— WIKIPEDIA PRZESTRZEGA PRZED DYREKTYWĄ ACTA2, KTÓREJ BRONI POLSKIE MINISTERSTWO KULTURY: “Stowarzyszenie Wikimedia Polska prowadzące m.in. polską wersję Wikipedii ostrzega przed wprowadzeniem przez Unię Europejską nowych przepisów dotyczących prawa autorskiego. – Artykuł 11 może obniżyć jakość projektów Wikimedia, które bazują na wolontariackim wyszukiwaniu specjalistycznych źródeł. Z kolei artykuł 13 może znacznie zniechęcić wolontariuszy do publikowania własnych treści, stworzonych w drodze kompilacji dostępnych źródeł – alarmuje Wikimedia Polska”.

— MNIEJ LINKÓW DO MAŁYCH I NISZOWYCH WYDAWCÓW – ALARMUJE WIKIMEDIA: “- Na podstawie proponowanego brzmienia artykułu 11 każde wykorzystanie cudzych treści prasowych, które nie mieści się w wąskich granicach wyjątków i ograniczeń od praw autorskich (dozwolonego użytku), wymagałoby zgody wydawcy – informuje Wikimedia Polska. – Strony agregujące teksty prasowe wyświetlałyby mniej linków do prasy niszowej, specjalistycznej i lokalnej, których wydawcy nie zadbaliby o wyrażenie stosownej zgody”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wikimedia-polska-zaniepokojona-dyrektywa-o-podatku-od-linkow-i-filtrowaniu-tresci-to-obnizy-jakosc-w-internecie

— WYKOP KONTRA ZWIEFKA – WP BYŁA PRZY ROZMOWIE NGO-SÓW, WYKOPU I OLX I ZE ZWIEFKĄ KRYTYKOWANYM ZA POPARCIE CENZURY INTERNETU: “Zwiefkę zdecydowanie warto pochwalić za chęć spotykania się z przeciwnikami dyrektywy. W końcu wielu polityków unika dialogu. Niestety uważam, że nie rozwiał wątpliwości rozmówców. Debata bardziej ujawniła, że nowe przepisy tylko stworzą kolejne problemy. – Efektem nowej dyrektywy może być powstanie w Unii aż 28 różnych przepisów, innych w każdym kraju członkowskim – podkreśla Natalia Mileszyk z Centrum Cyfrowego. – Paradoksem jest to, że dyrektywa miała ujednolicić przepisy, mówi w końcu o „jednolitym rynku cyfrowym”. Na razie zapowiada się odwrotność tego – dodaje”.

— ZANIEPOKOIŁ MNIE KOMENTARZ ZWIEFKI O UŻYTKOWNIKACH – pisze dziennikarz WP: “Dodatkowo zaniepokoił mnie jeden komentarz europosła, którego pewnie z perspektywy czasu pożałuje. Tadeusz Zwiefka, zapytany o to w jaki sposób portal taki jak Wykop ma zadbać o to, aby jego użytkownicy nie wrzucali w komentarzach treści objętych prawami autorskimi, odpowiedział: „użytkownicy powinni wiedzieć, żeby tego nie robić”.
https://tech.wp.pl/wykop-kontra-tadeusz-zwiefka-bylismy-na-debacie-o-acta-2-6269045795321473a

— GERSDORF O 16 U DUDY, O 17:30 W SEJMIE:http://300polityka.pl/live/2018/07/03/

— MORAWIECKI SIĘ WZMOCNIŁ – Dominika Wielowieyska: “Premier Mateusz Morawiecki ostatnio bardzo się wzmocnił. Etapami wyrzuca z rządu osoby, z którymi jest mu nie po drodze: nie ma już Antoniego Macierewicza, Jana Szyszki, Witolda Waszczykowskiego, a teraz pozbył się ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, dobrego druha Kaczyńskiego. Premier zyskał trochę więcej wpływów w KGHM i w PKN Orlen, choć tu nie udało mu się usunąć Daniela Obajtka, obecnego prezesa koncernu paliwowego”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23620627,morawiecki-rosnie-w-pis-ziobro-moze-podzielic-los-macierewicza.html

