— WIKIPEDIA PROTESTUJE PRZECIW DYRETYWIE O PODATKU OD LINKÓW I FILTROWANIU INTERNETU I ZAMYKA SERWIS NA 24 GODZINY: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Stanowisko_wikipedystów_w_kwestii_dyrektywy_o_prawach_autorskich_(lipiec_2018)

— WIKIPEDIA BĘDZIE NIECZYNNA DO GODZINY 15, O 12 GŁOSOWANIE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM: Do godz. 15.00 polska Wikipedia będzie wyłączona. To protest naszej społeczności przeciwko zmianom w prawie autorskim, które mogą zagrażać otwartości Internetu.
https://twitter.com/wikipedia_pl/status/1014500369077030913

— PIS ZAGŁOSUJE W PE PRZECIW ACTA2: “Sprawozdanie przyjęte przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego (JURI) wzbudza ogromne wątpliwości dotyczące granic ingerencji instytucji publicznych w wolność wypowiedzi w sieci, filtrowanie treści w intrenecie oraz potrzebę zapewnienia równowagi między prawami twórców a obowiązkami platform internetowych”.
https://twitter.com/KosmaZlotowski/status/1014513778086510592

— NITRAS PRZECIW DYREKTYWIE: Ale zawieszenie Wikipedii to jednak powinno dać wielu do myślenia. Ja jestem przeciw prawu, które tak mocno ingeruje w wolności publikowania treści w sieci #SaveYourInternet #stopACTA2​https://twitter.com/SlawomirNitras/status/1014600282225938433

— AGNIESZKA BURZYŃSKA NA TWITTERZE:Dzwonię do spółki wymuszenia i haracze, pytam co robią. – Myślimy o ustawie – pada odpowiedź. – o jakiej ustawie – pytam zdziwiona. – O ACTA2 – odpowiada mi córka. Świat nastolatków jest skomplikowany 😉
https://twitter.com/BurzynskaAga/status/1014234284083859456

— JAKIŚ NASTOLATEK NA TWITTERZE: Zbieram gang złych dzieciaków, które pójdą wyjebać tym idiotom z ue, ktoś chętny? #StopACTA2 #SaveYourInternet
https://twitter.com/_idk_just_me_/status/1012994974038753280

— SONDAŻ CBOS WS GŁOSOWANIA W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH – WYGRYWA PIS: “Według sondażu CBOS przeprowadzonego w dniach 7-14 czerwca 2018 roku, na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 32 proc. wyborców. Koalicja PO i Nowoczesnej mogłaby liczyć na 16 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znalazł się ruch Kukiz‘15 z wynikiem 8 proc., a na czwartym PSL, które uzyskało 7 proc. Dalsze miejsca przypadły SLD (4 proc.), partii Wolność (2 proc.) oraz partii Razem (1 proc.)”.
https://wpolityce.pl/polityka/402536-cbos-zjednoczona-prawica-mocno-na-prowadzeniu

— POLSKO – CZESKI SZCZYT NA JEDYNCE PULSU BIZNESU, PB O BIZNESOWEJ PRZESZŁOŚCI KTÓRA UŁATWIA KONTAKT BABISA I MORAWIECKIEGO: “Mateusz Morawiecki i Andrej Babiš spotkają się jutro w Karlowych Warach. Biznesowa przeszłość premierów budzi nadzieje firm na poprawę relacji”.
https://www.pb.pl/premierzy-pogadaja-jak-lech-z-czechem-934054

— SEJM ZA DWA TYGODNIE O ORDYNACJI – 300LIVE:“Na kolejne posiedzenie Sejmu – ostatnie przed wakacyjną przerwą – zaplanowano II czytanie projektu zmian w ordynacji do PE. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, dojdzie do tego w środę, 18 lipca w godzinach porannych. Wcześniej projektem PiS zajmie się sejmowa komisja – posiedzenie miało odbyć się już wczoraj, ale zostało odwołane. Niewykluczone więc, że w piątek, 20 lipca w porannym bloku głosowań posłowie przyjmą projekt”.
http://300polityka.pl/live/2018/07/05/

