— SEBASTIAN KALETA NA TWITTERZE: TO MY, BOTY: https://twitter.com/sjkaleta/status/1006208912876503042

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Błaszczak: Pozycja Polski jest coraz silniejsza. To spotyka się z różnymi głosami w Unii Europejskiej, ale dlatego, że nasza polityka jest ambitna
Szydło: Polski rząd zrobił bardzo dużo ustępstw na rzecz Komisji Europejskiej. Nie może już ustępować, bo ustąpił z tego, co było możliwe
Szydło, pytana czy wystartuje do PE: Rozmawiałam na ten temat z prezesem Kaczyńskim. Są różne warianty i możliwości. W polityce nie wyklucza się żadnych rozwiązań
Szydło: Nie widzę żadnych oznak ani symptomów, żeby zmiany w rządzie miały nastąpić. Przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem
Szydło: Nie ma żadnego konfliktu. Rząd pracuje i ma się bardzo dobrze
Szydło: Cieszę się, że protest został zakończony i że udało się przyjąć te dwie ustawy
Szydło: Jeżeli premier spotkał się i złożył konkretne deklaracje niepełnosprawnym, to pozostali członkowie rządu mają dokładnie przygotować to, co premier zadeklarował
PAD spotkał się z członkami KRS
Propozycja dot. płacy minimalnej na 2019 rok wypadła z porządku obrad jutrzejszej Rady Ministrów
Trzaskowski zapowiada na jutro kolejne spotkanie na ławce
Dera o pytaniach referendalnych: One zostaną upublicznione, rozpocznie się też dyskusja. Są możliwe korekty, poprawki
Dera: Gdzieś pod koniec lipca PAD będzie składał do Senatu pytania referendalne
Dera o obniżce pensji parlamentarzystów: Trudno mieć jakieś przeciwwskazania w sytuacji, kiedy przedstawiciele władzy występują o wstrzemięźliwość
Koalicja Obywatelska po prezentacji kandydata na prezydenta Opola. Schetyna: Na początku mało kto wierzył, że KO to będzie początek czegoś dużego
Kazimierz Ożóg kandydatem Koalicji Obywatelskiej w Opolu
http://300polityka.pl/live/2018/06/11/

*****

FAKTY TVN

— 300 NA DOBRY START – TAKI FINANSOWY ZASTRZYK DOSTANIE RAZ W ROKU KAŻDY UCZEŃ I BĘDZIE DOSTAWAŁ DO 20. ROKU ŻYCIA – zapowiedź.

— JAK MÓWI MINISTER RAFALSKA, RODZINA NAJLEPIEJ WIE, NA CO TO WYDAĆ.

— SZKODA, ŻE RODZINY NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIE BYŁY GODNE TAKIEGO RZĄDOWEGO ZAUFANIA – Justyna Pochanke.

— FRAGMENT KONFERENCJI ELŻBIETY RAFALSKIEJ.

— SAMORZĄDOWCY BĘDĄ KORZYSTAĆ Z DOŚWIADCZENIA URZĘDNIKÓW OBSŁUGUJĄCYCH 500+ – Renata Kijowska.

— RZĄD WYDA NA PROGRAM PRAWIE 1,5 MLD ZŁ – Kijowska dalej.

— TAKIM ZAUFANIEM NIE DARZONO PROTESTUJĄCYCH NIEDAWNO W SEJMIE MATEK OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – Kijowska.

— PLATFORMA RUSZA Z KONWOJEM WSTYDU, NA BILLBOARDACH SAMORZĄDOWCY PIS-U DORABIAJĄCY W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA – zapowiedź.

— PLATFORMA ZADBAŁA, BY TE PLAKATY RZUCAŁY SIĘ W OCZY – Krzysztof Skórzyński: Trudno na nich nie zauważyć hasła i kwot, jakie działacze PiS-u zarobili w państwowych spółkach.

