— MORAWIECKI AKCEPTOWALNĄ TWARZĄ DLA EUROPY – pisze Ryan Heath w swoim cotygodniowym newsletterze dla POLITICO EUROPE: “The Polish PM is the acceptable face of his country’s ruling Law and Justice party. The party’s most powerful figure, Jarosław Kaczyński, may be unpopular in Brussels, but the EU elite has been charmed by 50-year-old Morawiecki, who is equally comfortable quoting the left-wing economist Thomas Piketty, describing Christianity as Europe’s essence and dismissing criticism of the forced retirement of Polish judges, citing “constitutional pluralism.”
https://www.politico.eu/newsletter/eu-confidential/politico-eu-confidential-nato8-and-hurricane-donald-polands-popular-populist-occupy-strasbourg/

— JAKI CORAZ BLIŻEJ TRZASKOWSKIEGO – onet cytuje wewnętrzny sondaż PiS: “Próba zamówiona przez PiS nie daje na razie większych szans Patrykowi Jakiemu na zwycięstwo w ewentualnej drugiej turze, gdzie zdobyłby niewiele ponad 36 proc. głosów. Poseł Platformy wygrałby, zgarniając 53 proc. To jednak mniejsza przewaga, niż prognozowany rezultat II tury z badania tej samej pracowni przeprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu Rafał Trzaskowski stracił 3 punkty, Jaki zyskał 7”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nowy-sondaz-w-warszawie-jaki-blisko-trzaskowskiego/wzvfqk4

— DINOZAURY Z PO CIESZĄ SIĘ Z NOWEJ ORDYNACJI – Adrian Zandberg w SE: “Jeśli Platformie zależy na odebraniu Kaczyńskiemu władzy absolutnej, powinna walczyć ze wszystkich sił przeciwko zmianom w ordynacji. W Polsce są miliony ludzi, którzy nie cierpią PiS – ale nigdy nie skusi ich uśmiech Grzegorza Schetyny. To od nich będzie zależeć wynik wyborów. I to, czy PiS będzie dalej rządził Polską jak folwarkiem. Złośliwi mówią jednak, że wielu Platformersów dobrze czuje się w ławach mniejszości. Że dinozaury po cichu cieszą się z nowej ordynacji. Liczą, że „Jarek” wytnie im konkurencję i zapewni święty spokój. Długie, spokojne lata w koncesjonowanej opozycji”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/adrian-zandberg-o-zmianach-w-systemie-wyborczym-magiczna-szkatulka-aa-JW76-JFnA-a6ii.html

—  ADAM LESZCZYŃSKI CYTUJE GEBERTA, KTÓRY TWIERDZI, ŻE NETANJAHU WALCZY O SZCZYT GRUPY WYSZEHRADZKIEJ W JEROZOLIMIE: “W rozmowie z OKO.press jeszcze inny powód wymienia Konstanty Gebert: „Ewidentnie rolę tutaj odgrywa ideologiczne podobieństwo obu partii rządzących, jak i doraźny interes polityczny rządu izraelskiego, któremu bardzo zależy na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. A tego bez zgody Warszawy nie będzie. To zostało przyjęte jako pomysł na poprzednim szczycie V4 w Budapeszcie, który odwiedził Netanjahu. Netanjahu na tym szczycie strasznie zależy, bo byłby to koronny dowód na to, że nie ma izolacji dyplomatycznej Izraela”.
https://oko.press/izrael-wsciekly-sa-takie-momenty-w-dyplomacji-gdy-nalezy-byc-cicho-to-byl-ten-moment/

— DLACZEGO MŁODZI NIE CHODZĄ NA KOD (WERSJA DLA OPORNYCH) –  KAJA PLUTO w Krytyce: “Niemniej czas szybkich karier transformacji już dawno się skończył. Nam pozostało tworzenie szeregów taniej siły roboczej, często w prekarnych, niestabilnych warunkach albo emigracja. Wiele lat słuchaliśmy o tym, że nie powinniśmy narzekać, bo gonimy Europę, a średnia pensja wynosi w Polsce już prawie pięć tysięcy. Mniej jednak o tym, że dominanta – czyli najczęściej wypłacana w Polsce pensja – to ponad dwa razy mniej, niewiele ponad dwójkę. Wiemy, że Szwecji nie da się zbudować w jeden dzień. Ale minęło już trzydzieści lat, my mamy jedno życie, a polityka socjalna, która miała być niemożliwa, okazała się nagle – za znienawidzonego przez was PiS-u – możliwa”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/kaja-puto/dlaczego-mlodzi-nie-chodza-na-kod-wersja-dla-opornych/

