— NIE ŻYJE MARSZAŁEK OLGA KRZYŻANOWSKA.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Jutro prezentacja kandydata KO na prezydenta Gdańska
Do Sejmu wpłynęły dwa rządowe projekty, które mają być procedowane w trybie pilnym
Jaki o tym, że Warszawą będzie rządził Giertych
Jaki, pytany o działania premiera ws. ustawy reprywatyzacyjnej: Ja zrobiłbym to inaczej
Jaki: Ratusz PO ciągle stoi po stronie mafii reprywatyzacyjnej
Jaki, pytany o to, dlaczego nie zrezygnował z komisji weryfikacyjnej: Skala patologii i wyprowadzania pieniędzy była tak nieprawdopodobna, że już chcę tego dopilnować do końca
PMM: Czasami nie wiem, czy płakać, czy śmiać się, jak ktoś zarzuca naszemu obozowi niedemokratyczne zapędy. Najgłębiej jak mogę wierzę, że jest dokładnie odwrotnie
PMM: Niektórzy mówią, że otworzyliśmy za wiele frontów. Mogę się z tym do pewnego stopnia zgodzić. Wola naprawy RP była tak wielka, że tych frontów było dużo
PMM: Nasza opozycja zaproponowała zamrożenie środków unijnych. Dla odzyskania władzy, żeby zwiększyć swoje szanse, apeluje do Brukseli, żeby zamroziła środki Polsce
Projekt zmian w Kodeksie wyborczym dot. PE skierowany do I czytania
Klub PO złożył wniosek o informację PMM ws. działań rządu łagodzących rolnikom dotkniętym suszą jej skutki
PAD bierze udział w obchodach 100. rocznicy Niepodległości Estonii
Terlecki: Chodzi o uproszczenie ordynacji
http://300polityka.pl/live/2018/06/22/

*****

FAKTY TVN

— Kilkanaście dymisji w lubuskiej policji i prokuratorskie śledztwo w sprawie śmierci szefa policyjnych antyterrorystów. Dowódca wypadł przez okno w czasie imprezy kadry kierowniczej.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI O REAKCJI BRUDZIŃSKIEGO NA SPRAWĘ LUBUSKIEJ POLICJI: Czas wolny niczego nie tłumaczy, policjant zawsze jest na służbie – grzmi minister Brudziński. Co najmniej cztery razy minister usłyszał w piątek pytanie „czy możemy porozmawiać o Świnoujściu?”. Brak odpowiedzi może sugerować, że czwartkowe dymisje w policji były ostatnimi. – Kiedy brakuje odpowiedzialności za powierzonych funkcjonariuszy, to takie trudne decyzje będą podejmowane – stwierdza, próbując zamknąć sprawę, Joachim Brudziński.

— NA ODPRAWIE ZABRAKŁO ZIELIŃSKIEGO – Skórzyński: Na przedwakacyjnej odprawie ze służbami zabrakło polityka, który rzadko opuszcza podobne uroczystości. Chodzi o wiceministra Jarosława Zielińskiego, człowieka, który nadzoruje policję, oraz którego dymisji, po śmierci policjanta w Świnoujściu, żąda opozycja.

— NA DYMISJĘ ZIELIŃSKIEGO NIE TRZEBA BYŁOBY DŁUGO SZUKAĆ UZASADNIENIA – Skórzyński: Szef MSW mógłby złożyć wniosek o dymisję Jarosława Zielińskiego i nie musiałby długo szukać uzasadnienia. Z tego, że zaangażowano policyjny helikopter, by sypać konfetti na wizytę wiceministra, a wcześniej zaangażowano policjantów, by to konfetti wycinali, można było jeszcze pobłażliwie drwić. Z tego, że wiceminister uroczyście wręczał kluczyki do nowego radiowozu, choć ten już był w użyciu, również. Ale z karuzeli na kluczowych stanowiskach w policji i nietrafionych nominacji nikt już się nie śmiał.

— DALEJ SKÓRZYŃSKI O ZIELIŃSKIM: Tak samo nikt się nie śmiał z kolejnych kolizji limuzyn Biura Ochrony Rządu, obecnie Służby Ochrony Państwa. Dymisja Zielińskiego wydawała się przesądzona, niemal oczywista, po śmierci Igora Stachowiaka. Fakt, że wiceminister wówczas nie stracił stanowiska, oznaczał, że jego pozycja w partii jest tą z gatunku „nie do ruszenia”. Nawet dziś, nawet po tym, co wydarzyło się w Świnoujściu.

