— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Mucha: Prezydent zdecydował się wystosować pisma do sędziów, którzy mają wątpliwości ws. stanu spoczynku, ze względów czysto informacyjnych
Mucha: Wypowiedzi profesor Gersdorf, kiedy mówi o swoim statusie, trzeba jednak rozpatrywać w kategoriach, że sama postawiła się w takiej sytuacji
Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dot. gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim
Staryk: Nie jest prawdą, że prowadzone były ze mną rozmowy na temat powierzenia mi przez prezydenta obowiązków I prezesa SN
http://300polityka.pl/live/2018/07/05/

*****

FAKTY TVN

— TYM RAZEM OFICJALNIE I NA PIŚMIE PREZYDENT POINFORMOWAŁ 11 SĘDZIÓW SN, ŻE NA MOCY NOWEJ USTAWY PRZECHODZĄ W STAN SPOCZYNKU – zapowiedź.

— 10 SĘDZIÓW RZECZYWIŚCIE ODESZŁO, ALE I PREZES PRACUJE, BO JEJ KADENCJĘ GWARANTUJE KONSTYTUCJA – Grzegorz Kajdanowicz.

— WBREW OPINIOM, ŻE NIE JEST JUŻ SĘDZIĄ W STANIE CZYNNYM, PROF. GERSDORF PRZYSZŁA DZIŚ DO PRACY ZE WSPARCIEM PROTESTUJĄCYM – Krzysztof Skórzyński.

— CO NAJWAŻNIEJSZE, GERSDORF PRZYSZŁA DO PRACY JAKO I PREZES SĄDU NAJWYŻSZEGO, NIE JAKO EMERYTOWANA SĘDZIA JAK CHCIAŁBY TEGO MINISTER DERA I POLITYCY PIS – Skórzyński.

— DO 11 SĘDZIÓW PREZYDENT WYSŁAŁ DZIŚ PISMO Z INFORMACJĄ, ŻE WŁAŚNIE PRZECHODZĄ NA EMERYTURĘ – Skórzyński: Mimo, że sędziowie, prawnicy, konstytucjonaliści na każdym kroku przypominają, że kadencja I prezes SN trwa 6 lat i jest ona zapisana i gwarantowana nie w zwykłej ustawie, a w konstytucji.

— ANDRZEJ DUDA ZGODZIŁ SIĘ NA WSKAZANIE PREZES GERSDORF NA PREZESA IWULSKIEGO. SAM POWOŁAŁ SIĘ NA ZAPIS O ZASTĘPSTWIE “W CZASIE NIEOBECNOŚCI I PREZESA” – Skórzyński.

— PREZYDENT ANI WCZORAJ, ANI DZIŚ NIE WYDAŁ ŻADNEJ DECYZJI O WYZNACZENIU KOGOŚ, KTO BĘDZIE PEŁNIŁ OBOWIĄZKI PREZESA SN – Skórzyński.

— EUROPOSŁOWIE NIEKONIECZNIE MUSZĄ DOKŁADNIE ZNAĆ POLSKĄ HISTORIĘ. KTOŚ MÓGŁ WIĘC UWIERZYĆ WE WCZORAJSZE SŁOWA PREMIERA MORAWIECKIEGO W STRASBURGU – zapowiedź: Te o sędziach stanu wojennego, którzy wydawali haniebne wyroki, a dziś wielu z nich jest w SN.

— MATEUSZ MORAWIECKI PRZEKONUJE EUROPĘ, NA RAZIE BEZSKUTECZNIE, DO TZW. REFORMY SĄDOWNICTWA, SIĘGAJĄC PO ARGUMENTY HISTORYCZNE I ATAKUJĄC SĘDZIÓW – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— ZANIM PIS DOKONAŁ EMERYTALNEJ CZYSTKI W SN, BYŁO TAM NA 80 SĘDZIÓW 8 ORZEKAJĄCYCH W STANIE WOJENNYM. Trzech miało współpracować z SB – Kolenda-Zaleska.

