— LIVEBLOG 300POLITYKI:

PiS naprawia błąd w ustawie o SN
PMM: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa
PiS zgłasza poprawki do projektu dot. sądów
Ast: Mam nadzieję, że do września poznamy I prezesa SN
Gersdorf w liście do PAD wytyka brak formalnego stwierdzenia przejścia w stan spoczynku i kontrasygnaty premiera. “Moja kadencja trwa nadal aż do 30 kwietnia 2020”
Kolej jednoszynowa, bezpłatna komunikacja w Śródmieściu od 11 do 14, buspasy dla aut z co najmniej 3 pasażerami – propozycje Wojciechowicza dla Warszawy
PO: Czy PiS przestało lubić zwierzęta?
http://300polityka.pl/live/2018/07/19/

*****

FAKTY TVN

— BURZA, KTÓREJ SKUTKI RÓWNIEŻ BĘDĄ NISZCZĄCE NA LATA, BY OSTATECZNIE I POLITYCZNIE ZDOBYĆ SĄD NAJWYŻSZY – Justyna Pochanke: W Sejmie znów zawrotne tempo, a w planach nocna debata. PiS po raz piąty zmienia własną ustawę po to, by ostatecznie i politycznie zdobyć Sąd Najwyższy.

— PIS UZNAŁ SPRAWĘ ZA ZAŁATWIONĄ – Katarzyna Kolenda-Zaleska: Puste ławy posłów pokazują, że PiS uznał całą sprawę za załatwioną. W ciągu najbliższych 24 godzin ma zostać uchwalona piąta już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Ekspres ruszył i nic go nie zatrzyma.

— Władza nie tylko nie uwzględnia opinii Sądu Najwyższego, który uznał zmiany za „przykład skrajnie instrumentalnego wykorzystywania prawa do osiągnięcia doraźnych celów politycznych”, ale nie uwzględnia też opinii posłów, którym na posiedzeniu komisji ograniczono czas wypowiedzi do 30 sekund – KKZ.

— OBNIŻENIE KRYTERIÓW DO SN – KKZ: Ustawa obniża kryteria kandydowania do Sądu Najwyższego. Kandydat nie musi dołączyć opisu własnego dorobku, spisu publikacji oraz opinii innych sędziów. O połowę zmniejszono też o połowę liczbę spraw, którymi kandydat się zajmował. Kandydatowi właściwie wystarczy zaświadczenie lekarskie.

— WŁADZA CHCE SZYBKO ZAPEŁNIĆ SĄD – KKZ: Władza chce szybko zapełnić Sąd Najwyższy nowymi sędziami i jak najszybciej wybrać nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, bo nie uznaje Małgorzaty Gersdorf. Ale profesor Gersdorf w liście do prezydenta odmawia przeniesienia w stan spoczynku i podkreśla, że zgodnie z konstytucją jej kadencja trwa do 2020 roku. Ostateczne głosowanie nad ustawą zaplanowano na piątek. Debatę w Sejmie – na północ.

— SEJM JAK OBLĘŻONA TWIERDZA -ZATRZYMYWANIE OPOZYCJI I KONTROLE BAGAŻNIKÓW: Sejm jak oblężona twierdza – zatrzymywanie opozycji i kontrole bagażników. Straż Marszałkowska sprawdza, czy w bagażniku nie wjeżdża nieproszony gość. A nieproszony jest każdy, kto sądzi, że Sejm jest dla obywateli.

— SCENA Z RYSZARDEM PETRU DZWONIĄCYM DO KANCELARII SEJMU W MATERIALE M. KNAPIKA: To reakcja Kancelarii Sejmu na środowe wydarzenia. Zamieszanie i kontrola poselskich aut – tak właśnie wyglądał czwartkowy poranek na ulicy Wiejskiej. Ryszard Petru musiał odjechać sprzed szlabanu. On, Joanna Scheuring Wielgus i Joanna Szmit dostali zakaz wjazdu.

