— WIEDZIELIŚMY Z TATĄ, ŻE TO BYŁA LIPA – rok temu ukazały jedynki gazet z zeznaniami Michała Tuska.

— MICHAŁ KAMIŃSKI O TYM, ŻE JAKI JEST LEPSZY NIŻ DUDA – KAMIŃSKI O KAMPANII TRZASKOWSKIEGO: http://300polityka.pl/live/2018/06/22/

— TRUSKOLASKI WYDAŁ 20 MLN ZŁ NA NAGRODY – jedynka Kuriera Porannego: “Do tego dochodzi ponad 7 mln zł na dodatki specjalne i 4,8 mln zł na premie. Tak nagradzał urzędników Tadeusz Truskolaski” https://plus.poranny.pl/wiadomosci/a/hojny-jak-prezydent-bialegostoku-tylko-na-nagrody-wydal-20-mln-zl,13267296

— MORAWIECKI USTABILIZOWAŁ SYTUACJĘ, POCIĄGNĄŁ DRUŻYNĘ PRZEZ NIEŁATWY OKRES – pisze Marcin Fijołek: “Ostatnie tygodnie to brak wielkich błędów ze strony polityków PiS, uspokojenie nastrojów i ustabilizowanie sytuacji mimo nieobecności Jarosława Kaczyńskiego. Spora w tym zasługa premiera Mateusza Morawieckiego, który umiejętnie rozbroił kilka potencjalnych niewybuchów, no i był tym, który pociągnął drużynę partyjno-parlamentarną przez niełatwy przecież okres”.

— WAŁĘSA ZASZKODZIŁ PROTESTUJĄCYM – FIJOŁEK ODWOŁUJE SIĘ DO BADAŃ PIS: “Do ustabilizowania się notowań PiS przyczyniło się też zakończenie protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Co ciekawe, tej miny nie rozbroił Mateusz Morawiecki, ale… Lech Wałęsa. Z wewnętrznych badań PiS wynika, że do momentu wizyty byłego prezydenta w Sejmie wielu Polaków utożsamiało się i współczuło tym, którzy okupowali korytarze parlamentu. Wizyta Wałęsy dramatycznie to zmieniła”.

— FIJOŁEK CYTUJE POLITYKA PIS O PRZEŁAMANIU ZADYSZKI DZIĘKI SERII SPOTKAŃ LOKALNYCH: “Z perspektywy Warszawy to może wydawać się dziwne, ale gdy tłumaczę to, co zakłada choćby Piątka Morawieckiego, to ludzie często robią wielkie oczy. Nie słyszeli, albo nie znają konkretów. Uważam zresztą, że to dzięki tym spotkaniom przełamaliśmy zadyszkę, że wyszliśmy z tej głębokiej defensywy”.

— KAMPANIA JAKIEGO SPRZYJAŁA NOTOWANIOM PIS – pisze Fijołek: “Sukcesom w notowaniach obozu Zjednoczonej Prawicy przysłużyła się także prekampania Patryka Jakiego w Warszawie. Wiceminister sprawiedliwości nie robi co prawda furory w stolicy – z badań wynika na przykład, że mieszkańców średnio interesuje kwestia reprywatyzacji i afery w ratuszu – ale jego dynamika, zwłaszcza na tle Rafała Trzaskowskiego, przynosi rezultaty. Nie musi się to przełożyć na sukces wyborczy w samej Warszawie, ale daje polityczne paliwo PiS w Polsce. Ot, paradoks kampanijny”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/400589-sezon-wakacyjny-pis-zaczyna-bez-zadyszki-w-notowaniach

— JACEK GĄDEK O NIEWYKORZYSTANYM POTENCJALE MORAWIECKIEGO: “Dziś jednak Morawiecki wciąż jeszcze czasami fałszuje, zaplącze się w improwizacji, na siłę szuka poklasku, popada w gawędziarstwo zamiast dbać o wyraźny wokal. Przykłady? Ciągłe posiłkuje się nieczytelnymi nawiązaniami do literatury albo historii. Porywa się na prowokacyjny i publicystyczny ton jak na przykład z dowodzeniem, że oto Polacy powinni być dumni z Marca ’68, a w ogóle to w czasach PRL-u Polski nie było. Albo – co gorsza – mówi o „żydowskich sprawcach” Holokaustu i wywołuje tym międzynarodowy skandal. A w amerykańskiej prasie pisze o powszechnym oczekiwaniu łapówek przez sędziów. Morawiecki ma – o czym pisałem tuż po namaszczeniu na stanowisko premiera – gigantyczny potencjał, wciąż jednak niewykorzystany, a wręcz marnowany”.

