— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Karczewski: Spierajmy się i kłóćmy, ale nie może być liberum veto, bo to nas zgubiło. Myślę, że ten bojkot zdarzył się jako pomyłka, wypadek 13 lipca w piątek
Tusk: Wrażenie, że władza przygotowuje nową ordynację pod własne interesy, jest dość oczywiste

Tusk: Gdyby Kaczyński zdecydował się kandydować, to nie wahałbym się ani chwili. Stanąłbym do takiego pojedynku
Tusk: Prosiłem Morawieckiego o spotkanie ws. ustawy o IPN, ale nie zdecydował się na rozmowę
Tusk: Władza, która podporządkuje sobie w całości sąd, prokuraturę, policję, niezależne media, jest władzą, która szybko przekształci demokrację w kleptokrację, rządy złodziei
Tusk: Mam głębokie przekonanie, że Gersdorf nie walczy o swoje stanowisko. Podziwiam jej konsekwencję trwania w konstytucyjnym ładzie
Tusk: Na świecie jest zauważony spór w Polsce o to, kto jest ważniejszy, Konstytucja czy władza
Tusk: Większość opozycji nawet nie wyobrażała sobie, że rządzący będą chcieli decydować o wszystkim bez żadnych ograniczeń i reguł. Widzę, jak się starają. Robią, co mogą
Tusk o bojkocie ZN: Rozumiem tę decyzję, chociaż na pewno nie była łatwa
PMM: Pokazaliśmy, że w trudnych okolicznościach potrafimy odbudowywać polską gospodarkę
Scheuring-Wielgus: Hartwichowie nie mają wstępu do Sejmu do 2020 roku. Są na czarnej liście
Rząd opublikował projekt dot. daniny solidarnościowej i Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
http://300polityka.pl/live/2018/07/13/

*****

FAKTY TVN

— UROCZYSTE ZGROMADZENIE NARODOWE NA 550-LECIE PARLAMENTARYZMU.

— OPOZYCJA DEMONSTRACYJNIE WYCHODZI PO HYMNIE, ŚWIĘTUJE RZĄD, PIS I PREZYDENT – Justyna Pochanke.

— POMINIĘCIE TEJ FOTOGRAFII W KRONICE DZISIEJSZYCH UROCZYSTOŚCI BYŁOBY CENZURĄ, BO TE PUSTE KRZESŁA OPOZYCJI ZA PLECAMI POLITYKÓW PIS-U ODDAJĄ RZECZYWISTOŚĆ TEGO DNIA – Krzysztof Skórzyński: Pustkę w czasie gdy prezydent wygłaszał swoje orędzie o parlamencie, czyli także opozycji w parlamencie.

— TO ZDANIE NIEMAL ŻYWCEM WYJĘTE Z PRZEMÓWIEŃ POLITYKÓW PIS-U – Skórzyński dalej: W materiale wypowiedź PAD o tym, że nie można odmawiać zwycięskiej większości parlamentarnej prawa do realizacja jej programu.

— ZDANIE, KTÓRYM PIS UZASADNIA I USPRAWIEDLIWIA KAŻDE, NAWET NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNE DZIAŁANIE – Skórzyński: Powód dzisiejszej manifestacji opozycji.

— PLATFORMA DZIŚ NAWET NA MOMENT NIE POJAWIŁA SIĘ NA POSIEDZENIU ZGROMADZENIA NARODOWEGO – Skórzyński dalej: Razem z Nowoczesną wcześniej zorganizowała własne spotkanie, debatę. Inaczej niż tu, nie było uroczystego świętowania 550-lecia parlamentaryzmu. U opozycji, a potem na proteście na ulicach Warszawy było gorzkie podsumowanie parlamentu. Dzisiejszego.

— PLATFORMA ZAPOWIEDZIAŁA DZIŚ, ŻE JEŻELI WYGRA WYBORY, WPROWADZI PAKIET ZWIĘKSZAJĄCY PRAWA OPOZYCJI W SEJMIE – Skórzyński: Kiedyś zapowiadało to PiS. Pomysł umarł szybko. Efekt to te, dzisiejsze podzielone obchody.