— NAWET KRYTYCY MUSZĄ PRZYZNAĆ, ŻE MORAWIECKI POKAZAŁ SPÓJNĄ WIZJĘ – Michał Karnowski: “Warto jednak mówić swoje, warto pokazywać innym narodom Unii, że Polacy nie chcą, co próbuje nam się wmówić, końca UE czy jej klęski. Że mają dobrze przemyślany projekt, który oczywiście nie w smak dominującej w establishmencie lewicy i rządzącym de facto UE Niemcom. Prędzej czy później owoce tego wysiłku zbierzemy. Nawet jeśli dzisiaj Unia jest z siebie fantastycznie zadowolona, to warto pamiętać, że w kilku krajach bunt obywateli już wywrócił układ”.
https://wpolityce.pl/polityka/402436-nawet-krytycy-musza-przyznac-ze-pmm-pokazal-spojna-wizje-ue

— OPOZYCJA BRONI FUNDAMENTALNYCH ZASAD DEMOKRACJI LIBERALNEJ, ALE NIE MA CIEKAWEJ OPOWIEŚCI – Michał Szułdrzyński w RZ: “Opozycja, która uważa, że uliczne protesty w obronie I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf są dla niej szansą, może się przeliczyć. Bo nawet jeśli dziś opozycja broni zasad fundamentalnych z punktu widzenia liberalnej demokracji, nie ma na razie żadnej ciekawej opowieści, którą mogłaby uwieść nagle miliony nowych wyborców”.
http://www.rp.pl/Komentarze/307049916-Szuldrzynski-Jeszcze-wiecej-cieplej-wody-w-kranie.html

— WP O ATRAKCYJNEJ DLA ELEKTORATU WIZJI EUROPY MORAWIECKIEGO: “Zanim debata w Parlamencie Europejskim przeistoczyła się w połajankę polskiego premiera, Mateusz Morawiecki przedstawił wizję Unii Europejskiej. Wizję, z którą będą musieli się liczyć przywódcy innych krajów. Wizję, która niewątpliwie dla części elektoratu będzie atrakcyjna”.

— JESTEŚMY WYRAZICIELAMI WOLI REGIONU – DALEJ WP: “Nawet jeśli te tezy później zostały zakrzyczane przez bieżącą politykę i sprawy polskiego sądownictwa, kiedy kurz opadnie, będą one ważnym głosem w europejskiej dyskusji o przyszłości Unii. Polska to duży kraj w środku Europy, po wyjściu Wielkiej Brytanii – piąte społeczeństwo Wspólnoty, z naszym zdaniem liczą się najwięksi partnerzy. Tym bardziej, gdy jesteśmy wyrazicielem woli kilku krajów naszego regionu. A tak brzmiało przemówienie Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim”.
https://opinie.wp.pl/morawiecki-w-pe-o-przyszlosci-unii-europejskiej-z-ta-wizja-beda-sie-musieli-liczyc-przywodcy-innych-panstw-6269750328968833a

— JACEK KARNOWSKI O LEWICOWO CHADECKIEJ RODZINCE WZAJEMNEJ ADORACJI: “Gdyby to wszystko proponowali Macron, Merkel czy premierzy innych państw starej Unii, mielibyśmy w Parlamencie Europejskim ciekawą debatą. I nie zabrakłoby ochów i achów. Ale ponieważ mówi to premier Polski – państwa dużego, ważnego, ale ze wschodniej Europy, do tego rządzonego przez rząd nie wywodzący się z lewicowo-chadeckiej rodzinki wzajemnej adoracji i wzajemnego krycia fatalnych decyzji, to europosłowie udają, że nie słyszą. Do tego kreślą groteskową wizję kraju, w którym opozycja jest traktowana gorzej niż na Białorusi czy w Turcji”.

— PRZYZWYCZAJAMY OTOCZENIE, ŻE GRA SIĘ TOCZY WG NOWYCH REGUŁ – DALEJ KARNOWSKI: “Z tych wszystkich unijnych i sądowych opresji Polska wyjdzie zwycięsko. Stopniowo umacniamy naszą suwerenność, rośniemy gospodarczo. Krok po kroku przyzwyczajamy nasze otoczenie, że gra toczy się według nowych reguł. Potiomkinowska wioska, którą wybudowali wrogowie dobrej zmiany, nie będzie stała wiecznie. Nerwowe reakcje europosłów opozycji na wystąpienie premiera Morawieckiego w Strasburgu są wyraźnym sygnałem, że ta opowieść dobiega końca”.
https://wpolityce.pl/polityka/402489-z-tych-wszystkich-unijnych-opresji-polska-wyjdzie-zwyciesko

— PRZECZOŁGALI MORAWIECKIEGO – tytuł w Fakcie.