— SĄD NAJWYŻSZY PRZEGRAŁ Z OPENEREM A PROTESTY Z MUNDIALEM – Marcin Makowski w wp: “Autorytety prawnicze, aktorzy, politycy, dziennikarze, światowe media, europarlamentarzyści biją na alarm: „koniec Sądu Najwyższego, armagedon państwa prawa, jądro ciemności demokracji”. Tylko gdzie są dzisiaj tłumy na ulicach, gdzie młodzi? Walczą przeciw ACTA2, siedzą na Openerze. Dziwicie się?

— ROK TEMU PROTESTY NIE MIAŁY PARTYJNYCH AFILIACJI I LEŚNYCH DZIADKÓW – dalej Makowski: “A co to, rok temu w lipcu nie było ciepło, a ludzie nie mieli urlopów? A jednak dziesiątki tysięcy ”niewdzięcznych gówniarzy” ruszyło tyłki, o coś powalczyć, zrobić coś więcej, niż tylko konsumować, pić piwo na bulwarach i prowadzić swoje la dolce vita. Robili to, ponieważ jedna rzeczy była wtedy inna i świadczyła o frekwencyjnych sukcesach protestów: brak partyjnych afiliacji, leśnych dziadków, politycy w drugim szeregu i większa jednoznaczność sprawy, o którą przyszło się potykać”.

— ZABAWNE ZDANIE W TEKŚCIE MAKOWSKIEGO: ”3 x VETO” to nie to samo, co ”żądamy przywrócenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf na stanowisko, ale z drugiej strony poczekamy z ostateczną decyzją aż wróci z dwumiesięcznego urlopu, który właśnie odbiera”. Tamta energia to również nic zbliżonego do zgranych twarzy opozycji, KOD-u, Obywateli RP i wierchuszki anty PiS-u”.
https://opinie.wp.pl/marcin-makowski-sad-najwyzszy-przegral-z-openerem-a-protesty-z-mundialem-mlodzi-sa-gdzie-indziej-6270452043253377a

— JAKUB ŻULCZYK O DYSKUSJI WYWOŁANEJ POSTEM DZIAŁACZA KOD O NIEWDZIĘCZNYCH MŁODYCH JEŻDŻĄCYCH NA WYPRAWY DO NOWEJ ZELANDII DZIĘKI III RP: “Nie jestem w tym konflikcie po stronie nikogo. Sam wyemigrowałem emocjonalnie z dysput o polskim stanie państwa jakiś czas temu. Od bieżących spraw państwa Polskiego interesują mnie bardziej stojące za nimi ludzkie mitologie i atawizmy o których próbowałem opowiedzieć w książce „Wzgórze psów”. Polityczne odczytanie tej książki jest na jakimś poziomie słuszne. Jednocześnie ta książka jest najpełniejszą wypowiedzią o tzw. Polskiej sprawie, na jaką mnie stać. Szanuję moich kolegów i koleżanki zaangażowanych w walkę z systemem w życiu i w sieci. Część z nich, jak Jacek Dehnel prezentuje sobą dużo odwagi i szlachetności. Inni, których nie wspomnę, strzelają dookoła własnym pieczeniarstwem. W sytuacji zaognionego konfliktu politycznego łatwo o farbowanych bohaterów, kreujących bajki o np. własnym zwolnieniu z pracy za poglądy. Znam takich ananasów, oj, znam. Karma ich osądzi”.
https://www.facebook.com/114122838677321/posts/1753235201432735/

— DR MATCZAK O NIEFORTUNNYM URLOPIE GERSDORF – mówi Marcinowi Makowskiemu w wp: “Ja uważam, że ten urlop jest niefortunny, bo miesza ludziom w głowach, jednak podkreślmy jeszcze raz – pełnomocnictwa można udzielić tylko, jeżeli sprawuje się daną funkcję”.

