— OPOZYCJA PRZEGRAŁA OSTATNIE MIESIĄCE, PREMIER DAŁ RADĘ Z WSZYSTKIMI WYZWANIAMI – ROZMOWA SIECI Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM – 8 CYTATÓW: “– Tak, opozycja te ostatnie miesiące przegrała. Ale jeśli liczą, że to nas uśpi, mylą się. Ogromna zasługa w tych dobrych notowaniach premiera Morawieckiego, który dał sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami radę. Jest ogromnie pracowity, ma nieprawdopodobną odporność fizyczną, co w polityce nie jest bez znaczenia. Dobrze wybrnął i rozwiązał sprawę protestu osób niepełnosprawnych, nie pozwalając na polityczne wykorzystanie sprawy, ale też w sposób zasadniczy zwiększając świadczenia dla tej grupy, która naprawdę potrzebuje pomocy – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi w “Sieci”.

— PREMIER MORAWIECKI POPROWADZI RZĄD DO WYBORÓW PARLAMENTARNYCH, JEŚLI JAKIŚ PIORUN NAGLE Z NIEBA NIE STRZELI:“Jeśli piorun jakiś nagle z nieba nie strzeli, jeśli nie zdarzy się jakiś czynnik zmieniający zasadniczo sytuację, to tak [premier Morawiecki poprowadzi rząd do wyborów parlamentarnych]”.
http://300polityka.pl/news/2018/07/09/kaczynski-o-morawieckim-dudzie-opozycji-schetynie-kolanie-i-ordynacji-8-cytatow-z-sieci/

— W SONDAŻU RZ POPARCIE DLA PIS ROŚNIE O 5 PUNKTÓW, ALE: “ale już w porównaniu z badaniem majowym wartości są identyczne i wzrostu nie ma”. http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180709487-Sondaz-Poparcie-dla-PiS-rosnie.html

— TRZASKOWSKI 32, JAKI 25, ŚPIEWAK 7, CELIŃSKI 6 – POLLSTER DLA TVP:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/rosnie-poparcie-dla-patryka-jakiego-ktory-dogania-w-sondazu-rafala-trzaskowskiego/jgyzszg.amp?__twitter_impression=true

— PREMIER CZECH DLA 300POLITYKI: “– Grupa Wyszehradzka jeszcze nigdy była tak zjednoczona. To naprawdę niesamowite, jaką udało się uzyskać jedność. Obaj z premierem Morawieckim wywodzimy się z biznesu, dlatego tak sprawnie załatwiamy wszystkie sprawy – mówi premier Czech Andrej Babiš w rozmowie z 300POLITYKĄ. Morawiecki wymyślił, żeby z różnych powiązań polskich firm, jak Orlenu z sąsiadami, zrobić atut i – jak w biznesie – przerwać rutynę spotkań premierów w gabinetach i wnieść w nie okazję do bardziej osobistego kontaktu. – Jesteśmy na tej samej długości fali – mówi Morawiecki”.
http://300polityka.pl/news/2018/07/08/obaj-z-mateuszem-wywodzimy-sie-z-biznesu-dlatego-tak-sprawnie-zalatwiamy-wszystkie-sprawy-premier-czech-dla-300polityki-biznesowa-dyplomacja-morawieckiego-magazyn-300polityka/

— PULS BIZNESU O SKUTKACH BIZNESOWYCH WIZYTY MORAWIECKIEGO W CZECHACH: “Chcielibyśmy sprzedawać pitne jogurty i inne artykuły mleczne na czeskich stacjach Benzina. Prowadzimy rozmowy — mówi Stanisław Dusza, wiceprezes mleczarskiej firmy. Unipetrol, firma należąca obecnie w 94 proc. do Orlenu, ma tu 404 stacje. Mlekovita liczy, że taki kontrakt zwiększy jej przychody w Czechach o co najmniej kilka procent”.

— MORAWIECKI O POTENCJALE GRUPY WYSZEHRADZKIEJ: PRZESTAJE BYĆ PAPIEROWYM SOJUSZEM: “Grupa Wyszehradzka jest dziś kluczową częścią Europy Środkowej i UE. To ona daje Wspólnocie solidny, o ile nie najsolidniejszy wzrost gospodarczy. Obecnie polska gospodarka zajmuje 8. miejsce w UE pod względem PKB, z udziałem ok. 3 proc. Cała grupa V4 daje nam już 6. miejsce. Integracja Grupy Wyszehradzkiej jest dla Polski bardzo ważna. Kiedy rozmawiam z innymi szefami rządów V4, dochodzimy do tego samego wniosku: wykorzystajmy zdecydowanie mocniej nasz wspólny potencjał, nasze coraz silniejsze partnerstwo i położenie. Podchodzimy do tego wyzwania zarówno projektowo, jak i sojuszniczo. (…) Grupa Wyszehradzka staje się powoli żywym organizmem w Europie, a nie tylko – jak niegdyś bywało – papierowym sojuszem”.

