— AKCJA PUSTE SCHRONISKO! – jak pisze Jagienka Wilczak: “Piękna i wzruszająca akcja. Nazywa się Puste Schronisko i polega na tym, że uczniowie dwóch IV klas Szkoły Podstawowej w Bodzanowie szukają i znajdują nowe domy dla psów ze schroniska w Małej Wsi koło Płocka”.

— JAGIENKA WILCZAK O TYM JAK DZIECI SZUKAJĄ BEZDOMNYM PSOM DOMÓW: “Młodzi ludzie będą szukać nowego domu nie tylko wśród bliskich, rodziny czy znajomych, przedstawią wybranego psa także na prozwierzęcych forach, będą o nim opowiadać, pokazywać zdjęcia, będą aktywni, bo to ich pies w pewnym sensie. Dzieci nie zabierają psów do siebie, dopiero gdy nowy dom będzie gotowy i sprawdzony przez kierujących schroniskiem – bo to jest warunek zasadniczy – zwierzę zostanie adoptowane i zabrane z klatki. Nic na siłę, chodzi o to, żeby psy nie trafiły znów do schroniska, bo się znudziły. Albo – co gorsza – żeby ich nie znajdowano w lesie, przywiązanych do drzewa, zostawionych na pewną śmierć. Bo wtedy cały wysiłek nie miałby sensu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1751756,1,ruszyla-pierwsza-w-polsce-akcja-puste-schronisko-ma-sens.read

— NOWACKA PRZEKREŚLA POROZUMIENIE Z RAZEM I ŚPIEWAKIEM? 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/06/12/

— BUDŻET JEST NA MINUSIE Z FUTRZARZAMI – JACEK LIZINIEWICZ W GPC:“W sumie do budżetu futrzarze wpłacili ponad 11 mln zł. Jednak w tym czasie tylko ze zwrotów z podatku VAT otrzymali 41 mln zł. Ostatecznie budżet centralny jest ponad 30 mln zł na minusie, jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z futrzarzami”.

— MEDIALNY TUMULT SKUTECZNY, PIS MOŻE ULEC FUTRZARZOM – DALEJ GPC: “Prawdopodobnie medialny tumult okazał się skuteczny. Ustawa o ochronie zwierząt trafiła do sejmowej zamrażarki. Przedstawiciele parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Prawdopodobnie będą się starali ratować mniej kontrowersyjne fragmenty ustawy. To oznacza, że z nowego prawa wylecą zarówno zakaz hodowli zwierząt futerkowych, jak i zakaz uboju rytualnego. Decyzje mają zapaść w tym tygodniu”.
https://gpcodziennie.pl/91522-milionydlafutrzarzy.html

— SŁABNIE FRAKCJA ŁOWIECKA W PIS – Aleksander Gurgul w GW: “Zwraca uwagę, że jednocześnie nastąpiło osłabienie frakcji łowieckiej zarówno w PiS, jak i w samych Lasach. – W PiS jest wyraźny podział. Z jednej strony ludzie z kręgu posła Szyszki, byłego ministra środowiska, którzy „kochają zwierzęta, więc lubią je zabijać”. Z drugiej jest grupa przeciwników maltretowania zwierząt i zabijania ich np. na futra, w której jest m.in. prezes Jarosław Kaczyński”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23526530,fiasko-pomyslu-lasow-panstwowych-na-siec-sklepow-z-dziczyzna.html