— GĄDEK ZAUWAŻA ZDOLNOŚCI MORAWIECKIEGO DO WYSTĄPIEŃ POLITYCZNYCH: “A występując w Sejmie mówi partyjnym przekazem PiS, choć oczywiście wygłasza go ze swadą. Grzegorz Sroczyński pisze o genialności Morawieckiego w Sejmie (6 czerwca). Ale nie jest to jego pierwsze takie – momentami kipiące od ikry – przemówienie. Już na konwencji PiS dwa miesiące temu Morawiecki pokazał, że także w buty ludowego trybuna potrafi się świetnie wpasować. Teraz po prostu rozwija swoje zdolności, by porywać i członków PiS, i wyborców tej partii”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23573881,morawiecki-chce-byc-jak-bono-ale-na-razie-gra-stare-covery.html#MT

— PATRYK JAKI PISZE DOKTORAT: “Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości chce pisać pracę doktorską na Uniwersytecie Opolskim. W czwartek Rada Instytutu Politologii jednogłośnie poparła jego wniosek o otwarcie przewodu doktorskiego. (…) Aby otworzyć przewód doktorski trzeba wykazać się wcześniejszą publikacją artykułu naukowego w czasopiśmie naukowym. Patryk Jaki spełnił ten warunek. W „Przeglądzie Więziennictwa Polskiego zamieścił artykuł pt. „Zatrudnienie skazanych w Polsce na tle porównawczym. Zagadnienia wybrane”.
http://www.nto.pl/serwisy/akademicka/a/patryk-jaki-chce-pisac-doktorat-i-bedzie-prowadzil-zajecia-ze-studentami-na-uniwersytecie-opolskim,13278942/

— DO RZECZY PISZE O ZASKAKUJĄCYM POMYŚLE TRZASKOWSKIEGO NA KORKI – TRZEBA ROZMAWIAĆ: “Rafał Trzaskowski z PO ma zaskakujący pomysł, jak rozładować zakorkowaną Warszawę. Jego zdaniem o tym problemie… należy po prostu rozmawiać. – My musimy rozmawiać i ułatwić to wszystkim kierowcom, którzy muszą dojechać do pracy i to będziemy robić (…). Rozmawiajmy o tym, pokazujmy te parkingi, które już tam są, a sytuacja się poprawi. To jest kwestia rozmowy – przekonuje kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy na jednym ze spotkań, z którego nagranie trafiło do Internetu”.
https://dorzeczy.pl/kraj/68216/Jak-rozwiazac-problem-korkow-w-Warszawie-Zaskakujaca-propozycja-Trzaskowskiego.html

— SZCZĘŚCIE SIĘ PRZESTAJE UŚMIECHAĆ DO POLSKI – Michał Szułdrzyński w RZ: “Nasze władze zaś wyglądają na zaskoczone rozwojem wypadków. Niektórzy uznali, że po kilku ustępstwach kompromis w sprawie zasady praworządności nam się po prostu należy. Rząd szuka sojuszników, ale liczy albo na blokadę ewentualnych sankcji, albo podziału budżetowego tortu w przyszłej perspektywie. Jakby zupełnie ignorując fakt, że powoli Unia całkowicie się zmienia. Równocześnie słyszymy zapowiedzi, że oto z Polski wyjdzie nowy unijny traktat. Oczywiście byłoby pięknie, gdyby to Polacy mieli dość wpływów, by przygotować nową architekturę działania Unii. Ale jak na razie nie jesteśmy w stanie zrealizować we Wspólnocie nawet swoich podstawowych interesów”.
http://www.rp.pl/Publicystyka/306219900-Szczescie-przestaje-usmiechac-sie–do-Polski.html

