— MAREK SUSKI KOŃCZY 60 LAT!

— BIELAN: NIE BĘDZIE TRAGEDII GDY PROCEDURA ART. 7 SKOŃCZY SIĘ GŁOSOWANIEM– 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/06/11/

— JURGIEL KONTRA MYŚLIWI:“Pora zmienić ten relikt PRL-u. Najwyższy czas, aby w tej dziedzinie zagościła zdrowa konkurencja, jak to ma miejsce w zdecydowanej większości państw europejskich. W mojej ocenie w obecnej formie PZŁ powinien ulec likwidacji, a to miejsce powinno powstać kilka podmiotów, które będą konkurowały na rynku i realnie odpowiadały za realizację polityki łowieckiej”.
http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Komentarz-ministra-Krzysztofa-Jurgiela-do-reakcji-PZL-na-krytyke-dzialalnosci-zwiazku

— PAP PODAJE, ŻE INICJATYWA POLSKA NOWACKIEJ, RAZEM I WOLNE MIASTO WARSZAWA POROZUMIAŁY SIĘ W WARSZAWIE: “Jak wynika z informacji PAP, już w nadchodzącym tygodniu trzy organizacje mają ogłosić zawarte przez siebie porozumienie programowe. Wystosują też zaproszenie do współpracy do innych ruchów miejskich – w tym organizacji z koalicji skupionej wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Wciąż trwają także rozmowy na temat ewentualnego przyłączenia się do koalicji Partii Razem, Inicjatywy Polska i WMW Partii Zieloni”
https://wpolityce.pl/polityka/398904-partia-razem-inicjatywa-polska-i-wolne-miasto-warszawa-zawiazaly-koalicje-w-stolicy-wspolnym-kandydatem-jan-spiewak

— BARBARA NOWACKA NA TWITTERZE: “Drogie pistolety „Koalicji Obywatelskiej”. Zamiast na oślep atakować, ekscytować się plotkami i półprawdami, lżyć mnie na TT za wasze urojenia, zajmijcie się wspieraniem własnych kandydatów, pozytywnym przekazem. Jazdą na ludzi ze strony prodemokratycznej z PiS nie wygracie. Serio”.
https://twitter.com/barbaraanowacka/status/1006084051755728896

— KACPER PŁAŻYŃSKI O SPALARNI W GDAŃSKU: “Oddawanie takiego zakładu utylizacyjnego w obce ręce, gdzie władza Gdańska nie będzie w stanie sprawdzać, czy te filtry są regularnie wymieniane, niesie ze sobą poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Gdańska. To będzie spółka zupełnie niezwiązana z tym miastem, a przyświecał jej będzie tylko jeden cel: maksymalnie przez 25 lat zarobić na tej spalarni”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/398837-kolejny-skandal-w-gdansku-plazynski-w-miescie-powstanie-olbrzymia-spalarnia-przez-25-lat-zarzadzac-nia-beda-wlosi-i-francuzi-nasz-wywiad

— JEDEN Z PILOTÓW O SYTUACJI W LOT – w reportażu Dużego Formatu GW: “Andrzej, kapitan, pilot dreamlinera: – Kiedyś do Chicago latało trzech pilotów, żeby można było się wymieniać i odpoczywać. Teraz dwóch musi czuwać przez 10 godzin. Po takim locie piloci nie powinni nawet wsiadać do auta”.

— O ZATRUDNIANIU NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ W LOT – dalej GW: “– Wielu otwarcie mówi, że w Locie tylko robią nalot [chcą wylatać odpowiednią liczbę godzin], by awansować i iść do innej firmy, gdzie lepiej płacą. Od razu nie pójdą, bo bez nalotu musieliby startować z najniższego pułapu. Prezes przymyka na to oczy. Z uporem maniaka wciska młodym zatrudnienie na firmę – mówi Andrzej”

— MILCZARSKI W ROZMOWIE Z GW O SWOICH PREMIACH: “Milczarski w rozmowie z „Wyborczą”: – Ta dyskusja psuje państwo. Jeśli coś jest komuś przyznane, to jest to sensowne i państwotwórcze. Polsce brakuje kapitału ludzkiego, a żeby go przyciągnąć, musi być wynagradzany. Wiele osób w kraju powinno więcej zarabiać. Pani pozwoli, że w ten sposób utnę tę dyskusję.

