— WYSTĄPIENIE PREMIERA MORAWIECKIEGO OTWORZY IMPACT, PREMIER ODWIEDZI STREFĘ START-UPÓW I WEŹMIE UDZIAŁ W PODPISANIU UMOWY TAURONA Z PFR WS UTWORZENIA FUNDUSZU CVC.

— CZARZASTY: PYTANIA PREZYDENTA OCENIAM TAK SAMO JAK WIADOMOŚCI, KTÓRE SŁOWEM O NICH NIE WSPOMNIAŁY: http://300polityka.pl/live/2018/06/13

— SE O WIELOGODZINNYM SPOTKANIU MORAWIECKIEGO Z KACZYŃSKIM: “W poniedziałek po południu premier Mateusz Morawiecki odwiedził w żoliborskiej willi Jarosława Kaczyńskiego, który przechodzi rekonwalescencję po zabiegu kolana. Spotkanie trwało kilka godzin i przeciągnęło się do późnej nocy”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wielogodzinna-narada-premiera-z-prezesem-pis-morawiecki-chce-wzmocnic-rzad-aa-6WtK-fyPv-v1wa.html

— MILIARDY ORLENU – na jedynce RZ:“Według Obajtka premier Mateusz Morawiecki inwestycje Orlenu w petrochemię przyjął z wielkim zadowoleniem. Przypomina, że to kolejny po zakupie udziałów w czeskim Unipetrolu i decyzji o przejęciu Lotosu kierunek rozwoju, analizowany w tym roku. – Przemysł petrochemiczny jest mocno powiązany z rafineryjnym. Z tego m.in. powodu potrzebne są nam aktywa rafineryjne Lotosu – mówi Obajtek”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1376182-Miliardy-Orlenu.html

— RAFAŁ CHWEDORUK UWAŻA, ŻE PIS NADAL NIE ZOSTAŁ PRZELICYTOWANY PRZEZ OPOZYCJĘ – jak mówi SE:“Wobec zbliżających się wyborach samorządowych tak naprawdę walka będzie toczyła się o sejmiki wojewódzkie. Tu frekwencja nie powala, więc kluczowa staje się mobilizacja wsi i małych miasteczek. To elektorat w kwestiach społecznych najbardziej lewicujący i oczekujący największej solidarności społecznej. Widać wyraźnie, że te propozycje się do tego elektoratu właśnie adresowane. Czy zadziałają? Opozycja musiałaby PiS w kwestiach społecznych przelicytować. A na razie się na to nie zapowiada”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/prof-rafal-chwedoruk-o-socjalnej-ofensywie-rzadu-jak-trwoga-to-pis-skreca-w-lewo-aa-qUs5-jGm6-efHP.html

— PREZES CZEKAŁ NA ZABIEG TYLE ILE KAŻDY INNY PACJENT W STANIE OSTRYM – MINISTER ZDROWIA ŁUKASZ SZUMOWSKI DLA FAKTU– fragment rozmowy:

“ – Ale nie jako lekarz, jako kolega.

– Utrzymuję regularny kontakt z panem prezesem.

– A jako lekarz?

– Właśnie jako lekarz niczego nie mogę powiedzieć.

– Na zabieg kolana, taki jaki miał lub mógł mieć prezes Kaczyński, czeka się latami. Kiedy będziemy leczeni szybciej – jak politycy?

– Wiem, że pan prezes na przyjęcie do szpitala czekał tyle, ile czekałby każdy pacjent z takim samym schorzeniem i w takim samym stanie, tj. stanie ostrym. I jeśli sam będzie kiedyś chciał o tym opowiedzieć, będziecie państwo mogli zweryfikować moje słowa. Na szczęście stan zdrowia pozwolił już na wyjście ze szpitala”.

— BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ MÓWI KRZYSZTOFOWI MAZUROWI, ŻE HISTORIA SKAZAŁA POLSKĘ NA PERYFERYJNOŚĆ: “Najważniejsze pytanie, jakie można zadać w polityce, a tym bardziej w gospodarce brzmi: „jaka jest alternatywa?”. Moim zdaniem jesteśmy krajem peryferyjnym. Na taką rolę skazała nas historia, czy raczej nasi przodkowie, którzy nie byli w stanie wytworzyć w czasie I Rzeczpospolitej rzeczywistej wagi i siły politycznej trwałości. Jesteśmy zależni od innych centrów i musimy brać to pod uwagę przy kształtowaniu swojej agendy w stronę stopniowego bogacenia oraz rozwoju stosunków społecznych. Jest to proces powolny, nudny i nieefektowny. Oczywiście możemy uznać, że taka droga nas nie interesuje”.

