— #StopACTA2 Z REKORDOWYMI ZASIĘGAMI W SIECI – POLITYKA W SIECI PISZE, ŻE PARTIE, KTÓRE POPRĄ, ZGOTUJĄ SOBIE PIEKŁO WYBORCZE: “#stopACTA2 największe zainteresowanie w sieci. Przykrył takie sprawy jak #UstawaIPN czy #Gersdorf  Zasięg w sieci 2,3MLN / 13K wzmianek oznaczają ogromna liczbę organicznego (nie medialnego) zainteresowania. Partie które poprą nową dyrektywę #UE zgotują sobie piekło wyborcze”.
https://twitter.com/Polityka_wSieci/status/1012977967667048449

—  DYREKTYWA DOPROWADZI DO FILTROWANIA INTERNETU: “List otwarty europejskich prawników wyjaśnia jeszcze raz, w oparciu o dowody, dlaczego propozycja dyrektywy o prawie autorskim przyjęta przez JURI: 1. Zrodzi niepewność prawną 2. Doprowadzi do filtrowania internetu 3. Zagrozi wolności słowa”
https://www.create.ac.uk/blog/2018/06/29/the-copyright-directive-misinformation-and-independent-enquiry/

— CENTRUM CYFROWE TŁUMACZY MANIPULACJE LOBBY PRĄCEGO DO DYREKTYWY: “Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem w całej trwającej reformie prawa autorskiego jest artykuł 13 – nakładający na platformy internetowe obowiązek zapobiegania naruszeniom prawa autorskiego. W dyskusji pojawia się coraz więcej niedomówień, niepokoi nas, że merytoryczną wymianę opinii zastępują oskarżenia o manipulację. Dlatego też publikujemy dzisiaj analizę artykułu 13 z propozycji Dyrektywy zaakceptowanej przez Komisję Prawną (JURI) Parlamentu Europejskiego”. https://centrumcyfrowe.pl/blog/2018/06/29/artykul-13-objasniamy/

— JEDEN Z GŁOSÓW NA FB CENTRUM CYFROWEGO: “Nie zdawałem sobie iż sprawa prawa autorskiego tak zainteresowała środowisko średniomłodzieżowe . Moje córki (15 i 12 lat) od kilku dni przeżywają, czytają, podpisują apele. Cała afera jest przez nie określana jako „ACTA 2”. Pierwsze ich pokoleniowe przeżycie”.
https://www.facebook.com/events/2104206849807052/2182523038642099/?notif_t=admin_plan_mall_activity&notif_id=1530298809672314

— WSPOMNIENIE OLGI KRZYŻANOWSKIEJ – Maciej Sandecki w GW: ”Wiele osób pisze, że mama była wzorem patriotyzmu, niemalże świecką świętą. Ale dla mnie była raczej taką cool mamą, która o sobie mówiła, że jest oficerem rozrywkowym w departamencie życia towarzyskiego”.

— WNUCZKA O OLDZE KRZYŻANOWSKIEJ: “Natalia Mierzewska, wnuczka Olgi Krzyżanowskiej: – Babcia nigdy nie upiekła nam ciasta i nie wydziergała szalika. Na dobranoc śpiewała piosenki o ułanach i cyganach, co pędzili z wiatrem. Na sylwestry waliły do nich tłumy poprzebieranych w dziwaczne stroje i pióra, dom był w balonach i serpentynach, sączyła się „trójkowa” muzyka, a nam wolno było nie spać do północy. Później, kiedy na moich studiach zagubiło się gdzieś podanie o urlop dziekański i wyglądało na to, że trzeba będzie zapłacić górę pieniędzy, pojawiła się z rodowymi srebrami w reklamówce i kazała mi je sprzedać, żeby spłacić dług, i nic nie mówić mamie. Nie potrafiła przyjmować komplementów. Miała niesamowicie niski poziom narcyzmu”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23614744,dzis-zegnamy-olge-krzyzanowska-w-zyciu-jest-tyle-okazji-do.html

