— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Sasin: W Sejmie nie może być anarchii. Kiedy znacznie gorsze praktyki były stosowane wobec PiS, to mieściło się to w granicach parlamentaryzmu
Sasin o Timmermansie: Jeśli tak się interesuje polskimi sądami, dobrze, żeby widział wszystkie strony – wyroki, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością, sędziów ze stanu wojennego
Sasin o wyroku ws. drukarza: Jestem zbulwersowany. To wyrok skandaliczny, bo łamie wolność
Gowin o Konstytucji dla nauki: W dialogu z koleżankami, kolegami z PiS wprowadziliśmy kilkadziesiąt poprawek
Petru zapowiada na jutro utworzenie nowego koła poselskiego
Pod koniec czerwca wybór ławników SN przez Senat
Dworczyk o “tajnym liście do Morawieckiego”: Stanowczo dementuję, jakoby pismo o tej treści wpłynęło do KPRM
Ziobro po decyzji SN ws. drukarza: Sąd stanął po stronie tych, którzy chcą przy pomocy aparatu państwa gwałcić wolność
Dyrektor CIS: Wyboru informacji bieżącej dokonano w 100% zgodnie z regulaminem Sejmu. Rozstrzygnięto o tym podczas głosowania
„To budzi największe obawy i kontrowersje, także w mojej partii” – Terlecki pyta o gwarancje dla małych i średnich uczelni
http://300polityka.pl/live/2018/06/14/

*****

FAKTY TVN

— PYTANIE DO MINISTRA KULTURY O 100 MILIONÓW DLA O. RYDZYKA: Pytanie do ministra kultury o 100 milionów dla fundacji ojca Rydzyka. Zdaniem posła PO Arkadiusza Myrchy, resort Piotra Glińskiego planuje przekazać pieniądze na budowę muzeum Jana Pawła II. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawy nie chcę komentować, ale politycy PiS mówią, że „dobrych muzeów mamy w Polsce za mało”.

— Toruński poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha dowiedział się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje wesprzeć fundację ojca Tadeusza Rydzyka kwotą 100 milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II, które miałoby się znaleźć między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu a Kościołem NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— ARKADIUSZ MYRCHA: Czekam z niecierpliwością na odpowiedź, ale wydaje się, że kolejne miliony z pieniędzy podatników wpłyną na rachunki bankowe ojca Rydzyka.

— Ministerstwo kultury, na pytania „Faktów” TVN w tej sprawie, odpowiada tylko, że „nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł” – KKZ.

— MAGDALENA GAWIN: Polska jest tak strasznie zantagonizowana, że nawet dobre inicjatywy odbiera się od razu jako złe.

— ANNA SOBECKA: Powstanie muzeum „Pamięć i tożsamość”. To jest bardzo dobry pomysł.

— Poseł Neumann założył stronę internetową, na której podlicza wszystkie dotacje, granty i darowizny płynące do instytucji stworzonych przez ojca Tadeusza Rydzyka od początku kadencji PiS. Rachunek wynosi już ponad 90 milionów złotych. Na stronie można szczegółowo sprawdzić, jak hojne było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej czy Środowiska, które przekazało 20 milionów złotych na rozwój geotermii. Można też dowiedzieć się, ile publicznych pieniędzy trafiło do mediów i uczelni ojca Rydzyka – KKZ.

— ADAM BIELAN: [Ojciec Rydzyk] był raczej prześladowany za poprzedniej koalicji

— ANNA SOBECKA: Dyrektor Tadeusz Rydzyk nie dostał ani jednej złotówki, jeśli to już, to dostały instytucje i fundacja.

— MYRCHA: Dzisiaj ojciec Rydzyk „cashuje” to, że mieli czas antenowy, że mogli sobie gadać tak naprawdę, co chcieli, że mogli na antenie radia i w studiu telewizyjnym uprawiać normalną, regularną politykę.

— KRZYSZTOF MIESZKOWSKI: To jest kamienny, bezlitosny rząd, który finansuje swoich.

— WKK: To jest sprzeczne, moim zdaniem, z nauczaniem Świętego Jana Pawła II.

— POMNIK KATYŃSKI ZOSTANIE PRZESUNIĘTY: Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o 60 metrów – to „decyzja ostateczna” władz miejskich. Przedstawiciele Komitetu Pomnika Katyńskiego przekonują, że taki finał sprawy to sukces amerykańskiej Polonii. Część Polaków w USA jest jednak innego zdania.