— SIENKIEWICZ O KONSEKWENCJACH NADRZĘDNOŚCI POLITYCZNEJ NAD NORMAMI: “Dokonała się wobec tego pewna refleksja, podobna skądinąd do tej po okresie wojen religijnych w XVII wieku, dotycząca tego, czym może się skończyć nadrzędność woli politycznej nad normami prawa. Dylematy, o których Pan mówi, zostały zatem rozstrzygnięte na Zachodzie po II wojnie światowej. Dziś dotyczą jedynie Polski i Węgier. Nie widać ich w centrach cywilizacyjnych będących motorem zmian. Nie ma tego w Niemczech, mimo ostatniego wyniku AFD, ani we Francji, pomimo sukcesu Marine Le Pen. Co więcej, ta niechęć do demokracji skutej instytucjami i prawem nie wyraża się w partycypacji politycznej społeczeństw, ponieważ w naszej części Europy, na czele z Polską, możemy jedynie marzyć o takich wynikach frekwencyjnych, jakie osiągane są na Zachodzie. Próbujmy więc albo zdiagnozować problemy demokracji zachodniej, albo Polski i Węgier”.

— SIENKIEWICZ O TYM, ŻE IDEE I PIENIĄDZE PŁYNĄ Z CENTRÓW NA PERYFERIE: “Jestem wellerstainowcem, zarówno z przekonania, jak i z doświadczenia. Rozumiem, że lewicowe koncepcje globalnego systemu zależności i przekonanie, że istnieją centra cywilizacyjne, nie są w środowisku Klubu Jagiellońskiego popularne. Niestety jednak relacja wygląda w ten sposób, że idee, pieniądze i technologie płyną z centrów na peryferie, a nie odwrotnie”.
http://jagiellonski24.pl/2018/06/09/sienkiewicz-nasi-przodkowie-skazali-polske-na-peryferyjnosc/

— ŁUKASZ ROGOJSZ W GAZETA.PL O KSIĄŻCE WOJCIECHOWICZA, KTÓRA MOŻE PLATFORMIE NAROBIĆ SPORO PROBLEMÓW W WARSZAWIE: “Dla Platformy ta publikacja to fatalna wiadomość. Z kilku powodów. Po pierwsze, wyciągnie na pierwszy plan postać prezydent Gronkiewicz-Waltz, od której partia od wielu miesięcy stara się dystansować. Po drugie, upubliczni szczegóły politycznej kuchni w platformerskim wydaniu, co w kontekście toczącej się walki o prezydenturę w stolicy może odbić się partii Grzegorza Schetyny poważną czkawką. Wreszcie po trzecie, zepchnie Rafała Trzaskowskiego do defensywy i zmusi do tłumaczenia się z działań partyjnych kolegów”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23526068,ta-ksiazka-moze-narobic-platformie-sporych-problemow-w-warszawie.html

— KANDYDATURA ŚPIEWAKA OBNAŻYŁA PROTEKCJONALNY STOSUNEK LIBERAŁÓW DO LEWICY – JEST DOBRA TYLKO KIEDY JEST MŁODSZYM PARTNEREM – ADAM LESZCZYŃSKI: “Poparcie kandydatury Jana Śpiewaka na prezydenta Warszawy obnażyło protekcjonalny stosunek liberałów do lewicy: jest dobra tylko wówczas, kiedy walczy z PiS jako młodszy partner Platformy. Jeśli ma własne ambicje, tylko szkodzi i powinna siedzieć cicho”.

— SUKCES ŚPIEWAKA MOŻE UŚWIADOMIĆ PO I JEJ MEDIALNYM SOJUSZNIKOM, ŻE NIE SĄ JEDYNĄ NADZIEJĄ DEMOKRACJI – DALEJ LESZCZYŃSKI:“Sukces Śpiewaka może również – chociaż w to wątpię – uświadomić Platformie i jej medialnym sojusznikom, że nie są jedyną nadzieją polskiej demokracji. Że nie tylko oni są alternatywą dla rządów PiS w Polsce. Patos i samozadowolenie, z którymi liberalne centrum opowiada, że jest „ostatnią zaporą przeciwko dyktaturze”, jest nieznośny i fałszywy. Zawiera też moralny szantaż: albo jesteś z nami – a więc na przykład głosujesz na Trzaskowskiego w Warszawie – albo popierasz PiS”.