— PREZES MIAŁ CZAS NA TELEWIZJĘ, ZŁY OMEN DLA TVP – JAK PISZE MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Otóż według powtarzanej często w PiS plotki prezes wreszcie miał dużo czasu na oglądanie telewizji. W PiS więc można usłyszeć, że martwić z tego powodu powinien się obecny szef telewizji publicznej Jacek Kurski, ponieważ prezes PiS jako widz mógł się przekonać, jak traktowani są pozostali widzowie. I – jak twierdzą nasi rozmówcy – wcale z efektów tego wcieleniowego eksperymentu zadowolony nie był. Może się więc okazać, że atak na prywatne media ma służyć za zasłonę dymną do przeprowadzenia zmian w TVP, na które nalegać ma też podobno premier Mateusz Morawiecki, który uważa, że dość tępo propagandowe materiały telewizyjne być może były lepsze na etapie utwardzenia na początku kadencji, ale dziś, w chwili gdy PiS stara się zmodernizować swój wizerunek, kolej na inny etap”.
http://www.rp.pl/Analizy/180619884-Kaczynski-mial-czas-na-telewizje-Co-to-oznacza-dla-TVP.html

— GUNTER VERHEUGEN MÓWI W UNII PANUJĄ PODWÓJNE STANDARDY, BO OBECNY RZĄD NIE JEST Z GŁÓWNEGO NURTU –  w rozmowie z Kamilem Tureckim w onecie: “Chcę powiedzieć jasno – w moim przekonaniu Komisja Europejska nie ma odpowiednich kompetencji, by zajmować się tą sprawą. Uprzedzam pana pytanie – oczywiście, że ma do tego narzędzia i może się nimi posługiwać. Uważam jednak, że robi to nieudolnie. Komisarze nie wiedzą, co zrobić. Nie mają też pojęcia, co się stanie. Mam dla wszystkich stron sporu jedną prostą radę – załagodźcie ten spór. Polski rząd nie „sprzedał” swoich racji w bardzo przekonujący sposób. Nie jestem ekspertem w tych sprawach, ale wiem to nie tylko ja, że polski system sprawiedliwości wymaga reformy, bo nie odpowiada współczesnym standardom. Pytanie jest inne – czy opieramy się na podwójnych standardach, czy na tych samych regułach? W Europie panują podwójne standardy, bo obecny polski rząd nie jest z tych tzw. głównego nurtu. Spójrzmy na inne kraje. Dlaczego Unia nie weźmie się za Węgrów? Dlatego, że Fidesz jest częścią największego ugrupowania w europejskim parlamencie. PiS nie jest, bo wolał iść inną drogą. To był poważny błąd taktyczny. Dlatego polski rząd jest marginalizowany w europarlamencie i Komisji Europejskiej. Nie zgadza się też z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Dziś Polska jest bliska temu, by nie mieć żadnego wpływu w strukturach europejskich. Rozwiązaniem jest deeskalacja konfliktu z obu stron”.

— NIE MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE POLSKA RAŻĄCO ŁAMIE ZASADY – DALEJ VERHEUGEN: “Oczywiście, że są rzeczy do poprawy, ale nie można na razie powiedzieć, że Polska rażąco łamie zasady. Wady są po to, by je wyeliminować. Mogę panu wymienić całe grono krajów, które mają problemy związane z wymiarem sprawiedliwości. Jeśli zapytałby mnie pan, które państwo ma z tym najwięcej kłopotów, nie odpowiedziałbym, że Polska, a Włochy”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gunter-verheugen-dla-onetu-musze-uzyc-mocnych-slow-europa-zyje-w-epoce-hipokryzji/59wq45y

— DECYZJA PAD WS SĘDZIÓW WAŻNYM SYGNAŁEM DLA KE – Michał Szułdrzyński w RZ: “Według informacji „Rzeczpospolitej” z 27 sędziów, których nowa ustawa wysłała na emeryturę, ponad połowa skierowała do prezydenta stosowne pisma. Jeśli więc Andrzej Duda zgodzi się na to, by nadal orzekali przez kolejne lata, rząd będzie mógł w negocjacjach z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem powiedzieć: chodziło o reformę sądu, a nie wymianę całego składu, czy też zbytnie ingerowanie przez władzę wykonawczą w działalność sądownictwa”.
http://www.rp.pl/Komentarze/306119915-Kluczowa-liczba-w-sporze-z-Bruksela.html

