— UBYŁO UBOGICH – Adriana Rozwadowska w GW: “Jeszcze dekadę temu Polacy stanowili aż jedną czwartą najuboższych 10 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. Dziś – już tylko jedną dziesiątą. Polakom się poprawia, pogarsza za to Brytyjczykom i Włochom. Czy można tym tłumaczyć ich wybory polityczne?”
http://wyborcza.pl/7,155287,23652599,duzy-spadek-ubostwa-w-polsce-i-tapniecie-w-wielkiej-brytanii.html

— NASZA KAMPANIA BĘDZIE BARDZO OSTRA, ALE NIE PONIŻEJ PASA – mówi Jan Śpiewak w rozmowie z Piotrem Halickim z Onetu: ”Tyle że ruchy miejskie mają dziś ten problem, że muszą wejść do dużej polityki, jaka jest w Warszawie. I nie ma co się obrażać, że partie polityczne robią wszystko, żeby nie oddać wpływów i władzy. Musimy nawiązać z nimi walkę. Zrobimy to i wygramy. Nasza kampania będzie ostra, czasem nawet bardzo ostra, ale nie będzie się toczyć poniżej pasa, co, mam wrażenie, robią coraz częściej PiS i PO”.

— CZAS PRZEWIETRZYĆ PO PLATFORMIE I NIE DAĆ SIĘ NABRAĆ PIS – mówi Jan Śpiewak: “Platforma Obywatelska rządzi w Warszawie od bardzo dawna i czas najwyższy przewietrzyć ten zatęchły pokój, którym stał się ratusz. Z drugiej strony Warszawa nie da się nabrać na to, co proponuje Patryk Jaki. Warszawa nie zaakceptuje tego, co się dzieje w kraju, czyli partyjnego zawłaszczania państwa, skoku na stołki i spółki Skarbu Państwa, ale też tej pogardy, która się wszędzie rozlewa. Celem polityki stało się dowalenie przeciwnikowi, zmieszanie go z błotem, a nie praca dla ludzi”.

— ŚPIEWAK O ZNISZCZENIU PRZEZ PO I PIS ZABYTKOWEJ CZĘŚCI MIASTA NA NYCZ TOWER: “a właściwie zacząłem się zastanawiać nad kandydowaniem na prezydenta Warszawy, kiedy odbyło się głosowanie nad budową Nycz Tower, kiedy PiS i PO zagłosowały jednostronnie za zniszczeniem zabytkowego fragmentu miasta, którego nie zburzył ani Hitler, ani Stalin. Tylko po to, żeby kardynał Nycz i kilku deweloperów zarobiło setki milionów złotych. Wyburzenie XIX-wiecznej parafii św. Barbary, drogi krzyżowej, kompleksu szkół Hoffmanowej i zniszczenie ostatniego zielonego zakątka w tym rejonie – ja uważam, że to jest jednak coś nieprawdopodobnego. I głosują za tym ręka w rękę wszyscy z PiS i wszyscy z PO”.

— PLATFORMA TO PIS W LEPSZYCH GARNITURACH – DALEJ ŚPIEWAK:“Prawu i Sprawiedliwości i Platformie Obywatelskiej chodzi tylko o władzę i pieniądze. Jedni są w lepszych garniturach i uważają się za bardziej cywilizowanych, bo łamią reguły, nie chwaląc się tym. A drudzy to bardziej paździerzowa wersja tych pierwszych. Przed wspomnianym głosowaniem w sprawie Nycz Tower pokazaliśmy, że mieszkańcy tego rejonu nie chcą takiego rozwiązania, przeciwni są temu wierni z tej parafii, zgłaszaliśmy uwagi, składaliśmy wnioski do konserwatora zabytków, poinformowaliśmy CBA, nikt nie chciał nas słuchać i obie partie zagłosowały „za”. Wtedy stwierdziłem, że jeżeli nie wystartujemy w wyborach, to mieszkańcy nie będą mieli na kogo głosować”.