— TUSK DOLAŁ OLIWY DO OGNIA PRZEDSTAWIAJĄC PROPOZYCJĘ IDĄCĄ NA RĘKĘ WŁOCHOM – Katarzyna Szymańska-Borginon w RMF: “Oliwy do ognia dolał szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przedstawił kolejną propozycję kompromisu, która wychodziła naprzeciw Włochom, ale była nie do przyjęcia dla Polski i Grupy Wyszehradzkiej, bo nie zaznaczono w niej, że relokacja ma być dobrowolna. W tekście tej propozycji, którą widziała dziennikarka RMF FM, w akapicie o tworzeniu na terytorium UE „kontrolowanych centrów” dla uchodźców jest mowa o przyjmowaniu (zasada solidarności) tych migrantów, którzy wymagają ochrony międzynarodowej. I nie ma ani słowa o „dobrowolności”. Gdyby taki zapis został przyjęty, to byłoby to równoznaczne z wymuszeniem przyjmowania uchodźców, nawet bardziej drastycznym, niż to forsowane do tej pory w reformie azylowej, która „obowiązkowość” relokacji przewidywała tylko w „sytuacji kryzysowej”.

— PO PROPOZYCJI TUSKA, POLSKA BYŁA GOTOWA ZERWAĆ SZCZYT – pisze Katarzyna Szymańska-Borginon: “Polska na takie zapisy nie mogła się zgodzić. Nasza delegacja wysyłała więc sygnały, że gotowa jest zerwać szczyt. Dochodziło do napięć i „trudnych rozmów”.

— SZYMAŃSKA-BORGINON PRÓBUJE ODTWORZYĆ PRZEBIEG ROZMÓW: “Rozpoczynają się rozmowy dwustronne. Wszyscy rozmawiają ze wszystkimi. Premier Morawiecki rozmawia bezpośrednio z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Austrii Sebastianem Kurtzem, oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szczególnie Merkel zainteresowana jest uzyskaniem porozumienia  ze względów wewnętrznych”.
http://www.rmf24.pl/raporty/raport-fala-uchodzcow/najnowsze-fakty/news-polska-grozila-zerwaniem-szczytu-ue-znamy-kulisy-spotkania-w,nId,2600937

— SUKCES MORAWIECKIEGO! NIE BĘDZIE PRZESIEDLEŃ UCHODŹCÓW DO POLSKI– jedynka Faktu.

— POLSKA I WĘGRY OGRAŁY WŁOCHÓW– dalej w Fakcie.

— BARDZO PO MYŚLI WYSZEHRADU – Tomasz Bielecki w GW: “Ponadto szczyt ponowił – powtarzane od 2016 r. – deklaracje, że w reformie azylowej (obejmującej projekt stałego rozdzielnika uchodźców) należy szukać konsensusu. To decyzja, która jest bardzo po myśli Wyszehradu, bo oznacza dalsze poszukiwanie jednomyślności ws. relokacji wśród krajów UE, na którą absolutnie się nie zanosi. Relokacja od wielu tygodni uchodzi w Brukseli za „projekt zamrożony”.
http://wyborcza.pl/7,75399,23614079,szczyt-pustych-obietnic-porozumienie-ws-migrantow.html

— FAKT O ROLI DWORCZYKA I KAMIŃSKIEGO: ” To stąd był ten środowy pośpiech. – Bez Kamińskiego i Dworczyka premierowi by się nie udało osiągnąć sukcesu, ale bez Morawieckiego w ogóle nie można by było o tym sukcesie myśleć – mówi Faktowi ważny urzędnik z rządu”.
http://wyborcza.pl/7,75399,23614079,szczyt-pustych-obietnic-porozumienie-ws-migrantow.html

— PAWEŁ WROŃSKI CHWALI ANDRZEJA DUDĘ ZA ZMIANĘ W SZTABIE GENERALNYM: “Decyzja powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę gen. Rajmunda Andrzejczaka na stanowisko szefa sztabu generalnego jest o tyle zaskakująca, że jest to decyzja dobra”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23616356,dobra-decyzja-prezydenta-dudy.html

— O CO CHODZI Z LOT? SAMOLOTY MASOWO ODWOŁYWANE – Edyta Bryła W GW:“– Po kilkadziesiąt samolotów jest odwoływanych albo ma opóźnienie. To już nagminne, bo samoloty się posypały. Problemem są usterki, jest ich cała masa. Zdarza się, że samolot jest wypchnięty na pas startowy, a potem zawraca, bo pilot odkrywa problemy techniczne – mówi jeden z pracowników LOT-u”.
http://wyborcza.pl/7,155287,23613177,loty-lot-u-masowo-odwolywane-i-opoznione-samoloty-sie-posypaly.html

