— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Miller: Jaka opozycja ma być? Totalna właśnie
Miller: Czy ci ludzie, którzy idą do trybunału w Strasburgu, są zdrajcami?
Miller pytany o słowa Kaczyńskiego: To najzupełniej normalna opozycja, nawet – powiedziałbym – dosyć słaba
Mucha: Nie ma potrzeby, żeby prezydent wydawał postanowienia ws. przejścia w stan spoczynku. To były pisma, można powiedzieć, informacyjne
Piotrowicz: Jeżeli środowiska sędziowskie będą chciały storpedować reformę, podejmiemy środki, które uniemożliwią to niekonstytucyjne zachowanie części środowiska
Gersdorf na urlopie do 19 lipca
Ustawa obniżająca wynagrodzenia parlamentarzystów o 20% opublikowana w Dzienniku Ustaw
Iwulski wydał oświadczenie w związku z publikacjami dot. jego orzekania w okresie stanu wojennego
Szymański o zastosowaniu przez TSUE decyzji o zastosowaniu środka tymczasowego: To realne. Ale możliwe tylko wobec zmian, które nie nastąpiły przed wydaniem takiego postanowienia
http://300polityka.pl/live/2018/07/09/

*****

FAKTY TVN

— STRAJK PIELĘGNIAREK PO 2 MATERIAŁACH O AKCJI RATUNKOWEJ W TAJLANDII: Co najmniej 130 pielęgniarek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie rozpoczęło w poniedziałek strajk i odeszło od łóżek pacjentów. Pielęgniarki domagają się podwyżek i zapowiadają, że akcja będzie trwała do skutku. Lubelska placówka to nie jedyny szpital, który w ostatnim czasie ma problem z personelem medycznym. Pielęgniarki na Podkarpaciu masowo idą na zwolnienia lekarskie.

— KIEDY ŚWIAT PATRZY JAK POLSCE SĘDZIOWIE BRONIĄ NIEZAWISŁOŚCI SĄDÓW TO ŚWIATOWA GWIAZDA TEŻ MA COŚ POLSCE DO POWIEDZENIA – Anita Werner.

— CAŁY ŚWIAT TO KOMENTUJE, POLITYCY PIS TEŻ – Jakub Sobieniowski.

— TE SŁOWA SPECJALNIE TRWAŁE NIE BĘDĄ – Ryszard Czarnecki.

— ALE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ TRWAŁE, BO CYTUJĄ JE MEDIA NA CAŁYM ŚWIECIE, W TYM TAKŻE POLITYCZNE – Sobieniowski.

— KIEDY ON TO MÓWI TO SETKI MILIONÓW LUDZI NA ŚWIECIE SIĘ O TYM DOWIADUJE – Zbigniew Hołdys.

— APEL WAŁĘSY I TWEET BRUDZIŃSKIEGO O IGLESIASIE I KIM KARDASHIAN.

— ZROBIŁ TO BARDZO PRECYZYJNIE, ZWIĘŹLE ALE PRECYZYJNIE, BARDZO MU ZA TO DZIĘKUJĘ – Lech Wałęsa.

— SOBIENIOWSKI O SYMBOLU STRAJK KOBIET NA KONCERCIE PEARL JAM – To tylko wzmacnia słowa Jaggera, fani liczeni w milionach, jeśli się nie interesowali Polską to teraz zaczną, choć nie takim zainteresowaniu polskim władzom zależało.

— PREMIER O POTOPIE SZWEDZKIM.

— KILKA LAT TEMU KE OPOWIADAŁA O UPADKU KOMUNIZMU NA POLSKIM PRZYKŁADZIE PIOSENKI U2, GIGANCI ROCKA ZA CZASÓW KOMUNIZMU UPOMINALI SIĘ I TO ZOSTAŁO ZAPAMIĘTANE, TERAZ ZNÓW SIĘ OBAWIAJĄ O POLSKĄ WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ I U2 MÓWIĄ O TYM OSTRZEJ NAWET NIŻ MICK JAGGER – Sobieniowski.