— LESZCZYŃSKI: CHCIAŁBYM, ŻEBY PO WYSZŁA UPOKORZONA I OSŁABIONA I ZROZUMIAŁA, ŻE NIE DA SťE TAK TRAKTOWAĆ LEWICY A Z WUJKÓW I CIOTEK DEMOKRACJI ZESZŁOBY TROCHĘ POWIETRZA – KONKLUZJA LESZCZYŃSKIEGO: “I właśnie z tego – ale tylko z tego – powodu zagłosuję pewnie w końcu w drugiej turze na kandydata PO. Chciałbym jednak, aby była to wygrana o włos; aby PO dostała w tym starciu solidne lanie, wyszła z niego upokorzona i osłabiona, tak bardzo, aby zrozumiała, że nie traktując lewicy na partnerskich zasadach nie jest w stanie odsunąć PiS od władzy w najbliższych wyborach parlamentarnych. Może to zmobilizowałoby główną siłę opozycji do odrobiny wysiłku. A przy okazji z wujów i ciotek demokracji zeszłoby trochę powietrza”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23525567,leszczynski-wujowie-i-ciotki-demokracji-nienawidza-jana-spiewaka.html#Z_MTstream

— JAKUB MAJMUREK O SZANSIE DLA LEWICY W WARSZAWIE: “Jeśli projekt Razem ma teraz gdziekolwiek wypalić, to właśnie w takim miejscu, jak stolica. Choć partia Zandberga bardzo chciałaby reprezentować klasę ludową, to jej elektorat jest wielkomiejski, inteligencki i – jak na wykształconych mieszkańców dużych miast – nieszczególnie zamożny. W Warszawie jest wystarczająco dużo słabszej ekonomicznie, często wepchniętej w prekarne warunki pracy klasy średniej, żywotnie zainteresowanej poprawą jakości życia w mieście, by Razem mogło liczyć na przyzwoity – jak na możliwości tej partii – punkt startu. To samo dotyczy trochę bardziej centrowego i pewnie trochę zamożniejszego elektoratu Nowackiej”.

— ŚPIEWAK POTRAFI WEJŚĆ W ROLĘ CHARYZMATYCZNEGO LIDERA – dalej Majmurek: “Śpiewak ze swoim trochę populistycznym stylem może do tego dodać elektorat, do którego Zandberg i Nowacka mają słaby dostęp: gorzej wykształcony, wkurzony, mgliście „antysystemowy”, głosujący w poprzednich wyborach na Kukiza albo nie głosujący wcale. W przeciwieństwie do kierownictwa Razem, Śpiewak wydaje się też rozumieć to, że współczesna polityka wymaga postaci charyzmatycznego lidera i potrafi wejść w tę rolę”. http://m.newsweek.pl/opinie/wybory-samorzadowe-w-warszawie-szansa-dla-lewicy-,artykuly,428631,1.html

— POSEŁ Z KRAKOWA GUMKUJE ZWIĄZKI Z KRAKOWEM – tytuł w lokalnej GW: “Urodzony w Warszawie Rafał Trzaskowski, gdy kandydował do Sejmu jako „jedynka” z Krakowa, podkreślał swoje związki ze stolicą Małopolski. Teraz, gdy ubiega się o fotel prezydenta stolicy, z jego strony zniknęły wątki krakowskie, a pojawiły się warszawskie”.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23527875,posel-z-krakowa-gumkuje-zwiazki-z-krakowem-spore-zmiany-na.html?disableRedirects=true

— KANDYDAT PO W KRAKOWIE ZA DWA TYGODNIE – BYĆ MOŻE POPRĄ GIBAŁĘ – LOVEKRAKOW: “Wystawienie Łukasza Gibały to kolejny scenariusz. Ciężar rozmów z byłym posłem PO wzięli na siebie członkowie Nowoczesnej. – My wiemy, że Gibała chciałby wystartować z naszym oraz Nowoczesnej poparciem – zdradza stan sprawy członek zarządu Platformy”.
http://lovekrakow.pl/aktualnosci/za-dwa-tygodnie-mamy-poznac-nazwisko-kandydata-po-na-prezydenta-krakowa_25889.html

— UPARTY PREZYDENT – tytuł w GPC.