– Powie pan, ile pan dostał premii?

– Nie.

– Dlaczego?

– Bo potrzebuję na to zgody właściciela”.
http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23513015,strajk-w-lot-pasazerowie-juz-pilotom-nie-klaszcza-a.html

— WOLFGANG SCHAUBLE MÓWI, ŻE POLSCE NIE MOŻNA GROZIĆ PALCEM – przedruk wywiadu w Tageszeitung: “Trzeba i można o tym dyskutować. Nie można jednak grozić palcem mówiąc, pokażę wam, o co chodzi, siadajcie, jak dawniej w szkole. Czy musimy rzeczywiście uczyć Polaków walki o wolność i samostanowienie? Raczej nie. Ze względu na historię ubiegłego stulecia, powinniśmy traktować ten kraj (Polskę) z należnym szacunkiem. Bez odwagi Polaków, którzy przeciwstawili się dyktaturze, nie prowadzilibyśmy być może tutaj tego wywiadu”.

— SCHAUBLE APELUJE, BY NIE SPRAWIAĆ WRAŻENIA AROGANCKICH: “Obserwując niektóre dyskusje pomiędzy Brukselą a krajami takimi jak Polska i Węgry, ale także Czechy czy Słowacja, apeluje: nie sprawiajmy wrażenia aroganckich. (…) Mogę zrozumieć, że Wschodni Europejczycy mają czasami poczucie, że ich argumenty się nie liczą. Wielu Niemców ze wschodniej części kraju (byłej NRD), po zjednoczeniu też miało wrażenie, że w zdominowanej przez Niemców zachodnich debacie nikt ich nie słucha”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/398737-bardzo-wazne-slowa-szefa-bundestagu-nie-mozna-grozic-polsce-palcem-bez-odwagi-polakow-byc-moze-nie-prowadzilibysmy-tego-wywiadu

— TRUDNO SIĘ DZIWIĆ ELEKTORATOWI SLD, ŻE ŻYJE W STAŁYM POCZUCIU STRACHU – Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Łukaszem Rogojszem: “Powód jest prosty – SLD postanowił, i jest w tym konsekwentny, zwrócić się do elektoratu lewicy, który można nazwać nostalgicznym wobec przeszłości. To wciąż dość liczna grupa ludzi, którzy nie godzą się na proponowane przez PiS przekreślenie PRL-u. Kwintesencją tej koncepcji rządzących były słowa premiera Morawieckiego o tym, że w czasach PRL-u państwo polskie nie istniało. Jeśli dodamy do tego projekty takie jak ustawy dezubekizacyjna i (na szczęście zawetowana przez prezydenta Dudę) degradacyjna oraz masową zmianę peerelowskich nazw ulic, to trudno dziwić się tym ludziom, że żyją w stałym poczuciu strachu”.

— CZARZASTY ODROBIŁ PRACĘ DOMOWĄ – MÓWI KWAŚNIEWSKI:“Nie, to tylko jedna strona tej opowieści. Druga jest taka – i to trzeba oddać Włodzimierzowi Czarzastemu oraz reszcie obecnego kierownictwa SLD – że odrobili pracę domową. Zjeździli cały kraj, spotkali się z tysiącami ludzi, przywrócili do życia wiele „terenowych” struktur i organizacji Sojuszu. Dzięki temu wreszcie zaczął się jakiś wewnętrzny ruch w partii”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23510302,kwasniewski-o-przyczynach-popularnosci-sld-jako-jedyni-bronia.html#MT