— ŚPIEWAK O KOMUNALIZACJI SPEC-U: “Chcemy też zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, gaz i ciepło. Trzeba odwrócić francuskie podwyżki cen ciepła, które są realizacją skandalicznej prywatyzacji SPEC-u. Będziemy z Francuzami renegocjować umowę o prywatyzacji,, a jeśli to nie przyniesie skutków – zaproponujemy referendum w sprawie komunalizacji SPEC-u”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jan-spiewak-wystartuje-w-wyborach-na-prezydenta-warszawy/zgzbhkf

— NIE MA JUŻ ŚLADU PO ZADYSZCE PIS – MARCIN FIJOŁEK: “[…] po wiosennej zadyszce Prawa i Sprawiedliwości w notowaniach nie ma już śladu, a sezon wakacyjny politycy Zjednoczonej Prawicy rozpoczną ze sporą przewagą nad resztą stawki. Mało tego, niektóre z nich wskazują na rekordowe poparcie dla obozu dobrej zmiany, poparcie dla PiS zaś – wśród wyborców zdecydowanych, a więc tak, jak podawane są wyniki po wyborach – osiąga nawet poziom niemal 50 proc”.
https://wpolityce.pl/polityka/403171-fijolek-w-sieci-pis-wyraznie-przelamalo-trend-w-sondazach

— PROFESOR EWA ŁĘTOWSKA O TYM, ŻE OSTATNIE SŁOWO MA PREZYDENT I O ODMIENNYCH STRATEGIACH SĘDZIÓW NSA I SN w rozmowie jaką przeprowadzili Łukasz Pawłowski i Natalia Woszczyk w Kulturze Liberalnej: “ To jest normalne w prawie, że na początku zawsze jest wojna na argumenty. Bywają głupie wykładnie, bywają mądre wykładnie. Ta wykładnia, którą proponuje PiS, nie jest zupełnie głupia. Ona „tylko” nie uwzględnia argumentu z art. 180 ust. 1 Konstytucji, czyli zasady nieusuwalności sędziów. Dlatego ja uważam, że moja wykładnia jest doskonalsza. Ale rację ma ten, dla kogo ustawodawca przewidział ostatnie słowo. A ostatnie słowo przewidział dla prezydenta, który wygasza mandaty. W takiej sytuacji jako prawnik ja z bólem serca muszę powiedzieć: trudno. To samo powiedzieli sędziowie w SN – nie zgadzają się z tą ustawą, ale się jej podporządkują, bo wywiera konkretne skutki prawne. Proszę też zwrócić uwagę na odmienność strategii sędziów w SN i NSA, co się mało dostrzega. Ci z NSA nie podjęli próby takiej, jak uczyniono to w SN. Może mniej wierzą w argumenty prawa intertemporalnego, a może bliższe kontakty na co dzień z egzekutywą odarły ich ze złudzeń, co do rzetelności działania i argumentowania władzy wykonawczej”.

— ŁĘTOWSKA O TYM, CO POWINNA ZROBIĆ GERSDORF: “Powinna powiedzieć, iż uważa, że ta ustawa jest niekonstytucyjna, ale w sytuacji, gdy prezydent przyśle jej i sędziom prawidłowo sporządzone postanowienie, że z mocy obowiązującego prawa kadencja pierwszej prezes oraz innych sędziów wygasa, to uznać fakt. Lepiej bez deklaracji”.

— NIE MOGĘ KWESTIONOWAĆ KOMPETENCJI PREZYDENTA DO STWIERDZENIA PRZENIESIENIA SĘDZIEGO W STAN SPOCZYNKU – DALEJ ŁĘTOWSKA W KL: “Tego galimatiasu interpretacyjnego nie potrafię racjonalnie objaśnić. Nie mogę jednak kwestionować kompetencji prezydenta do stwierdzania przeniesienia sędziego w stan spoczynku. W związku z tym to wykładnia prezydenta, jego widzenie tego problemu – jeżeli nawet diabelnie nam się to nie podoba – musi faktycznie przeważyć. To jest dokładnie tak samo, jak przy kontroli instancyjnej wyroków sądów powszechnych. Załóżmy, że prawomocny i ostateczny wyrok drugiej instancji wydaje nam się po prostu głupi i błędny. No i co z tego? Adwokat musiałby powiedzieć: „Przegraliśmy, trudno”. Ale strona sporu, podporządkowując się wyrokowi, nie musi uznawać jego racji. Jeżeli dobrze rozumiem, to właśnie robią sędziowie SN”.