— ABY USPRAWIEDLIWIĆ PRZEJĘCIE SĄDÓW, WŁADZA ATAKUJE WSZYSTKICH SĘDZIÓW – Kolenda-Zaleska.

— PRAWNICY ATAK POLSKIEGO PREMIERA NA POLSKICH SĘDZIÓW, WYPOWIEDZIANY W BRUKSELI WOBEC ZAGRANICZNYCH POLITYKÓW, OCENIAJĄ JAKO SKANDALICZNY – Kolenda-Zaleska.

— TWARZĄ PIS-OWSKIEJ REFORMY SĄDOWNICTWA JEST PROKURATOR STANU WOJENNEGO – Kolenda-Zaleska: W rządach PiS był sędzią, który w czasach PRL-u skazywał opozycjonistów.

— JEST MINISTREM ŚRODOWISKA. NIKT NIE POWIEDZIAŁ, ŻE OCHRONY ŚRODOWISKA – zapowiedź: Chwila szczerości zostanie ministrowi Kowalczykowi zapamiętana.

— KTO SIĘ JESZCZE NIE NACIESZYŁ PODGLĄDANIEM DZIKICH ZWIERZĄT, TO CZAS DO LASU, BO TO MOŻE BYĆ OSTATNIA SZANSA – Marzanna Zielińska.

— NAJWYRAŹNIEJ RESORT KONTYNUUJE PRZYJĘTĄ WCZEŚNIEJ LINIĘ. Minister Szyszko zasłynął wycinką drzew – Zielińska.

— MINISTER KOWALCZYK CHCE PRZEJŚĆ DO HISTORII WYCINAJĄC TO, CO W LASACH ŻYJE – Zielińska.

— NADZIEJA W TYM, ŻE KOMPETENCJE MINISTRA OCENI PREZES KACZYŃSKI. Już dawno deklarował, że zwierzęta, w przeciwieństwie do myśliwych, lubi – Zielińska.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PRZEŁOMOWY WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO. WCZORAJ SĘDZIOWIE W PEŁNYM SKŁADZIE BYLI JEDNOMYŚLNI POD PRZEWODNICTWEM JULII PRZYŁĘBSKIEJ – zapowiedź.

— TO MOŻE BYĆ KONIEC SPORU O TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY – Karol Jałtuszewski: Wczorajszy wyrok to przełom, bo po raz pierwszy od zmian w Trybunale wyrok zapadł jednomyślnie przy pełnym składzie orzekającym.

— PRZEŁOMOWEGO WYROKU STARAJĄ SIĘ NIE ZAUWAŻAĆ POLITYCY OPOZYCJI – Jałtuszewski.

— WCZORAJSZY WYROK POKAZAŁ, ŻE SĘDZIOWIE WYBRANI GŁOSAMI PO MAJĄ INNE ZDANIE NIŻ POLITYCY TEJ PARTII. NIE NEGUJĄ LEGITYMACJI TRYBUNAŁU – Jałtuszewski: Choć jeszcze kilka dni temu w liście zarzucali prezes niejasne kryteria wyznaczania składów orzekających.

— 11 SĘDZIÓW SN OD DZIŚ NIE MA JUŻ PRAWA DO ORZEKANIA. Oficjalne pismo w tej sprawie wysłał do nich prezydent – zapowiedź.

— BIURO PRASOWE SN POTWIERDZIŁO, ŻE SĘDZIA IWULSKI ZASIADAŁ W SKŁADZIE SĘDZIOWSKIM, KTÓRY W STANIE WOJENNYM SKAZAŁ OPOZYCJONISTÓW NA KARĘ WIĘZIENIA – Bartłomiej Graczak: Z oświadczenia wynika, że odbyło się to bez udziału sędziego.