— JĘDRZEJ BIELECKI O POTRZASKU W JAKIM ZNALAZŁA SIĘ POLSKA MIĘDZY USA A UE – pisze w RZ:“Warszawa znalazła się w potrzasku między Waszyngtonem i Brukselą. Z powodu Iranu. Bardzo ważna jest dla nas jedność Unii. To kluczowe w każdej sprawie o tak poważnym znaczeniu. Polska chce ją aktywnie współtworzyć – mówi „Rz” minister ds. europejskich Konrad Szymański. Ale dodaje: – Chcielibyśmy, aby kroki podejmowane przez Unię nie pogłębiały nadmiernie napięcia w stosunkach z USA. Dyplomata z Europy: – Presja Amerykanów na Polskę jest ogromna. Dlatego Polacy chcą być pośrednikiem między Brukselą i Waszyngtonem”.
http://www.rp.pl/Swiat/306109923-Pulapka-na-Polske.html

— BRUKSELA ZWIĘKSZA PRESJĘ NA POLSKĘ – Anna Słojewska w RZ:“Druga możliwa opcja: Holender podbija stawkę, stawia opór przewodniczącemu i wygrywa. To byłby absolutny precedens, nic takiego jeszcze się w tej kadencji nie zdarzyło. Jeśli tak, to trzeba jednak przekonać Timmermansa, a do tego potrzebne są dalej idące zmiany w ustawach sądowniczych i pozostawienie na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego’.
http://www.rp.pl/Kraj/306109936-Bruksela-zwieksza-presje-na-Polske.html

— BRUKSELA ŁYKA AUTORYTARNĄ PIGUŁKĘ – Jacek Żakowski w GW: “Pretekstów do bezczynności Komisji Europejskiej jest bezlik. Kraje takie jak Polska od lat same ich dostarczają. Nasz akces do Europy zawsze był warunkowy, także przed PiS polskie rządy strzegły „polskiej wyjątkowości”, korzystając z różnych wyłomów. Od agresji na Irak i więzień CIA, przez protokół brytyjski, Karty Praw Podstawowych i unikanie euro, aż po kryzys uchodźczy. W każdej trudnej sprawie wybieraliśmy antyunijną drogę, więc zapracowaliśmy na opinię „odmieńców” Wspólnoty”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23521735,bruksela-lyka-autorytarna-trucizne.html

— JAKI NIE MA POPARCIA STRUKTUR PIS – pisze Iwona Szpala w GW: “W PiS narzekali, że Jaki szybciej mówi, niż myśli, doradzali kilka lat terminowania w poważnej polityce. Teraz opowiadają, że niesamowicie porywa struktury. Ale na razie wokół Jakiego nie widać polityków PiS, partia za nim nie stoi”.

— SZPALA RELACJONUJE OPINIĘ POLITYKA PO, ŻE TRZASKOWSKI SIĘ TUŁA PO WARSZAWIE I TRUDNO SIĘ SŁUCHA FACETA, KTÓRY WCIĄŻ SIĘ DOBRZE ZAPOWIADA: “Trzaskowski na razie jeździ po Warszawie. Potem wszędzie powtarza, że miał już sto spotkań – to dowód aktywności. Politycy PO przyznają, że wystawienie kandydata już jesienią 2017 r. było błędem. – Trudno się słucha faceta, który wciąż się dobrze zapowiada. A tak naprawdę tuła się po Warszawie od miesięcy – słychać w Platformie. – Trzaskowski padł ofiarą Grzegorza Schetyny, który prowadził polityczną rozgrywkę z Ryszardem Petru, więc musiał mieć szybko kandydata na prezydenta Warszawy – mówi polityk PO”.

