— PREZYDENT DUDA CHCE MOCNIEJSZEGO ZAGWARANTOWANIA CZŁONKOSTWA POLSKI W UE I OCHRONY PRACY – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/news/2018/06/12/pad-chce-mocniejszego-zagwarantowania-czlonkostwa-polski-w-ue-i-ochrony-pracy-pytania-referendalne/

— WIĘCEJ DYMU NIŻ OGNIA, SZCZYPTA SPRYTU I SPORO CHAOSU – o prezydenckiej idei referendum pisze Marcin Fijołek na wPolityce.pl. https://wpolityce.pl/polityka/399187-wiecej-dymu-niz-ognia-szczypta-politycznego-sprytu-i-sporo-chaosu-propozycja-sondazowych-pytan-nie-rozwiazuje-problemow-wokol-referendum

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Łapiński: Można było zobaczyć, że Andrzej Duda jest prezydentem, ale jest też człowiekiem, który idzie do normalnej restauracji, nie jest oderwany od rzeczywistości
Łapiński: Dlaczego KE nie uruchomi procedury z art. 7 dotyczącej głosowania? Dlatego, że prawdopodobnie to głosowanie by zostało przegrane. Lepiej jest ciągle utrzymywać straszak
Olejnik: Prezydent łamie konstytucję. Została przerwana kadencja prezes Sądu Najwyższego. Proponuję 16 pytanie w referendum: łamać konstytucję czy nie
Łapiński: PiS do tej pory było trochę sceptyczne wobec idei referendum. Teraz pojawiły sie pytania, będą przeanalizowane i zobaczymy
Trzaskowski: To jest kompletna manipulacja. Mnie Berlin kompletnie nie interesuje. Będę walczył do upadłego o Okęcie
Trzaskowski o porównaniach do PBK: Mówi się, że była pewność zwycięstwa i olbrzymia przewaga. U nas tego nie ma. Wszyscy wiedzą, że trzeba superciężko pracować
Trzaskowski: Nie ja rządzę w Warszawie, tylko Gronkiewicz-Waltz, która ma zupełnie inne poglądy od moich. Brak ustawy o związkach partnerskich to zaniechanie PO
http://300polityka.pl/live/2018/06/12/

*****

FAKTY TVN

— 15 PYTAŃ PREZYDENTA DUDY – zapowiedź.

— PREZYDENT JEST ZDETERMINOWANY I TWARDO CHCE REFERENDUM, ALE CZASU NIEWIELE, PYTAŃ MNÓSTWO, A KOMENTARZE CORAZ MNIEJ PRZYCHYLNE – Justyna Pochanke.

— TYLKO ODCZYTANIE PYTAŃ Z KRÓTKIM UZASADNIENIEM ZAJĘŁO TU AŻ 10 MINUT, CO SPORO MÓWI O PRZEJRZYSTOŚCI PROJEKTU, KTÓRY FORSUJE PREZYDENT, A TO NIE KONIEC – Krzysztof Skórzyński.

— WSZYSTKO, CO DZIŚ ZOSTAŁO TU PRZEDSTAWIONE, MOŻE SIĘ JESZCZE ZMIENIĆ – Skórzyński dalej.

— NA DZIŚ TA LITANIA Z 15 PYTANIAMI WYGLĄDA TAK – Skórzyński: W materiale lista pytań.

— FRAGMENTY WYSTĄPIENIA PAD.

— CO NAJMNIEJ EKSPERYMENTEM BYŁOBY ZAPISANIE W KONSTYTUCJI, ŻE POLSKA JEST CZŁONKIEM NATO I UE, A O TAKI ZAPIS TAKŻE CHCE PYTAĆ ANDRZEJ DUDA  – Skórzyński.

— NO I SPRAWA OSTATNIA Z TYCH WAŻNIEJSZYCH – PREZYDENT CHCE PYTAĆ, CZY POWINIEN BYĆ NAJWAŻNIEJSZYM POLITYKIEM W POLSCE NA ODCINKACH DYPLOMACJA I OBRONNOŚĆ – Skórzyński dalej: Dziś dzieli się kompetencjami z rządem.

— ADAM LIPIŃSKI: My się musimy porozumieć z prezydentem. No trudno [że jakoś nie idzie].

— TE SŁOWA WICEPREZESA PIS-U ODDAJĄ WIERNIE STOSUNEK PIS NAWET NIE DO PYTAŃ PREZYDENTA, SZERZEJ – DO SENSU ORGANIZOWANIA PRZEZ PREZYDENTA REFERENDUM –  Skórzyński.

— LIPIŃSKI: Wie pan, jestem w sytuacji mało komfortowej, bo nie chcę krytykować inicjatyw ludzi tak prominentnych jak prezydent naszego kraju. Nie sprowokuje mnie pan do tego.