— ANDRZEJ GRZEGRZÓŁKA: Przejście do porządku dziennego nad tym, że ktoś chce przewozić w bagażniku inne osoby do parlamentu, jest raczej niemożliwe. Stąd reakcja Straży Marszałkowskiej. Reakcja Straży, czyli zakaz wjazdu, obowiązuje do końca obecnego posiedzenia Sejmu.

— RYSZARD PETRU: To było symboliczne pokazanie tego, że nie może być tak, że na teren Sejmu mogą wchodzić tylko ci, których PiS zaakceptuje.

— KNAPIK O PROTEŚCIE: Efektem wwiezienia dwóch obywateli RP na teren sejmu, był  krótki protest na sejmowym dziedzińcu. Protest przeciwko temu, że przez cały dzień nie wpuszczano nikogo, kto chciał zamanifestować swój sprzeciw wobec „czystki w Sądzie Najwyższym” i „łamania zasad demokracji i konstytucji”.

— JOANNA SCHMIDT: Dzisiaj są burzone podstawy demokracji i my musimy wiedzieć, że robimy wszystko, by chronić wolną Polskę.

— RYSZARD TERLECKI: Chuligaństwo polityczne.

— KNAPIK O REAKCJACH PIS: PiS skarży się też na wandalizm, bo na ścianach budynków Sejmu pojawiły się dwa napisy sprayem „czas na sąd” oraz na złe zachowanie protestujących. Ale niektórzy politycy PiS-u nie pozostają tu dłużni. Poseł Krystyna Pawłowicz nazywa w internecie opozycję „bydłem poselskim”.

— KNAPIK O REAKCJACH POLICJI: W środę manifestujący – protestując wobec zakazu wstępu – wielokrotnie próbowali przeskakiwać barierki. Policja interweniowała natychmiast i zdecydowanie. Za wandalizm i naruszanie porządku dziesięć osób trafi przed sąd. Nikt nie był zatrzymany.

— RZECZNIK POLICJI: Działania skupiały się na tym, by nie zaogniać i uspakajać sytuację. Przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo

— Przez chwile protestujący próbowali blokować wejście do sejmu dziennikarzom, których przepustki działały, domagając się solidarności.

– Bądźcie solidarni wobec nas, których nie wpuszczono do Sejmu – apelowała Iwona Wyszogrodzka, członkini grupy „Obywatele RP”.

— TO NIEZROZUMIENIE ROLI DZIENNIKARZA – KNAPIK: To niezrozumienie roli dziennikarza. W ten sposób sami protestujący odcięliby się od niezależnej informacji o tym, co dzieje się w Sejmie.

— RPO JESZCZE DZIAŁA ALE MA CORAZ TRUDNIEJ – BEZ MATERIAŁU: Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze działa, ale jest mu coraz trudniej. Adam Bodnar nie dokończył sprawozdania, bo poseł Stanisław Piotrowicz odebrał mu głos. Zdaniem RPO Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależny. Zdaniem Piotrowicza takie słowa to skandal.

— SYTUACJA JAK Z KAFKI – BEZ MATERIAŁU O WOJTUNIKU: Były szef CBA z zarzutami karnymi. Zarzuty są dwa, ale sytuacja jest jak z Kafki. Nie wiem o co chodzi, bo sprawa jest tajna, ale oczywiście jestem do dyspozycji – podkreśla Wojtunik.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— TO MAJĄ BYĆ ZMIANY, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE POLSKIE ROLNICTWO STANIE SIĘ LOKOMOTYWĄ NASZEJ GOSPODARKI, A TYM SAMYM BĘDZIE KONKURENCYJNE NA EUROPEJSKIM RYNKU. Rządowy program dla wsi – zapowiedź.

— PSL ZMARNOWAŁO SZANSĘ NA ROZWÓJ POLSKIEJ WSI – belka.

— W TRAKCIE 8 LAT RZĄDZENIA KOALICJA PO-PSL NIE PRZEDSTAWIŁA ISTOTNYCH PROPOZYCJI DLA ROLNIKÓW – Konrad Wąż.