— PIS BRAWAMI NAGRODZIŁO ORĘDZIE PREZYDENTA WYGŁOSZONE W OBECNOŚCI POLITYKÓW PIS-U – Skórzyński dalej: Opozycja nagrodziła brawami swoją uchwałę, odczytaną w obecności polityków Platformy i Nowoczesnej.

— WYBITNI SĘDZIOWIE SKREŚLENI Z SN – Justyna Pochanke: Szef Izby Karnej, sędzia Zabłocki, dostał negatywną opinię KRS. Negatywną i polityczną. Chciał i mógł pracować dalej, ale nie mógł uznać nowej ustawy za zgodną z konstytucją. Za swoją postawę dostaje mnóstwo gratulacji.

— Sędzia Zabłocki to obrońca opozycjonistów w stanie wojennym i autor rehabilitacji rotmistrza Pileckiego. Ale Zabłocki to także, co być może, kluczowe, krytyk działań PiS wobec polskich sądów – Maciej Knapik.

— WIESŁAW JOHANN: Stanisław Zabłocki jest znakomitym prawnikiem, świetnym sędzią, moim przyjacielem.

— Mimo opinii sędziego Johanna sędzia Zabłocki nie otrzymał ani jednego głosu poparcia w czwartkowym głosowaniu – Knapik.

— JOHANN: Nie głosowałem, bo nie byłem obecny na sali.

— Wiesław Johann miał akurat inne zajęcia. A KRS zarekomendowała prezydentowi wysłanie Zabłockiego na emeryturę, mimo że on sam tego nie chce, co wyraził w oświadczeniu, powołując się na konstytucję – Knapik.

— MACIEJ MITERA, RZECZNIK KRS: Z bólem serca, ale musiałem podjąć taką decyzję.

— Oświadczenie nie spełnia wymogów ustawy – Knapik. 

— Sam sędzia Zabłocki zwraca większą uwagę na tak zwaną czarną listę posłanki Krystyny Pawłowicz, czyli listę sędziów, którzy protestowali wobec zmian w sądach lub pojechali na spotkanie z Komisją Europejską – Knapik.

— Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, nie chciał rozmawiać. Posłanka Pawłowicz doczekała się za to delikatnej reprymendy od rzecznika KRS-u – Knapik.

— MITERA: Może miało to jakiś wydźwięk polityczny.

— Nowelizacja ustaw sądowych, która przyspiesza wymianę kadr w Sądzie Najwyższym, w piątek została skierowana do prac sejmowych – Knapik.

— SEJMOWY ZAKAZ DO 2020: Matka z niepełnosprawnym synem dostała zakaz wejścia do budynku parlamentu. Iwona Hartwich i jej syn Jakub nie będą mogli uzyskać przepustki aż do 2020 roku.

— W MATERIALE o podobnym zakazie wprowadzonym dla Hartwichów przez marszałka Sikorskiego za rządów PO.

— 10 LAT OD ŚMIERCI GEREMKA: Bohater „Solidarności”, historyk, polityk i dyplomata najwyższej próby – Bronisław Geremek. Mija 10 lat, od kiedy zginął w wypadku. To on otwierał Polsce drogę do NATO.

— PROTESTY ROLNIKÓW: Za kilogram wiśni rolnicy dostają mniej niż złotówkę. Przyjechali protestować w Warszawie, bo ceny w skupie są takie, że – jak mówią – owoców nie opłaca się zbierać.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NA JEDYNCE MATERIAŁ O OFICJALNYCH OBCHODACH.

— W materiale o wizytach w Sejmie Jana Pawła II, Elżbiety II, wyborach 89 i katastrofie smoleńskiej, w której zginęli przedstawiciele wszystkich partii.

— OPOZYCJA POZA CZASEM I PRZESTRZENIĄ – belka.

— Oficjalne uroczystości państwowe poświęcone polskiemu parlamentaryzmowi i setnej rocznicy odzyskania niepodległości zbojkotowali politycy Platformy, Nowoczesnej i PSL. Zamiast tego opozycja wynajęła salę i zorganizowała alternatywne obchody, na które zaprosiła swoich sympatyków.

