— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Mazurek: Decyzje w sprawie list będą ogłoszone w nieodległym czasie
Kaczyński: Ci, którzy funkcjonują w spółkach skarbu państwa, mają wysokie pensje, nie będą kandydowali na żadnym szczeblu samorządu
Inicjatywa Polska, Razem, Zieloni i WMW zapowiadają na poniedziałek przedstawienie kandydata na prezydenta Warszawy
Premier Morawiecki na piwie z premierem Czech
Mazurek: Dzisiaj na pewno mówimy o wyborach samorządowych
CBOS: PiS spada, SLD rośnie najmocniej, PO blisko 15%
Laskowski: Dziś był ostatni dzień urzędowania Gersdorf przed urlopem, który rozpoczyna się w poniedziałek i nie wiem, kiedy się skończy
Laskowski: 15 sędziów otrzymało pisma od prezydenta. 14 – zgodnie z postanowieniami – 4 lipca przeszło w stan spoczynku. W przypadku prezes Gersdorf podtrzymujemy stanowisko
http://300polityka.pl/live/2018/07/06/

*****FAKTY TVN

— To nie są postanowienia, a pisma z informacją. Według prawników – nie mają mocy prawnej. Chodzi o korespondencję prezydenta do 15 sędziów Sądu Najwyższego. Także do prezes Małgorzaty Gersdorf, która w piątek dostała wsparcie od przedstawicieli organizacji międzynarodowych.

— DELEGACJE ZAGRANICZNE OD WEJŚCIA MANIFESTOWAŁY, ŻE NIE PRZYCHODZĄ DO EMERYTOWANEJ SĘDZI – Krzysztof Skórzyński.

— POPARCIE AMNESTY JEST SYMBOLICZNE, ALE OTRZYMAŁA WSPARCIE BARDZO WPŁYWOWEJ ORGANIZACJI DO KTÓREJ NALEŻY TEŻ POLSKA KRS – Skórzyński

— POLITYKOM PIS TRUDNO BĘDZIE ZBYĆ, ŻE TA ORGANIZACJA NIE ORIENTUJE SIĘ W POLSKIEJ SYTUACJI, BO DOSKONALE ZNAJĄ TĘ SYTUACJĘ OD KIEDY PIS DOKONAŁO PRZEWROTU W RADZIE, KTÓRA PILNOWAŁA BY POLITYCY TRZYMALI SIĘ Z DALA OD SĄDU – Skórzyński.

— DORADZAŁBYM PANI PROFESOR ŻEBY POSZŁA NA URLOP WYPOCZYNKOWY – Iwulski na pytanie co by doradzał Gersdorf ws pisma PAD.

— Politycy Platformy będą się tłumaczyć przed komisją, której szefem będzie kolejny kandydat PiS na prezydenta dużego miasta. Tym razem jest to Marcin Horała. Sejm powołał komisję, która zbada przypadki wyłudzeń podatku VAT. Nie oprzypadkiem tylko z czasów rządów PO-PSL.

— MIMO, ŻE MILIARDY NIEŚCIĄGNIĘTEGO VAT TO TEŻ PROBLEM POPRZEDNICH I OBECNYCH RZĄDÓW PIS – Jakub Sobieniowski.

— OPOZYCJA ZAGŁOSOWAŁA ZA POWSTANIEM KOMISJI ALE PIS ODRZUCIŁO WSZYSTKIE PROPOZYCJE OPOZYCJI BY OBJĄĆ TEŻ RZĄDY PIS –

— Sobieniowski o 3 głosowaniach jakie zarządzał Ast.

— Sobieniowski o kandydowaniu Horały w Gdyni.

— Na terenie warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski. Symboliczne pierwsze łopaty wbili minister kultury, dyrektor muzeum i przedstawiciele wykonawcy.

— Nie wykluczam, że częścią tych negocjacji był Mosad – tak mówi o kulisach powstawania najnowszej nowelizacji ustawy o IPN-ie Antoni Macierewicz. To oznacza, że doniesienia izraelskich dziennikarzy mogą być prawdziwe. Piszą, że ustawę o IPN-ie negocjowali europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba w Wiedniu i w Izraelu. Platforma oficjalnie pyta premiera, czy ustawy piszą nam obce służby.

— Problem w tym, że publikacja dokumentu w prasie izraelskiej wywołała wielkie kontrowersje. Krytykowany jest sam dokument i to, jak został przetłumaczony przez stronę polską z angielskiego na hebrajski. Część izraelskich polityków apeluje do premiera Netanyahu o wycofanie się z tej deklaracji – Magda Łucyan.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— LICZBA OSÓB BEZROBOTNYCH W POLSCE JUŻ PONIŻEJ MILIONA. Wstępne dane z ministerstwa pracy to dobra informacja dla pracowników i jednocześnie problem dla pracodawców, bo oni coraz częściej nie mogą znaleźć rąk do pracy – zapowiedź.