— ADAM SZOSTKIEWICZ O KLAPIE W STRASBURGU: “Występ premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim zakończył się klapą. Morawiecki roztoczył swoją wizję integracji europejskiej, odwołując się do „Europy narodów” de Gaulle’a. To mogło się spodobać francuskim populistom pani Le Pen, uderzającej dziś w podobne tony, ale eurodeputowanym w Strasburgu nie zaimponowało. Woleli pytać o czystkę w polskim Sądzie Najwyższym”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1755158,1,morawiecki-na-tarczy-jego-wystep-w-strasburgu-zakonczyl-sie-klapa.read

— PREZYDENT ZŁAMAŁ WŁASNĄ USTAWĘ – tytuł w Fakcie.

— PREZES POKAZAŁA JAK IGNOROWAĆ PRAWO –tytuł w GPC.

— NACZELNY RZ ZAGRZEWA DO WALKI O SN: “Postawa ich wszystkich, sędziów SN, sędziów sądów powszechnych i wspierającej ich opozycji, wymaga nie tylko determinacji, ale i morale, czyli wiary w sens oporu. Innymi słowy, potrzeba wsparcia, a nie defetyzmu, jakim rażą słowa naczelnego „Gazety Wyborczej”. Ten już ogłosił klęskę. Ja uważam, że bitwa wciąż trwa i z pewnością będzie miała jeszcze wiele odsłon”.
http://www.rp.pl/Komentarze/180709721-Boguslaw-Chrabota-Nie-topic-Sadu-Najwyzszego.html

— PIOTR SKWIECIŃSKI O TYM, ŻE TK JUŻ ORZEKAŁ WS WIEKU EMERYTALNEGO SĘDZIÓW A DYSKUSJA BRZMIAŁA ZNAJOMO: “A czy znajomo brzmi również opinia Kwaśniewskiego, zdaniem prawników którego ten zapis ustawy był sprzeczny z konstytucyjną zasadą nieusuwalności sędziego? Kojarzy się to z argumentacją opozycji? Jeśli brzmi znajomo, to zapewne pewnym zaskoczeniem będzie to, co wówczas przyjął w wyroku Trybunał Konstytucyjny”.
https://wpolityce.pl/polityka/402417-nie-mozna-zmienic-wieku-emerytalnego-sedziow

— DZIAŁANIA WOKÓŁ SN ODCINAJĄ PIS OD UMIARKOWANYCH WYBORCÓW – Jakub Majmurek: “Brnąc w zaparte w sprawie SN, PiS umacnia logikę absolutnego sporu politycznego, gdzie między rządem a opozycją nie ma miejsca na żadne negocjacje. Ta logika do tej pory służyła PiS, ale w końcu może się wyczerpać. Działania wokół SN odcinają rządzący obóz od rezerw umiarkowanego elektoratu. Gdy obecny elektorat czymś się zrazi – kolejną aferą z nagrodami, przestojami na froncie obietnic socjalnych – PiS nie będzie miał gdzie szukać nowych głosów. Co w połączeniu z coraz bardziej widoczną wewnętrzną niestabilnością obecnego układu, może prowadzić do politycznej implozji „dobrej zmiany”. Jak strona rządowa nie cieszyłaby się dziś z „zaorania” Sądu Najwyższego, może tego jeszcze bardzo pożałować”.
https://opinie.wp.pl/jakub-majmurek-za-zaoranie-sadu-najwyzszego-zaplaci-w-koncu-takze-pis-6269720327370881a

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA O REJTERADZIE PIS: “Jarosław Kaczyński uczynił z prezes Sądu Najwyższego wroga publicznego nr 1 i główny cel ataku, a tym samym punkt odniesienia przy ocenie skuteczności PiS. Owa skuteczność może się okazać zerowa, a Polska – po rejteradzie w sprawie IPN – po raz kolejny „padnie na kolana przed zewnętrznymi siłami”.