— ZACZĘŁO SIĘ JAK NA PRAWDZIWYCH UROCZYSTOŚCIACH PAŃSTWOWYCH, ALE PROBLEM W TYM, ŻE TO ALTERNATYWNA RZECZYWISTOŚĆ – Dominik Cierpioł.

— POLITYCY RADYKALNEJ OPOZYCJI ODCIĘLI SIĘ OD OFICJALNYCH UROCZYSTOŚCI – Cierpioł.

— CHOĆ PRZEMÓWIENIA NIE PORWAŁY AUDYTORIUM (ZBLIŻENIE NA KOMOROWSKIEGO I LUBNAUER ZE SPUSZCZONYMI GŁOWAMI JAKBY SPALI PODCZAS WYSTĄPIENIA KOPACZ), ZEBRANI ZACHOWYWALI SIĘ TAK, JAKBY PREZYDENTEM BYŁ KOMOROWSKI A PO NIE PRZEGRAŁA WYBORÓW I NADAL RZĄDZIŁA – Cierpioł.

— W PRZESZŁOŚCI OPOZYCJA KRYTYKOWAŁA RZĄDZĄCYCH, ALE NIE BOJKOTOWAŁA UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWYCH – Cierpioł.

— TRADYCJA PRZEGRAŁA Z POLITYCZNYM PRZEDSTAWIENIEM – Cierpioł.

— ALTERNATYWNE SPOTKANIE SZYBKO PRZERODZIŁO SIĘ W WIEC WYBORCZY – Cierpioł.

— ZNÓW SKOŃCZYŁO SIĘ NA HASŁACH, BO ZNÓW NIE PRZEDSTAWILI PROPOZYCJI PROGRAMOWYCH – Cierpioł.

— MILIARDY NA GÓRNICTWO.

— PREZYDENT ŻYRARDOWA ZATRZYMANY PRZEZ CBA.

— KOLEJNE PROBLEMY PREZYDENTA GDAŃSKA – belka.

— Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, winny pomówienia i naruszenia nietykalności cielesnej działacza Młodzieży Wszechpolskiej. Decyzja Sądu Rejonowego w Gdańsku nie jest prawomocna. To nie jedyne problemy Adamowicza, ale mimo to, prezydent Gdańska nie zamierza rezygnować z walki o reelekcję.

— JA SIĘ CZUJĘ W POLSKIM PAŃSTWIE NIEBEZPIECZNIE – Adamowicz.

— ZANIECZYSZCZENIE MOTŁAWY TO NIEJEDYNA SPRAWA, KTÓREJ BRZYDKI ZAPACH UNOSI SIĘ NAD RATUSZEM, ADAMOWICZ ZOSTAŁ OSKARŻONY O SKŁADANIE FAŁSZYWYCH OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH W KTÓRYCH ZATAIŁ LUKSUSOWE MIESZKANIA I INNY MAJĄTEK – Jakub Krzyżak.

— Z ARESZTU W SEJMOWE ŁAWY PLATFORMY – belka.

— Stanisław Gawłowski, po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji, wyszedł z aresztu. Prokuratura już złożyła zażalenie w tej sprawie, bo obawia się matactwa. Sama Platforma Obywatelska, mimo poważnych zarzutów – swojego byłego sekretarza generalnego, broni w zaparte.

— LIDER PO STOI MUREM ZA GAWŁOWSKIM POMIMO POWAŻNYCH ZARZUTÓW KORUPCYJNYCH.

— W materiale o zarzutach ustawienia ponad 100 przetargów.

— OBECNYM WŁADZOM PO TO NIE PRZESZKADZA PODOBNIE JAK I AFERA Z PROSTYTUTKAMI, KTÓRE ŚWIADCZYŁY USŁUGI W MIESZKANIU KTÓRE WYNAJMOWANO OD GAWŁOWSKIEGO.

— Zarzuty dla Kapicy.

— Zarzuty dla Biernata.

— Śledztwo ws Neumanna.

— CORAZ WIĘCEJ PYTAŃ O TAJEMNICZY ZAMEK – belka.