— KWOTY Z BILLBOARDÓW ROBIĄ WRAŻENIE, BO PÓŁ MILIONA, CZASAMI NAWET GRUBO PONAD PÓŁTORA MILIONA NIE ZOSTAŁO ZAROBIONE W PRYWATNEJ FIRMIE, GDZIE NAJWAŻNIEJSZYM PUNKTEM W CV SĄ KOMPETENCJE – Skórzyński dalej: To bardzo duże pieniądze zarobione w państwowych spółkach, gdzie kluczowym kryterium doboru najważniejszych kadr jest przynależność partyjna. Wszyscy na tych plakatach to samorządowcy PiS-u.

— POLITYCY PIS-U BĘDĄ SIĘ DWOIĆ I TROIĆ, BY UDOWODNIĆ, ŻE ZA PLATFORMY BYŁO TAK SAMO – Skórzyński: I opozycja nie ma tu czystych rąk. Dziennik “Puls Biznesu” 6 lat temu opublikował tzw. listę wstydu, czyli nazwiska partyjnych działaczy lub rodzin działaczy z posadami w państwowych spółkach. Ale to ten sam “Puls Biznesu” z listą przygotowaną już za obecnych rządów z taką okładką i puentą, która mówi wszystko o skali działań PiS w tym obszarze [że tempo PiS i intensywność zmian personalnych jest rekordowe].

— W SKALI OGÓLNOPOLSKIEJ MOŻNA TO UZNAĆ ZA NIEOFICJALNY START KAMPANII SAMORZĄDOWEJ – Skórzyński dalej: I poszukiwanie przez opozycję straconego czasu, bo kampania PiS-u jest już rozpędzona.

— PIS PRZEDSTAWIŁO JUŻ WSZYSTKICH KANDYDATÓW NA PREZYDENTÓW NAJWAŻNIEJSZYCH MIAST, OPOZYCJA I TU SPIESZY SIĘ POWOLI – Skórzyński.

— PREZYDENTA W RESTAURACJI MŁODA DZIEWCZYNA PYTAŁA, CZEMU ŁAMIE KONSTYTUCJĘ – zapowiedź.

— ANDRZEJ DUDA SAM OBIECYWAŁ, ŻE BĘDZIE PREZYDENTEM DLA WSZYSTKICH, WIĘC WSZYSCY MAJĄ PRAWO PYTAĆ – Pochanke.

— W JEDNEJ Z RESTAURACJI PREZYDENCKA PARA SPOTKAŁA MŁODĄ KOBIETĘ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— ZAREAGOWAŁA TEŻ ZNANA Z MILCZENIA PIERWSZA DAMA – Kolenda-Zaleska dalej.

— W SPRAWIE SEJMU PREZYDENT MA RACJĘ, W SPRAWIE ŁAMANIA KONSTYTUCJI, WEDŁUG WIĘKSZOŚCI PRAWNIKÓW I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH – NIE – Kolenda-Zaleska.

— TO JEDNAK NIE KONIEC ROZMOWY W RESTAURACJI – Kolenda-Zaleska dalej: I ta wypowiedź najbardziej zaskakuje [o niepogodzeniu się z tym, kto wygrał wybory].

— PREZYDENT WYGLĄDAŁ NA ZDENERWOWANEGO, CHOĆ – WEDŁUG KANCELARII – NIE Z POWODU PYTANIA – Kolenda-Zaleska.

— PRZEZ CAŁĄ KAMPANIĘ PREZYDENT OBIECYWAŁ, ŻE ZMIENI SPOSÓB UPRAWIANIA POLITYKI, ŻE BĘDZIE WSŁUCHIWAŁ SIĘ W LUDZI I ROZMAWIAŁ, TAKŻE Z PRZECIWNIKAMI POLITYCZNYMI – Kolenda-Zaleska dalej: Przypomnienie słów PAD z kampanii prezydenckiej 2015 roku.