— DUDA SPOTKA SIĘ Z TRUMPEM – Fakt: “Załatwienie tej sprawy sprawiło, że prezydent Duda najprawdopodobniej spotka się i porozmawia z Donaldem Trumpem w Brukseli. Ba, oczekiwanie jest takie, że wróci z tej rozmowy np. z deklaracją przerzucenia do Polski części amerykańskich wojsk stacjonujących dzisiaj na stałe w Niemczech, w słynnej bazie Rammstein. – Polska jest gotowa na stałą obecność wojsk amerykańskich Konsultacje trwają w tej sprawie i jest dobra atmosfera rozmów. Nie jest to wykluczone – powiedział w TVP szef MON Mariusz Błaszczak (48 l.)”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/duda-spotka-sie-z-trumpem/7m08mdp

— APROBATA JANICKIEGO I WŁADYKI DLA PO PORÓWNYWALNA Z APROBATĄ PASSENTA DLA JARUZELSKIEGO PO STANIE WOJENNYM, CZYLI NIEWIELKA ALE WYNIKAJĄCA Z REALISTYCZNEJ OCENY – mówi Rafał Kalukin w rozmowie z Łukaszem Pawłowskim w KL: “Mariusz Janicki z Wiesławem Władyką z „Polityki” z pewnością nie są bezkrytycznymi entuzjastami PO. Sądzę, że aprobata Janickiego i Władyki dla Platformy jest porównywalna z aprobatą Daniela Passenta dla reżimu generała Jaruzelskiego po stanie wojennym. Czyli niewielka, ale jest to postawa, wynikająca z realistycznej diagnozy sytuacji – zgodna zresztą z tradycją tego pisma. Oczywiście Passent wtedy się pomylił, jego realizm okazał się złym doradcą. Po prostu nie przewidział pozytywnej dla nas koniunktury geopolitycznej. Ale dzisiaj nikt przy zdrowych zmysłach też nie przewiduje”.

— OCZYWIŚCIE PO FAKTYCZNIE JEST DO DUPY, ALE Z TAKIEJ KONKLUZJI NIC NIE WYNIKA – mówi Kalukin w KL: “Jeżeli stawiamy sobie za cel fundamentalną zmianę polityczną po 2019 roku, to powinniśmy szukać sposobów na wzmocnienie relacji liberalnego elektoratu z siłą polityczną, która jako jedyna ma szansę wygrać z PiS-em. A jeśli mamy non stop powtarzać, że Platforma jest do dupy, że Trzaskowski jest be, to wywołuje wręcz przeciwny efekt. Oczywiście PO faktycznie jest do dupy, ale z takiej konkluzji nic pozytywnego nie wynika. Oni się tylko dodatkowo usztywniają, a elektorat demobilizuje”.

— TO JEST GRANDA, ŻE GARSTKA LUDZI WS SN NIE MIAŁA POWAŻNEGO WSPARCIA – mówi Kalukin: “Nie, nie mówmy, że musimy na siłę poprzeć Platformę, bo to wywołuje odruchy wymiotne. Po prostu realistycznie oceniajmy sytuację. Bez uwzględnienia PO żadna strategia polityczna nie ma sensu. Problemem jest to, że ona bardzo wiele może, a prawie niczego sensownego nie robi. Nie wykorzystuje własnych zasobów. Zwłaszcza w Europie, gdzie ma sensownych ludzi, kontakty, know-how. Tymczasem akcję wywierania presji na Komisję Europejską, aby zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym, zorganizowała w partyzanckich warunkach garstka ekspertów-pasjonatów. To jest granda, że nie mieli poważnego wsparcia”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/07/03/kalukin-symetryzm-sroczynski-wos-pis-polityka/