— TO NIE SĘDZIOWIE SN OCENIAJĄ KONSTYTUCYJNOŚĆ PRZEPISÓW. MIMO TO, DO TK NIE CHCĄ SIĘ ZWRACAĆ. Z GÓRY ZAKŁADAJĄ, ŻE WYROK BĘDZIE NIEOBIEKTYWNY – Graczak.

— PRZYJAZD LECHA WAŁĘSY PRZED SN MIAŁ BYĆ MOCNYM GŁOSEM POPARCIA PROTESTUJĄCYCH – Marcin Szypszak.

— CZĘŚCIEJ NIŻ ŻARTY, Z UST WAŁĘSY PADAŁY OSTRZEŻENIA I GROŹBY KIEROWANE POD ADRESEM RZĄDZĄCYCH – Szypszak.

— WAŁĘSA BEZ OGRÓDEK MÓWIŁ O KONIECZNOŚCI OBALENIA RZĄDÓW ZJEDNOCZONEJ PRAWICY W MYŚL ZASADY: BY BYŁO JAK BYŁO – Szypszak.

— WYSTĄPIENIE BYŁEJ GŁOWY PAŃSTWA NIE PORWAŁO TŁUMU. Przysłuchiwało mu się kilkaset osób, w tym kilkadziesiąt, które przypominało mu agenturalną przeszłość – Szypszak.

— W KULMINACYJNYM MOMENCIE WCZORAJSZEJ DEMONSTRACJI PRZED SN KOŁO 21:15 – JAK POLICZY DZIENNIKARZE TVP – DEMONSTROWAŁO OKOŁO 1,5 TYSIĄCA OSÓB – Szypszak.

— MARCIN P. I AMBER GOLD PRZEZ URZĘDNIKÓW SKARBOWYCH BYLI TRAKTOWANI WYJĄTKOWO POBŁAŻLIWIE – kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

— NAJWAŻNIEJSZE IZRAELSKIE DZIENNIKI OPUBLIKOWAŁY WSPÓLNĄ DEKLARACJĘ PREMIERÓW POLSKI I IZRAELA, POTĘPIAJĄCĄ ANTYPOLONIZM I ANTYSEMITYZM – zapowiedź.

— POROZUMIENIE, KTÓRE OBIE STRONY UZNAŁY ZA SUKCES, WCIĄŻ BUDZI KONTROWERSJE. Dziś skrytykował je instytut Yad Vashem.

— NIE BĘDZIE REWOLUCJI W INTERNECIE. PO PROTESTACH W WIELU EUROPEJSKICH KRAJACH EUROPARLAMENTARZYŚCI ODRZUCILI KONTROWERSYJNĄ DYREKTYWĘ O OCHRONIE PRAW AUTORSKICH – zapowiedź.

— POD HASŁEM OBRONY PRAW AUTORSKICH BRUKSELA CHCIAŁA NARZUCIĆ ROZWIĄZANIA PROWADZĄCE NAWET DO CENZURY W SIECI – Marcin Szewczak: Ale europosłowie, także PiS, odrzucili ten pomysł w dzisiejszym głosowaniu.

— EUROPEJSKA PARTIA LUDOWA, DO KTÓREJ NALEŻĄ POSŁOWIE PO I PSL, NA POZIOMIE PRAC KOMISJI BYŁA ZA DYREKTYWĄ – Szewczak: I namawiała do głosowania za jej wsparciem.

— EUROPOSŁOWIE ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI I MAREK JUREK CHCĄ, BY GUY VERHOFSTADT ODPOWIEDZIAŁ ZA SŁOWA O PIĄTEJ KOLUMNIE W EUROPIE – Jakub Wojtanowski.

— WCZORAJSZA DEBATA, KTÓRA Z ZAŁOŻENIA MIAŁA DOTYCZYĆ PRZYSZŁOŚCI UE, ZAMIENIŁA SIĘ W FESTIWAL ATAKOWANIA POLSKIEGO RZĄDU – Wojtanowski.