— DR MATCZAK O BŁĘDACH GERSDORF I SĘDZIÓW: “Myślę, że podstawowym powodem jest to, że pewne błędy popełniła władza sądownicza, która nie ma niestety doświadczenia tak dużego jak politycy w zarządzaniu emocjami ludzkimi. Pewne błędy popełniła też sama Małgorzata Gersdorf, nie pilnując swojej jednoznacznej linii i postawy – a mówię tutaj o słynnej obecności na zaprzysiężeniu ”sędziego dublera” u Andrzeja Dudy. W sytuacji tak gorącego sporu lider Sądu Najwyższego po prostu sobie nie poradził, a sądy płacą teraz za to cenę, bo poparcie byłoby większe”.
https://opinie.wp.pl/profesor-matczak-wytlumacze-dlaczego-to-pani-gersdorf-jest-prezesem-sadu-najwyzszego-6270522165196417a

— BOHATERKA Z PRZYPADKU – OKŁADKOWY TEKST PLUSA/MINUSA RZ O GERSDORF – jak pisze Radosław Korzycki: “To PiS sprawił, że Małgorzata Gersdorf przewodzi obrońcom sądów. Sami prawnicy woleliby chyba mieć innego lidera. (…) – Piękne przemówienie. Naprawdę piękne. To jest tak sprawnie napisane, że mam wątpliwości, czy to ona jest autorką – mówi jeden z obecnych na sali prawników. – Nigdy wcześniej nie popisywała się takimi zdolnościami oratorskimi”.

— W TEKŚCIE RZ O DRUGIM MĘŻU GERSDORF – pisze Korzycki: “Jej drugim mężem jest prof. Bohdan Zdziennicki, specjalista od prawa ustrojowego, administracyjnego i cywilnego, w latach 2008–2010 prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ale też aktywny działacz PZPR. Do TK został wytypowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na początku kadencji Leszka Millera. Małżonkowie mają podobno różne temperamenty. On lubi spędzać czas w otoczeniu przyrody w rodzinnym Augustowie, ją to nudzi i z przyjemnością wraca do metropolii”.

— RZ O KULISACH DLACZEGO KOMOROWSKI POSTAWIŁ NA GERSDORF A NIE NA PAPRZYCKIEGO: “Bronisław Komorowski tymczasem z powodów wizerunkowych wybrał kobietę, chociaż o mniejszych kwalifikacjach niż jej rywal – opowiada o kulisach nominacji rozmówca „Plusa Minusa”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/307059909-Malgorzata-Gersdorf-Prezes-Sadu-Najwyzszego-czyli-bohaterka-z-przypadku.html&cid=44&template=restricted

— ŁUKASZ ROGOJSZ O UPOKORZONEJ KAI GODEK, KTÓREJ PIS DAŁ BRUTALNĄ LEKCJĘ POLITYKI: “Na przykładzie Kai Godek PiS pokazało, że w kwestiach światopoglądowych znakomicie odrobiło lekcję Platformy Obywatelskiej z poprzedniej kadencji. Podejście koalicji PO-PSL do kwestii światopoglądowych było pragmatyczne i wyrachowane. Dowodziły tego m.in. kolejne (daremne) próby przepychania przez Sejm projektów ustaw o związkach partnerskich. Politycy Platformy nie mieli litości nawet dla dokumentu sporządzonego przez swojego partyjnego kolegę Artura Dunina. Projekt trafił do kosza już w pierwszym czytaniu, a rękę przyłożyło do tego kilkudziesięcioro posłów i posłanek ówczesnej partii rządzącej”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23642460,rogojsz-upokorzona-godek-jak-pis-dalo-jej-brutalna-lekcje.html#mBoxNajcz

— KORNEL MORAWIECKI O TYM, CO BY DORADZIŁ PREMIEROWI WS SĘDZIÓW – mówi SE: “Wydaje mi się, że jeszcze raz syn powinien usiąść do stołu i się porozumieć z sędziami i opozycją. Chciałbym też prosić panią prezes Gersdorf, żeby nie stawiała sprawy na ostrzu noża. Jedyną drogą jest szukanie kompromisu. Obie strony powinny się do tego przyłożyć i rozwiązanie znaleźć, idąc na ustępstwa. Z drugiej strony środowisko prawne nie może narzucać innym swojej woli, bo musi być równowaga władz. A w ostatnim 25-leciu mieliśmy dominację władzy sądowniczej. Nie było w tym środowisku lustracji, dekomunizacji”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kornel-morawiecki-doradza-w-sprawie-sadu-najwyzszego-synu-dogadaj-sie-z-opozycja-i-sedziami-aa-7ccY-U6US-Pi9a.html