— ANNA SŁOJEWSKA O TYM, ŻE WĘGRY MOGĄ ZOSTAĆ OJĘTE POSTĘPOWANIEM UNIJNYM Z ART. 7 – pisze w RZ: “Wierzę, że tak się stanie. Najwyższy czas, żeby i wobec Węgier uruchomić procedurę z artykułu 7 – mówi Josef Weidenholzer, wiceprzewodniczący grupy Socjalistów i Demokratów w PE. Eurodeputowany przypomniał o podwójnych standardach wobec obu krajów, wynikających – jego zdaniem – z faktu, że na Węgrzech rządzi partia zrzeszona w Europejskiej Partii Ludowej, czyli największej grupie politycznej, do której należy m.in. niemiecka CDU”.
http://www.rp.pl/Unia-Europejska/306219904-Polska-nie-pozbyla-sie-Timmermansa.html

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O TYM, ŻE RZĄD PRAKTYCZNIE ZAWIESIŁ STOSOWANIE USTAWY O IPN: “Rośnie liczba doniesień do prokuratury w oparciu o kontrowersyjną ustawę o IPN – jest ich już ponad 80. Jednak prokuratorzy nie kwapią się, by stawiać zarzuty za „polskie obozy koncentracyjne”. Dane, które uzyskał Onet, pokazują, że rząd w praktyce zawiesił działanie ustawy, krytykowanej w Izraelu i USA. Tyle że głośno tego nie przyzna”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prokuratorzy-nie-chca-scigac-za-polskie-obozy-koncentracyjne/1wftg1y

— RAPER WSZ POPARŁ JAKIEGO – Z FB Macieja Gnatowskiego: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2150144751663845&set=a.471890309489306.111679.100000050227222&type=3&theater

— OKO PRESS O SYTUACJI W LOT: “Samozatrudnienie, nierespektowanie praw pracowniczych, utrata dochodów w chorobie i katastrofa finansowa w wypadku ciąży. Pracownicy się buntują, ale spółka zablokowała strajk i zwolniła szefową związku. Rząd dopinguje szefostwo LOT-u. „To symbol kolosalnego regresu praw pracowniczych i związkowych w Polsce”
https://oko.press/smieciowki-i-zwalnianie-zwiazkowcow-prezes-lot-chce-zeby-ludzie-brali-sprawy-w-swoje-rece-i-mogli-sie-rozwijac/

— JACEK KARNOWSKI O TYM, ŻE LOS PREZYDENTA JEST ZWIĄZANY Z LOSEM CAŁEJ PRAWICY: “Wniosek z tego jest następujący: polityczny los prezydenta jest dużo ściślej związany z losem całej prawicy niż można sądzić. W czasach „pokoju” można ulec złudzeniu, że są to drogi jedynie równoległe, ale gdy dochodzi do poważnej konfrontacji, obraz staje się klarowny. Tylko sukces Dobrej Zmiany daje prezydentowi pole do poszerzania elektoratu poza twardą bazę. Tylko pełne poparcie własnego obozu wytwarza energię, która może naprawdę przyciągać dodatkowe głosy”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/400696-los-prezydenta-jest-scisle-zwiazany-z-losem-calej-prawicy

— CZARZASTY LICZY, ŻE ZAANGAŻOWANIE CIMOSZEWICZA I KWAŚNIEWSKIEGO W KAMPANIĘ CELIŃSKIEGO WYWINDUJE SLD – jak pisze Marcin Antosiewicz w Newsweeku: “Czarzasty, jak relacjonują nam jego współpracownicy, liczy na to, że Celińskiego w kampanii poprze Aleksander Kwaśniewski i Włodzimierz Cimoszewicz, co pozytywnie wpłynie na wynik partii w całym kraju. W rozmowie z „Newsweekiem” Celiński deklaruje „szacunek” do programu SLD. – Natomiast jeśli chodzi o kwestie kadrowe, to uważam, że dzisiaj wszystkie partie polityczne zawłaszczyły państwo, i jeśli ja zostanę wybrany, to z pewnością skończę z taką polityką w mieście – mówi”.

— CELIŃSKI MÓWI ANTOSIEWICZOWI, ŻE NIE BĘDZIE SIĘ LICYTOWAŁ: “Andrzej Celiński, jak mówi w rozmowie z nami, nie ma jeszcze hasła wyborczego, ale nie będzie go tworzył na kontrze do rywali. Nie zamierza ścigać się z Patrykiem Jakim i Rafałem Trzaskowskim. Obiecuje kampanię inną niż ta prowadzona już przez kandydatów PiS i PO. Deklaruje, że nie da sobie narzucić tematów, ani sposobu zabiegania o głosy. – Kiedy jeden powie: „10 przedszkoli!”, a drugi powie: „50 przedszkoli!”, to ja nie powiem: „85 przedszkoli!”. Bo wiadomo, że to jest wielka ściema! Uważam tego rodzaju kampanie za zbrodnię przeciwko demokracji – mówi „Newsweekowi”.