— JADWIGA STANISZKIS MÓWI WP O ZDRUZGOTANYM KACZYŃSKIM: “Tacy ludzie jak Jarosław Kaczyński, są prawnikami i zdają sobie sprawę z tego, co robią. Myślę, że te działania to wynik ich frustracji i obsesji. Nie rozumiem tego, bo to działania, które zamiast wzmacniać państwo, tylko je niszczą. Znam Kaczyńskiego i myślę, że jest wewnętrznie zdruzgotany, stąd takie działania niszczenia wszystkiego wokół siebie”.
https://wiadomosci.wp.pl/jadwiga-staniszkis-ws-sadu-najwyzszego-znam-kaczynskiego-jest-wewnetrznie-zdruzgotany-6268987595449985a

— PROCEDURA UE WYCINKI SĘDZIÓW NA RAZIE NIE ZATRZYMA – Ewa Siedlecka: “Ewentualne postanowienie o zawieszeniu działania przepisów o „wycince” sędziów mogłoby się pojawić najwcześniej we wrześniu. (…) Jeśli ustawa zostanie zaskarżona przez Komisję do Trybunału, zarządzenie o zawieszeniu przepisów nadal będzie miało sens, bo kolejni sędziowie SN będą wchodzić w stan spoczynku. Prawdopodobnie wstrzyma to też obsadzanie nowych sędziów w Sądzie Najwyższym, skoro zaskarżona będzie także procedura ich obsadzania. Oczywiście, rząd może przyspieszyć procedurę obsadzania Sądu Najwyższego tak, by zdążyć przed zarządzeniem tymczasowym Trybunału. Oznaczałoby to skrajnie złą wolę z jego strony, ale polski rząd już nie raz wykazał ją w trakcie procedury z art. 7, więc nie byłoby to nic nowego”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1754602,1,procedura-wszczeta-przez-ke-wycinki-sedziow-na-razie-nie-zatrzyma.read

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O GŁĘBOKIEJ NIECHĘCI KACZYŃSKIEGO DO GERSDORF: “Kluczowa jest głęboka, osobista niechęć Jarosława Kaczyńskiego do Małgorzaty Gersdorf. Kiedy wiosną 2016 r. wraz z Michałem Szułdrzyńskim przeprowadzałem wywiad z prezesem PiS dla „Rzeczpospolitej”, zapytaliśmy go o krytyczną ocenę działań PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego prezentowaną przez Gersdorf. Odparł poruszony: — Proszę mi nie przypominać pani prezes, która nie powinna być prawnikiem, tylko handlować na bazarze. W autoryzacji ten bazarek wyrzucił, dopisał za to swe przycinki, że dla niego Gersdorf nie jest żadnym prawnym autorytetem”.

— STANKIEWICZ OPISUJE CO GERSDORF ODPOWIEDZIAŁA KACZYŃSKIEMU: “Potem gdy wiosną 2017 r. przeprowadzałem wywiad z Gersdorf dla Onetu, odpowiedziała mu korespondencyjnie: — Czytałam wywiad Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział panu, że nie wiadomo, czy ta Gersdorf to jest autorytet. Pan Kaczyński powinien wiedzieć, kim jest ta Gersdorf, bo mieszkaliśmy na warszawskim Żoliborzu podwórko w podwórko. A jego brata znałam bardzo dobrze, bo był – tak jak ja – prawnikiem od prawa pracy. Jarosław to był zawsze polityk, który burzy. Nigdy nie miałam takiej oceny Lecha”.