— GRZEGORZ NAPIERALSKI O 10.04 2010 – mówi Elizie Olczyk w RZ:”10 kwietnia byłem w Waszyngtonie. Komórkę miałem wyłączoną, żeby mnie nie budziła w środku nocy. Była trzecia w nocy, gdy zaczął dzwonić telefon hotelowy. Raz, drugi, za trzecim razem odebrałem. Ktoś po polsku powiedział, że jest z Departamentu Stanu i że jestem proszony o kontakt z ambasadą, bo doszło do katastrofy i połowa rządu nie żyje”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/307059891-Grzegorz-Napieralski-Dalem-sie-rozgrywac-kolegom-z-SLD.html

— DAWID WILDSTEIN O ANTYSEMITYZMIE W ZACHODNIEJ EUROPIE – w SE: “Wybuch u nas? Wybuchy antysemityzmu mamy w Niemczech czy Francji- gdy tysiące osób wychodzi na ulice wyjąc “śmierć Żydom” i podpala synagogi bądź ambasadę Izraela. Mieliśmy coś takiego w Polsce? Nie. Raczej durne komentarze w internecie. To co okazało się przy okazji ustawy o IPN, to to, jaki jest stan faktyczny wiedzy na temat okresu II wojny światowej. Mam tu na myśli wątek polski”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/dawid-wildstein-polska-skrajna-prawica-mowi-chorem-z-yad-vashem-to-kuriozalne-aa-pKRA-zooo-nezF.html

— LEWICA TEŻ OKAZUJE SŁABOŚĆ DO ZAMORDYZMU – Michał Szułdrzyński w RZ: “Często słyszymy o tym, jak prawica zagraża wolności i demokracji. Rzeczywiście partie prawicowe na Węgrzech czy w Polsce wykazują niepokojące inklinacje do zamordyzmu. Ale nie mniej niepokojąca jest słabość do zamordyzmu okazywana przez lewicę. (…) Wbrew obowiązującej politycznej poprawności ostrzegającej przed zagrożeniem dla różnych swobód ze strony prawicy przeciwnicy wolności są również bardzo silni po lewej stronie. A im bardziej są skrajni, tym bardziej wolności nienawidzą”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/307059925-Michal-Szuldrzynski-Wandalizm-czyli-agresja-wobec-Kosciola.html&template=restricted

— BYŁY SENATOR PO NASŁAŁ NA MNIE OSIŁKÓW – jedynka SE: “Mąż zgłosił w prokuraturze, że ukradłam obrazy, które mi kupował. Podczas przeszukania w domu pełnomocnik jego spółki bezprawnie wprowadził mi do domu 15 obcych, wynajętych osiłków. Od tamtej pory już nie wyszli – opowiada żona byłego senatora PO. Działanie swojego męża porównuje do „czyścicieli kamienic”. Dzwoniła na policję, ale z jej relacji wynika, że funkcjonariusze rozkładają ręce”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/zona-oskarza-byly-senator-po-naslal-na-mnie-osilkow-aa-7EDy-o4BD-CHum.html

— 8 LAT TEMU GRZEGORZ SCHETYNA BYŁ GŁOWĄ PAŃSTWA! Prezydent elekt Bronisław Komorowski zrezygnował z mandatu poselskiego i funkcji marszałka Sejmu, a tym samym przestał wykonywać obowiązki prezydenta RP, które przez kilka godzin wypełniał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a wieczorem, z mocy Konstytucji, obowiązki głowy państwa przejął nowo wybrany marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

— ROK TEMU w Warszawie przebywał Donald Trump.

— Urodziny dziś obchodziłaby Zyta Gilowska.

— URODZINY:Barbara Górska, Paweł Rabiej, Andrzej Zarębski, NIEDZIELA: Mirosława Stachowiak-Różecka, Stanisław Koziej, Paweł Pudłowski.