— STOPA BEZROBOCIA SPADŁA W CZERWCU PONIŻEJ 6% – Dominik Cierpioł: Ostatni raz na podobnym poziomie była 28 lat temu, gdy GUS rozpoczynał regularne badania rynku pracy.

— KOMITET POLITYCZNY PIS ZDECYDOWAŁ, ŻE OSOBY FUNKCJONUJĄCE W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA NIE BĘDĄ KANDYDOWAŁY NA ŻADNYM SZCZEBLU W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH – bez materiału.

— POLSKA I CZECHY WSPÓLNIE BĘDĄ ZWALCZAĆ PRZESTĘPCZOŚĆ PODATKOWĄ – DEKLARUJĄ PREMIERZY OBU KRAJÓW – zapowiedź: Łączą nas również projekty infrastrukturalne i gospodarcze.

— POLSKO-CZESKIE KONTAKTY SĄ OSTATNIO BARDZO INTENSYWNE – Karol Jałtuszewski: Polskę i Czechy łączy też wspólne stanowisko ws. migracji.

— OSTATNI SZCZYT W BRUKSELI ZAKOŃCZYŁ SIĘ ZWYCIĘSTWEM KRAJÓW V4 – Jałtuszewski.

— PIERWSZE POSIEDZENIE KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. WYŁUDZEŃ VAT-U CORAZ BLIŻEJ. Komisję powołał Sejm, a jej skład poznamy jeszcze w lipcu – zapowiedź.

— ZA POWOŁANIEM KOMISJI RĘKĘ PODNIOSŁO 390 POSŁÓW – Jakub Wojtanowski: Wszystko wskazuje na to, że pracami komisji pokieruje Marcin Horała.

— PIS WCIĄŻ LIDEREM POPARCIA. SONDAŻ POLLSTER DLA WIADOMOŚCI: PiS 42%, PO 26%, SLD i Kukiz’15 po 8%, Nowoczesna i PSL po 5%.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— I PREZES SN OTRZYMAŁA WSPARCIE SĘDZIÓW Z EUROPY – zapowiedź.

— DLA MAŁGORZATY GERSDORF TO BYŁ DZIEŃ, W KTÓRYM WSPARCIA UDZIELILI JEJ PRZEDSTAWICIELE WAŻNYCH MIĘDZYNARODOWYCH INSTYTUCJI – Agnieszka Milczarz: To sędziowie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i prezes SN Holandii.

— KAŻDY Z ROZMÓWCÓW PROF. GERSDORF NADAL UZNAJE, ŻE TO ONA JEST PREZESEM SN – Milczarz dalej.

— NA POLITYKACH PIS-U WSPARCIE EUROPEJSKICH SĘDZIÓW DLA PROF. GERSDORF NIE ROBI WRAŻENIA – Milczarz.

— PREZYDENT PRZESŁAŁ 15 SĘDZIOM SN, W TYM PROF. GERSDORF, PISMO Z JEDNOZDANIOWA INFORMACJĄ O PRZENIESIENIU W STAN SPOCZYNKU – Milcarz dalej.

— ALE NAWET PREZYDENCKI MINISTER [PAWEŁ MUCHA] PRZYZNAJE, ŻE NIE JEST TO AKT URZĘDOWY, TYLKO POINFORMOWANIE SĘDZIÓW O ICH OBECNYM STATUSIE – Milczarz.

— WEDŁUG PAWŁA MUCHY NIE MA ŻADNYCH PODSTAW, ŻEBY PREZYDENT ODPOWIADAŁ PRZED TRYBUNAŁEM STANU – Milcarz dalej.

— OD PONIEDZIAŁKU, KIEDY [GERSDORF] PÓJDZIE NA URLOP, ZASTĘPOWAĆ JĄ BĘDZIE JÓZEF IWULSKI – Milczarz.

— PREZYDENT WYBIERZE NASTĘPCĘ PROF. GERSDORF GDY ZOSTANĄ UZUPEŁNIONE 44 WAKATY W SN – Milczarz dalej.

— ŚRODOWISKO SĘDZIÓW LICZY NA WSPARCIE TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI W LUKSEMBURGU – Milczarz.

— BATALIA O SN MOŻE TRWAĆ NIE TYGODNIE, A MIESIĄCE – Milczarz dalej.

— POWSTANIE KOMISJA ŚLEDCZA DS. WYŁUDZEŃ PODATKU VAT – bez materiału.