— WEDŁUG NASZYCH NIEOFICJALNYCH INFORMACJI, LUDZIE PREZESA NIEMAL DO OSTATNIEJ CHWILI ROBILI WSZYSTKO, BY ZNIECHĘCIĆ ANDRZEJA DUDĘ DO REFERENDUM – Skórzyński: Nie udało się. Plan B to odcinanie się od referendum. W ten sposób.

— MARCIN HORAŁA: Referenda w Polsce mają tradycję raczej niskiej frekwencji, więc faktycznie jest takie niebezpieczeństwo, ale to inicjatywa prezydenta.

— PIS OBAWIA SIĘ, ŻE REFERENDUM, KTÓRE PREZYDENT CHCE ZORGANIZOWAĆ JESZCZE W TYM ROKU, POWTÓRZY NIECHLUBNĄ HISTORIĘ REFERENDUM, KTÓRE ZORGANIZOWAŁ 3 LATA TEMU BRONISŁAW KOMOROWSKI – Skórzyński: Odbyło się, kosztowało 72 mln zł, a frekwencja nie przekroczyła 8%.

— MIMO KRYTYKI ZE STRONY BYŁYCH PREZYDENTÓW, ODCINANIA SIĘ OD POMYSŁU PRZEZ PIS, PREZYDENT PRAWDOPODOBNIE W LIPCU ZŁOŻY WNIOSEK O ZORGANIZOWANIE REFERENDUM – Skórzyński dalej.

— EUROPO, NIE ODPUSZCZAJ – POD TYM HASŁEM PROTESTOWANO POD POLSKIMI SĄDAMI – zapowiedź.

— LUDZI NIEWIELE, ALE TO NIE SĄ – JAK MÓWI WŁADZA – DONOSICIELE, KASTA I PSEUDOELITA, TACY LUDZIE JAK AKTORKA MAJA KOMOROWSKA TO PRAWDZIWA ELITA – Pochanke.

— UZNALI, ŻE TO OSTATNIA SZANSA, BY ZABLOKOWAĆ ZMIANY W SN – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— W CAŁYM KRAJU ODBYŁY SIĘ MANIFESTACJE PRZED SĄDAMI – Kolenda-Zaleska dalej.

— NA PIERWSZY RZUT OKA WIDAĆ, ŻE SKALA DZISIEJSZYCH PROTESTÓW JEST ZDECYDOWANIE MNIEJSZA OD TYCH SPRZED ROKU, GDY DOMAGANO SIĘ PREZYDENCKICH WET, ALE TEŻ JEST INNA SYTUACJA, INNE EMOCJE I MNIEJSZE NADZIEJE NA TO, ŻE WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI POZOSTANIE NIEZALEŻNY OD WŁADZY – Kolenda-Zaleska.

— 3 LIPCA WCHODZI W ŻYCIE PRZEPIS USTAWY O SN, ZGODNIE Z KTÓRYM SĘDZIOWIE, KTÓRZY UKOŃCZYLI 65 LAT, MUSZĄ ODEJŚĆ – Kolenda-Zaleska dalej: W tym i I prezes SN. Chyba, że poproszą, a prezydent wyrazi zgodę, by zostali.

— DO KE PŁYNĄ APELE, BY TA ZASKARŻYŁA USTAWĘ DO EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI – Kolenda-Zaleska.

— GDYBY SPRAWA TRAFIŁA DO TRYBUNAŁU JESZCZE PRZED 3 LIPCA, MÓGŁBY ON NAKAZAĆ WSTRZYMANIE ODCHODZENIA SĘDZIÓW DO CZASU ROZSTRZYGNIĘCIA – Kolenda-Zaleska dalej: Ale na razie nie wiadomo, co zrobi komisja.

— PIS OSKARŻA PROTESTUJĄCYCH I APELUJĄCYCH O DONOSZENIE NA POLSKĘ – Kolenda-Zaleska.

— TE OSKARŻENIA NIE ROBIĄ JUŻ NA PROTESTUJĄCYCH ŻADNEGO WRAŻENIA – Kolenda-Zaleska dalej.

— NIEOFICJALNIE LIDERZY PROTESTÓW MÓWIĄ, ŻE APELE ZROBIŁY WRAŻENIE NA KE I FRANS TIMMERMANS PRAWDOPODOBNIE W PONIEDZIAŁEK PRZYLECI DO WARSZAWY – Kolenda-Zaleska.

— JEST NOWY ODLOTOWY POMYSŁ – BY ROZBUDOWAĆ LOTNISKO NA OKĘCIU – zapowiedź.

— I BYŁBY ŚWIETNY, GDYBY NIE PLAN BUDOWY CENTRALNEGO PORTU W BARANOWIE – Pochanke.