— ŁĘTOWSKA NA PYTANIE KL CO ZROBIŁABY NA MIEJSU GERSDORF: “Chodziłabym do pracy, dopóki nie dostałabym wydanego lege artis aktu prezydenta, z którego by wynikało, że już nie jestem czynnym sędzią”.

— TO WODA NA MŁYN INSTYTUCJI EUROPEJSKICH, W KWESTII UPEWNIENIA SIĘ, ŻE COŚ Z NASZYM WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI JEST NIE TAK – MÓWI ŁĘTOWSKA KULTURZE LIBERALNEJ: “Ten cały bałagan, który się teraz dzieje – że nie wiadomo, kto jest prezesem – to jest tylko woda na młyn dla instytucji europejskich w kwestii upewnienia się, że coś z naszym wymiarem sprawiedliwości jest nie tak i że politycy chcą go przydusić. Z tego punktu widzenia, im jest gorzej, tym lepiej. Brzmi okropnie, ale tak jest. Walnie przyczyniają się do tego prawnicy z Kancelarii Prezydenta”.

— ŁĘTOWSKA PYTANA PRZEZ PAWŁOWSKIEGO I WOSZCZYK O POMYSŁ PLATFORMY AKTU ODNOWY: “Jak najdalej od tego! Przecież oni byliby takimi samymi – hmm… – narwańcami, jak ci, którzy nas wciągnęli w to nieszczęście”.

— TOMASZ SIEMONIAK O TYM, ŻE NIKOGO NIE INTERESUJE PROGRAM – mówi Karolinie Wigurze i Łukaszowi Pawłowskiemu w KL: “Zmienia się od złości na Platformę, że przegrała wybory i dopuściła PiS do władzy, przez podejście mówiące, że musimy wymyślić coś na wzór 500 plus, po – i to dominuje od kilku miesięcy – chęć odsunięcia PiS-u od władzy i dopiero potem układania różnych innych rzeczy, na przykład podatków czy właśnie 500 plus. To jest efekt rosnącego przynajmniej w części naszych wyborców wzburzenia, takiego czynnika anty-PiS. Można sto zaklęć sformułować i mówić, że najważniejszy jest program. Ale naprawdę dawno nikt już mnie nie zapytał, co my zrobimy na przykład z reformą edukacji, czy będziemy ją odwracać, czy nie będziemy odwracać. Ludzie przestali o to pytać. Interesuje ich tylko to, jak sprawić, żeby Polska wróciła na normalną ścieżkę. Ze wszystkimi kłopotami, problemami, które były do 2015 roku, ale rozwiązywanymi w trybie normalnej polityki, a nie rosnącego autorytaryzmu”.

— KWESTIE PROGRAMOWE SCHODZĄ NA DALSZY PLAN – DALEJ SIEMONIAK: Dziś są dwie sprawy, które dominują w wyobraźni publicznej: sprawa sądownictwa i Europy, czyli tego, co będzie z naszą obecnością w Unii Europejskiej. PiS ją niszczy, stwarza zagrożenie nie tylko tym, że dostaniemy mniejsze dopłaty, ale że w ogóle nie będziemy w europejskiej pierwszej prędkości. Czy chcemy, czy nie, dla wyborców w Nowym Sączu, Żywcu i innych miejscach, gdzie ostatnio byłem, wspólnym mianownikiem wszystkiego złego, co się dzieje w Polsce, jest PiS. W takiej sytuacji kwestie programowe schodzą na dalszy plan.