— JĘDRZEJ OLESZKIEWICZ, ORGANIZATOR POLSKO-CZESKIEGO BIZNES MIXERA: “Budowanie relacji gospodarczych w Czechach wymaga cierpliwości i odrzucenia schematów oraz polskich wyobrażeń o naszych południowych sąsiadach. Jeśli ktoś to potrafi, może liczyć na trwałe i dobre rezultaty biznesowe — mówi Jędrzej Oleszkiewicz, który prowadzi projekty doradcze na rynku czeskim i odpowiadał za organizację Czech — Polish Business Mixer w Karlowych Warach z udziałem premierów obu krajów”.
https://www.pb.pl/polsko-czeskie-rozmowy-o-biznesie-934312

— W UNII POKOCHALI NASZEGO PREMIERA, SKĄD TAKA ZMIANA WOBEC MORAWIECKIEGO – Fakt o weekendowej publikacji POLITICO EUROPE.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/zagraniczne-media-oczarowane-mateuszem-morawieckim/v3nkzrf

— NA FORACH LIBERALNYCH MEDIÓW POZIOM AGRESJI JEST TAKI SAM JAK NA PRAWICOWYCH, NIE MA SZCZUCIA NA IMIGRANTÓW ALE JEST PIS-LAM – GRZEGORZ SROCZYŃSKI: “Od dwóch lat uważniej obserwuje fora liberalnych mediów, a także wpisy moich liberalnych znajomych na FB – poziom agresji jest dokładnie taki sam jak na forach wPolityce.pl czy „Gazety Polskiej”. Nie ma, co prawda, antysemityzmu, ale jest „pislam”. Nie ma szczucia na imigrantów, ale jest „hołota od 500 plus”. Coś z tym powinniśmy robić, ale nie mam pojęcia, co dokładnie, bo cenzurowaniu postów (nawet najgorszych) jestem przeciwny. Co ciekawe, zwykle takie rzeczy piszą ludzie całkiem inteligentni, a nie jacyś troglodyci. Gdyby bowiem pozbawić wpisy emocjonalnej piany i przełożyć na ludzką mowę, znaczyłby mniej więcej to: Morawiecki w Brukseli wygłosił stare i zgrane argumenty PiS-u, które nikogo za granicą nie przekonały, bo pewnie nie miały przekonać – wypowiedzi premiera na temat sądów przeznaczone były bowiem jedynie na krajowe podwórko i miały mobilizować zdeklarowanych wyborców PiS-u (czyli owych „pisdzielców”). To dość trafna obserwacja, z którą mogę się zgodzić, ale po co okraszać ją bluzgami – nie wiem”.

— SROCZYŃSKI PISZE, ŻE WYSTĄPIENIE MORAWIECKIEGO MIAŁO SPORO SENSOWNYCH TREŚCI: “Bo wystąpienie Morawieckiego na temat Unii (debata miała dotyczyć przecież przyszłości UE, choć oczywiście premier mógł się spodziewać, że dyskusja zejdzie na sądy) miało sporo sensownych treści. Na przykład fragment o spadającym udziale płac w PKB wielu krajów (również Polski) i słabnięciu świata pracy we współczesnym kapitalizmie. Zdaniem wielu ekonomistów – np. noblisty Stiglitza – jest to zasadniczy problem zglobalizowanego wolnego rynku. Doceniam, że Morawiecki o takich rzeczach wie, bo to w polskich warunkach wyjątkowe – kiedy próbuję pytać naszych polityków o problem udziału płac w PKB, zwykle nie mają pojęcia, o co chodzi”.

— SCHETYNA MYŚLI, ŻE PIKETTY TO JAKIŚ ŚMIESZNY LEWAK – SROCZYŃSKI: “Morawiecki w europarlamencie cytował Piketty’ego, o którym Schetyna wie tylko tyle, że to jakiś śmieszny lewak (bo tak mówi Rzońca), część diagnoz Morawieckiego o stanie Europy (podkreślam, część!) brzmiała, jakby przeczytał eseje Tony’ego Judta czy ostatnią książkę prof. Jana Zielonki. Morawiecki na pewno ma inne recepty niż wyżej wymienieni (Judt – który już nie żyje – krytykował liberałów, ile wlezie, ale robił to z pozycji liberalnych), jednak w polskiej debacie te tematy są tak nieobecne, że zawsze spadam z krzesła, gdy jakiś polityk powie cokolwiek ciekawego”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23642063,szczyl-obalal-komune-przeciez-on-mial-wtedy-13-lat-czytelnicy.html