— Autorzy raportu, na podstawie którego dopuszczono do budowy gigantycznego zamku w Puszczy Noteckiej – w ogniu krytyki. I to krytyki własnego środowiska. Między innymi przedstawicieli fundacji, z którymi są związani.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PODZIELENI NAWET W SWOJE ŚWIĘTO, OPOZYCJA Z WYJĄTKIEM RUCHU KUKIZA NIE WZIĘŁA UDZIAŁU W OBCHODACH ROCZNICY POLSKIEGO PARLAMENTARYZMU – zapowiedź.

— PODZIELENI PODCZAS WSPÓLNEGO ŚWIĘTA – Dariusz Ociepa: Z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, rządzący zorganizowali uroczystości nie w budynku parlamentu, ale na dziedzińcu Zamku Królewskiego, pod specjalnym namiotem. Koszt – około miliona złotych.

— PLAC ZAMKOWY ZOSTAŁ STARANNIE ODGRODZONY, WEJŚCIE NA JEGO TEREN MIAŁY TYLKO OSOBY Z ZAPROSZENIAMI – Ociepa dalej.

— TRWAJĄCE PRAWIE PÓŁ GODZINY ORĘDZIE PREZYDENTA PODZIELONE BYŁO NA DWIE CZĘŚCI, HISTORYCZNĄ I WSPÓŁCZESNĄ – Ociepa: Ta druga część zawierała wyraźne aluzje do zachowania opozycji.

— NOWOCZESNA I LUDOWCY DEMONSTRACYJNIE WYSZLI, ZANIM PREZYDENT ROZPOCZĄŁ ORĘDZIE – Ociepa dalej: To był protest przeciwko łamaniu Konstytucji i praw opozycji.

— POLITYCY Z KONSTYTUCJĄ W RĘKU PRZESZLI W STRONĘ DEMONSTRUJĄCYCH PRZED ZAMKIEM OBYWATELI RP I DZIAŁACZY KOD-U – Ociepa.

— ZGRZYTÓW BYŁO WIĘCEJ – Ociepa: Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński próbował wnieść na piśmie zastrzeżenia do protokołu z obrad. Chciał poinformować, dlaczego opozycja zdecydowała się na opuszczenie sali.

— PLATFORMA W OGÓLE NIE PRZYSZŁA NA UROCZYSTOŚCI, CO BYŁO WIDAĆ PO PUSTYCH KRZESŁACH – Ociepa dalej: PO z Nowoczesną zorganizowały własne obchody w zupełnie innym miejscu.

— POSŁANKA NOWOCZESNEJ PRÓBOWAŁA WPROWADZIĆ PROTESTUJĄCYCH DO SEJMU, ALE NIE DOSTAŁA POZWOLENIA – zapowiedź.

— ZNÓW PRZYJECHALI DO WARSZAWY I ZNÓW PROTESTOWALI, TYM NA PLACU ZAMKOWYM Z OPOZYCJĄ – Agnieszka Milczarz: Podczas sejmowego protestu wywalczyli podwyżkę renty socjalnej, ale nie 500 zł w gotówce. W zamian rząd przyjął ustawę, która miała ułatwić im życie, szybszy dostęp do specjalistów i na rehabilitację.

— NFZ TWIERDZI, ŻE NIE MA ŻADNYCH SKARG OD NIEPEŁNOSPRAWNYCH – Milczarz dalej.

— DZIŚ ANETA RZEPKA, IWONA HARTWICH I JEJ SYN KUBA SĄ ASYSTENTAMI SPOŁECZNYMI POSŁANKI SCHEURING-WIELGUS, MAJĄ LEGITYMACJĘ – Milczarz.

— POSŁANKA CHCIAŁA WPROWADZIĆ GRUPĘ NA POSIEDZENIE KOMISJI REGULAMINOWEJ, POZWOLENIA NA WEJŚCIE NIE DOSTALI – Milczarz dalej: Mają zakaz wstępu do Sejmu do 2020 roku.

— AGENCI CBA U PREZYDENTA ŻYRARDOWA.

— ROLNICY NA ULICY.