— WIELOWIEYSKA O DUDZIE I MORAWIECKIM: “Ani prezydent Duda, ani premier Mateusz Morawiecki nie są tak radykalni jak Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Duda i Morawiecki publicznie trzymają oficjalną linię. Premier swoje banały i półprawdy o wymiarze sprawiedliwości powtórzył i dziś w czasie przemówienia w europarlamencie w Strasburgu. Ale obaj pozostawiliby Gersdorf na stanowisku, gdyby mogli, bo chcą rozwodnić spór w Polsce i zakończyć konflikt z Komisją Europejską. Morawiecki ma przed sobą ciężkie negocjacje w sprawie budżetu unijnego. Jeśli nic nie uzyska, będzie musiał połknąć własny język. A tak zapewne się stanie, jeśli spór w sprawie praworządności będzie się przedłużał. Na unijnym stole leży przecież pomysł uzależnienia wypłat z eurobudżetu od stanu praworządności w danym kraju członkowskim”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23632753,sprawa-sadu-najwyzszego-moze-byc-samobojczym-odruchem-kaczynskiego.html

— GRZEGORZ SROCZYŃSKI: PIS PRZEJEDZIE SIĘ NA SPRAWIE SN: “PiS na sprawie Gersdorf przejedzie się podwójnie. Bo sprawa jest chwytliwa i smakowita medialnie, będzie się dobrze klikać i oglądać na całym świecie. W przeciwieństwie do spraw TK czy KRS, gdzie trzeba było tłumaczyć prawne zawiłości i czytelnik brytyjski czy niemiecki odpadał w połowie tekstu, tutaj mamy dobry temat nawet do telewizji śniadaniowych. Mamy jasny zapis w konstytucji o sześcioletniej kadencji prezes SN (zapis mieści się na jednej planszy i łatwo go przetłumaczyć na angielski), mamy manifestujące pod SN tłumy i mamy pozytywną bohaterkę – kobietę (a nie mężczyznę, to też ważne!), którą władza chce usunąć, a ona dzielnie idzie rano do pracy. Trudno wymyślić coś bardziej atrakcyjnego medialnie”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23634379,sroczynski-morawiecki-zgrillowany-w-europarlamencie-gadal.html

— MICHAŁ KARNOWSKI O UKRAIŃSKIEJ ŚCIEŻCE GERSDORF: “Ale ktoś wreszcie posłuchał wezwań michnikowców, by pójść dalej, spróbować samemu sobie i o sobie pisać prawo, osobiście dawać „wiążącą” wykładnię konstytucji, zacząć niszczyć państwo, no nie rządzą już w nim „nasi”. Zrobiła to była już pani prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Wiece przeminą, awantura przeminie, Sąd Najwyższy będzie zreformowany. Ale ta decyzja, by pójść ścieżką targowicko-ukraińską, pozostanie. Nie jestem pewien, czy pani prezes na pewno wie, co robi. Wiedzą to oczywiście jej liczni podpowiadacze, tę linię przyjęli przecież świadomie od początku. Nie oni jednak ostatecznie wzięli to na siebie. To, że podszeptów by nie wykonywać prawa, zdecydowała się wysłuchać tak ważna sędzia, dużo mówi o tym systemie „sprawiedliwości”, który nam dano w spadku po PRL”.
https://wpolityce.pl/polityka/402568-czy-pani-gersdorf-wie-co-bierze-na-swoje-sumienie

— EWA SIEDLECKA: OBRONILIŚMY SĄD NAJWYŻSZY:“To ewidentnie krok w tył. Przed spotkaniem z I Prezes SN krążyło już bowiem nazwisko sędziego, którego prezydent wyznaczył na komisarza: sędzia Krzysztof Staryk z Izby Karnej (we wrześniu zeszłego roku był w trzyosobowym składzie sądzącym, który zablokował możliwość oceny przez sąd powszechny, czy Julia Przyłębska ma prawo występować jako prezes Trybunału Konstytucyjnego)”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/07/04/obronilismy-sad-najwyzszy-na-razie/?nocheck=1