— MIAŁA W SOBIE TAKI PĘD DO DZIAŁANIA, SZKODA, ŻE OLGI KRZYŻANOWSKIEJ JUŻ NIE MA – Bogdan Borusewicz.

— Były rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek mówi o pogróżkach i tajemniczych telefonach. To dlatego utajniono jego oświadczenie majątkowe i zawarte w nim dane. Minister Ziobro je odtajnił, ale listy sędziów popierających kandydatów do KRS nie ujawniono, powołując się na bezpieczeństwo.

— TEN OBOWIĄZEK WYNIKA TEŻ Z ZALECEŃ ORGANÓW EUROPEJSKICH, NIE MA POWODU, ŻEBY SĘDZIEGO ŻURKA TRAKTOWAĆ INACZEJ NIŻ INNYCH – Jan Kanthak.

— PO BARDZO WNIKLIWEJ ANALIZIE NIE ZGODZILIŚMY SIĘ [W 30 INNYCH PRZYPADKACH] – Kanthak.

— TU CHODZI O TO, ŻEBY NAS GNĘBIĆ – Żurek.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZMNIEJSZENIE NIERÓWNOŚCI SPOŁECZNYCH BYŁO JEDNYM Z PRIORYTETÓW RZĄDU MATEUSZA MORAWIECKIEGO – Dominik Cierpioł: Dane GUS-u dowodzą, że ta obietnica się spełnia.

— NA LIPCOWYM SZCZYCIE NATO, WRAZ Z KRAJAMI REGIONU, BĘDZIEMY WSPÓLNIE ZABIEGAĆ O DALSZE WZMOCNIENIE WSCHODNIEJ FLANKI NATO. Potwierdził to szef gabinetu prezydenta podczas obchodów stulecia niepodległości Estonii, w których wziął udział prezydent – bez materiału.

— MATERIAŁ O ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOLNEGO I UROCZYSTOŚCIACH Z PREMIEREM I MINISTER EDUKACJI.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOLNEGO i REFORMA EDUKACJI.

— IM BLIŻEJ DO WYBORÓW, TYM MOCNIEJSZE WIĘZY ŁĄCZĄ NOWOCZESNĄ Z PLATFORMĄ – zapowiedź.

— PLATFORMA Z NOWOCZESNĄ ZLEPIONE SĄ CORAZ MOCNIEJ – Dariusz Ociepa: Z wpisu na Twitterze [Grzegorza Schetyny] wynika, że obie partie wystartują razem nie tylko w wyborach samorządowych, ale także europejskich i parlamentarnych.

— PRZEWODNICZĄCA NOWOCZESNEJ PROSTUJE, ŻE OFICJALNE POROZUMIENIE DOTYCZY NA RAZIE TYLKO WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH – Ociepa dalej: Ale sondaże i pustka w partyjnej kasie wskazują, że Nowoczesna jest na Platformę skazana.

— RYSZARD PETRU: Wszystkie decyzje podejmuje Platforma, finansuje te eventy i wystawia swoich kandydatów, a Lubnauer po prostu tak główką musi kiwać.

— DZIŚ DOSZEDŁ JESZCZE JEDEN ARGUMENT PRZEMAWIAJĄCY ZA WSPÓLNYM STARTEM PLATFORMY I NOWOCZESNEJ W KOLEJNYCH WYBORACH – Ociepa: PiS przedstawiło projekt zmian w ordynacji wyborczej do PE.

— JUTRO DUET LUBNAUER-SCHETYNA ZAPREZENTUJE W GDAŃSKU WSPÓLNEGO KANDYDATA NA PREZYDENTA MIASTA – Ociepa dalej: Będzie nim, choć to informacja wciąż nieoficjalna, Jarosław Wałęsa.

— FALA DYMISJI W LUBUSKIEJ POLICJI PO TRAGICZNEJ ŚMIERCI DOWÓDCY ANTYTERRORYSTÓW.

— PREMIER MORAWIECKI NIE POJEDZIE NA NIEFORMALNY SZCZYT WS. MIGRACJI.