— WTEDY SZTAB KANDYDATA DUDY DO OPORU WYKORZYSTYWAŁ PECHOWĄ WYPOWIEDŹ KONKURENTA [Bronisława Komorowskiego o kredycie i pracy] – Kolenda-Zaleska: I zapowiedział, że prezydent Duda będzie reprezentował zupełnie inny styl.

— DZIŚ OPOZYCJA NIE MA WĄTPLIWOŚCI: ROZMOWA W RESTAURACJI TO PRZYKŁAD NIESAMOWITEJ AROGANCJI WŁADZY – Kolenda-Zaleska dalej.

— W MATERIALE SŁOWA PAD O DOJNEJ ZMIANIE.

— PIS WRACA DO SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW: ATAKOWANIA ZA 8 LAT RZĄDÓW PLATFORMY – Kolenda-Zaleska: I zamyka debatę publiczną stwierdzeniami, że jak coś się nie podoba, to oznacza, że nie można się pogodzić z przegraną.

— PROTESTY PRZECIWKO USTAWIE GOWINA – zapowiedź.

— IM BLIŻEJ PRZYJĘCIA NOWEJ KONSTYTUCJI DLA NAUKI PRZEZ SEJM, TYM TRUDNIEJ BĘDZIE MINISTROWI TYCH PROTESTÓW NIE ZAUWAŻAĆ – Arleta Zalewska.

— DO PROTESTUJĄCEJ GRUPY STUDENTÓW W WARSZAWIE DOŁĄCZYŁ KRAKÓW, ŁÓDŹ I WROCŁAW – Zalewska dalej.

— W TYM TYGODNIU USTAWĘ 2.0 MA PRZYJĄĆ SEJM – Zalewska.

— TO JAROSŁAWOWI GOWINOWI JUŻ SIĘ UDAŁO: USTAWA, KTÓRA – JEŚLI WEJDZIE W ŻYCIE – MA BYĆ DLA POLSKICH UCZELNI REWOLUCJĄ, PODZIELIŁA WŁADZE UCZELNI I STUDENTÓW – Zalewska dalej.

— W MATERIALE O KOLEJNYCH POPRAWKACH DO USTAWY.

— RAMIĘ W RAMIĘ Z PROTESTUJĄCYMI PRZECIWKO USTAWIE GOWINA STAJE KRYSTYNA PAWŁOWICZ – Zalewska.

— STUDENCI NIE KOŃCZĄ PROTESTU – BĘDĄ TU PRZYNAJMNIEJ DO CZASU UCHWALENIA USTAWY PRZEZ SENAT – Zalewska dalej.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— RZĄD REMONTUJE DROGI LOKALNE – belka.

— Będzie więcej pieniędzy na małe i często zapomniane drogi lokalne. Dzięki przyjętemu dziś przez rząd programowi inwestycyjnemu, uda się zmodernizować, a miejscami wybudować ponad dwieście kilometrów dróg powiatowych i trzysta pięćdziesiąt kilometrów gminnych.

— W NIEKŁONICACH POD KOSZALINEM LUDZIE NIE PAMIĘTAJĄ KIEDY NAPRAWIANO DROGI ALE W CIĄGU DOCZEKALI SIĘ REMONTU, TAKICH INWESTYCJI BĘDZIE 430 – Damian Diaz.

— 6-7 RAZY WIĘCEJ NIŻ ZA NASZYCH POPRZEDNIKÓW – PMM.

— WIDAĆ TEŻ RÓŻNICĘ W PODZIALE ŚRODKÓW, BO OTRZYMAŁA JE NP. NAJBIEDNIEJSZA GMINA W POLSCE – Diaz.

— POLSKA ARMIA CORAZ SILNIEJSZA – belka.

— Nowe Miasto nad Pilicą stanie się centrum szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przyszłych pilotów wojskowych. W nowoczesnym ośrodku, wiedzę zdobywać mają żołnierze, których zadaniem w przypadku zagrożenia, będzie wsparcie Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych.