— CO DO GERSDORF TO SYTUACJA JEST JASNA – WIESŁAW JOHANN W ROZMOWIE Z PIOTREM ZAREMBĄ W WEEKENDOWYM DZIENNIKU GAZECIE PRAWNEJ: “Nazwisko sędziego Iwulskiego istotnie pojawiło się w oświadczeniu prezes Gersdorf i prezydent wyszedł naprzeciw tej kandydaturze. Padają sugestie, że to niezgodne z nowym prawem, ale moim zdaniem wszystko jest w porządku. Można dyskutować nad oświadczeniem samego sędziego… On ma więcej niż 65 lat, jednak przedstawił prezydentowi jednozdaniowy tekst o woli pozostania w SN, a prezydent pismo przekazał KRS. Sędzia Iwulski nie dołączył zaświadczeń o stanie zdrowia, ale to jest do uzupełnienia. Prezydent mógł go wyznaczyć. A co do sędzi Gersdorf, to sytuacja jest jasna. Ukończyła 65 lat, nie złożyła oświadczenia z wnioskiem o przedłużenie urzędowania, więc przechodzi w stan spoczynku”.

— JOHANN O KOMPROMISIE PAD: “Prezydent unika konfliktu. I słusznie robi. To jest w jakimś sensie kompromis, ale przede wszystkim prezydent wyciąga rękę w kierunku drugiej strony”.

— JOHANN POWTARZA ZAREMBIE, ŻE GERSDORF NIE JEST I PREZESEM, BO USTAWA MA DOMNIEMANIE KONSTYTUCYJNOŚCI: “Uważam, że sędzia Gersdorf przestała być I prezesem SN. Przeszła w stan spoczynku, takie jest prawo. Każda ustawa przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego korzysta z waloru domniemania konstytucyjności. To, że ktoś twierdzi inaczej, to za mało, by czuć się niezwiązanym prawem. To zaledwie prawniczy pogląd. Pan mnie pyta o postawę sędziów. Nieco mnie zaskakuje. Byłem przekonany, że nie zechcą się włączyć w spór polityczny. To mi się nie podoba”.

— JOHANN PRYWATNIE BARIERĘ 65 LAT UWAŻA ZA ZBYT NISKĄ: “Zakładam, że każdą zmianę ocenia się prawidłowo dopiero z czasowego dystansu. Prywatnie uważam barierę 65 lat za zbyt niską. To dla prawnika wiek pełnej intelektualnej sprawności. No, ale może prowadzono jakieś badania, które wykazały co innego?”

— SĘDZIOWIE ŁAMIĄ WSZELKIE ZASADY, ANGAŻUJĄ SIĘ W POLITYCZNE GRY, SZERMUJĄ POGLĄDAMI NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH – DALEJ JOHANN W ROZMOWIE Z ZAREMBĄ: “Uważam, że Małgorzata Gersdorf przekroczyła, i to już dawno temu, granicę zaangażowania sędziego w politykę. Chociaż bardzo ją cenię, lubię, to przecież żona mojego kolegi z TK. Sędzia powinien być od polityki jak najdalej. Moi dawni koledzy z adwokatury – Władysław Siła-Nowicki czy Jan Olszewski – powtarzali, że polityka nie ma wstępu na salę sądową. Tymczasem dziś sędziowie łamią wszelkie zasady, angażują się w polityczne gry, szermują poglądami na portalach społecznościowych. Nie podoba mi się to, nie na tym polega niezawisłość”.

— JOHANN O ARTYKULE 180 KONSTYTUCJI: “Prezes została wybrana przez zgromadzenie ogólne sędziów SN i przedstawiona prezydentowi w poprzednim stanie prawnym. To prawda, że na spotkaniu z politykami, także opozycyjnymi, poświęconym referendum konstytucyjnemu, powiedziałem, że kadencyjność to dla mnie rzecz święta. Tylko że każda najświętsza konstytucyjna zasada ma swoje wyjątki, furteczki. Art. 180 daje wyraźnie parlamentowi prawo określania wieku przejścia sędziego w stan spoczynku. Tu naprawdę zderzają się dwie wartości konstytucyjne”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/577467,zaremba-wieslaw-johann-reforma-sadownictwo-krs-protesty.html