— MICHAŁ ŻAKOWSKI O MORALNYM SZANTAŻU LIBERALNEJ OPOZYCJI WOBEC ŚRODOWISK LEWICOWYCH – pisze w Kulturze Liberalnej: “Nieoficjalnie rozpoczyna się kampania przed wyborami samorządowymi. „Kandydaci na kandydatów” zwiększają swoją aktywność medialną. Część liberalnej opozycji zaczyna, po raz kolejny, stosować taktykę moralnego szantażu, oczekując, że w ramach „walki o demokrację”, ruchy miejskie czy środowiska lewicowe odpuszczą korzystanie ze swoich demokratycznych praw”.

— MICHAŁ ŻAKOWSKI O NARRACJI, KTÓRA UNIEWAŻNIA GŁOS OSÓB POSZKODOWANYCH PRZEZ REPRYWATYZACJĘ: “Wolność, równość, solidarność to nie są wartości istniejące tylko wtedy, kiedy silna jest Platforma Obywatelska czy jakakolwiek aktualnie najsilniejsza partia utożsamiana z nurtem nieultrakonserwatywnym. Gwarantem ich zabezpieczenia jesteśmy my sami. Zasada ta obowiązuje szczególnie na szczeblu samorządowym, na którym komitetom niepartyjnym łatwiej jest się przebić niż na szczeblu centralnym. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu tego, co dla nas ważne, nie zapominajmy o tym, co może być ważne dla innych mieszkańców naszego miasta. Narracja mówiąca o tym, że Trzaskowski to jedyny sensowny wybór de facto unieważnia głos osób bezpośrednio poszkodowanych przez reprywatyzację, które nigdy nie zagłosują na osobę związaną z PO. Nie warto wpychać tych wyborców w objęcia Jakiego tylko dlatego, żeby paru publicystów mogło z zadowoleniem odnotować, że nie ma alternatywy dla najsilniejszego niepisowskiego kandydata”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/06/11/zakowski-skalski-polemika-wybory-warszawa-demokracja/

— WCZEŚNIEJ KRAKUS, DZIŚ WARSZAWIAK – Fakt o Trzaskowskim: “Nową notkę biograficzną kandydata wypatrzył dziennikarz Konrad Piasecki i zestawił oba wcielenia. Teraz powody, by nie ufać politykowi mają i krakowianie, i warszawianie. A Trzaskowski? Może, jak niegdyś Bronisław Komorowski, tłumaczyć, że „jest z całej Polski”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wczesniej-krakus-dzis-warszawiak/ewn0t0y

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA O GRZECHU ZANIECHANIA PLATFORMY – pisze w GW: “Fakt, że opozycja, a zwłaszcza Platforma Obywatelska, przyłącza się do gumkowania rocznicy, która upamiętnia impuls prowadzący do upadku komunizmu, zrozumiałe już nie jest. Zmusza natomiast, by nazwać to skandalem, i to skandalem do potęgi”.

— DALEJ KOLENDA O BŁĘDZIE PO: “ Platforma popełnia ogromny grzech zaniechania, a jej liderzy zwykle tego dnia są nieobecni. Nie dotyczy to jedynie tej jednej rocznicy. Platforma sprawia wrażenie, jakby się wyborów 4 czerwca wstydziła, bo PiS nazywa je „zdradą elit”. I boi się, by przypadkiem ktoś nie pomyślał, że ma z tą rzekomą zdradą coś wspólnego, że ma coś wspólnego z „układami” w Magdalence, gdy Lech Wałęsa z Lechem Kaczyńskim negocjowali pokojowe warunki przejścia od totalitaryzmu do demokracji”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23526037,platforma-i-grzech-zaniechania-goscinne-wystepy-we-wtorek.html

— KACZYŃSKI PRZEKAZAŁ KOMUNIKAT, ŻE DO WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH NIE BĘDZIE WIĘKSZYCH ZMIAN W RZĄDZIE – Iwona Szpala, Paweł Wroński w GW: “Do wyborów samorządowych nie będzie większych zmian personalnych w rządzie – taki komunikat przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński po powrocie ze szpitala. Na zmiany naciska premier Mateusz Morawiecki”.

