSTRAKLASA DZIŚ OFICJALNIE ROZPOCZĘŁA WSPÓŁPRACĘ Z PKO BANKIEM POLSKIM – zapowiedź: Ciągłe wsparcie deklaruje także Totalizator Sportowy. Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu najbliższych trzech lat Ekstraklasa od tych dwóch sponsorów dostanie ponad 40 milionów złotych.

— MŁODYM PIŁKARZOM O CODZIENNOŚCI POZWALAJĄ ZAPOMNIEĆ IDOLE, KTÓRZY OSTATNIO ZAWIEDLI. DZIŚ HUMORY WRÓCIŁY. OTUCHY DODAŁA ROZMOWA Z PREMIEREM – Maciej Sawicki.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PIS DOPIĄŁ SWEGO, USTAWY SĄDOWE PRZYJĘTE – zapowiedź.

— TO JEDEN Z OSTATNICH AKTÓW WALKI O SN – Agnieszka Milczarz.

— OPOZYCJA LICZYŁA, ŻE WYJMUJĄC KARTY DO GŁOSOWANIA, ZŁAMIE KWORUM, ALE KUKIZ ‘15 NIE DAŁ JEJ WSPARCIA – Milczarz dalej.

— PIS ROBIŁO WSZYSTKO, BY JAK NAJSZYBCIEJ UCHWALIĆ KOLEJNĄ NOWELĘ O SĄDACH – Milczarz.

— PODCZAS PRAC NAD USTAWAMI SĄDOWYMI OBELGI I PRZEKLEŃSTWA SYPAŁY SIĘ GĘSTO Z OBU STRON.

— SEJM PRZYJĄŁ ZMIANY W REGULAMINIE.

— PREZYDENT DUDA ZŁOŻYŁ W SENACIE PROJEKT REFERENDUM.

— PREZYDENT POSTAWIŁ KROPKĘ NAD I – Dariusz Ociepa.

— DECYZJA WS. REFERENDUM ZAPADNIE PRZY NOWOGRODZKIEJ – Ociepa dalej.

— BEATA MAZUREK O REFERENDUM.

— ZGODA PIS NA REFERENDUM STOI POD BARDZO DUŻYM ZNAKIEM ZAPYTANIA – Ociepa.

— MATEUSZ MORAWIECKI MARZY O POLSKICH MESSICH.