— ANTOSIEWICZ O TYM, ŻE CELIŃSKI MOŻE BYĆ DLA SLD BERNIM SANDERSEM: “Niezależność 68-letniego Celińskiego, w zależności od punktu widzenia, jest jego wadą i zaletą. Potrafi być radykalny, a młodzi to lubią, więc SLD może mieć swój moment Berniego Sandersa. W jego wieku i z jego biografią nie musi tłumaczyć się ze swoich słów, zachowań i działań. Ma wystarczająco dużo pewności siebie, by chcieć tworzyć wzory, niż się do jakiś dostosowywać”.
http://m.newsweek.pl/polska/polityka/andrzej-celinski-kandydatem-na-prezydenta-warszawy,artykuly,429048,1.html

— TOMASZ SAKIEWICZ O TYM JAK PRAKTYKA DZIAŁANIA RUCH FAWORYZUJE NIEMIECKĄ PRASĘ I ŻE NALEŻY STWORZYĆ NARODOWEGO OPERATORA: “Stawia to w zdecydowanie uprzywilejowanej sytuacji wydawnictwa niemieckie, które nie tylko dysponują ogromnym kapitałem, ale organizują się też w duże grupy. Zyskują tym samym przewagę negocjacyjną i zwiększają zdolność przetrwania. Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę przejmą one Ruch lub jego składowe i będą decydowały o znacznej części rynku. Zamiast tworzyć kolejne projekty dekoncentracji mediów, należy stworzyć narodowego operatora sprzedaży prasy i książki. Może zostać nim firma, która powstałaby na bazie Ruchu oraz Poczty Polskiej, a pieniądze mógłby dołożyć PFR. Narodowy operator dbałby o propagowanie kultury w niewielkich miejscowościach oraz pilnował równych marż i terminów płatności. To będzie realne wzmocnienie polskiego rynku prasy, a nawet książki. Bez tego za chwilę polskiej prasy może nie być”.
https://gpcodziennie.pl/92312-onarodowegooperatoradlaprasy.html

— PIOTR WÓJCIK PODAJE LICZNE PRZYKŁADY NEOLIBERALNEGO SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO: “Samorządy chętnie też outsourcują usługi publiczne. W Warszawie część usług komunikacji miejskiej świadczą spółki prywatne – np. Arriva Bus Transport Polska czy Europe Express City. Przez lata robił to też koncern Veolia, znany z tego, że swego czasu wytoczył sprawę przed arbitrażem Egiptowi za to, iż ten ośmielił się podnieść płacę minimalną. W tamtym czasie Veolia wywoziła śmieci w Aleksandrii, co podwyższyło jej koszty. Jeszcze dalej poszedł Gdańsk, który sprywatyzował dostarczanie wody oraz odprowadzanie ścieków, co świadczy tam prywatna spółka Saur Neptun Gdańsk. Teraz cena za odprowadzania ścieków jest jedną z wyższych w dużych polskich miastach”.

— WÓJCIK O MASOWEJ PRYWATYZACJI USŁUG PUBLICZNYCH PRZEZ SAMORZĄDY: “NIK przyjrzał się komercjalizacji szpitali publicznych za lata 1999-2010. Główną tezą raportu było to, że komercjalizacja nie przyniosła żadnych spodziewanych efektów. Sytuacja finansowa skomercjalizowanych szpitali wcale się nie poprawiła, a kolejki nie uległy skróceniu. Co więcej, samorządy popełniły mnóstwo błędów. Na przykład przenosiły na spółki własność nieruchomości (zamiast je dzierżawić), co w razie upadłości spółki nie zabezpieczało im infrastruktury do prowadzenia opieki medycznej na swoim terenie. Inna część samorządów co prawda wydzierżawiała nieruchomości, ale nie dbały o odpowiednią wycenę, więc pobierały absurdalnie niskie stawki. A podczas przenoszenia dóbr trwałych na poczet nowych spółek nawet nie zadbały o ich inwentaryzację”.
https://nowyobywatel.pl/2018/06/20/neoliberalny-samorzad/

— URODZINY:Elżbieta Rafalska, Magdalena Rigamonti, Kazia Szczuka, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Machowski.