— PREMIER PODCZAS DNIA PAMIĘCI: – Zobowiązanie naszego rządu jest bezwarunkowe do czczenia pamięci ofiar, do obrony prawdy, aby odpowiedzialni za zbrodnie nigdy nie byli zamieniani z ofiarami, żeby kat był katem, a ofiara miała cześć i pamięć – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, które w czwartek odbyły się w Muzeum Więzienia Pawiak.

— PIS W TRYBIE PILNYM POPRAWIA KODEKS WYBORCZY: Nie będzie kamer w lokalach wyborczych. PiS w trybie pilnym zmienia ustawę. Kiedy powstawał nowy kodeks wyborczy ostrzegano, że pomysł nie wypali. Politycy partii rządzącej odpowiadali wtedy, że kamery są warunkiem uczciwych wyborów.

— PIS POPRAWIA BŁĘDY WE WŁASNEJ USTAWIE MIMO ZAPEWNIEŃ Z LUTEGO – Arleta Zalewska.

— GDYBY PIS NIE LEKCEWAŻYŁ APELI I ZASTRZEŻEŃ PKW – Zalewska.

— TO TEN POLITYK ZAPEWNIAŁ ŻE DLA UCZCIWYCH WYBORÓW NIEZBĘDNA JEST INTERNETOWA TRANSMISJA GŁOSOWANIA – Zalewska o Jarosławie Kaczyńskim.

— PIS WYCOFUJE SIĘ Z KARANIA POZA BUDYNKIEM SEJMU: Chciałem, by pan wiedział, panie marszałku, że to, co pan zrobił dzisiaj, jest złamaniem demokracji parlamentarnej, jest skandalem i hańbą – powiedział Grzegorz Schetyna pod adresem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Opozycja chciała zapytać o konsekwencje nałożenia na Polskę kar w związku z artykułem siódmym TUE. Na posiedzeniu Sejmu jednak ta sprawa nie zostanie poruszona. Będzie za to głosowanie nad projektem nowych kar dla posłów, także za przewinienia popełnione poza salą plenarną.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI ZA TO, ABY NIGDY OFIARY NIE BYŁY ZAMIENIANE Z KATAMI – MÓWIŁ PODCZAS OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH, NAZISTOWSKICH OBÓZ KONCENTRACYJNYCH PREMIER – zapowiedź.

— MA DUŻE POPARCIE ŚRODOWISK AKADEMICKICH I JUTRO, PO DWÓCH LATACH KONSULTACJI, BĘDZIE GŁOSOWAŁ NAD NIĄ SEJM – zapowiedź: Konstytucja dla nauki to kompleksowy i wg niektórych rewolucyjny projekt zmian w szkolnictwie wyższym.

— TAKIEGO POPARCIA MOGĄ POZAZDROŚCIĆ AUTORZY WIELU USTAW W PARLAMENCIE – Bartłomiej Graczak.

— USTAWĘ 2.0 POPARŁA WIĘKSZOŚĆ ORGANIZACJI, KTÓRE REPREZENTUJĄ GŁOS NAUCZYCIELI AKADEMICKICH I STUDENTÓW – Graczak.

— TRWAJĄ NIELICZNE PROTESTY STUDENTÓW, GŁÓWNIE W WARSZAWIE, ŁODZI I GDAŃSKU – Graczak.

— KRYTYKA POJAWIŁA SIĘ TEŻ Z NIEOCZEKIWANEJ STRONY KORNELA MORAWIECKIEGO – Graczak.

— ARCHIWALNE SŁOWA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO O POPARCIU DLA USTAWY.

— USTAWA MA DUŻE POPARCIE, TAKŻE W KLUBIE PARLAMENTARNYM PIS – Graczak.

— ZMIANY W FUNKCJONOWANIU STRAŻY MIEJSKIEJ, WIĘCEJ PATROLI POLICYJNYCH, ROZBUDOWA MIEJSKIEGO MONITORINGU. PATRYK JAKI PRZEDSTAWIŁ ZAŁOŻENIA PROGRAMU “BEZPIECZNA WARSZAWA” – zapowiedź.

— WALKA O FOTEL PREZYDENTA STOLICY PRZYSPIESZA – Danuta Holecka.