— NAWET CZOŁOWI EUROPOSŁOWIE NIE MIELI DO KOŃCA POJĘCIA, O CZYM MÓWIĄ – Wojtanowski: Poziom niektórych wystąpień pozostawiał wiele do życzenia.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— WYBIERA SIĘ NA URLOP, ALE NIE NA EMERYTURĘ – MAŁGORZATA GERSDORF NADAL TWIERDZI, ŻE JEST PREZESEM SĄDU NAJWYŻSZEGO Z MOCY KONSTYTUCJI – zapowiedź.

— DZIŚ JUŻ NIE BYŁO POWITALNEGO TŁUMU – Agnieszka Milczarz: Małgorzata Gersdorf przyjechała rano do pracy. Od dłuższego czasu nie orzeka, ale kalendarz ma wypełniony.

— JESZCZE WCZORAJ MINISTER MUCHA MÓWIŁ, ŻE NIE MA POTRZEBY WYSYŁANIA PISM DO SĘDZIÓW – Milczarz.

— PRZED SĄDEM NAJWYŻSZYM W WARSZAWIE I PRZED SĄDAMI W INNYCH MIASTACH GROMADZILI SIĘ WCZORAJ PRZECIWNICY ZMIAN W SN – Milczarz.

— WEDŁUG POLITYKÓW PIS-U PRAWO ŁAMIE DRUGA STRONA – Milczarz.

— PREZYDENT NA RAZIE NIE SKORZYSTAŁ Z PRZEPISU, KTÓRY WPROST DAJE MU PRAWO WYBORU I PREZESA SPOŚRÓD SĘDZIÓW SN – Milczarz.

— WEDŁUG PREZYDENCKIEGO MINISTRA PREZYDENT CZEKA NA UZUPEŁNIENIE WAKATÓW W SN I POCZEKA NA PROPOZYCJE SĘDZIÓW – Milczarz.

— SN TO NIE KONIEC PROBLEMÓW W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI. 7 sędziów TK w bezprecedensowym liście zarzuciło dziś prezes TK nieprawidłowości przy kształtowaniu składów orzekających trybunału.

— PODPISAŁ SIĘ TAKŻE SĘDZIA PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI – Milczarz.

— TO TYLKO POKAZUJE JAK WIELKĄ NIEPRAWDĄ I KŁAMSTWEM BYŁO TWIERDZENIE, JAKO BYŚMY UPOLITYCZNIALI TK – Marcin Horała.

— OPOZYCJA CHCIAŁA POZNAĆ KULISY NOWELIZACJI USTAWY O IPN – zapowiedź: Podczas informacji rządu o kulisach było niewiele.

— INFORMACJI RZĄDU O KULISACH POLSKO-IZRAELSKIEGO POROZUMIENIA SŁUCHALI NIELICZNI POSŁOWIE – Grzegorz Kępka.

— OPOZYCJA NIE WIERZY W ZAPEWNIENIA, ŻE NOWELIZACJA NIE BYŁA Z NIKIM UZGADNIANA – Kępka.

— WEDŁUG IZRAELSKICH MEDIÓW DYSKRETNE NEGOCJACJE Z UDZIAŁEM MOSADU BYŁY PROWADZONE W WIEDNIU – Kępka: Stronę polską mieli reprezentować europosłowie PiS: Ryszard Legutko i Tomasz Poręba.

— WEDŁUG RZĄDU DECYZJĘ WS. ZMIAN W USTAWIE O IPN PODJĄŁ PMM, A NEGOCJACJE DOTYCZYŁY TREŚCI WSPÓLNEGO OŚWIADCZENIA PREMIERÓW – Kępka.

— OŚWIADCZENIE OSTRO SKRYTYKOWAŁ DZIŚ INSTYTUT YAD VASHEM, ZARZUCAJĄC, ŻE ZNALAZŁY SIĘ W NIM STWIERDZENIA NIEPRAWDZIWE – Kępka: Minister edukacji Izraela treść stanowiska określił jako hańbę.