— KIEDY POLITYCY PSL WSPÓŁRZĄDZILI POLSKĄ, WYPRZEDAWANO ZAKŁADY PRZETWÓRCZE I CHŁODNIE, DZIĘKI KTÓRYM ROLNICY MOGLI LICZYĆ NA ZBYT SWOJEJ PRODUKCJI – Wąż.

— POLSKI RZĄD I ROLNICY ZMAGAJĄ SIĘ ZE SKUTKAMI ZŁYCH DECYZJI SPRZED LAT – Wąż: Te skutki to nie tylko prywatyzacja majątku narodowego, ale też liczne afery.

— POSŁOWIE W BŁYSKAWICZNYM TEMPIE PRACUJĄ NAD USTAWĄ, KTÓRA WPROWADZA ZMIANY W SN I KRS – zapowiedź.

— KOLEJNE ZMIANY MAJĄ UMOŻLIWIĆ OBSADZENIE WOLNYCH STANOWISK SĘDZIOWSKICH, CO OTWORZY DROGĘ DO POWOŁANIA NOWEGO PREZESA SN – Graczak: Zmiany krytykuje opozycja.

— SZYBKIE ZMIANY SĄ NIEUNIKNIONE – Graczak.

— TAJEMNICE BAGAŻNIKA JOANNY SCHMIDT – belka.

— MANIFESTUJĄCY PRZED SEJMEM SŁABĄ FREKWENCJĘ PRÓBOWALI NADROBIĆ AGRESJĄ – Dominik Cierpioł.

— WIDAĆ WYRAŹNIE, ŻE REGULARNIE PROTESTUJĄCY SĄ ZMĘCZENI SWOIM TOWARZYSTWEM – Cierpioł.

— AWANTURA, JAKĄ BYŁY MINISTER, BARTOSZ ARŁUKOWICZ, URZĄDZIŁ WCZORAJ W BIURZE PRZEPUSTEK TO NAJLEPSZY DOWÓD NA TO, JAK NIEZDROWA JEST POLSKA DEBATA POLITYCZNA – Cierpioł.

— SYTUACJA JEST BARDZO NIEBEZPIECZNA, BO PRZECIWNICY RZĄDU NIE KRYJĄ, ŻE SIŁĘ ARGUMENTÓW CHĘTNIE ZAMIENILIBY NA ARGUMENT SIŁY – Cierpioł.

— PROKURATORSKIE ZARZUTY DLA PAWŁA WOJTUNIKA.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— GORĄCY DZIEŃ W SEJMIE, POSŁOWIE ZAJMUJĄ SIĘ ZMIANAMI W USTAWACH SĄDOWYCH – zapowiedź.

— W TYM TEMPIE ZDĄŻĄ PRZED SEJMOWYMI WAKACJAMI – Dariusz Ociepa.

— USTAWA O SN JEST NOWELIZOWANA PIĄTY RAZ OD GRUDNIA – Ociepa dalej.

— GŁOSOWANIE NAD CAŁOŚCIĄ PRAWDOPODOBNIE JUTRO RANO – Ociepa.

— JEŚLI TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI W LUKSEMBURGU ZAJMIE SIĘ USTAWĄ O SN, MOŻE WSTRZYMAĆ JEJ DZIAŁANIE – Ociepa dalej: Ale jeśli do tego czasu będzie powołany nowy prezes, trudno to będzie cofnąć.

— RZĄDZĄCY UTRZYMUJĄ, ŻE I PREZESA NIE MA – Ociepa: Prof. Gersdorf była dziś jednak – tak, jak wczoraj – w sądzie. Jutro jako I prezes SN wygłosi wykład w Niemczech.

— PRZED PARLAMENTEM GRUPA OBYWATELI RP I KOD-U PRÓBUJE DOSTAĆ SIĘ DO BUDYNKU.

— TRZY FILARY DLA POLSKIEJ WSI.

— ZARZUTY DLA PAWŁA WOJTUNIKA.