— WIGURA MÓWI SIEMONIAKOWI JAK MŁODZI POSTRZEGAJĄ PRAWA PRACOWNICZE: “Wielu z nich utożsamia przestrzeganie Konstytucji z przestrzeganiem praw pracowniczych. Gdy zapyta się dziś przeciętnego młodego człowieka, co sądzi o tym, co się dzieje z SN i Konstytucją, to bardzo często odpowie: „a co mnie to obchodzi, kiedy ja od dziesięciu lat pracuję na umowie o dzieło?”. To są zarzuty, które nie dotyczą samego PiS-u, ale państwa polskiego jako takiego i właściwie każdej kolejnej władzy, która nie była wystarczająco wrażliwa na to, że ludzie mają w tym obszarze swoje prawa”.

— PAWŁOWSKI DO SIEMONIAKA O ZACHOWAWCZOŚCI PO: “Jak to jest, że Platforma potrafi być tak radykalna w swoim sprzeciwie wobec PiS-u, a jednocześnie tak ostrożna w prezentowaniu pozytywnych propozycji programowych?”
https://kulturaliberalna.pl/2018/07/10/siemoniak-wywiad-akt-odnowy-rzeczpospolitej-program-po/

— SĄD NAJWYŻSZY W STANIE NIEWAŻKOŚCI – tytuł w GW.

— SĄD NAJWYŻSZY W STANIE WEGETACJI – jedynka DGP.

— EWA SIEDLECKA O AKCJI MASOWYCH ZGŁOSZEŃ DO SN:“Warto podjąć akcję masowych zgłoszeń do SN także dlatego, że odwołanie się przegranych kandydatów do NSA może dotyczyć nie tylko tego, że nie wygrali konkursu. W odwołaniu sędziowie mogą kwestionować ważność decyzji KRS jako organu obsadzonego z naruszeniem konstytucji i ustawy. I wnioskować, by NSA zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prawnym, czy system nominacji sędziowskiej dokonywany wyłącznie z udziałem osób mianowanych przez polityków i przez prezydenta – a więc władzę wykonawczą – nie narusza art. 19 traktatu o UE, gwarantującego prawo do skutecznej ochrony sądowej? W tej sytuacji wszystko zależeć będzie od odwagi i poczucia odpowiedzialności za państwo i władzę sądowniczą sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/07/09/obywatele-i-sedziowie-powszechni-walcza-o-sn/

— OJCIEC RYDZYK TESTUJE KACZYŃSKIEGO – Agata Kondzińska i Michał Wilgocki w GW: “Oprócz starcia z opozycją przed przyszłorocznymi eurowyborami Zjednoczoną Prawicę czeka jeszcze bój wewnętrzny między PiS a środowiskiem ojca Tadeusza Rydzyka. Toruń już śle sygnały do Warszawy, że może wystawić własną listę”.

— POLITYK PIS W TEKŚCIE GW: “Plotki o tym, że Toruń mógłby wystawić własną listę, są nam znane, ale to wyłącznie próba wywierania nacisku – mówi polityk z otoczenia prezesa PiS. – Mogę się założyć, że żadnej odrębnej listy nie będzie. A już na pewno nie przy nowej ordynacji”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23654703,wielki-plan-czy-wielki-blef-tak-ojciec-rydzyk-testuje-prezesa.html

— EKOLODZY POSTAWILI NA ZAMKI – GPC NA JEDYNCE: “Obszary natura 2000 blokują przekop Mierzei Wiślanej, uzyskanie żeglowności rzek, a nawet ratowanie lasów gospodarczych w Puszczy Białowieskiej przed inwazją kornika drukarza. Jednak jeżeli ma się pieniądze i wsparcie pseudo- ekologów, to można w tych chronionych obszarach wybudować zamek o wysokości niemal 50 m, wykopać wokół niego fosę, usypać groblę, wyciąć 2 ha lasu. Wówczas rzekomi działacze na rzecz ochrony przyrody… odpuszczą”.
https://gpcodziennie.pl/93584-pseudoekolodzypostawilinazamki.html

— Dwa lata temu odszedł Michał Kornatowski.

— URODZINY: Michał Wilgocki, Killion Munyama, Ludwik Kotecki, Lucjan Karasiewicz.