— PIS GRA NA ZWŁOKĘ – pisze Jacek Liziniewicz w GPC: “W sprawie referendum PiS gra na zwłokę. „Stanowisko PiS ws. referendum dotyczącego konstytucji poznamy wówczas, gdy Prezydent wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do Marszałka Senatu”.

— KONSTYTUCYJNY PLEBISCYT SOCJALNY – tytuł w DGP.

— PROPOZYCJE PYTAŃ MAJĄ OŻYWIĆ POMYSŁ I WYDOBYĆ GO Z POLITYCZNEJ IZOLACJI – Grzegorz Osiecki w DGP: “Propozycje pytań mają ożywić pomysł referendum i wydobyć go z politycznej izolacji. (…) Nieoficjalnie można też było usłyszeć, że będą one miały charakter „seminaryjny”. Tymczasem pojawiało się 15 bardzo nośnych politycznie i kontrowersyjnych pytań”.

— DUDA ROZMAWIAŁ Z KACZYŃSKIM – Osiecki: “Ten zestaw pytań może ustawić wynik całego referendum po myśli obozu rządzącego. Niewykluczone, że część pytań była konsultowana z liderem PiS. Jak wynika z naszych informacji, Andrzej Duda rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim o referendum kilka dni temu”.

— KALENDARZ WYDARZEŃ GRA PRZECIW PREZYDENTOWI — Tomasz Pietryga w RZ: “Upublicznienie pytań jest więc próbą wprowadzenia kwestii referendum do szerokiej debaty publicznej i wzbudzenia jakże potrzebnych emocji. Tyle tylko, że kalendarz wydarzeń gra przeciwko prezydentowi. Mistrzostwa świata w Rosji, wakacje i kampania samorządowa sprawiają, że trudno będzie to zmienić”.
http://www.rp.pl/Prawo-dla-Ciebie/306129919-Pytania-bez-mocy—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— GDYBY Z PROPOZYCJĄ REFERENDUM WYSTĄPIŁ TUSK, PROPORCJE BYŁYBY PODOBNE – Przemysław Harczuk w SE: “Oczywistą oczywistością jest, że gdyby z inicjatywą referendum wyszedł nie Andrzej Duda a Donald Tusk, proporcje byłyby podobne. Ale referendum popieraliby obecni jego przeciwnicy, a przeciwko byliby zwolennicy. Z tym, że to nie jest optymistyczna informacja. Bo wychodzi na to, że tak, jak w 1989 roku wybory były w jednej trzeciej wolne, tak wychodzi na to, że i demokratyczni i obywatelscy jesteśmy w jednej trzeciej. Niczym społeczność alkoholików, której leczenie udaje się w 33 procentach”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/przemyslaw-harczuk-o-prezydenckim-referendum-polska-jak-alkoholik-obywatelska-w-1-3-aa-XhwU-KmRS-3KKQ.html

— EUROPO, BROŃ PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE – w GW list podpisali: Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski, Cimoszewicz, Miller, Belka, Marcinkiewicz, Olechowski, Rosati, Rotfeld, Sikorski, Frasyniuk, Bogdan Lis, Bujak.

— PONIŻEJ w GW – REKLAMA DODATKU: JAK DBAĆ O SKÓRĘ WRAŻLIWĄ NA WSZYSTKO.

— ZJAZD KLUBÓW GP BEZ DUDY– Agnieszka Kublik i Iwona Szpala w GW.

— GOWIN ZAPOWIADA USTĘPSTWA – tytuł w GW.

— SPÓR RAFALSKIEJ Z MORAWIECKIM O PŁACĘ MINIMALNĄ – GW.

— KACZYŃSKI CZYTA CENCKIEWICZA BIOGRAFIĘ POLITYCZNĄ LECHA KACZYŃSKIEGO – Fakt: “Jeden z kierowców pojawił się przed domem posła z opasłym tomiszczem, którego lektura spokojnie mogłaby wciągnąć na długie godziny, a może nawet dni. Cóż to za pozycja trafiła do Kaczyńskiego? Po bliższym przyjrzeniu się zdjęciom można dostrzec, że to praca zbiorowa „Lech Kaczyński. Biografia Polityczna 1949-2005”, pod którą podpisali się Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki, Janusz Kowalski i Anna K. Piekarska”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/dziwna-przesylka-dla-kaczynskiego/kp4bc15

— URODZINY:Janusz Lewandowski, Aleksandra Zieleniewska, Aleksander Broda, Krzysztof Bosak, Andrzej Morozowski.