— WŁOCHY MÓWIĄ STOP NIELEGALNYM IMIGRANTOM – belka.

— „Zamykamy porty” – zawiadamia włoski minister spraw wewnętrznych, a wicepremier nowego rządu, dodaje Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Mimo apeli Komisji Europejskiej, Rzym podjął decyzję o nie przyjęciu statku, którym podróżowało ponad sześćset imigrantów z Afryki północnej.

— W materiale też o decyzji kanclerza Austrii o meczetach i zwycięstwie antyimigracyjnej partii na Słowenii.

— NIEMCY MUSZĄ ZAPŁACIĆ ZA SWOJE ZBRODNIE – belka.

— Włoski Sąd Najwyższy uznał prawo greckiego wymiaru sprawiedliwości do zajęcia niemieckiej nieruchomości, znajdującej się na terytorium Włoch. To już kolejna sprawa, którą wygrywają dawne niemieckie ofiary z czasów II wojny światowej. I kolejna wiadomość dla Polski, że kwestia odszkodowań i reparacji nie przedawnia się.

— To jest bardzo ważny sygnał dla Polski – Arkadiusz Mularczyk.

— POLSKIE SĄDY NIE CHCĄ ORZEKAĆ W SPRAWACH OBCEGO PAŃSTWA SZANUJĄC IMMUNITET, ALE WŁOSKI TK UCHYLIŁ TĘ ZASADĘ – Korab.

— NIE WIADOMO CZY O ODSZKODOWANIA BĘDĄ SIĘ UBIEGAĆ WŁADZE STOLICY, HGW NIE CHCE PROMOWAĆ RAPORTU O SZKODACH A KANDYDAT PO WYŚMIEWA DOCHODZENIE ROSZCZEŃ – Korab.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZAMIAST UGODY JEST ESKALACJA, KE NIE ODPUSZCZA WS. REFORMY POLSKIEGO SĄDOWNICTWA – zapowiedź.

— JESZCZE KILKA MIESIĘCY TEMU Z SĘDZIAMI KRAKOWSKIEGO SĄDU MOŻNA BYŁO ROZMAWIAĆ NA SĄDOWYM KORYTARZU – Dariusz Ociepa: Dziś, nie mając specjalnej zgody, porozmawiać można chodniku przed sądem.

— NOWE PORZĄDKI W KRAKOWSKIM SĄDZIE WPROWADZIŁA PREZES DAGMARA PAWEŁCZYK-WOICKA – Ociepa dalej: Zdaniem dużej części sędziów, pani prezes nie ma wystarczających kwalifikacji, a w wydziałach przeprowadza nieuzasadnioną merytorycznie czystkę.

— W SPECJALNEJ UCHWALE SĘDZIOWIE WYRAZILI WOBEC PANI PREZES WOTUM NIEUFNOŚCI – Ociepa.

— JAN KANTHAK: Sędziowie sobie uczynili poligon doświadczalny właśnie w walce z reformą wymiaru sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości ma pełne zaufanie do nowej pani prezes.

— DZIŚ PRZED SĄDAMI W 68 MIASTACH KOD ORGANIZUJE MANIFESTACJE – Ociepa.

— WIELE ORGANIZACJI I STOWARZYSZEŃ SĘDZIOWSKICH APELUJE DO KE O ZASKARŻENIE USTAWY O SN DO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI W LUKSEMBURGU – Ociepa dalej.

— JEŚLI NIE, Z SN ODEJDZIE 3 LIPCA KILKUNASTU, MOŻE NAWET KILKUDZIESIĘCIU DOŚWIADCZONYCH SĘDZIÓW, WŚRÓD NICH MAŁGORZATA GERSDORF – Ociepa.

— KOLEJNE PIENIĄDZE NA BUDOWĘ DRÓG LOKALNYCH PRZEKAZAŁ DZIŚ RZĄD – TO DRUGA TRANSZA NA TEN CEL W TYM ROKU.