— Ustawa obniżająca wynagrodzenia parlamentarzystów już obowiązuje, ale posłowie i senatorowie poczują ją dopiero po wakacjach. Drobna poprawka w projekcie daje parlamentarzystom dwa miesiące oszczędności w kieszeni. A czy ta ustawa da coś dobrego polityce?

— JEŻELI CENĄ JEST POKONANIE PIS-U TO MY JESTEŚMY W STANIE PRACOWAĆ ZA DARMO – Katarzyna Lubnauer.

— JAK TO Z PIS-EM OBIECYWALI PODWYŻKI, ALE WYSZŁA OBNIŻKA O 20% – Robert Kropiwnicki z PO.

— POLITYCY PIS TEŻ BYLI WYRAŹNIE NIECHĘTNI – Knapik o słowach Terleckiego.

— Knapik o radnych PiS i słowach Beaty Szydło w Sejmie.

— MOŻE BĘDĄ SZWAGRÓW I ŻONY WYSYŁAĆ DO TYCH RAD NADZORCZYCH – Jan Grabiec.

— SAMORZĄDOWCY MÓWIĄ, ŻE PIS KARZE ICH ZA SWOJE WINY – Knapik.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PREMIER ODDAŁ HOŁD POLAKOM ZAMORDOWANYM PRZEZ UKRAIŃCÓW PODCZAS RZEZI WOŁYŃSKIEJ. Premier podkreślił, że pojednanie polsko-ukraińskie może być oparte jedynie na prawdzie – bez materiału.

— RUSZYŁY KONSULTACJE DOT. BUDOWY SYSTEMU WSPARCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH RODZIN – zapowiedź: Ważnym elementem systemu ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Za dwa lata ma wynieść 2 mld złotych.

— PRANIE PIENIĘDZY, CO NAJMNIEJ MILIONA ZŁOTYCH, TO KOLEJNY ZARZUT, JAKI USŁYSZAŁ DZIŚ BYŁY URZĘDNIK WARSZAWSKIEGO RATUSZA, JAKUB R. Komisja, kierowana przez Patryka Jakiego, przywróciła dziś miastu kolejną kamienicę – zapowiedź.

— REPRYWATYZACJA POZOSTAJE JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZY TEMATÓW W KAMPANII SAMORZĄDOWEJ – Karol Jałtuszewski.

— DZIŚ SWÓJ START OFICJALNIE OGŁOSIŁ JAN ŚPIEWAK – Jałtuszewski.

— W SONDAŻACH CORAZ SZYBCIEJ TOPNIEJE POCZĄTKOWA PRZEWAGA TRZASKOWSKIEGO – Jałtuszewski: Dziś kandydat PO ostro skrytykował nową specustawę mieszkaniową, która ma przyspieszyć program Mieszkanie+.

— KANDYDAT PO MOŻE STRACIĆ NAJWIĘCEJ PO OGŁOSZENIU KANDYDATURY ŚPIEWAKA – Jałtuszewski.

— PO PRÓBUJE ODCIĄĆ SIĘ OD AFERY REPRYWATYZACYJNEJ – Jałtuszewski: Dziś złożyła projekt ustawy o rekompensatach dla ofiar reprywatyzacji.

— OFIAR REPRYWATYZACJI BY NIE BYŁO, GDYBY NIE DZIAŁALNOŚĆ JEDNEGO POLITYKA PLATFORMY – HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ – Jałtuszewski.

— ZAMIAST TWORZYĆ NOWĄ USTAWĘ, WYSTARCZYŁO PRZEKONAĆ PARTYJNĄ KOLEŻANKĘ DO WYPŁATY ODSZKODOWAŃ JUŻ PRZYZNANYCH PRZEZ KOMISJĘ WERYFIKACYJNĄ – Jałtuszewski.

— MIMO NACISKÓW BRUKSELI, RZĄD NIE WYCOFA SIĘ Z PLANOWANEJ REFORMY WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI – ZAPOWIEDZIAŁ JAROSŁAW KACZYŃSKI W WYWIADZIE DLA TYGODNIKA “SIECI” – zapowiedź.

— ANDRZEJ DUDA BĘDZIE KANDYDATEM PIS W WYBORACH PREZYDENCKICH W 2020 – Dominik Cierpioł: A Mateusz Morawiecki poprowadzi rząd Zjednoczonej Prawicy do wyborów parlamentarnych – to polityczny plan PiS.