— OKO: DUDA BEZ ŻADNEGO TRYBU: “Oznacza to, że prezydent naruszył własną ustawę. Zamiast na art. 111 powołał się na art. 14 ustawy przekazując opinię, że jest jego wolą by sędzia Józef Iwulski został zastępcą I Prezesa (na czas jej nieobecności – bo tylko takie zastosowanie ma art. 14). Czyli milcząco uznał, że prof. Gersdorf jest nadal Prezesem, tylko jakoś nieobecnym. Tym samym zostawił sobie furtkę i na razie nie naruszył przepisu konstytucji mówiącego o 6-letniej kadencji I Prezes SN”.
https://oko.press/andrzej-duda-bez-zadnego-trybu-przestraszyl-sie-deliktu-konstytucyjnego-czy-reakcji-ue/

— MARCIN FIJOŁEK NIE WYKLUCZA SZYBKIEJ NOWELIZACJI USTAWY O SN:“Gdybym miał opierać się na intuicji, bo wiedzy na ten temat akurat nie mam, to nie zdziwiłbym się, gdyby wkrótce wszedł w życie scenariusz błyskawicznej noweli w kilka godzin – jak ostatnio ws. IPN – tylko ws. SN. Albo w sprawie wyboru tymczasowego I prezesa SN, albo już później – po możliwym werdykcie TSUE. Byłoby to rozwiązanie przecinające ten węzeł gordyjski. Na dziś mamy niesamowity galimatias prawno-polityczny, w którym mało kto pyta już o sens personalnych zmian w składzie SN, ale o to, jak wyjść z tego klinczu, w którym się znaleźliśmy. Mamy prowizorkę, a te są najtrwalsze. Kiedy pójdziemy dalej? Nikt – na dziś – nie zna na to pytanie odpowiedzi”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/402469-ile-potrwa-prowizorka-o-grze-miedzy-gersdorf-a-palacem

— PIOTR WÓJCIK O DOBRYM DLA POLSKI SZCZYCIE IMIGRACYJNYM – pisze w GPC: “Ogólne uzgodnienia szczytu Rady Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego są korzystne dla Polski, jednak nie dają żadnej pewności, że problem zostanie rozwiązany. A bez realnych narzędzi w miejsce pustych deklaracji kryzys migracyjny za niedługi czas znów uderzy w Unię Europejską. (…) Unia Europejska powinna stworzyć zręby wspólnej ochrony granic, by kraje mające problemy na swoich granicach zewnętrznych nie były zostawiane same sobie – i żeby nie mogły umywać rąk od problemu. Bez prorozwojowej polityki sąsiedztwa oraz wspólnej ochrony granic za kilkanaście lat wciąż będziemy dyskutowali o kryzysie migracyjnym”.

— REFERENDUM KONSTYTUCYJNE NIE MA SENSU – STEFAN SĘKOWSKI z Nowej Konferderacji w Krytyce w ramach wspólnego programu SPIĘCIE: “Po co pytać Polaków, jakich chcą zmian w ustawie zasadniczej, gdy samemu się tego nie wie? Koniecznych reform nie będzie. Nie mamy momentu konstytucyjnego i władzy z mandatem do ich wprowadzenia”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/referendum-konstytucyjne-nie-ma-sensu/

— NOWA KONSTYTUCJA ŻEBY SPRZĄTAĆ PO PIS – TOMASZ SAWCZUK – członek redakcji „Kultury Liberalnej” w Krytyce w ramach Spięcia: “Jeżeli prace nad nową konstytucją miałyby sens, to przede wszystkim w tym celu, aby posprzątać po chaosie prawnym wywołanym przez rządy PiS-u. To jednak temat na odrębną rozmowę. W aktualnych warunkach lepiej najpierw ponownie rozdać obywatelom tę konstytucję, którą już mamy, poszerzać o niej wiedzę i pokazywać, jak można korzystać z praw, które ona daje. Ostatecznie rzecz biorąc jest ona przecież całkiem niezła”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/jaroslaw-kaczynski-stworzyl-uklad-nowa-konstytucja-tego-nie-naprawi/

— JEDYNKA RZ O STOŁÓWCE PLUS: “Małe dzieci zjedzą posiłek w szkole, a duża przerwa wydłuży się do ok. 40 minut”.

— URODZINY: Agnieszka Burzyńska.