— NIKT NIE KWESTIONOWAŁ PRZEJŚCIA W STAN SPOCZYNKU SĘDZIÓW IZBY WOJSKOWEJ – Paweł Mucha w rozmowie z DGP: “Nie ma jakiejkolwiek podstawy i potrzeby wydawania postanowień w sytuacji, w której nie zostało złożone oświadczenie przez danego sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska. W świetle art. 111 ustawy o SN oczywiste jest, że jeśli sędzia nie podjął aktywności w terminie miesięcznym i nie złożył oświadczenia, to przechodzi w stan spoczynku. Tak samo jak w dniu wejścia w życie ustawy w stan spoczynku przeszli sędziowie Izby Wojskowej bez postanowienia prezydenta i nikt tego nie kwestionował. Natomiast pan prezydent przygotował dla sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń, informacje o tym, że z dniem 4 lipca przeszli oni w stan spoczynku. Minister Andrzej Dera przekazał te informacje odpowiednio prezesowi NSA i sędziemu J. Iwulskiemu jako kierującemu SN. Prezydent wypowiadał się bardzo jednoznacznie, także podczas rozmowy z prezes Gersdorf. Nie ma przepisów wskazujących na to, że prezydent powinien wydać postanowienie. Wskutek niezłożenia oświadczeń przez część sędziów, którzy wcześniej ukończyli 65 lat, przeszli oni z mocy prawa w stan spoczynku, na emeryturę. Kryterium wieku jest obiektywne i dotyczy wszystkich. Nie sposób zgodzić się, że sędziowie przeszli w stan spoczynku, ale nie dotyczy to tylko pani sędzi Gersdorf”.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1167787,mucha-byla-prezes-malgorzata-gersdorf-jest-sedzia-w-stanie-spoczynku.html

— OPOZYCJA GRA JUŻ TYLKO O JEDNO, O ŚCIĄGNIĘCIE KAR NA POLSKĘ – Michał Karnowski: “W tej sytuacji opozycja totalna uznała iż wyłącznie sprowadzenie na Polskę finansowej katastrofy w postaci zablokowania środków unijnych może zmusić Polaków by „zmądrzeli”. To pełne pychy myślenie wcale nie jest rzadkie w unijnym establishmencie. Przypomnę, że niedawno komisarz UE ds. budżetu i zasobów ludzkich Niemiec Günther Oettinger stwierdził, po buntowniczym wyniku wyborów we Włoszech, że Rynki nauczą Włochów głosować na kogo trzeba. I tak samo, można wnioskować, ma być z Polakami, tylko tutaj rolę rynków mają odegrać unijni komisarze wraz z panem Tuskiem i panią Bieńkowską. Kiedy po ostatnim wystąpieniu premiera Morawieckiego w Strasburgu europosłowie PO i PSL zwołali tam konferencję, coś podobnego zasugerował poseł Jan Olbrycht. Brzmienie jego wypowiedzi był jasne i pełne wiary, że prędzej czy później to się skończy finansowym ukaraniem Polski!
https://wpolityce.pl/m/polityka/402965-opozycja-gra-juz-tylko-o-jedno-chce-sciagnac-na-polske-kary

— MICHAŁ GOSTKIEWICZ O WOLCIE SĘDZIEGO PSZCZÓŁKOWSKIEGO: “Czy to, że wbrew linii PiS uznał, że prof. Gersdorf wciąż jest I prezesem TK, oznacza, jak pewnie chciałaby opozycja, że przeszedł na jej stronę? Czy mamy do czynienia z ideowcem, który zmienił poglądy, czy z cynikiem, który koniunkturalnie uznał, że w dłuższej perspektywie PiS-owski wstrząs w sądownictwie nie przetrwa utraty przez Kaczyńskiego władzy?”
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,23642621,swoj-czy-wrog-kim-jest-sedzia-piotr-pszczolkowski-i-dlaczego.html#MT2

— PIS POWINIEN POSZUKAĆ DOBREGO ADWOKATA – Tomasz Pietryga w RZ: “Jedno jest pewne: spór o praworządność z ulicy zaczyna przenosić się na sale sądowe. To może być znacznie groźniejsze dla PiS niż protesty uliczne i lepiej, żeby rząd poszukał sobie dobrego adwokata”.
http://www.rp.pl/Opinie/307089958-PiS-powinien-poszukac-dobrego-adwokata—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— PAWEŁ WROŃSKI O DUDZIE I POROSZENKO JAKO OFIARACH GODNOŚCIOWEJ POLITYKI: “Zarówno Duda, jak i Poroszenko są ofiarami godnościowej polityki historycznej. Ukraina, która toczy wojnę z Rosją, umieściła w panteonie bohaterów ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie na Polakach. Politycy PiS są zaś zakładnikami polityki „wstawania z kolan”, „walki o prawdę” i presji środowisk kresowych, co skutkuje zakładaniem, że słuszny ból i pamięć zbrodni są istotniejsze niż przyszłość kolejnych pokoleń”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23650831,odwracamy-sie-od-ukrainy.html