— STANKIEWICZ O GRUPIE W PIS UWAŻAJĄCEJ USUNIĘCIE GERSDORF ZA BŁĄD: “Jest w PiS spora grupa osób, która uważa, że usunięcie Gersdorf to błąd — mówi w rozmowie z Onetem wpływowy prawnik związany z PiS, który był zaangażowany w próby negocjacji ze środowiskiem sędziowskim. — Taka interpretacja, że można przepisami emerytalnymi sędziów skrócić jej kadencję zapisaną w konstytucji, to ogromne ryzyko prawne”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/rewolucja-pis-w-sadzie-najwyzszym/9jjw5j6

— SYGNAŁY SŁABOŚCI PIS – Michał Szułdrzyński w RZ: “ Wykonując odwrót w obu tych sprawach, PiS z jednej strony postąpił racjonalnie, ale z drugiej dał sygnał swej słabości i być może zachęcił Brukselę do jeszcze ostrzejszego stawiania sprawy Sądu Najwyższego”.
http://www.rp.pl/Komentarze/307029878-Szuldrzynski-Sygnaly-slabosci-PiS.html&template=restricted

— PIS PRACUJE NA TRYBUNAŁ STANU – Tomasz Walczak w SE: “Od dziś działa ustawa o Sądzie Najwyższym, skracająca kadencje zasiadających w niej sędziów oraz jego pierwszej prezes. To kolejny krok PiS w podporządkowaniu sobie wymiaru sprawiedliwości i pierwszy raz, kiedy rządząca partia w tak ewidentny sposób łamie konstytucję. Dotychczasowe demolki w Trybunale Konstytucyjnym czy w wymiarze sprawiedliwości dało się jeszcze jakoś uzasadnić karkołomną sofistyką, ale w kwestii czystki w Sądzie Najwyższym nie ma wątpliwości – PiS za pomocą ustawy zmienia konstytucję”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/tomasz-walczak-komentuje-pis-pracuje-na-trybunal-stanu-ktorego-nie-bedzie-aa-Emft-sx8y-qGzx.html

— ZAMIENIAJĄ LOT W RUINĘ – Fakt:“Jeszcze nie tak dawno rząd, prorządowi publicyści i kierownictwo PLL LOT zachwycali się wynikami tej firmy i kolosalnym postępem, jaki zrobiła od czasów rządów Platformy Obywatelskiej, gdy chyliła się ku upadłości. Ale ostatnie tygodnie to fatalna passa polskiego przewoźnika”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/politycy-psuja-narodowego-przewoznika-pll-lot/9f7wc1k

— 250 PASAŻERÓW O KROK OD ŚMIERCI – jedynka Faktu: ”Po skręcie kłopoty się pogłębiają: w prawym silniku mocno spada ciśnienie oleju. Załoga znowu łączy się z Warszawą. Po konsultacji z Centrum Operacyjnym następuje… zmiana decyzji! Zamiast lecieć do niedalekiego Miami, samolot ma zawrócić i polecieć do… Nowego Jorku. Skąd ta decyzja? Nasi informatorzy z PLL LOT nie mają wątpliwości: chodzi o pieniądze. – W Miami należałoby dać pasażerom zakwaterowanie i posiłki, i wysłać na Florydę kolejną maszynę, by ich zabrała – mówi nasz rozmówca. Pasażerowie musieliby oczekiwać w strefie tranzytowej lotniska, bo… nie posiadali amerykańskich wiz! A na lotnisku JFK w Nowym Jorku mogli wsiąść w maszynę gotową do lotu, choć przygotowaną dla innych pasażerów”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/lot-narazil-zycie-pasazerow-lotu-z-meksyku/vwdjspt

— SE PISZE, ŻE KACZYŃSKI WYRZUCI PIĘTĘ:“To koniec politycznej kariery posła Stanisław Pięty (47 l.)! Jak ustalił „Super Express”, właśnie takie słowa miały paść z ust Jarosława Kaczyńskiego (69 l.) na jednym z ostatnich posiedzeń władz PiS! – Sprawa z Piętą została bardzo źle oceniona w ścisłych kręgach partii i przez samego prezesa – mówi nam ważny polityk PiS”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-wyrzuci-piete-prezes-pis-ma-dosc-posla-uwiklanego-w-romans-aa-MNCQ-WF3Z-rtcD.html

— URODZINY: 78 lat kończy Jerzy Buzek a Leszek Miller 72, Adam Wajrak, Małgorzata Naukowicz, Czesław Ryszka, Krzysztof Pacewicz.