— SZPALA O ZMIANIE STRATEGII TRZASKOWSKIEGO: “Rozmówca „Wyborczej” zapowiada zmianę strategii kampanii, czyli wspólny przekaz PO i Trzaskowskiego: – To zostało ustalone na poziomie Schetyny – przekonuje.W partii twierdzą, że lider PO miał być niezadowolony z dotychczasowej strategii Trzaskowskiego. Ale kandydat w rozmowie z „Wyborczą” mówi, że było całkiem odwrotnie”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23521595,jaki-korzysta-z-opolskiego-zaciagu-trzaskowski-chce-stawiac.html

— MORAWIECKI CHCIAŁBY SIĘ POZBYĆ TCHÓRZEWSKIEGO – w GW pisze Paweł Wroński: “Partia ma również inne problemy. Podczas środowej debaty nad wnioskiem o odwołanie wicepremier Beaty Szydło i minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej widać było, że w rządzie istnieje silny podział na frakcję byłej premier i Mateusza Morawieckiego. Premier skupił się na atakowaniu opozycji zamiast bronieniu Szydło. Chciałby też pozbyć się z rządu kilku ministrów, np. Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii. Na razie przejął od niego zarządzanie najważniejszymi spółkami paliwowymi – Orlenem i Lotosem”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23512058,pis-czeka-na-powrot-kaczynskiego-a-prezes-ma-problemy-z-dwoma.html

— TOPÓR NAD GŁOWĄ MINISTRA ENERGII – RZ:“Ale dymisja starego druha nie jest wykluczona – np. w Orlenie prezesa Wojciecha Jasińskiego, przyjaciela Kaczyńskiego, zastąpił Daniel Obajtek. Morawiecki dostał ponadto od szefa partii wolną rękę w sprawach gospodarczych. A jego konflikt z Tchórzewskim staje się widoczny. – Niedawno podczas posiedzenia rządu między premierem i ministrem energii doszło do ostrej wymiany zdań na temat atomu – relacjonuje jeden z naszych rozmówców”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1376012-Topor-nad-glowa-ministra-energii.html

— WYGRALIŚMY, W POLSCE NIE ZBIJE SIĘ JUŻ POLITYCZNEGO KAPITAŁU NA HOMOFOBII – Wojciech Karpieszuk w GW:“Dotychczas nie do pomyślenia było, żeby w paradzie szli politycy PO, a w sobotę dumnie maszerowali z tęczowymi flagami i wrzucali zdjęcia na Facebooka. Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy, mówił ostatnio w „Kropce nad i”, że jako prezydent Warszawy chciałby udzielać ślubu parom jednopłciowym. Cztery lata temu takie słowa to byłby kosmos”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23521719,parada-rownosci-201-przegraliscie-panowie-z-ruchu-narodowego.html

— MIESIĘCZNICA W PAŁACU: “W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy Szef Gabinetu Prezydenta RPKrzysztof Szczerski złożył w niedzielę w kaplicy Pałacu Prezydenckiego kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Kwiaty przed tablicą w pałacowej kaplicy są każdego 10. dnia miesiąca składane osobiście przez Prezydenta RP lub przez jednego z Ministrów w KPRP”.
http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1232,hold-dla-ofiar-katastrofy-smolenskiej.html

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI ZA STRAJKIEM STUDENTÓW: “Gdzie krytykowane są: dopisywanie rady, wzmacnianie władzy rektora, likwidowanie dyscyplin naukowych, tam krytykowane są wartości, nie tylko procedury. To na tym poziomie Gowin nie dogadał się ze studentami i pracownikami naukowymi mimo 699 dni konsultacji i przeczytania wszystkich 3300 poprawek. Ten strajk to najlepsza rada”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/sierakowski-ten-strajk-to-najlepsza-rada/

— PFN BEZPRAWNIE UNIKA PRZETARGÓW – jedynka DGP. https://edgp.gazetaprawna.pl/czytaj-e-wydanie/1313,6-czerwca-18-nr-108.html/

— URODZINY:Marek Suski, Krzysztof Janik, Bronisław Wildstein, Mirosław Koźlakiewicz.