— NAPOLEON NIE WZIĄŁ URLOPU POD AUSTERLITZ – WOJCIECH SADURSKI W GW: “Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie urlop. Oczywiście każdy ma do niego prawo, zwłaszcza osoba poddana takiej presji jak profesor Gersdorf. Napoleon jednak nie wziął urlopu przed bitwą pod Austerlitz, a prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w dniach, gdy ważyły się losy TK, np. gdy dokwaterowano mu trzech dublerów. (…) Stworzenie medialnego wrażenia próżni w kierownictwie SN władzy te działania ułatwi – a zausznicy prezesa muszą się spieszyć, jeśli chcą zdążyć przed orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

— SADURSKI O KONSEKWENCJACH WYROKU TSUE: “Tym bardziej że nadal jest szansa na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polski rząd dostał miesiąc na odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie czystki w Sądzie Najwyższym. Jeśli Europejski Trybunał zachowa się tak, jak w przypadku wycinki w Białowieży, czyli nakaże Polsce wstrzymanie realizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu zapadnięcia wyroku merytorycznego, rząd PiS będzie miał prawdziwy dylemat: Morawiecki zapowiadał, że wyroki Trybunału będą w Polsce respektowane”
http://wyborcza.pl/7,75968,23650870,prof-sadurski-dla-wyborczej-w-starciu-o-sad-najwyzszy-jest.html

— JAKA JEST WARTOŚĆ: DEMOKRACJA CZY SWOBODY GOSPODARCZE – JACEK ŻAKOWSKI w GW: “Najważniejsze dla naszej przyszłości pytanie brzmi teraz: Jaka jest wartość numer jeden naszej polityki? Wolność i demokracja, które się nie obronią bez przywrócenia pokoju społecznego, co wymaga nowego rozdawnictwa? Czy podtrzymanie gospodarczych swobód i procesów ostatnich kilku dekad, które podminowały społeczne poczucie bezpieczeństwa w stopniu rujnującym zachodnie demokracje?”
http://wyborcza.pl/7,75968,23650851,nowe-pytanie-glowne-brzmi-ile-jestesmy-w-stanie-zaplacic-za.html

— JANUSZ LEWANDOWSKI O TYM, ŻE NIE MOŻEMY NIWELOWAĆ LUKI W BUDŻECIE UE KOSZTEM POŁUDNIA OBARCZONEGO CIĘŻAREM UCHODŹCTWA – mówi w DGP: “Zapowiedź weta jest wyznaniem słabości i impotencji koalicyjnej. Znaczy tyle, że ktoś, kto grozi wetem, nie potrafi zbudować nie tylko koalicji, ale nawet mniejszości blokującej. Powtórzę, spodziewam się jednak, że tę lukę uda się nam nieco zniwelować. O ile? Za wcześnie, by o tym mówić. Nie możemy tego robić kosztem południa Europy, które jest obarczone ciężarem uchodźctwa. Musimy być jako Europa solidarni. Niestety Polska – kolebka Solidarności i kraj wielu pokoleń uchodźców od głodu i wojny – solidarna nie jest. Nie wiemy też, co urodzi się z deklaracji odrębnego budżetu strefy euro po porozumieniu Macron – Merkel”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/577587,dla-mnie-budzet-strefy-euro-to-zagadka.html

— POMASKA ZAGIĘŁA KACZYŃSKIEGO – Fakt online: “Prezes PiS spotkał się w piątek z dziennikarzami, by ogłosić bardzo ważną decyzję. Oświadczył jasno, że osoby zatrudnione w spółkach skarbu państwa nie mogą kandydować w wyborach samorządowych z list PiS. Posłanka PO Agnieszka Pomaska zgasiła go jednym memem”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/agnieszka-pomaska-zagiela-jaroslawa-kaczynskiego-memem-co-na-nim-jest/4s4mwpf

— POLSKA WSCHODNIA NA START – INFORMACJA PARP: 30 lipca rozpocznie się nabór wniosków w II rundzie konkursu Internacjonalizacja MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Beneficjenci otrzymają wsparcie na wprowadzenie swoich produktów lub usług na nowe rynki. Pula środków w konkursie wynosi 100 mln zł.
http://300polityka.pl/stan-gry/2018/07/02/zdobadz-klientow-za-granica-zostan-eksporterem-informacja-parp/