— RADOSŁAW MARKOWSKI JAK LEPIEJ WYKSZTAŁCENI BARDZIEJ RACJONALIZUJĄ SWOJE WYBORY POLITYCZNE: “Okazuje się bowiem, że wyborcy politycznie bardziej wyrobieni – jakkolwiek dziwacznie by to brzmiało – „dezinformują się” skuteczniej, gdyż mają większy repertuar racjonalizacji własnych decyzji. Po prostu bardziej wykształceni więcej czytają, a w efekcie dysponują większą gamą argumentów wspierających opcję polityczną, z którą się identyfikują. Łatwiej też im dopasowywać się do partyjnych interpretacji zjawisk. Więcej wiedzy wcale nie znaczy więcej sensownych wyborów”.

— OSTATNI OKRES PRZED WYBORAMI PODSTAWĄ DLA WYBORCÓW – Radosław Markowski dalej w RZ:”Po trzecie, oceny wyborców wynikają zwykle z ostatniego, krótkiego okresu poprzedzającego wybory, a nie na całej, nieraz długoletniej kadencji danego ugrupowania. Stąd istnienie tzw. political business cycles, a więc ustawiania przez polityków sekwencji procesów (zwłaszcza gospodarczych) tak, by te dobre pojawiały się w okresie niezbyt odległym przed wyborami”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/306289878-Radoslaw-Markowski-Wybory-to-najslabsze-ogniwo-demokracji.html

— LIBICKI PRZYPOMINA ROZMOWĘ SWOJEGO OJCA Z KACZYŃSKIM – w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ: “Jak mój ojciec był szefem PiS w Wielkopolsce, to pewnego dnia dowiedział się, że Kaczyński jest w Koninie. Pojechał szybko na spotkanie, a Kaczyński wytłumaczył mu, że pewnie ktoś zapomniał zadzwonić i poinformować go o spotkaniu. Siedzą tak sobie i słuchają kolejnych wystąpień na festiwalu lokalnych Suskich i Kuchcińskich. Zdumiony ojciec przeciera oczy, a Kaczyński mówi do niego w pewnym momencie: niech pan nie myśli, że ja nie widzę, jacy oni są”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/306289928-Jan-Filip-Libicki-PiS-to-nie-jest-prawica.html&template=restricted

— SĄ ZARZUTY DLA LIGII KRAJEWSKIEJ: https://twitter.com/PAPinformacje/status/1012923185778581504

— MAJCHROWSKI Z PO, N, PSL I SLD:
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/aktualnosci/news-po-i-nowoczesna-popra-jacka-majchrowskiego-w-wyborach-na-pre,nId,2600932

— SYLWIA CZYBKOWSKA W GW O PUDELKU I POLITYCE: “Nadal jednak warto zerkać, którzy politycy goszczą na celebro–politycznej scenie. Patryk Jaki na Pudelku bywa regularnie. A to komentuje swoje selfie z kochanką Pięty, a to wypowiada się o powrocie tęczy na plac Zbawiciela w Warszawie. Rafała Trzaskowskiego, choć był ministrem i przyjaźni się z aktorem Michałem Żebrowskim, w plotkarskich mediach prawie nie ma. Nie wzbudza emocji. Czy w listopadzie wpłynie to na decyzje wyborców przy urnach?”
http://wyborcza.pl/7,156282,23614101,suweren-z-pudelka-czyli-jak-sie-klika-polityka.html

— PALIKOT O POLAKACH I POGODZIE: “Przez 7 tygodni upałów narzekali, że jest za gorąco. Teraz po paru dniach deszczu mówią, że lato jest do kitu. Podejście do świata i życia to jest pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zmienić w sobie w wyniku systemu edukacji. Wszak chodzi o jakość naszego życia, o nic więcej”.
http://palikot.pl/polacy-i-pogoda/

— URODZINY W WEEKEND: Krzysztof Szubert, Michał Seweryński, Irena Herbst, Daria Nałęcz, Zbigniew Nowek, Anna Skórzyńska, Krzysztof Krystowski.