— PREZES POLSKICH PORTÓW LOTNICZYCH W CHWILI SZCZEROŚCI POSTAWIŁ KROPKĘ NAD I: CPK W BARANOWIE TO KONIEC OKĘCIA – Maciej Knapik.

— TE SŁOWA ZASKAKUJĄ, TYM BARDZIEJ, ŻE NA KONFERENCJI MÓWIONO O ROZBUDOWIE OKĘCIA – Knapik dalej.

— SYTUACJA JEST NIEKOMFORTOWA, BO MIESZKAŃCY BARANOWA NIE CHCĄ TAM LOTNISKA – Knapik: Niekomfortowy jest też pomruk niezadowolenia warszawiaków, gdy słyszą o zamknięciu Okęcia. Niekomfortowo musi czuć się Patryk Jaki. Kandydat więc kluczy.

— JAKIEMU W SUKURS IDZIE PREMIER – Knapik dalej.

— TO BRZMI JAK GRA NA ZWŁOKĘ – RZĄD POWINIEN JUŻ MIEĆ EKSPERTYZY – Knapik.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— RZĄD DOFINANSUJE WYPRAWKI – belka.

— Ruszyła akcja informacyjna w sprawie programu „Dobry start”. Już od pierwszego lipca można składać wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości trzystu złotych netto, dla każdego uczącego się dziecka. To realizacja obiecanego przez rząd wsparcia dla uczniów i kolejny program, który wspiera rodziny.

— TO JAK 500+ KONKRETNA POMOC DLA RODZIN – Waldemar Stankiewicz.

— Ruszyła akcja informacyjna w sprawie programu „Dobry start”. Już od pierwszego lipca można składać wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości trzystu złotych netto, dla każdego uczącego się dziecka. To realizacja obiecanego przez rząd wsparcia dla uczniów i kolejny program, który wspiera rodziny.

— WCZEŚNIEJ TAKICH PROGRAMÓW NIE BYŁO, WIĘC PRÓBUJĄ Z NICH DRWIĆ POLITYCY OPOZYCJI, JAK POSEŁ PO, KTÓRY PORÓWNAŁ WYNIKI WYBORÓW Z NAJMNIEJSZYM ODSETKIEM TOALET W GMINACH I ZAPROPONOWAŁ PROGRAM SPŁUCZKA PLUS – Stankiewicz.

— SUKCES POLSKICH UCZELNI – belka.

— Czternaście polskich uczelni znalazło się w prestiżowym zestawieniu World University Ranking. To o pięć uczelni więcej niż rok temu. Ranking zdominowały uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Resort nauki przekonuje, że „Konstytucja dla nauki” zmniejszy dystans polskich uczelni, do światowej czołówki.

— ORLEN ZAINWESTUJE 8 MILIARDÓW ZŁ – belka.

— To będą największe inwestycje w polskim przemyśle. Orlen na rozwój produkcji petrochemicznej w zakładach w Płocku i Włocławku wyda ponad osiem miliardów złotych.

— ORLEN LICZY ŻE ROCZNIE BĘDZIE ZARABIAŁ 1,5 MLD ZŁ WIĘCEJ A INWESTYCJE ZWRóCĄ SIĘ 2 5 LAT – Damian Diaz. 

— LEPSZA KONTROLA NAD PRZESTĘPCAMI – belka.

— Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nowy System Dozoru Elektronicznego więźniów, wyposażony w urządzenia, dzięki którym będzie on jednym z najnowocześniejszych systemów na świecie. Odbywanie kary w takim systemie jest dziesięciokrotnie tańsze od tradycyjnego. Dostawcą sprzętu jest krajowe konsorcjum.

— MAMY 96% SKUTECZNOŚĆ DOZORU ELEKTRONICZNEGO – Patryk Jaki.

— KTO CHCE REZYGNACJI PATRYKA JAKIEGO? – belka.

— Patryk Jaki nie spełni oczekiwań opozycji i nie zrezygnuje z prac w komisji do spraw reprywatyzacji. W Warszawie nieoficjalna kampania nabiera tempa, do gry weszła właśnie lewica, a to może oznaczać problemy dla Rafała Trzaskowskiego, który ostatnio kokietuje wyborców o lewicowym światopoglądzie.

— NA POCZĄTKU MATERIAŁU O POROZUMIENIU ŚPIEWAKA, RAZEM, IP I ZIELONYCH.

— W STRONĘ LEWICOWYCH WYBORCÓW SZEROKO UŚMIECHA SIĘ SZEROKO TRZASKOWSKI, KTÓRY ZAPOWIEDZIAŁ, ŻE CHCE BYĆ 1 PREZYDENTEM WARSZAWY, KTÓRY UDZIELI ŚLUBU PARZE HOMOSEKSUALNEJ – Wojtanowski.