— KACZYŃSKI W WYWIADZIE ZAPOWIEDZIAŁ TEŻ, ŻE NIE ZREZYGNUJE Z REFORMOWANIA SĄDOWNICTWA – Cierpioł.

— REFORMA NAPOTYKA CORAZ WIĘKSZY OPÓR ZE STRONY OPOZYCJI TOTALNEJ – Cierpioł: Po tym jak jej politycy szukali wsparcia w Brukseli, teraz szukają u celebrytów.

— MICK JAGGER, PARADOKSALNIE, SWOJĄ WYPOWIEDZIĄ DAŁ LECHOWI WAŁĘSIE DO ZROZUMIENIA, ŻE JEST ZA STARY, BY BYĆ SĘDZIĄ W SPRAWIE REFORMY SĄDOWNICTWA – Cierpioł.

— LECH WAŁĘSA UZNAŁ SPRAWĘ ZA SPORY SUKCES – Cierpioł.

— CELEBRYCI, PODOBNIE JAK NIE ZASZKODZILI W WYBORZE DONALDA TRUMPA, TAK W POLSCE NIE POGARSZAJĄ WYNIKÓW SONDAŻOWYCH PIS – Cierpioł.

— SĘDZIA JÓZEF IWULSKI PRZYZNAŁ, ŻE W STANIE WOJENNYM ORZEKAŁ W SPRAWIE POLITYCZNEJ DOT. OPOZYCJONISTÓW – zapowiedź: To nie jedyny polski sędzia z komunistycznym rodowodem.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZMIANA W SĄDZIE NAJWYŻSZYM, JÓZEF IWULSKI ZAJĄŁ MIEJSCE I PREZES MAŁGORZATY GERSDORF, KTÓRA POSZŁA NA URLOP – zapowiedź.

— PIERWSZY DZIEŃ W NOWEJ ROLI, SĘDZIA IWULSKI ZASTĘPOWAŁ MAŁGORZATĘ GERSDORF – Grzegorz Kępka: Jak podkreśla, rolę I prezesa pełnić będzie tylko do jej powrotu z urlopu.

— GERSDORF MOŻE BYĆ NIEOBECNA ZNACZNIE DŁUŻEJ – Kępka dalej: Bo ma do wykorzystania 38 dni urlopu.

— WEDŁUG POLITYKÓW PIS, OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO SĘDZIÓW DO 65. ROKU ŻYCIA TĘ KADENCJĘ [I PREZES SN] ZAKOŃCZYŁO – Kępka.

— NIEKTÓRZY LICZĄ, ŻE W CZASIE URLOPU MAŁGORZATY GERSDORF MOŻE ZAPAŚĆ DECYZJA EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI WS. USTAWY O SN – Kępka dalej: Przeciwnicy nowego prawa liczą, że trybunał może zmianę wieku emerytalnego zamrozić, ale KE nawet jeszcze sprawy do trybunału nie skierowała.

— WEDŁUG JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, EWENTUALNA DECYZJA NIE MA ZNACZENIA – Kępka: Fragment wywiadu z “Sieci”.

— GŁOS W SPORZE O SN ZABRAŁ WCZORAJ, W CZASIE KONCERTU LIDER ROLLING STONES – Kępka dalej.

— PIS NIE TRAKTUJE SŁÓW SŁYNNEGO ROCKMANA JAKO KRYTYKI – Kępka.

— SPÓR DOTYCZY NIE TYLKO MAŁGORZATY GERSDORF, CZĘŚĆ POLITYKÓW PIS UWAŻA, ŻE JÓZEF IWULSKI TEŻ NIE NADAJE SIĘ NA SĘDZIEGO SN – Kępka dalej.

— SĘDZIA IWULSKI NIE ZŁOŻYŁ ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIEGO, CZEGO WYMAGA NOWA USTAWA O SN – Kępka: To może też być powodem przeniesienia w stan spoczynku.

— W KILKU SZPITALACH W POLSCE STRAJKUJĄ PIELĘGNIARKI.