— NA PROPOZYCJE JAKIEGO NA RAZIE NIE ODPOWIEDZIAŁ JEGO KONTRKANDYDAT – Karol Jałtuszewski.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI MA CORAZ WIĘCEJ KŁOPOTÓW, BO SPOTKANIA Z PATRYKIEM JAKIM CIESZĄ SIĘ ZNACZNIE WIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM NIŻ ROZMOWY NA TZW. “ŁAWCE” – Jałtuszewski.

— PRZED ZBYTNIĄ PEWNOŚCIĄ SIEBIE TRZASKOWSKIEGO PRZESTRZEGA NAWET BRONISŁAW KOMOROWSKI, OKRZYKNIĘTY WIELKIM PRZEGRANYM WYBORÓW PREZYDENCKICH – Jałtuszewski.

— GŁOSAMI PO RADA MIASTA UDZIELIŁA DZIŚ PREZYDENT WARSZAWY ABSOLUTORIUM ZA WYKONANIE BUDŻETU – Jałtuszewski: Do dyskusji nie zostali dopuszczeni mieszkańcy Warszawy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DRUKARZ Z ŁODZI NIE MIAŁ PRAWA ODMÓWIĆ WYDRUKOWANIA PLAKATÓW FUNDACJI LGBT – zapowiedź.

— TRUDNO NIE ODNIEŚĆ WRAŻENIA, ŻE GŁOŚNA SPRAWA ŁÓDZKIEGO DRUKARZA STAŁA SIĘ TŁEM DLA KOLEJNEJ ODSŁONY KONFLIKTU MIĘDZY SN A MINISTREM ZIOBRO – Agnieszka Milczarz.

— FRAGMENTY KONFERENCJI ZBIGNIEWA ZIOBRY.

— ZBIGNIEW ZIOBRO ZAPOWIADA WALKĘ O ZMIANĘ PRZEPISU NA PODSTAWIE KTÓREGO SKAZANO ŁÓDZKIEGO DRUKARZA W TK – Milczarz.

— SEJM ZAJMUJE SIĘ REFORMĄ SZKOLNICTWA WYŻSZEGO – zapowiedź.

— SEJMOWA DEBATA BYŁA BACZNIE OBSERWOWANA NA UCZELNIACH W KTÓRYCH TRWA PROTEST – Grzegorz Kępka.

— SZCZEGÓLNY OPÓR BUDZIŁO POJAWIENIE SIĘ NOWEJ INSTYTUCJI – RADY UCZELNI – Kępka dalej.

— PRZECIWNICY TEGO ROZWIĄZANIA MÓWILI O LIKWIDACJI AUTONOMII UCZELNI – Kępka: Krytycznie wypowiadała się opozycja, ale także Krystyna Pawłowicz. Wątpliwości mieli też inni politycy PiS, a o głosowanie przeciw apelował m.in. ojciec premiera.

— W TEJ SPRAWIE MINISTERSTWO NAUKI SIĘ UGIĘŁO I ZDECYDOWAŁO O OGRANICZENIU KOMPETENCJI RADY – Kępka dalej.

— KRYTYKĘ BUDZI TEŻ WZMOCNIENIE WŁADZY REKTORÓW I TO, ŻE UCZELNIE OCENIANE NIŻEJ MOGĄ STRACIĆ PRAWO DO HABILITACJI, CO OZNACZA ZMARGINALIZOWANIE – Kępka.

— SĘDZIOWIE SĄ OBURZENI SŁOWAMI PREMIERA MORAWIECKIEGO – zapowiedź.

— OBOK SN, SĄD OKRĘGOWY W KRAKOWIE STAJE SIĘ GŁÓWNĄ ARENĄ BITWY O KSZTAŁT SĄDOWNICTWA W POLSCE – Dariusz Ociepa.

— PREMIER MORAWIECKI CHCIAŁBY, ABY WŁAŚNIE TEMU SĄDOWI PRZYJRZAŁ SIĘ FRANS TIMMERMANS – Ociepa dalej.

— WIELU KRAKOWSKICH SĘDZIÓW JEST OBURZONYCH SŁOWAMI PREMIERA O GRUPIE PRZESTĘPCZEJ – Ociepa.

— KRAKOWSCY SĘDZIOWIE ROZWAŻAJĄ ZŁOŻENIE PRZECIWKO PREMIEROWI POZWU – Ociepa dalej.

— NIE MA POROZUMIENIA MIĘDZY POLSKĄ A KE.

— W MATERIALE O WNIOSKU OPOZYCJI O ODWOŁANIE MARSZAŁKA SEJMU.