— WARSZAWA IDEOLOGICZNA PO ALBO PRAGMATYCZNA – Patryk Jaki.

— ZAPOWIEDZIAŁ, ŻE NIE PRZEZNACZY ANI ZŁOTÓWKI NA JAKĄKOLWIEK IDEOLOGIĘ A ZAOSZCZĘDZONE ŚRODKI PÓJDĄ NA ŻŁOBKI I NOWE MOSTY – Wojtanowski.

— W NIEOFICJALNYCH CZĘŚĆ POLITYKÓW KOALICJI OBYWATELSKIEJ PRZYZNAJE, ŻE DZIAŁANIA JAKIEGO SĄ DUŻO LEPIEJ ZAPLANOWANE, A TRZASKOWSKI ZACHOWUJE SIĘ JAKBY NIE CHCIAŁ WYGRAĆ – Wojtanowski.

— POJAWIAJĄ SIĘ POLITYKI CO DO PLATFORMY, ALE JA CZUJE PEŁNE POPARCIE SWOJEJ PARTII – Rafał Trzaskowski.

— OSTATNIO MASOWO BLOKOWAŁ DOSTĘP DO SWOJEGO PROFILU SPOŁECZNOŚCIOWEGO INTERNAUTOM – Wojtanowski.

— SPOSOBEM NA ODWRÓCENIE UWAGI OD PROBLEMÓW KAMPANII TRZASKOWSKIEGO JEST ŻĄDANIE ŻEBY JAKI ODSZEDŁ Z KW – Wojtanowski.

— MAFIA REPRYWATYZACJYJNA ZNALAZŁA OBROŃCÓW W PO – Jaki.

— W LEGIONOWIE MARIUSZ BŁASZCZAK ZAPREZENTOWAŁ KANDYDATA ZP – Wojtanowski.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TO KOLEJNY PROGRAM PRORODZINNY, KTÓRY WPŁYNIE NA POZIOM ŻYCIA RODZIN – TAK “DOBRY START” ZAPOWIEDZIAŁ DZIŚ PREMIER – zapowiedź.

— WYPRAWKA JEST DLA WSZYSTKICH, BEZ WZGLĘDU NA DOCHÓD RODZICÓW – Mira Skórka.

— RZĄD PRZYJĄŁ PROJEKT USTAWY O DOPŁATACH DO CZYNSZU – zapowiedź: Program ruszy 1 stycznia i – jak szacuje ministerstwo inwestycji – może objąć nawet 30 tysięcy rodzin – bez materiału.

— PREZYDENT PRZEDSTAWIŁ PROPOZYCJE 15 PYTAŃ, KTÓRE CHCIAŁBY ZADAĆ W REFERENDUM KONSTYTUCYJNYM – zapowiedź: Niektóre pytania zaskakują, jak to dotyczące gwarancji 500+ czy wieku emerytalnego w konstytucji.

— DO TEJ PORY PREZYDENT MÓWIŁ TYLKO O ZAGADNIENIACH KONSTYTUCYJNYCH I PRZEPROWADZAŁ KONSULTACJE – Dariusz Ociepa.

— DZIŚ ANDRZEJ DUDA ODKRYŁ WSZYSTKIE KARTY – Ociepa: Pozostawił jednak otwartą furtkę w postaci możliwości modyfikacji pytań.

— ZWIĘKSZENIE LICZBY PYTAŃ DO 15 MOŻNA UZNAĆ ZA NIESPODZIANKĘ – Ociepa.

— WĄTPLIWOŚCI MAJĄ NIEKTÓRZY KONSTYTUCJONALIŚCI – CZY USTAWA ZASADNICZA JEST DOBRYM MIEJSCEM NA TAK SZCZEGÓŁOWE ZAPISY, JAK TE DOTYCZĄCE 500 I WIEKU EMERYTALNEGO – Ociepa.

— POLITYCY PIS WCIĄŻ NIE DAJĄ JEDNOZNACZNEJ ODPOWIEDZI, CZY WNIOSEK O REFERENDUM POPRĄ – Ociepa.

— ZŁOŚLIWI MÓWIĄ, ŻE NAJLEPSZYM PREZENTEM, JAKI PIS MOGŁOBY ZROBIĆ PREZYDENTOWI, TO POWIEDZIEĆ MU “NIE” – Ociepa.

— PODOBNY WYNIK DO REFERENDUM Z 2015 BYŁBY DLA PREZYDENTA WIZERUNKOWĄ PORAŻKĄ. PIS DOSTAŁOBY RYKOSZETEM – Ociepa.

— REFERENDUM JEST JEDYNIE, ALBO AŻ, ZAPYTANIEM POLAKÓW O ZDANIE – Ociepa.