— GW O PODEJRZENIACH, ŻE JURGIEL DOGADAŁ SIĘ Z PSL: “Z Jurgielem sprawa jest inna. W PiS pojawiają się pogłoski, że zaczął trzymać z częścią PSL. – Jakoś tak się działo, że gdy zbierały się nad nim czarne chmury, ludowcy składali wniosek o wotum zaufania. Przypadek? – mówi polityk z kierownictwa PiS. W partii uznano to za ustawkę. – Udało mu się dwa razy. Jeśli sytuacja się powtórzy, straci stanowisko szybciej, niż pomyśli – ostrzega nasz rozmówca”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23526409,co-kaczynski-zrobi-z-partia.html

— WITOLD GADOMSKI O NIEISTNIEJĄCEJ POLITYCE ZAGRANICZNEJ – pisze w GW: “Polska powinna więc poprzeć stanowisko całej Unii, której towary Waszyngton obłożył cłami. Nie robi tego, bo dla PiS wrogiem jest Bruksela, która domaga się przestrzegania w Polsce praworządności. Jak już nieraz w historii bywało – gdy polityka zagraniczna nie istnieje, możemy liczyć tylko na szczęście. Na to, że nie dojdzie do katastrofy, a za rok powstanie racjonalny rząd”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23526408,kraj-bez-dyplomacji.html

— RABIEJ O PETRU:“Trzeba jasno powiedzieć z perspektywy tych trzech lat, że nasz lider miał umiejętność założenia partii, która zyskała dobry wynik w wyborach parlamentarnych, ale już niekoniecznie miał, jak się okazało, umiejętność i zdolność do rozwinięcia tej partii, do utrzymania tego wyniku”.
https://www.tvp.info/37600700/rabiej-nowoczesna-nie-ma-juz-klopotu-czyli-ryszarda-petru-i-jego-ego

— PIOTR SKWIECIŃSKI O TEKŚCIE GW NT REPRYWATYZACJI I SĄDOWNICTWIE – pisze na wPolityce:“Bardzo to ważny tekst, schowany wprawdzie na lokalnych stronach „Wyborczej”, ale tym niemniej pokazujący jakiś rodzaj odwagi tej redakcji. Bo przecież idący wbrew jej całej linii, nie tej dotyczącej reprywatyzacji, tylko polskiego sądownictwa. Bo skorumpowano sądowe urzędniczki. OK – czy możemy sobie wyobrazić, że stało się to poza wiedzą nadzorujących je sędziów? Może… A całą historia – czyli Janusz S., który przed laty dostał już wyrok (wysoki, sześć lat!) – za to samo przestępstwo, po wyjściu bez problemów prowadzący podobną działalność – czy nie przypomina twórcy Amber Gold, o którego licznych uprzednich wyrokach żadna z państwowych instytucji „nie wiedziała”?”
https://wpolityce.pl/polityka/399063-iii-rp-w-pigulce-czyli-janusz-s-i-warszawskie-sady

— WOJCIECH MUCHA O TYM, CO DZIŚ JEST KONTROWERSYJNE – pisze w GPC: “Ale za kontrowersyjną uznano ostatnio także firmę Red is Bad, producenta odzieży patriotycznej. Od serwisu Wp.pl oberwało się przy tym prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wszystko dlatego, że udając się do szpitala, w którym przebywa Jarosław Kaczyński, włożył koszulkę właśnie tej firmy. Pewnie gdyby zamiast tego jechał półnago na platformie przy okazji parady równości, kontrowersji by się nie doszukano. Takie to kontrowersyjne czasy”.
https://gpcodziennie.pl/91535-kontrowersjaniejednomaimie.html

— URODZINY:Grzegorz Sroczyński, Krystyna Sibińska.